Dodaj do ulubionych

Zbędny cień na debacie o ofe

07.02.11, 16:30
Nic dodać, nic... no, w sumie można by sobie trochę odpuścić z tym kadzeniem Balcerowiczowi. Czy inaczej tekst w GW by nie przeszedł?
Edytor zaawansowany
 • maciejso 07.02.11, 16:40
  publicznej bez dostępu płatnych spotów wyborczych przez partie opozycyjne.
  Czy wprowadzenie zakazu emisji platnych spotow wyborczych przyczynia sie do umocnienia pluralizmu, czy może raczej sprzyja "dorżnięciu zarazy"?
 • zew_atlantyku 07.02.11, 17:29
  jaki madry ten artykulik.
  Jezu, ci piekni, wyksztalceni z duzych miast przeciez nie dadza rady.
  No wlasnie, zgadles i o to chodzi, nie rozumieta?
  ---
  db.tt/24CGxPg
 • m1r4640 07.02.11, 19:09
  przyjal bym ze zrozumieniem zmniejszenie skladki do ofe gdyby wszystkich nas mierzono jedna miara ale w sytuacji gdy nie zrobiono porzadku z uprzywilejowanymi grupami (pijawkami budzetu) spolecznymi oraz innymi wydatkami budzetowym nie godze sie na okradanie 15 mln obywateli.
 • jur56 07.02.11, 20:38
  Podstawowe problemy systemu ubezp. społ. to :
  1. Stabilność zasad jako podstawowy warunek wiarygodności systemu .
  2. System w zasadniczej części opiera się na solidarności pokoleniowej /koszty ponoszą pokolenia nie korzystające aktualnie z systemu /.
  3. Korzystający z systemu muszą ponosić część ryzyka / część wysokości świadczenia
  zależy od aktualnych możliwości finansowy systemu/.
  I nad tymi problemami powinna skupiać się debata .
 • alakyr 07.02.11, 20:55
  chyba kropkę nad "i". Pozostaje pytanie kto i po co forsował OFE w wersji obowiązkowej dla wszystkich? Czekamy na odpowiedź Balcerowicza podważającą logikę Rostowskiego.
  Ciekaw jestem.
 • galaxy2099 07.02.11, 22:23
  z takiego samego powodu OFE ma byc oboiwiazkowe dla wszystkich z jakiego obowiazkowy jest ZUS ... tak trudno przyjac ten oczywisty argument?
 • rwakulszowa 08.02.11, 00:03
  Jest bezczelnościa popieranie OFE, gdy trzy z banków finansujących FOR czyli Fundacje Obywatelskiego Rozwoju ( SIC !) Balceroiwcza maja swoje Fundusze Emerytalne.
  Sa to ING,BZ WBK i Generali.
  Cytuje za Agnieszka Wołk Łaniewska w nr 5 NIE z dnia 3 lutego 2011.
  Gdybym miał choć trochę honoru na miejscu LB wiedziałbym co zrobic.
  O ukrywaniu swoich dochodów od OFE, przez Marka Góre i udawaniu bezstronnego eksperta naukowca - nawet NIE WARTO MOWIC !

  alakyr napisał:

  > chyba kropkę nad "i". Pozostaje pytanie kto i po co forsował OFE w wersji obowi
  > ązkowej dla wszystkich? Czekamy na odpowiedź Balcerowicza podważającą logikę Ro
  > stowskiego.
  > Ciekaw jestem.
 • trajkotek 07.02.11, 22:58
  Wykształcony ekonomista nie może jednak w dobrej wierze twierdzić, że informacje o uwikłaniach uczestników rynku (tu: rynku idei, wiedzy, opinii) nie mają znaczenia (...)
  - oczywiście, mistrz polemiki, potrafiący z każdym różnić się pięknie, nie zarzuca Balcerowiczowi złej wiary, niecnych chęci - coś się wam przewidziało ...
 • oghana7 07.02.11, 23:12
  to bardzo dziwne i podejrzane ,ze leszek balcerowicz boi sie telewizyjnej debaty z ministrem rostowskim .zamiast tego katami psuje opinie i niszczy platforme obywatelska .NIE STAC PROFESORA NA STANIECIE Z OTWARTA PRZYLBICA WOBEC ROSTOWSKIEGO -TEZ PROFESORA?
 • baalsaack 08.02.11, 14:06
  Jaki profesor? jakiego profesora? Żaden z dwóch wymienionych przez Ciebie osobników nie posiada tytułu profesora. Leszek Balcerowicz jest doktorem habilitowanym, a Rostowski ledwie magistrem.
 • grzegorzlubomirski 08.02.11, 00:00
  Rynek dla pana i panu podobnych jest spolecznie uksztaltowana instytucja, podsystemem spolecznym, ktory odgrywa pewna swoja role w efketywnym zarzadzaniem tych zasobow, ktore sa poddane jego dzialaniu. Co do tej efektywnosci mozna dyskutowac, ale przyjmijmy ze tak jest.

