Dodaj do ulubionych

Czy da się wytworzyć mgłę - list eksperta

01.02.11, 19:07
"mecenas" Rogalski i Maciorka - Niszczyciel mają móżdżki wielkości ziarnka pszenicy - wiedzą swoje. I Pan ich nie przekona. Ludzie z zakutym łbem są niereformowani. Po prostu. Jak taboret. I szkoda Pańskich argumentów.
Edytor zaawansowany
 • antobojar 01.02.11, 19:21
  No ale cudowne rozmnożenia...?
  Na świecie istnieje ok 14 647 relikwii - napletków Jezusa, zakonnica wykaszlała Parkinsona modląc sie do człowieka który sam cierpiąc na tą chorobę zignorował, mimo znajomości łaciny - zasadę: medice, cura te ipsum czyli lekarzu , lecz sie sam...
  A pan, panie profesorze, chciałby przekonać Jego Papugowatość mec. Rogalskiego że nie ma racji ?
 • rozenek_taki 07.02.11, 00:35
  Nasz ukochany papież i rodak to niezwykły człowiek - uzdrowił młodą zakonnicę a mógł przecież uzdrowić pełnowartościową kobietę. Czyżby nie pamiętał kto te wszystkie czarne stonki żywi? Frajerzy co wierzą w te katolickie brednie :)

 • zdybka 01.02.11, 19:36
  Rogalski moim zdaniem powinien za to odpowiedziec,za wprowadzenie ludzi w blad,
  i gdzie tu jest Prawo i Sprawiedliwosc jak mecenas lga przed kamerami?i na niego tez
  pewnie sa odpowiednie paragrafy !!!!!!!!!
 • honoratak 04.02.11, 19:50
  Kiedy widzę i słyszę tego człowieka (Rogalskiego) to zastanawiam się jak takie indywiduum mogło w ogóle zostać adwokatem? Przecież on kompromituje nie tylko siebie, ale całą korporację zawodową, bo to rady adwokackie prowadza aplikacje, egzaminują i dopuszczają do zawodu. Czy w tych radach panuje już taki rozgardiasz, nepotyzm i korupcja, że każdy głupek i każda swołocz może załatwić sobie wpis na listę adwokatów?
 • drugiobserwator 04.02.11, 21:39
  Nie wiesz jak to jest z papugami?
  Tata był papugą ,to i synek też jest!
  Po to jest przecież korporacja.Ty na pewno tam się nie dostaniesz.
 • bobkat25 05.02.11, 08:04
  Adwokat mówi to co chce usłyszeć jego klient, który jemu płaci. W myśl zasady klient nasz pan. Dlatego istnieje obiegowa nazwa tego zawodu - papuga. Jesli chodzi o korporacje adwokackie, to nie przynosi im ujmy pan Rogalski, gdyż większość mecenasów w swej pracy kieruje się zasadą zarabiania pieniędzy za wszelką cenę. Jesli należałoby udowodnić, że czarne jest białe, a białe jest czarne, to za odpowiednią opłatą mecenasi stali by w kolejce aby podjąć się tego zlecenia. Stosując pewne kruczki prawne częsci z nich uda się to udowodnić i "uczciwie" zarobią pieniądze. Pozostali którzy przegrają powiedż, że sprawa była bardzo trudna, przeciwnik silniejszy, cała wina jest po stronie klienta, bo zataił pewne szczegóły, ale opłata za usługę prawną się należy.
 • zbik.1 01.02.11, 19:41
  że białe jest białe, a czarne jest czarne!!! "Dzieła Zebrane" Prezesa.
 • jurber1 01.02.11, 20:14
  Panie Profesorze ! Jarosław zastosuje braterskie ostrzeżenie: "jest Pan na mojej krótkiej liście", Macierewicz znajdzie Pańskie nazwisko na liście Wildsteina, Pospieszalski z Lichocką nakręcą dla Radia Maryja (telefonem komórkowym) filmik ukazujacy rosyjskie udane eksperymenty "mgielne", a Rydzyk dowie się gdzie Pan chodzi do kościoła i proboszcz w najbliższym kazaniu Pana ekskomunikuje. Ale gratuluję ! Przecież ta bzdura - rozpowszechniana od 10 miesięcy nie zirytowała żadnego naukowca - fizyka !
 • anuszka_ha3.agh.edu.pl 02.02.11, 07:49
  > Przecież ta bzdura - rozpowszechniana od 10 miesięcy nie zirytował
  > a żadnego naukowca - fizyka !

  E tam nie zirytowała. Po prostu oczywistość tej bzdury jest zanadto oczywista. Ale jak chcecie, to zalinkuję na Młodym Fizyku.
  --
  Będąc Młodym Fizykiem
 • landaverde 07.02.11, 12:39
  Tak się zastanawiam skąd natura wzięła te 50 tysięcy ton wody na mgłę? Czy w pobliżu owego lotniska jest jakieś bajoro?

  --
  Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta. - Kisiel
 • unhappy 07.02.11, 14:56
  landaverde napisał:

  > Tak się zastanawiam skąd natura wzięła te 50 tysięcy ton wody na mgłę? Czy w po
  > bliżu owego lotniska jest jakieś bajoro?
  >

  Była dostawa. W postaci wilgotnego, ciepłego powietrza, które napłynęło nad zimny grunt.

  153.19.38.189/im/met/smolensk/analiza.htm
  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • mnbvcx 01.02.11, 20:42
  kto ogladal hydrozagatke wie, ze nie takie rzeczy da sie zrobic. trzeba tylko uwazac na wrednego Asa. On moze pokrzyzowac najlepszy plan.
 • smoczekwawelski 01.02.11, 23:20
  SZACUN DLA PROFESORA!
 • myslacyszaryczlowiek1 02.02.11, 01:18
  Bo jeśli się wypowiada jako ekspert to mógł chociaż wspomnieć o rosyjskich eksperymentach z wywoływaniem sztucznego deszczu. Pisała o tym prasa popularno naukowa w latach siedemdziesiątych. Wystrzeliwano wtedy za pomocą działa jodek srebra. Kryształki tego związku stawały się jądrami kondensacji dla pary wodnej.
 • mnbvcx 02.02.11, 07:01
  tylko ze rozpylanie lepiej dzialalo w celu rozpraszania chmur gradowych. po prostu szybciej tworzyly sie kropelki opadowe i woda wypadala z chmury zanim ta rozwinela sie do niebezpiecznej formy. niemniej wyniki byly na tyle watpliwe, ze z dzialan tych zrezygnowano. stosowano to takze w celu zapewnienia dobrej pogody (deszcz padal zanim dotarl do chronionego obszaru). slowem dzialanie jodku srebra polega na tym, ze z malych kropelek chmurowych o rozmiarach 10um (takie sa tez we mgle) tworza sie duze krople opadowe o rozmiarach rzedu mm. natomiast aby woda skondensowala trzeba wytworzyc pare przesycona- zwiekszyc ilosc wody lub obnizyc temperature. innej metody nie ma. wniosek jest taki, ze jodkiem srebra latwiej rozproszyc mgle niz ja stworzyc.
  a fizycy nie komentuja takich absurdow, bo juz sa uodpornieni. jest tyle projektow roznego rodzaju perpetum mobile, pojazdow antygrawitacyjnych, pol bioenergetycznych itd, ze wszyscy to ignoruja. inaczej sie nie da.
 • mnbvcx 02.02.11, 07:07
  a co do hydrozagadki to radze policzyc jakiej mocy reaktor atomowy bylby potrzebny, by w ciagu godziny odparowac te 50 000 000 kg wody. cieplo parowania wody mozna znalesc w wikipedii. powodzenia.
 • mnbvcx 02.02.11, 08:19
  wpadlem na pomysl ze mozna uzyc nawilzacza powietrza, ktory rozbija wode na male kropelki. w ten sposob powstalo nowe zadanie do policzenia (na poziomie liceum lub dla gimnazjum z gwiazdka): znajac napiecie powierzchniowe wody obliczyc ile energi trzeba na wytworzenie z 50000000 kg wody kropelek o srednicy 10um. nastepnie zakladajac (bardzo optymistycznie) ze nasz nawilzacz ma sprawnosc 1% obliczyc jego moc wiedzac, ze przerobil te 50000000kg wody w ciagu godziny.
 • koham.mihnika.copyright 04.02.11, 10:18
  w zamian za bazylike trzy razy wieksza od tej w Licheniu.
  --
  "Power is the ultimate aphrodisiac" - prezes JK za Henry Kissingerem.