  Dal Balcerowicza i mu pdobnych rynek to ostateczna natura ludzka, poza ktora nie ma zadnego horyzontu. System, ktory nie moze byc ani wyregulowany ani usprawniony, a kazda ingerencja w jego dzialanie konczy sie zle dla smialka. Rynek w tej wierze ma boskie atrybutu, jest wszystkowiedzacy, wszechmocny (nie mozna go do niczego zmusic poprzez jakies regulacje), oraz jest zrodlem moralnosci. Cokolwiek jest jego wynikiem jest dobre i zbawienne, a wszelkie bledy wynikaja z ingerencji i smialosci czlowieka, ktory mysli ze posiadl wieksza wiedze niz on. Oczywiscie analiza takiego rynku nie jest mozliwa, on z zasady jest bytem ogarniajacym i definiujacym kazde ludzkie dzialanie i nic nie moze byc nadrzedne. To rynek ma 'Deutungshoheit'.
  Podobne jest to troche do tego jak teologia podchodzi do Boga.
 • q-ku 08.02.11, 00:51
  Balcerowicz na ekonomii się zna zapewne
  ale na polityce tyle co kura na pieprzu

  ciekawe czy jak już będzie rządził PIS to do niego tez będzie miał tyle pretensji

 • grzegorzlubomirski 08.02.11, 15:06
  teroii ekonomii, taki PRLowski prymus dobry tylko do kopiowania, zadnej oryginalnej mysli.
 • wojtekd38 08.02.11, 06:05
  Balcerowicz ma na sumieniu PGR y i OFE. KURON przeprosil i malachowski za PGR y Poszlo na bru MILION osob a ziemie lezy odlogiem do dzisiaj. Inne kraje KDL tego nie zrobily i sa to najlepsi producenci zywnosci .BAlcerowicz dla rownowago stworzyl OFE i zatrudnil kolesi oraz ponad sto tysiecy osob. zyjacych z10% marzy emeryckiej!!!!!!! I to jest OK????????? Sitwa KOLESI i tzw ekspertow okradajacych emerytow. Wole finansowac ZUS bo nie zniknie jak OFE.
 • off-ice 08.02.11, 23:02
  Sitwa KOLESI i tzw ekspertow okradaja
  > cych emerytow. Wole finansowac ZUS bo nie zniknie jak OFE.

  ZUS na pewno nie zniknie - tradycyjnie znikną tylko pieniądze.
  Przecież nikt ci nie broni finansować ZUSu, ja się nawet cieszę, bo przecież ktoś musi sfinansować dzisiejszych emerytów i rencistów. Płać, płać, oby jak najdłużej :DDD
 • bolekzaja 08.02.11, 07:53
  Nie rozwlekając tematu - powiem,ze prof. Balcerowicz już nie czuje pieniędzy, nie słyszy głosu giełd -jest zadufany w tym czego dokonał i w tym sie plawi
  Autorze felietonu - ukłon za celność i trafność argumentów
  Dlaczego Ciebie nie proszą o rozmowie po faktach w tV24 - tylko oglądamy wyjatkowo nieprzyjazne gęby z pis - i ich dyletanctwo
 • 2_mirabelka40 08.02.11, 15:02
  Pan Żakowski ma tym razem rację. Np. za spotami telewizyjnymi z emerytami w tle stoją: kilka OFE i Pani Prezes Izby. Szkoda, że pieniądze członków OFE idą na taki cel. Po prawdzie to są pieniądze OFE ale zarobione na obracaniu pieniędzmi członków i to często nie były szczęśliwe inwestycje. Jakoś też się nie mówi o tym, że gdyby sytuację odwrócić i 60% składki byłoby przedmiotem obrotu w innych instrumentach niż papiery skarbu państwa to na kontach w OFE członkowie mieliby 1/4 wpłaconych składek a resztę zjadłby kryzys. Ale taka informacja jest niewygodna.
 • off-ice 08.02.11, 23:06
  2_mirabelka40 napisała:

  Jakoś też się nie mówi o
  > tym, że gdyby sytuację odwrócić i 60% składki byłoby przedmiotem obrotu w innyc
  > h instrumentach niż papiery skarbu państwa to na kontach w OFE członkowie mieli
  > by 1/4 wpłaconych składek a resztę zjadłby kryzys. Ale taka informacja jest nie
  > wygodna.

  A jak to obliczyłaś???? Możesz podać algorytm???
 • 2_mirabelka40 09.02.11, 11:21
  Rankingi, ogólnodostępne, sprawozdania fundudszy itd.
 • off-ice 09.02.11, 22:35
  2_mirabelka40 napisała:

  > Rankingi, ogólnodostępne, sprawozdania fundudszy itd.