  Don't worry about the world coming to an end today. It's already tomorrow in Australia.
  koham.mihnika© - alter ego koham.mihnika
 • slawekpl 03.02.11, 14:51
  oj to wszystko nie prawda. Ürawda jest, ze z Moskwy wybudowali Trubopierewod a Putin z Medjediewm tloczyli pod cisnieniem ta mgle do Smolenska...
  Wot i zagadka rozwiazana....
  Pozdrawljaju Macierewicza i wsiech jewo towarisczi . Chorosza rabota......
 • uniwr 03.02.11, 22:46
  mnbvcx napisał:
  > tylko ze rozpylanie lepiej dzialalo w celu rozpraszania chmur gradowych. po pro
  > stu szybciej tworzyly sie kropelki opadowe i woda wypadala z chmury zanim ta ro
  > zwinela sie do niebezpiecznej formy. niemniej wyniki byly na tyle watpliwe, ze
  > z dzialan tych zrezygnowano.

  To zapraszam za granicę. Regularnie bywam na Ukrainie i w Mołdawii - tam artyleria "przeciwgradowa" jest wciąż w użyciu. Zresztą nic dziwnego, przy bogactwie uzbrojenia posowieckiego koszty są niewielkie, a potencjalne korzyści ogromne, zważywszy że Mołdawia to jeden z niewielu krajów w Europie wciąż czerpiących większość swego skromnego PKB z rolnictwa.
  Gdybyś chciał dowiedzieć się czegoś więcej, to tu jest rosyjska państwowa agencja gdzie możesz sobie zamówić rozpędzenie chmur. Choć pewnie nikogo z nas nie stać :)
 • uniwr 03.02.11, 22:58
  mnbvcx napisał:
  > tylko ze rozpylanie lepiej dzialalo w celu rozpraszania chmur gradowych. po pro
  > stu szybciej tworzyly sie kropelki opadowe i woda wypadala z chmury zanim ta ro
  > zwinela sie do niebezpiecznej formy. niemniej wyniki byly na tyle watpliwe, ze
  > z dzialan tych zrezygnowano.

  Zamiast czytać teorię, zapraszam za granicę. Regularnie bywam na Ukrainie i w Mołdawii i zapewniam cię że z niczego nie zrezygnowano - tam artyleria "przeciwgradowa" jest wciąż w użyciu. Zresztą nic dziwnego, przy bogactwie uzbrojenia posowieckiego koszty są niewielkie, a potencjalne korzyści ogromne, zważywszy że Mołdawia to jeden z niewielu krajów w Europie wciąż czerpiących większość swego skromnego PKB z rolnictwa.
  Gdybyś chciał dowiedzieć się czegoś więcej, to tu jest rosyjska państwowa agencja gdzie możesz sobie zamówić rozpędzenie chmur. Choć pewnie nikogo z nas nie stać :)
  A pod koniec tego filmu masz to co będzie zastępować dotychczasowe armaty plot 100 mm kiedy się skończą :)
 • mnbvcx 04.02.11, 07:17
  zamowic to mozna rozne rzeczy- chocby bicie w dzwony w celu odegnania pioronow. choc nie twierdze ze rozpylanie jodku srebra jest rownie bezsensowne to jednak ekonomicznie nieuzasadnione. wracajac jednak do problemu poruszonego w artykule- jest to sposob raczej na rozpraszanie mgly. wiecej na pl.wikipedia.org/wiki/Zasiewanie_chmur
 • uniwr 07.02.11, 00:25
  mnbvcx napisał:
  > zamowic to mozna rozne rzeczy- chocby bicie w dzwony w celu odegnania pioronow.

  A pewnie. Ale nie wierzę że naprawdę chciałbyś twierdzić jakoby wieloletnie, uporczywe niewystępowanie deszczu na Placu Czerwonym podczas defilady zwycięstwa wynika wyłącznie z modłów :)
 • mnbvcx 07.02.11, 10:05
  u nas 1 maja tez jast ladnie, a 11 listopada pogoda taka, ze samoloty spadaja. kto winien?
 • unhappy 07.02.11, 12:35
  mnbvcx napisał:

  > u nas 1 maja tez jast ladnie, a 11 listopada pogoda taka, ze samoloty spadaja.
  > kto winien?

  NWO :D

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • koloratura1 03.02.11, 16:08
  myslacyszaryczlowiek1 napisał:

  > Bo jeśli się wypowiada jako ekspert to mógł chociaż wspomnieć o rosyjskich
  > eksperymentach z wywoływaniem sztucznego deszczu.

  Tyy, ale tam nie padało, tylko była mgła...
 • eryn_7 05.02.11, 02:31
  Tyy, ale tam nie padało, tylko była mgła...

  Masz problem ze zrozumieniem sprawy, ze względu na "terminologię", której używasz. Wilgotne powietrze, w którym z przesyconej pary wykraplają się lub krystalizują rozpraszające światło kropelki lub drobinki lodu to chmura. Chmura o podstawie niższej niż 15 metrów (50 stóp) to mgła. Opady powstają gdy kropelki lub kryształki lodu "urosną" wokół "jądra krystalizacji lub kondensacji" odpowiednio duże by zacząć przemieszczać się w kierunku ziemi. W zależności od wielkości i kształtu opady mogą zbliżać się do ziemi powoli lub szybko (duże płatki śniegu spadają dzięki oporowi powietrza powoli, kulisty grad szybko, co łatwo zaobserwować). Chmura może wraz z prądami powietrza, lub z powodu zmian w swojej strukturze mikrofizycznej wznosić się, bądź opadać. Tak zwana mgła precypitacyjna powstaje z opadów, które po drodze przez warstwy powietrza o różnej temperaturze odparowały, by na nowo wykondensować tuż nad ziemią. Jednym słowem mówiąc o mgle, chmurze, opadach masz na myśli różne formy wilgoci w powietrzu.
  Obliczenia przytaczane przez autora artykułu zakładają mgłę grubości 200m na powierzchni ok 22,5 na 22,5 kilometra. Można się zgodzić, że wytworzenie takiej objętości mgły poprzez pompowanie wilgoci byłoby mało praktyczne i trudne do realizacji. Tym niemniej zdjęcia satelitarne, do których autor nas odsyła raczej dowodzą, pokazując spore zachmurzenie, że w powietrzu było dosyć wilgoci, by nią manipulować przy pomocy technologii zasiewania chmur. Chmury występują w troposferze, której grubość waha się od 17 do 7 km. Satelita, bardziej oddalony od ziemi, sfotografował wszystkie chmury na rozmaitych wysokościach, a nie tylko te o podstawie niższej niż 15 metrów (tzn. mgłę). Zasiewanie chmur jodkiem srebra, suchym lodem, ciekłym azotem itp., w zależności od użytej "receptury" i warunków w chmurze może wywołać opady (deszczu lub śniegu) lub opadom przeciwdziałać (zapobieganie opadom gradu). Nie można wykluczyć użycia tej technologii do obniżenia podstawy chmur, czy też inaczej mówiąc wywołania powolnych opadów malutkich drobinek lodu/wody. Aby kategorycznie wypowiadać się w tej sprawie, należałoby przeprowadzić eksperymenty, lub zasięgnąć opinii tych, którzy te eksperymenty przeprowadzili (jak Rosjanie).
 • unhappy 05.02.11, 14:50
  eryn_7 napisała:

  Wiesz co jest najciekawsze w twoim wywodzie? Nie to co napisałaś ale to o czym nie ma ani słowa. Nie napisałaśo WARTOŚCIACH TEMPERATURY przy których zabawa chmurami w ogóle ma sens. Przeoczenie? :D

  A dla dysgooglików: termin "zasiewanie chmury" może wprowadzać w błąd. Chodzi o jej "spędzenie" i uzyskanie deszczu. Proces ten jest ściśle uzależniony od warunków atmosferycznych. Nie da się tego procesu kontrolować na linii deszcz-mgła. To co napisał prof. jest w dalszym ciągu kluczowe a dotyczy zmiany stanu (temperatury, wilgotności) atmosfery.

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • eryn_7 06.02.11, 05:29
  Relacje pomiędzy stopniem nasycenia powietrza wilgocią (wilgotnością względną), temperaturą i ciśnieniem są ważne, ale proste obliczenie zaprezentowane nam przez autora artykułu jest używane zazwyczaj, nie przez meteorologów, lecz inżynierów projektujących instalacje klimatyzacyjne dla pomieszczeń. W pomieszczeniu można założyć z grubsza stałą temperaturę, ciśnienie, wilgotność i dla nich obliczać zapotrzebowanie na energię do podgrzania/schłodzenia i nawilżenia/osuszenia powietrza. Ale kto widział pomieszczenie o wymiarach 22 km na 22 km na 200 m? Tam nie może być mowy o stałej temperaturze, ciśnieniu i jednolitej wilgotności. W grę wchodzi wiele innych czynników: np. prędkość i kierunek wiatru i jego zdolność do chłodzenia, konwekcja, stopień "zanieczyszczenia" powietrza, wysokość nad ziemią i wiele innych. Dzięki postępowi wiedzy w dziedzinie mechaniki płynów można przeprowadzać symulacje komputerowe tych bardzo skomplikowanych układów. Być może fizycy teoretyczni na polskich uczelniach korzystają nawet z podobnych programów. Nic jednak nie zastąpi doświadczeń w terenie, a tego w Polsce, o ile wiem, nikt nie robi. Modyfikacja pogody jest bardziej dziedziną praktyczną niż teoretyczną. O ile kanadyjska agencja naukowa NRC nie wypowiada się na temat zasiewania chmur w braku dostatecznie udokumentowanych badań i podstaw teoretycznych, to w prowincji Alberta od 1996 roku amerykańska firma Weather Modification Inc. zasiewa chmury na zlecenie Alberta Severe Weather Management Society (ASWMS) - stowarzyszenia zrzeszającego ubezpieczycieli. Według ASWMS wydatek roczny dwóch milionów dolarów na zasiewanie pozwala im zaoszczędzić pięćdziesiąt milionów na wypłatach odszkodowań za szkody gradowe. Zasiewanie chmur należy traktować nie jako problem ściśle teoretyczny lecz raczej jako zadanie badawcze do realizacji. W zespołach podejmujących przedsięwzięcia rozmaitego rodzaju zawsze znajdzie się jakiś sceptyk. Jego rola może być bardzo pożyteczna w wytykaniu zespołowi oczywistych błędów lub brnięcia w ślepą uliczkę. Jednak mądry kierownik zespołu nie pozwoli by taki malkontent - maruda, często motywowany ambicją obstawania przy swoim, wykoleił wysiłki, energię i entuzjazm innych. Nowatorstwo, odkrycia, postęp nie są dziełem tych, którzy twierdzą, że "to się nie da zrobić". I czy nauka, w ogóle, zajmuje się dowodzeniem, że rzecz jest niemożliwa?
 • unhappy 06.02.11, 10:51
  eryn_7 napisała:

  > W pomieszczeniu
  > można założyć z grubsza stałą temperaturę, ciśnienie, wilgotność i dla nich obl
  > iczać zapotrzebowanie na energię do podgrzania/schłodzenia i nawilżenia/osuszen
  > ia powietrza. Ale kto widział pomieszczenie o wymiarach 22 km na 22 km na 200 m
  > ?

  Cóż. Do tworzenia mgły na takim obszarze musielibyśmy mieć kontrolę nad parametrami powietrza na tym obszarze. Zaczynasz łapać :D

  > I czy nauka, w ogóle, zajmuje się dowodzeniem, że rzecz jest niemo
  > żliwa?

  Jak najbardziej. Skuteczność zasiewania chmur to kwestia STATYSTYCZNA. Bada się o ile procent zasiewanie zwiększało opady na przykład.

  Zasiewanie chmur NIE JEST tworzeniem chmur.

  Stworzenie mgły na takim obszarze jest po prostu niemożliwe. Dowód nie jest zbyt skomplikowany prawda?

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • eryn_7 07.02.11, 01:16
  unhappy napisał:

  Cóż. Do tworzenia mgły na takim obszarze musielibyśmy mieć kontrolę nad parametrami powietrza na tym obszarze.
  >

  Nie koniecznie. Żeglarz nie ma kontroli nad parametrami powietrza, wiatru, a potrafi je wykorzystać dla swoich celów. Na długo przed wynalezieniem szczelnych piecyków ze ściśle regulowaną temperaturą, wilgotnością i obiegiem powietrza ludzie piekli ciasta bez zakalców, choć w myśl twojej logiki powinno to być niemożliwe. Wiele da się zdziałać zyskując doświadczenie poprzez serię prób i błędów. Każde działanie niesie ze sobą pewne ryzyko niepowodzenia, ale uda się, czy się nie uda, spróbować można.

  Skuteczność zasiewania chmur to kwestia STATYSTYCZNA. Bada się o ile procent zasiewanie zwiększało opady na przykład.>

  Wiele badań w tej dziedzinie nie dało wyników definitywnych, co wcale nie oznacza, że udowodniono, iż zasiewanie nie daje żadnych rezultatów. Raczej jest to dziedzina nie dość zbadana, co nie przeszkadza używać tej technologii na skalę komercyjną.

  Zasiewanie chmur NIE JEST tworzeniem chmur.
  Stworzenie mgły na takim obszarze jest po prostu niemożliwe. Dowód nie jest zbyt skomplikowany prawda?

  Zasiewanie chmur może być tworzeniem chmur. Wilgoć w powietrzu, które jest mieszaniną gazów, może występować w formie pary, cieczy i w formie stałej. Co więcej, wszystkie te frakcje mogą w powietrzu o tej samej temperaturze (ujemnej) występować jednocześnie i zwykle tak właśnie jest. Nieprzejrzystość nadaje chmurze wilgoć w fazie ciekłej i stałej - w zimnej chmurze występuje zarówno woda przechłodzona, jak i lód, co możeszsobie obejrzeć na tych łatwych do powtórzenia eksperymentach:
  www.youtube.com/watch?v=fSPzMva9_CE&feature=player_detailpage www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=bDwZqBq-rLQ
  ale przezroczysta para jest w chmurze również.
  Natomiast chmura może powstać w powietrzu przesyconym parą, które dotąd było przejrzyste poprzez dostarczenie, naturalnie, bądź sztucznie, zarodków kondensacji i jąder krystalizacji. O jakim dowodzie mówisz, bo ja go tu nie widzę?
 • unhappy 07.02.11, 05:18
  eryn_7 napisała:

  > O jakim dowodzie mówisz, bo ja go tu nie widzę?

  Może nawet nie dowód, ale próba uświadomienia domorosłym ekspertom od pogody oraz specjalistom od żeglowania i pieczenia ciast bez zakalców kwestii skali :D

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • eryn_7 07.02.11, 21:11
  Modyfikacja pogody za pomocą zasiewania chmur ma to do siebie właśnie, że minimalna interwencja powoduje zmiany na dużym obszarze. Pierwsza udana próba zasiewania miała miejsce w USA w 1946 roku. Z awionetki zrzucono wtedy 6 funtów (mniej niż 3 kilogramy) suchego lodu i wywołano opady sniegu na sporym obszarze. Przeciwdziałanie opadom gradu w Kanadzie też prowadzi się z awionetek używając niewielkich rac nasączonych jodkiem srebra. Rosjanie, do swoich zakrojonych na wielką skalę operacji zasiewania używają samolotów transportowych, i to nie jednego lecz wielu - Reuters donosi, że w 2008 roku 12 wojskowych samolotów transportowych zasiewało chmury nad Moskwą w celu zapewnienia dobrej pogody. Po katastrofie w Czernobylu, jak opowiadał w wywiadzie udzielonym BBC w 2007 roku rosyjski pilot wojskowy odpowiedzialny za operację zasiano chmury w zasięgu do 100 km od katastrofy, powodując radioaktywne opady na obszarze 10 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dla technologi zasiewania chmur skala nie stanowi problemu.
 • unhappy 07.02.11, 22:24
  eryn_7 napisała:

  > Modyfikacja pogody za pomocą zasiewania chmur ma to do siebie właśnie, że minim
  > alna interwencja powoduje zmiany na dużym obszarze.

  To dokładnie tak jak z materiałem wybuchowym. Mała iskra i proszę... buuuuum.
  Wyobraź teraz sobie górę z trotylu :D

  Zasiewanie chmur polega na wywoływaniu opadów. Nie na tworzeniu chmur. I w tworzeniu mgły nie pomoże rozsiewanie zarodków kondensacji, bo one powodują opad. W sensie powinny ale nie zawsze chcą :D

  Tworzenie chmur rozważano w kontekście walki z globalnym ociepleniem. Czy były eksperymenty? Nie wiem. Ale to dalej nijak się nie ma do mgły.

  Zresztą, nawet gdyby możliwe było "zasiewanie" mgły to przy tej SKALI operacja taka (choć zważywszy na brak teoretyczny i tym bardziej technicznych możliwości jest to czyste SF) nie mogłaby przebiec niezauważona. Nie mówiąc już o braku jakiejkolwiek możliwości kontroli wielkości kropel. Być może dałoby się krople o pożądanej wielkości emitować wprost do atmosfery

  Acha - dane meteo ze Smoleńska (to na wypadek gdybyś dalej myślała, że można stworzyć mgłę na takim obszarze) były wymarzone do powstania mgły o takiej skali. I takie mgły są tam o tej porze roku na porządku dziennym. Jeśli więc chcesz szukać potwierdzenia, że człowiek opanował sztukę tworzenia mgły (bo zadymiać umie nawet całe miasta :) to niestety Smoleńsk z dnia 10 kwietnia 2010 roku się do tego nie nadaje :D

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • rozenek_taki 07.02.11, 22:35
  Co Wy palicie, chłopcy? To był początek kampanii wyborczej Kaczołapa, a on miał takie pojęcie o wytwarzaniu mgły jak jego brat o jeździe samochodem ... cisza nad grobami niewinnych ludzi, którzy zginęli w tym wypadku!


 • eryn_7 08.02.11, 04:54
  unhappy napisał:

  Zasiewanie chmur polega na wywoływaniu opadów. Nie na tworzeniu chmur. I w twor
  zeniu mgły nie pomoże rozsiewanie zarodków kondensacji, bo one powodują opad.
  >

  Rozsiewanie zarodków kondensacji raz powoduje opad, a innym razem wręcz przeciwnie. Ochrona przed szkodami gradowymi poprzez zasiewanie chmur polega na dostarczaniu do ciemnej chmury burzowej dodatkowych zarodków krystalizacji i jąder kondensacji. Jak to zauważył edynburski profesor Stephen Salter, do którego pomysłów (tworzenia jasnych, odbijających światło słoneczne chmur w celu zapobieżenia globalnemu ociepleniu poprzez rozpylania w powietrzu soli morskiej jako jąder kondensacji) pośrednio nawiązujesz w dalszej części swojego wywodu, jeśli weźmiemy dwa jednakowej wielkości słoiki i do jednego włożymy duże kulki szklane, a do drugiego drobne szklane koraliki, to oba będą nieprzejrzyste. Słoik z dużymi kulkami będzie szaro niebieski, a słoik z małymi biały. Dlatego chmura burzowa - z dużymi kroplami lub gradowa jest ciemna. W Kanadzie już od lat sześćdziesiątych stosuje się zasiewanie ciemnych chmur burzowych w celu "rozjaśnienia" ich poprzez wprowadzenie dodatkowych zarodków krystalizacji - i wytworzenie większej liczby kryształków. Jak relacjonują uczestnicy tych akcji udawało im się nawet całkiem rozproszyć duże chmury gradowe, nie wywołując żadnych opadów. "Wybielali" groźną gradową chmurę do tego stopnia, że rozpędzał ją potem wiatr. W innych przypadkach spadały mniejsze kulki gradowe, wywołując mniejsze szkody. Czyli można używać zasiewania chmur do przemiany jednego typu chmury w inną, a wcale nie do wywoływania opadów.

  Nie mówiąc już o braku jakiejkolwiek możliwości kontroli wielkości kropel.

  Ależ zasiewanie chmur poprzez kontrolę liczby jąder kondensacji lub zarodków krystalizacji właśnie na kontroli wielkości kropel polega! :)

  Zresztą, nawet gdyby możliwe było "zasiewanie" mgły to przy tej SKALI operacja
  taka (...) nie mogłaby przebiec niezauważona.


  A kto powiedział, że przebiegła niezauważona?
  Zasiewanie chmur prowadzi się zwykle z samolotów, Rosjanie prowadzą je z wojskowych samolotów transportowych. Zaraz po katastrofie dziennikarze dowiedzieli się od ludzi pracujących tuż przy lotnisku, że cały ranek warczały im nad głową samoloty. Tłumaczono to, początkowo, w ten sposób, że polski samolot prezydencki cztery razy podchodził do lądowania i ta wersja obiegła świat. Potem się okazało, że 101 podchodził do lądowania tylko raz, a latał tam nisko rosyjski wojskowy samolot transportowy Ił (lub Iły?) - też chciał, podobno, lądować. Co więcej, stenogramy z czarnych skrzynek relacjonują o godzinie 10:27:58,8-10:28:01,5 rozmowę z wieżą rosyjskiego samolotu wojskowego opisanego jako "pokład" (po rosyjsku "bort", który melduje: "zakończyłem zrzut, zniżanie na wschód." - po rosyjsku "okończił wybrosku". Co ciekawe, Rosjanie w kontekście zasiewania chmur używają słowa "wybroska, zbrosit" materiał zasiewający, jak można usłyszeć na rosyjskim filmie zachwalającym ich osiągnięcia w tej dziedzinie: www.youtube.com/watch?v=z5RmXafimts&NR=1
 • unhappy 08.02.11, 09:35
  eryn_7 napisała:

  > [i]unhappy napisał:
  >
  > Zasiewanie chmur polega na wywoływaniu opadów. Nie na tworzeniu chmur. I w twor
  > zeniu mgły nie pomoże rozsiewanie zarodków kondensacji, bo one powodują opad. [
  > /i]>
  >
  > Rozsiewanie zarodków kondensacji raz powoduje opad, a innym razem wręcz przeciw
  > nie.

  I niestety brak teorii i praktyki, które pozwalałyby stwierdzić, czemu raz chce padać a raz nie. Przyznasz, że nie można tego nazwać kontrolą. Jeszcze :D

  > [i]Nie mówiąc już o braku jakiejkolwiek możliwości kontroli wielkości kropel.[/
  > i]
  >
  > Ależ zasiewanie chmur poprzez kontrolę liczby jąder kondensacji lub zarodków kr
  > ystalizacji właśnie na kontroli wielkości kropel polega! :)

  Polega na ich zwiększaniu. W przypadku mgły potrzeba ściśle określonej wielkości kropel. Nie mogą być za duże, bo nam mgła opadnie. Na takim obszarze się po prostu nie da. W słoiku czy szklanym akwarium prędzej :D

  > Zresztą, nawet gdyby możliwe było "zasiewanie" mgły to przy tej SKALI operac
  > ja
  > taka (...) nie mogłaby przebiec niezauważona.

  >
  > A kto powiedział, że przebiegła niezauważona?
  > Zasiewanie chmur prowadzi się zwykle z samolotów, Rosjanie prowadzą je z wojskowych samolotów transportowych. Zaraz po katastrofie dziennikarze dowiedzieli się od ludzi pracujących tuż przy lotnisku, że cały ranek warczały im nad głową samoloty.
  > Tłumaczono to, początkowo, w ten sposób, że polski samolot prezydencki cztery razy podchodził do lądowania i ta wersja obiegła świat. Potem się okazało, że 101 podchodził do lądowania tylko raz, a latał tam nisko rosyjski wojskowy samolot transportowy Ił (lub Iły?) - też chciał, podobno, lądować. Co więcej, stenogramy z czarnych skrzynek relacjonują o godzinie 10:27:58,8-10:28:01,5 rozmowę z wieżą rosyjskiego samolotu wojskowego opisanego jako "pokład" (po rosyjsku "bort", który melduje: "zakończyłem zrzut, zniżanie na wschód." - po rosyjsku "okończił wybrosku".

  A on nie zrzucał paliwa? Poza tym jeszcze raz (bo trudno mi teraz zweryfikować kwestię tego warczenia). Dopóki nie umiemy tworzyć mgły, dopóty żadne warczenie, chociażby i tysiąca samolotów nie pomoże :)

  Jeśli masz przykład, w którym udało się stworzyć mgłę na takim obszarze, to możesz szybko zamknąć dyskusję :>

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • eryn_7 08.02.11, 19:54
  unhappy napisał:

  (Zasiewanie) Polega na ich (kropel) zwiększaniu.


  Tu się jednak nie zgodzimy. Zasiewanie to dodawanie do mieszniny gazów, jaką jest powietrze zarodków krystalizacji i jąder kondensacji wokół których rosną kryształki lub kropelki. Jeśli ich w nawet bardzo wilgotnym powietrzu nie ma, to nic się nie wykropli, ani nie wykrystalizuje. Jeśli jest ich mało a powietrze szybko się schładza, tak jak to się dzieje przy pionowych ruchach mas powietrza, wokół tej niewielkiej liczby zarodków rosną wilelkie kule gradowe, które nie zdążą się stopić przed opadnięciem na ziemię. Rośnięcie kryształków lodu w chmurze bierze się z tąd, że cząsteczki wody zderzając się mają tendencję "przylepiania się" do już istniejących kryształków / kropel. Jeśli natomiast dostarczymy wielkiej liczby zarodków krystalizacji, to powstanie wiele malutkich kryształków, które w pewnych warunkach mogą wcale nie opaść (gdy są zbyt małe i unoszone przez powietrze). Proporcja: ilość wilgoci do liczby jąder krystalizacji określa wielkość kropel / kryształów.

  A on nie zrzucał paliwa? Poza tym jeszcze raz (bo trudno mi teraz zweryfikować
  kwestię tego warczenia). Dopóki nie umiemy tworzyć mgły, dopóty żadne warczenie
  , chociażby i tysiąca samolotów nie pomoże :)
  >

  A dlaczego nad zamkniętym lotniskiem wojskowym, które otworzono tylko na okazję przylotu naszego prezydenta miało by warczeć tysiąc rosyjskich wojskowych samolotów transportowych? Dlaczego samolot, który podobno przywiózł rosyjskich borowców na naszą uroczystość, a nie mógł z powodu pogody wylądować, miałby zrzucać paliwo, skoro go potrzebował, by dotrzeć na lotnisko zapasowe? Po co konsultował by się w tej sprawie z wieżą w Smoleńsku? Polscy śledczy byli zainteresowani dziennikiem pokładowym tego samolotu, ale MAK odmówił wydania...

  > Jeśli masz przykład, w którym udało się stworzyć mgłę na takim obszarze, to moż
  > esz szybko zamknąć dyskusję :>
  >

  Jak znajdę, to Ci podam link. Na razie nie mam czasu szukać.
 • unhappy 08.02.11, 20:38
  eryn_7 napisała:

  > > Jeśli masz przykład, w którym udało się stworzyć mgłę na takim obszarz
  > e, to moż
  > > esz szybko zamknąć dyskusję :>
  >
  >
  > Jak znajdę, to Ci podam link. Na razie nie mam czasu szukać.

  Nie ma problemu - chętnie poczekam :D

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • rozenek_taki 08.02.11, 20:30
  Może to wszystko i prawda ale ... www.youtube.com/watch?v=LQF8hsitxvY

 • unhappy 08.02.11, 20:41
  rozenek_taki napisała:

  > Może to wszystko i prawda ale ... www.youtube.com/watch?v=LQF8hsitxvY

  To nie mgła tylko dym.

  A w Smoleńsku była mgła, nie dym. Poza tym znowu, skala.

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • rozenek_taki 08.02.11, 21:10
  Są również inne opinie:
  www.polityka.pl/kraj/rozmowy/1507460,2,rozmowa-z-zona-przemyslawa-gosiewskiego.read
  A te teorie, że nad lotniskiem została specjalnie rozproszona mgła, wierzy pani w to?

  - Do tej pory nie ma zeznań i żadnej rejestracji nagrań rosyjskiego Iła. Pytanie, co robił tam Ił, który rzekomo latał nad tym lotniskiem?


 • unhappy 09.02.11, 05:11
  rozenek_taki napisała:

  > Są również inne opinie:

  O, i to wiele. Łącznie z tym, że podłe Ruskie podmieniły samoloty :D

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • januszb1946 04.02.11, 14:59
  myslacyszaryczlowiek1 napisał:

  > Bo jeśli się wypowiada jako ekspert to mógł chociaż wspomnieć o rosyjskich eksp
  > erymentach z wywoływaniem sztucznego deszczu. Pisała o tym prasa popularno nauk
  > owa w latach siedemdziesiątych. Wystrzeliwano wtedy za pomocą działa jodek sreb
  > ra. Kryształki tego związku stawały się jądrami kondensacji dla pary wodnej.
 • januszb1946 04.02.11, 15:05
  A po jaką cholerę tego przygłupa Kaczora było utrupiać. Przecież on dla Rosjan był bardzo wy-
  godny bo ośmieszał nasz kraj na forum międzynarodowym.A ty ciemniaku odróżniasz eksperyment od działania na skalę przemysłową. Dobrze jest umieć czytać ze zrozumieniem. Wi-
  dzę, że to dla ciebie za trudne.
 • bobkat25 05.02.11, 08:15
  Myślę, że nie trzeba wytwarzać mgły na tak wielkim terenie. Przypuszczam, że wytworzono ją na goglach pilotów i przedniej szybie ich samolotu. A tu już nie trzeba wielkich urządzeń. Wystarczy dobry czajnik zelmera, lub rosyjski samowar.
 • unhappy 05.02.11, 14:52
  bobkat25 napisała:

  > Myślę, że nie trzeba wytwarzać mgły na tak wielkim terenie. Przypuszczam, że wy
  > tworzono ją na goglach pilotów i przedniej szybie ich samolotu. A tu już nie tr
  > zeba wielkich urządzeń. Wystarczy dobry czajnik zelmera, lub rosyjski samowar.

  Osobiście myślę, że najważniejsza jest sztuczna mgła w umysłach zwolenników teorii spiskowych. Tu nawet czajnika nie potrzeba :D

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • jacmenos 03.02.11, 14:33
  nijak nie mogę zrozumieć po co ruscy mieliby wytwarzać tą sztuczną mgłę , kiedy nawet dziecko wie ,że samoloty nie lądują we mgle - naturalnej czy sztucznej !
  ale może ruscy zamachowcy tego nie wiedzieli ?
 • koloratura1 03.02.11, 16:13
  jacmenos napisał:

  > nijak nie mogę zrozumieć po co ruscy mieliby wytwarzać tą sztuczną mgłę , kiedy
  > nawet dziecko wie, że samoloty nie lądują we mgle - naturalnej czy sztucznej !
  > ale może ruscy zamachowcy tego nie wiedzieli ?

  Gorzej, że nie wiedzieli tego ci w Tupolewie...
 • demetria11 01.02.11, 22:03
  Panie Profesorze, dziękuję za naukowe ujęcie tematu, chociaż ludzi typu mec. Rogalski i cała ta sekta mógłby Pan przekonać tylko wtedy, gdyby dowiódł Pan naukowo, że to prezydent Komorowski siedząc na ogonie TU-154 odpalił bombę izowolumetryczną, a premier Tusk ustrzelił samolot z bazooki przebranej za brzozę. Tym niemniej uważam, że zawsze warto nieść kaganek oświaty. Pozdrawiam.
 • andsol-br 01.02.11, 22:57
  I zapłakuję się z nieutulonej zazdrości, że to nie ja ustrzeliłem tak prostym strzałem ten sznur wodnego ptactwa.

  Teraz na prowadzącą pozycję wysunie się teoria bomby na pokładzie. Tak czy inaczej, Putin z Tuskiem odpowiedzialności nie umkną - w odróżnieniu od bałwanów publicznie opowiadających od 10 miesięcy koszmarne brednie.
  --
  andsol.blox.pl
 • stach-poraj 01.02.11, 22:59
  Bolszewików potomkowie, gajowi wąsaci,
  (na dodatek obrzezani, gdy zajrzeć do gaci),
  umówili się z Putinem, masony przeklęte,
  że rozprawią się z jedynym słusznym prezydentem.

  Zamówili tupolewa u tajnych kosmitów,
  co akurat na ten model cuś nie mieli zbytu
  i ta niemra Merkelowa, niech ją kara spotka,
  prezydenta z jego świtą wepchnęła do środka.

  Mgłę zdradziecką wypuścili ze swych rozpylaczy,
  by z Polaków nikt niczego jasno nie zobaczył,
  a ekipie prezydenckiej tak zmieszali w głowach,
  żeby na złość rozumowi kazała lądować.

  Kiedy poległ już prezydent nasz w akcie męczeńskim,
  kagiebiści go gonili po lesie smoleńskim,
  żeby go na ament dobić, zasię do tej zgrozy
  z pedałami ich do spółki namówił Sarkozy.

  Już się cieszy banda tusków, wilcze pieśni wyje,
  bo najlepszy prawy Polak umarł i nie żyje,
  a Obama błysk radości wypuszcza spod powiek,
  że mu szyków nie popsuje biały wielki człowiek.

  Lecz za wczesna podła radość tych parszywych gości,
  jeszcze w kraju są obrońcy prawdziwej polskości,
  którzy znajdą jakiś sposób na te krętki blade
  i odważnie napiętnują narodową zdradę.

  Pod tym krzyżem, pod tym znakiem i pod tym Pałacem
  z platformerskim policzymy się każdym pajacem,
  butem każdą nienawistną obijemy mordę,
  co szwargocze po obcemu o mental disorder.

  Wreszcie żydki i cyklisty zamkną durne japy,
  kiedy sprawy Naród prawy weźmie w swoje łapy,
  naród lewy zaś najlepiej niechaj boska łaska
  wyprowadzi tylnym wyjściem gdzieś na Madagaskar.

  Wtedy szybko tu powszechna szczęśliwość nastanie,
  żaden rusek nam nie wmiesza się w chocholi taniec,
  żadna nam brukselska ciota nie będzie ubliżać
  i w ogóle już niczego nie będzie – prócz krzyża.

  Autor Pies Bobik
  Lipiec 2010
 • 123jna 02.02.11, 07:51
  do stacha- a swojemu prezesowi do gaci nie zajrzales? No, jako potomek czerwonego taty obrzezany z pewnoscia nie byl. Moze tata?
 • 123jna 02.02.11, 07:53
  do stacha - przepraszam, glupia nie zrozumialam wiersza. jest swietny.
 • mardan007 02.02.11, 07:57
  Świetne ! Naprawdę! Aż szkoda, że oszołomstwo i tak nie zrozumie, o ile w ogóle przeczyta....
 • stach-poraj 02.02.11, 15:57
  Pies Bobik jest nie do pobicia!
  www.blog-bobika.eu
 • slawekpl 03.02.11, 14:45
  Gratuluje Bobikowi! Przynajmniej troche na wesolo mozna strawic tych wszystkich fundamentalistychnych glupkow!!!! Fajny wierszyk i wesoly..
 • stach-poraj 03.02.11, 16:41
  Wstaje klasa polityczna, oczęta przeciera:
  coś w tym kraju nadwiślańskim nudno jak cholera!
  Trzeba myśli kreatywnych uruchomić wyciek,
  by wyborcom ukochanym czymś ubarwić życie.
  A wiadomo, co ucieszy kobitę i chłopa -
  nie ustawy czy programy, lecz medialna szopa,
  nie dobrobyt albo niezłe na przyszłość widoki,
  tylko brednie i obelgi, puste słowotoki,
  zarzucanie, oskarżanie, wdeptywanie w bagno…
  Jasna sprawa, że rodacy tego właśnie pragną.

  Gdy staruszka się nawinie lub staruszek który,
  zawsze krzyża z mgłą pożąda, nie emerytury,
  takoż i z przedsiębiorcami oczywista gadka,
  wolą słuchać o zamachach niźli o podatkach,
  z tymi, którzy do pierwszego dociągają z trudem,
  o budżecie czy zasiłkach mówić psu na budę
  bo natychmiast zniesmaczeni zaczynają sarkać:
  honor tylko ważny, głupcze, a nie gospodarka.
  Pasażerów mnogie rzesze, w zmartwień innych braku,
  do ministra od transportu piszą “więcej MAK-u!”,
  pacjent się z boleści łoża zrywa, nagle żwawy,
  wyleczony tym, że umarł godnie ktoś dla Sprawy,
  bezrobotne panie domu, gdy już kurze wytrą,
  proszą by im opowiedzieć bajkę o in vitro,
  od rolników kornych błagań chór się niesie gromki,
  by im dalej byt poprawiał ten cały Potiomkin
  i w ogóle, od mazurskich jezior do Sudetów,
  naród chciałby bicia piany, nie żadnych konkretów.

  Więc się biedzi nasza klasa od samego świtu,
  patrząc, jak tu dostosować podaż do popytu,
  lecz wyborca to niewdzięcznik… Nagle coś go trafia,
  i zaczyna – że idioci, że nieroby, mafia,
  że to całe polityczne chrzani sado-maso
  i chce jakiejś innej klasy… Byle była z klasą.

  Salon Psa Bobika mozna odwiedzac pod www.blog-bobika.eu
 • kibiczdala 01.02.11, 23:14
  Zainteresowanym polecam pogrzebac troche i znalezc informacje na temat H.A.R.P. technologi, oraz mozliwosci manipulacji klimatu i pogody. Rosjanie to czynia od lat.To nie jest glupota panie autorze, to jest realne.
 • sopocianin 01.02.11, 23:44
  Bzdura totalna - co wspolnego ma H.A.R.P. (high altiude reseach project) z przyziemna mgla?
  Tak, oczywista oczywistocia jest to, ze Rosjanie od lat swoje fenomenale urodzaje zawdzieczaja manipulacji klimatu i pogody. I ten klimat na Syberii pozwalajacy na hodowle ananasow.
  Ale tak powaznie - daj sie leczyc czlowieku. Mala szansa, ale zawsze cos. Chyba, ze ty juz jestes na etapie prezesika, czy maciory...
 • mnbvcx 02.02.11, 11:10
  przeczytalem o tym cudzie techniki ( www.iluminaci.pl/haarp/haarp-bron-ostateczna-bestia-na-pustkowiu ). wszystkie procesy w atmosferze zachodza pod wplywem energii docierajacej od slonca. całkowitą moc z jaką Słońce ogrzewa Ziemię wynosi 1,740×10^17 W (patrz wikipedia-stala sloneczna-1366W/m2 gdy slonce jest w zenicie z pominieciem absorpcji promieniowania w atmosferze) jesli uwazasz ze za pomoca urzadzenia o mocy 3,6*10^6 W mozna sterowac energia jaka dociera do powierzchni ziemi w celu osiagniecia zmian klimatycznych to gratuluje bogatej fantazji.
 • maura4 03.02.11, 22:00
  To słabo im te manipulacje klimatyczne wychodzą . Przypominam sobie tę ich letnią suszę, upały i ogromne pożary, aż ludzie w Moskwie nie mieli czym oddychać. Chyba, że już zamachy sami na siebie robią. To jest jakieś wytłumaczenie.
 • kibiczdala 01.02.11, 23:16
  Poczytajcie o tym co jest mozliwe.
 • mardan007 02.02.11, 07:55
  Człowieku, lecz się - może jeszcze masz szansę. A co najmniej ucz - w tym języków no i myślenia - co może być bolesne...;-))) Jak widac jesteś przedstawicielem opisywanej w literaturze klasy "Conspiracy theories", czyli po polsku "Spiskowej teorii" , gdzie wszystko - w tym projekt H.A.A.R.P jest przyczyna wszystkich nieszczęść - huraganów, trzęsień ziemi, itp - co to dla niego tak tam mgiełka.... LITOŚCI !!!!
 • maaac 02.02.11, 11:54
  No właśnie. Po co robić nim mgłę jak można za pomoca niego zmusić pilota do rozbicia samolotu przy ładnej pogodzie? Przecież KAŻDY wie, że nim się wpływa na umysły ludzi. :P
 • myslacyszaryczlowiek1 02.02.11, 00:49
  A nie podano nawet jakie zjawisko atmosferyczne wytworzyło tę mgłę tego dnia.
  Czy to była typowo poranna mgła z powodu nagrzewania się gleby przez promienie słoneczne i parowania wody? Bo jeśli tak to to zjawisko dosyć szybko ustępuje i samolot mógł przeczekać w powietrzu.
 • erte2 03.02.11, 18:31
  myslacyszaryczlowiek1 napisał:

  > A nie podano nawet jakie zjawisko atmosferyczne wytworzyło tę mgłę tego dnia.
  > Czy to była typowo poranna mgła z powodu nagrzewania się gleby przez promien
  > ie słoneczne i parowania wody? Bo jeśli tak to to zjawisko dosyć szybko ustępu
  > je i samolot mógł przeczekać w powietrzu.


  Tak, albo odpocząć. Pod brzozą.
 • tymon99 02.02.11, 01:31
  z przykrością stwierdzam, że trudzi się Pan nadaremnie. Możność odczytania ze zrozumieniem listu Pańskiego jest bowiem tym jedynie dana, co w szczątkowej choć postaci za młodu otrzymali dar naukowej kultury przyrodniczej i jej narzędziami - Szkiełkiem i Okiem - w myśleniu swym się posługują. Te zaś narzędzia od lat dwustu Polacy młodzież swoją uczą w pogardzie mieć, Czucie i Wiarę w zamian czcząc, przez co naród ogłupiały na sztandarach swych hasła durne wypisywa i fałszywe proroki przez Moskwę opłacane na Wawelu grzebie.

  --
  but you will wind up peeking through her keyhole
  down upon your knees
 • 123jna 02.02.11, 07:48
  Pisowcy jak wiemy sa "odporni na wiedze". Wiekszosc z nich, jesli juz ma jakies dyplomy, to uzyskane w pocie czola - trojkowe. Poczynajac od samej gory - prezesa. Nie sa w stanie zrozumiec nawet najprostszej matematyki - niestety. osmieszaja nas w swiecie, a juz te zapytania do USA - nic dziwnego, ze zazenowani Amerykanie nie udzielaja odpowiedzi.
  Nie chca aby wyszla na polish jokes. Wstydzmy sie, ze tak duza partia - jej czlonkowie - sa na tak niskim poziomie wyedukowani.
 • maaac 02.02.11, 12:14
  > Pisowcy jak wiemy sa "odporni na wiedze". Wiekszosc z nich, jesli juz ma jakies
  > dyplomy, to uzyskane w pocie czola - trojkowe.

  Wiekszość tak. Jednak nie wszyscy. Nie wątpie, że taki Ziemkiewicz czy Kurski doskonale sobie zdają sprawę jakie bzdury odpowiadają oni sami czy ich koledzy. Taki osób w tej partii jednak jest dość sporo. Ci jednak mają problem nie z zdolnością myślenia ale z uczciwością/honorem.
  Ot ich przynależność wynika z kalkulacji, że tam więcej ugrają.
 • puuchatek 02.02.11, 09:06
  @kibiczdala: uwierz mi, fizyka i matematyka są apolityczne. 2+2= 4, niezależnie od tego czy jesteś z PiS czy z PO.

  myslacyszaryczlowiek1 napisał:

  > A nie podano nawet jakie zjawisko atmosferyczne wytworzyło tę mgłę tego dnia.
  > Czy to była typowo poranna mgła z powodu (...)

  Rozczaruję Cię: 10.4.2010 - jak zawsze, kiedy dzieje się coś ważnego - oglądałem reakcje różnych mediów. W CNN ichni "pan od pogody" komentując okoliczności katastrofy pokazywał mapy pogody i dosyć szczegółowo wyjaśniał skąd się wzięła mgła, jakie tam fronty atmosferyczne czy różnice temperatur / wilgotności ją spowodowały.

  Ale, jak widać po różnych świrach, "przekonanego nie przekonasz". Oni po prostu WIEDZĄ że to był zamach, że mgła była sztuczna etc. To tak zwany "syndrom eksperta": ekspert nie myśli, ekspert WIE.
 • myslacyszaryczlowiek1 03.02.11, 16:23
  A uważam że to jest ważniejsze niż list eksperta. Więc ponawiam pytanie czy to była typowo poranna mgła, bo nawet na tym drugim filmie mgła znikła.
 • unhappy 03.02.11, 18:32
  myslacyszaryczlowiek1 napisał:

  > A uważam że to jest ważniejsze niż list eksperta. Więc ponawiam pytanie czy t
  > o była typowo poranna mgła, bo nawet na tym drugim filmie mgła znikła.

  Co ją zresztą uratowało przed przesłuchaniem przez Macierewicza.

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • dpedroz 02.02.11, 09:19
  Oczywiście, że nie da się wytworzyć mgły. Ta maszyna też NIE ISTNIEJE.

  Nie myśl. Bądź posłuszny. Płać podatki.
 • mnbvcx 02.02.11, 09:27
  ta maszyna robi dym, a nie mgle. i wierz mi, mozna odroznic nawet organoleptycznie dym od mgly.
 • dpedroz 02.02.11, 09:56
  mnbvcx napisał:

  > ta maszyna robi dym, a nie mgle. i wierz mi, mozna odroznic nawet organoleptycz
  > nie dym od mgly.

  Zgadza się, robi dym.
  Jak można odróżnić dym we mgle od samej mgły? Po zapachu? Pewnie że można, tylko to nic nie zmienia w kontekście Smoleńska.
 • mnbvcx 02.02.11, 10:05
  na lotnisku byli ludzie (polscy piloci i delegacja majaca przywitac prezydenta) i chyba zorientowaliby sie. a poza tym nawet wytworzenie dymu w takiej ilosci nie jest proste. czytalem, ze mgla byla na duzym obszarze (takze w miescie). takie wytwornice robia straszny halas porownywalny z wojskowym samolotem odrzutowym (ktos kto lubi byc pieszczony decybelami z su22 wie co to oznacza). trzeba by naprawde sporej ilosci takich wytwornic (liczonej w setkach sztuk?). i nikt tego nie zauwazyl?
 • dpedroz 02.02.11, 09:29
  Dodam jeszcze tylko, że "ekspert" Wyborczej jak najbardziej ma rację mówiąc o niemożliwości zamglenia tak dużego obszaru. Niestety zupełnie nie bierze pod uwagę wariantu, gdzie mgła została miejscowo zagęszczona w obszarze lotniska.

  Nie myśl. Bądź posłuszny. Płać podatki.
 • mnbvcx 02.02.11, 09:44
  niestety nie bierze tez pod uwage mozliwosci zamglenie umyslow sporej ilosci ludzi.
 • dpedroz 02.02.11, 09:57
  argument nie do zbicia. brawo.
 • mnbvcx 02.02.11, 10:07
  niestety manipulowanie umyslami, tak by ich wlasciciele postepowali nieracjonalnie, jest duzo prostsze niz manipulowanie silami przyrody.
 • mnbvcx 02.02.11, 10:10
  ile razy widzialem ludzi dajacych sie nabrac na gre w trzy karty. a przeciez nie trzeba byc geniuszem by zrozumiec o co w niej chodzi.
 • dlugpubliczny 03.02.11, 14:42
  O co?

  --
  Nie głosuję ani na PO ani na SLD - partie, które uchwaliły, że można zabierać rodzinom dzieci bez wyroku sądowego.
  Bronisław Komorowski podpisał tę ustawę 18.06.2010.
  Te same PO i SLD uchwaliły również tzw. ustawę o parytetach dla feministek na listach wyborczych. Ustawę negującą istotę demokracji.
  Partia Palikota jest pełna bigotów feministycznych wiec także odpada. Dlaczego nie głosuję na PiS - nie ma potrzeby wyjaśniać.
 • mnbvcx 03.02.11, 17:15
  przyjedz na prage to moze jeszcze znajdziesz eksperta, ktory ci zademonstruje, a wnioski wyciagniesz sam.
 • ypsyl0n 05.02.11, 11:06
  Mgłę zagęszcza się trzepaczką.
  Kto pamięta jak robi się masło może spóbować też z mgłą.
 • klara551 02.02.11, 12:31
  A lotnisko ma wymiary koca plażowego?
 • unhappy 03.02.11, 06:34
  dpedroz napisał:

  > Dodam jeszcze tylko, że "ekspert" Wyborczej jak najbardziej ma rację mówiąc o n
  > iemożliwości zamglenia tak dużego obszaru. Niestety zupełnie nie bierze pod uwa
  > gę wariantu, gdzie mgła została miejscowo zagęszczona w obszarze lotnisk
  > a.

  I piloci nie widzieli, że jest zagęszczona miejscowo?

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • erte2 04.02.11, 00:55
  dpedroz napisał:

  > Dodam jeszcze tylko, że "ekspert" Wyborczej jak najbardziej ma rację mówiąc o niemożliwości zamglenia tak dużego obszaru. Niestety zupełnie nie bierze pod uwagę wariantu, gdzie mgła została miejscowo zagęszczona w obszarze lotniska.

  Oczywiście. Tłuczkiem do mięsa.

  Zastanawiam się czy niektórzy są tak durni od urodzenia czy też ciężko sobie na to zapracowali.
 • polprawdy 04.02.11, 19:15
  Są poglądy moje ... i błędne . Kot Garfield
 • kibiczdala 02.02.11, 09:46
  Polecam poczytac o haarp.
 • mnbvcx 02.02.11, 09:54
  czy uwazasz, ze bzdura powtorzona sto razy staje sie prawda?
 • unhappy 03.02.11, 06:35
  kibiczdala napisał:

  > Polecam poczytac o haarp.

  I o chemtrails koniecznie. I o reptilianach. Przy okazji można jeszcze zahaczyć o bajkę o czerwonym kapturku.

  --
  Poznaj serwis, który otrzymał dotację z UE w wysokości 672 tysięcy złotych: swiatkotow.pl
 • jwasz1952 04.02.11, 21:55
  kibiczdala napisał:

  > Polecam poczytac o haarp.
  Rozumiem że ta lektura jest obowiązująca w pewnym zakładzie w Tworkach.
  Ląduj dziadu we mgle,po trupach do celu.
 • salta3 02.02.11, 10:29
  Szkoda czasu Pana profesora PiS-owscy bezmózgowcy i tak nie dadzą wiary
 • mowiono.mi.ze.to.on 02.02.11, 11:21
  Cynicznym adwokatem ?
  Idiotą ?
 • sceptyk35 02.02.11, 11:40
  Gdyby ktoś chciał pozbyć się z tego świata "najlepszego prezydęta", to wystrzeliłby "bazookę" do helikoptera gdy ten udawałby się do swojej rezydencji na Helu. I szukaj wiatru w polu. A do tego wspólnik zadzwoniłby do mediów, że zamach jest odpowiedzią np. na obecność wojsk RP w Afganistanie.
  Koszty minimalne a faktyczny zamachowiec i jego mocodawcy poza (głównym) podejrzeniem.
 • maaac 02.02.11, 12:11
  I wpadłeś. Teraz Komisja wolności internetu czyli komisja cenzury internetu oskarży cię o inspirowanie zamachu.
 • sceptyk35 02.02.11, 19:37
  Dzięki za przestrogę maaac. Coś mi ta Komisja "Wolności..." przypomina. Ministerstwo Prawdy ???
 • lehoo 03.02.11, 17:07
  Użyjmy brzytwy Ockhama: po cóż hipotezy zamachu, kiedy Rosjanom zupełnie odpowiadał prezydent słaby, głupi i bez autorytetu. Prezydent który kończył kadencję, a w konklawe miał większe szanse, niż w następnych wyborach.
 • nikoniko2 03.02.11, 14:17
  Panu Jarosławowi Kaczyńskiemu, po śmierci pana Prezydenta, który się ani kulom gruzińskim, ani mgle smoleńskiej nie kłaniał, oczy się zamgliły (to pewnie przez te okulary, które założy, gdy głosił przemówienie do rosyjskich braci), i teraz wszystko przez mgłę widzi. Dlatego też Jego prawnik tak mgliście dywaguje.
 • jacmenos 03.02.11, 14:22
  problem nie polega na ocenianiu inteligencji i wiedzy ludzi , którzy rozpowszechniają "teorie spiskowe". Należy ocenić ich intencje i plan !
  Kaczyński i s-ka realizują konsekwentnie prosty plan. Istotą tego planu jest dyskredytowanie i kompromitowanie polskiego rządu i polskich polityków w opinii międzynarodowej . Polska jako kraj antyrosyjskich fobii jest niebezpieczna z racji przynależności do NATO i jej "granicznego" położenia . Polska jako ubiegająca się o rozlokowanie nowych generacji broni (Patrioty , tarcza antyrakietowa) jest potencjalnym zagrożeniem dla polityki rosyjskiej . Co należy zrobić aby z perspektywy Rosjan oddalić to niebezpieczeństwo ? Należy tak skutecznie osłabić pozycję Polski aby sojusznicy Polski w NATO i partnerzy w UNIi EU stracili do Polski zaufanie jako do wiarygodnego partnera . Działania Kaczyńskiego perfekcyjnie wpisują się w rosyjskie interesy . Kto bowiem zaufa państwu , którego politycy zieją chorobliwą nienawiścią do wszystkiego co rosyjskie a dodatkowo jeszcze kompromitują polską klasę polityczną na każdym kroku .
  Kto powierzy nowoczesną broń państwu w którym prezydentem o mało co nie został "gość na prochach " a szefem służb specjalnych mógłby być np. Macierewicz , min. spraw zagr. Fotyga itd.?
  Tak więc twierdzenie ,że Kaczyński jest dobrze zakamuflowanym od lat agentem służb rosyjskich co dnia uzyskuje kolejne potwierdzenia ! Nikt tak nie wspiera leżących w interesie Rosji procesów kompromitacji Polski jak Kaczyński !!!
 • marek.56b 03.02.11, 15:31
  Należ jeszcze dodać że rodzinka cała przywędrowała z małego chutoru spod Odessy.
  Pasuje jak ulał na śpiochy.
 • jacmenos 03.02.11, 14:24
  hammurabina napisała:

  > "mecenas" Rogalski i Maciorka - Niszczyciel mają móżdżki wielkości ziarnka pszenicy
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  problem nie polega na ocenianiu inteligencji i wiedzy ludzi , którzy rozpowszechniają "teorie spiskowe". Należy ocenić ich intencje i plan !!
  Kaczyński i s-ka realizują konsekwentnie prosty plan. Istotą tego planu jest dyskredytowanie i kompromitowanie polskiego rządu i polskich polityków w opinii międzynarodowej . Polska jako kraj antyrosyjskich fobii jest niebezpieczna z racji przynależności do NATO i jej "granicznego" położenia . Polska jako ubiegająca się o rozlokowanie nowych generacji broni (Patrioty , tarcza antyrakietowa) jest potencjalnym zagrożeniem dla polityki rosyjskiej . Co należy zrobić aby z perspektywy Rosjan oddalić to niebezpieczeństwo ? Należy tak skutecznie osłabić pozycję Polski aby sojusznicy Polski w NATO i partnerzy w UNIi EU stracili do Polski zaufanie jako do wiarygodnego partnera . Działania Kaczyńskiego perfekcyjnie wpisują się w rosyjskie interesy . Kto bowiem zaufa państwu , którego politycy zieją chorobliwą nienawiścią do wszystkiego co rosyjskie a dodatkowo jeszcze kompromitują polską klasę polityczną na każdym kroku .
  Kto powierzy nowoczesną broń państwu w którym prezydentem o mało co nie został "gość na prochach " a szefem służb specjalnych mógłby być np. Macierewicz , min. spraw zagr. Fotyga itd.?
  Tak więc twierdzenie ,że Kaczyński jest dobrze zakamuflowanym od lat agentem służb rosyjskich co dnia uzyskuje kolejne potwierdzenia ! Nikt tak nie wspiera leżących w interesie Rosji procesów kompromitacji Polski jak Kaczyński !!!
 • jep23 03.02.11, 15:25
  Jeszcze dzisiaj w imieniu Jarosława i Antoniego składam wniosek
  o prześwietlenie pana eksperta przez odpowiednie służby.
  Hańba i zaprzaństwo! Żeby uprawnionym tezom o zamachu przeciwstawiać
  jakieś wyliczanki! Najznakomitszym przedstawicielom Narodu kazać zachowywać
  się zgodnie z prawami fizyki?! Ziemia jest płaska!

  Idę przepłukać gardło,bo się zaplułem.
 • koloratura1 03.02.11, 16:03
  hammurabina napisała:

  > Ludzie z zakutym łbem są niereformowani.
  > Po prostu. Jak taboret. I szkoda Pańskich argumentów.

  OK., ale czemu "jak taboret"?
 • dr_herpes 03.02.11, 16:08
  A więc to nie był zamach? nie, no ja już nie wiem, co mam o tym wszystkim myśleć. chyba mnie zamgliło

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.