  To może choć jakiś link do tych sprawozdań i rankingów????? Czy to wiedza ściśle tajna, łamana przez poufną????
 • off-ice 08.02.11, 23:28
  Jacek Żakowski:
  "Ale nie wątpię, że wśród "obrońców II filaru", są osoby broniące interesów osobistych lub środowiskowych. Opinia publiczna powinna mieć tego świadomość. Nie ogólnie, ale w odniesieniu do konkretnych osób. I nie dlatego, żeby zamiast o argumentach rozmawiać o ludziach, ale żeby poprzez transparentność zracjonalizować i ucywilizować debatę."

  Panie Jacku Żakowski - jeśli już debata ma być taka święta, to należałoby zauważyć - choć dla samej PRZYZWOITOŚCI - że druga strona (rządowa) broniąca ZUS - również działa w obronie WŁASNYCH interesów, czyli utrzymania stołków rządowych, bo chyba nie jest pan aż tak naiwny, aby myśleć, że rząd po trzech latach panowania nagle się przebudził i zapałał miłością do emerytów (i to przed samymi wyborami), na dodatek rządowi nie chodzi wcale o dzisiejszych emerytów, tylko tych co nimi będą za 20 lat :DDDDDDD. To jest dopiero planowanie wyborczej kiełbasy :DDDDDD

  Jeśli uważa pan, że w debacie o OFE nie powinny wypowiadać się osoby, które mają jakikolwiek interes w trwaniu OFE lub ich likwidacji - to powinien pan również wystąpić z apelem do rządu i jego ministrów - o wyłączenie się z tej debaty.
  Również ubezpieczeni, mający konta w OFE - nie powinni się wypowiadać, bo przecież mają oni materialny interes związany z OFE i ZUS-em.
  Najlepiej niech na temat OFE w Polsce dyskutują Niemcy, Rosjanie, lub tak kochani przez Polaków Amerykanie. Wtedy poczucie pańskiej sprawiedliwości społecznej będzie usatysfakcjonowane – może.
 • klara2010 09.02.11, 04:40
  Doskonale powiedziane. Muszę przyznać, ze po ostatnich wypowiedziach pana Balcerowicza, jestem nim głęboko rozczarowana. Unikanie publicznej rozmowy z Ministrem Rostowskim, do której ten zapraszał wielokrotnie, budzi niesmak. Słuchałam p. Balcerowicza w Radiu Zet, doktrynerstwo, demagogia i urażone ego, to były moje obserwacje.
  Zastanawiam się, o co naprawdę w tym wszystkim chodzi Panu Balcerowiczowi.
  OFE, na które nas nie stać, które pcha Kraj w kryzys finansowy, a ten człowiek go broni?
  Proponuje wzmożoną prywatyzacje, żeby pokryć wydatki związane z OFE. To wola o pomstę do nieba. Przecież, po wyprzedaniu, pozbyciu się wszystkiego, po to, żeby otrzymywać OFE, wszyscy obudzimy się z ręka w nocniku. Czy to takie trudne do zrozumienia? Czyje interesy ten Pan reprezentuje? tez chciałabym wiedzieć.
  Pozdrawiam
 • off-ice 09.02.11, 23:12
  klara2010 napisała:

  > Doskonale powiedziane. Muszę przyznać, ze po ostatnich wypowiedziach pana Balce
  > rowicza, jestem nim głęboko rozczarowana. Unikanie publicznej rozmowy z Ministr
  > em Rostowskim, do której ten zapraszał wielokrotnie, budzi niesmak. Słuchałam p
  > . Balcerowicza w Radiu Zet, doktrynerstwo, demagogia i urażone ego, to były moj
  > e obserwacje.

  No cóż, każdy ma prawo do swoich obserwacji - z moich obserwacji wynika, że to co mówi Balcerowicz jest działaniem (reforma finansów państwa), które powinno być już dawno zrobione, tylko żaden rząd nie chce się za to zabrać, bo ciągle są jakieś wybory. Czy uważasz za demagogię - KWOTY wskazywane przez licznik zadłużenia, który to licznik zawiesił Balcerowicz????????? Czy zarzucasz mu, że ten licznik pokazuje demagogię?????????
  To ciekawe ............., ja jednak mam nieco inne zdanie.


  > Zastanawiam się, o co naprawdę w tym wszystkim chodzi Panu Balcerowiczowi.
  > OFE, na które nas nie stać, które pcha Kraj w kryzys finansowy, a ten człowiek
  > go broni?

  No cóż - z tego co piszesz wynika, że jesteś kolejną OFIARĄ propagandy rządu. Gdybyś tylko zapoznała się z LICZBAMI na ten temat, to zaraz by ci się przejaśniło pod sufitem, ale cóż, te liczby to takie nudne i monotonne i takie mało ciekawe. Za to proste hasła ładniej brzmią i co najważniejsze, prawie każdy je rozumie (lub tak mu się wydaje), bez względu czy ma dyplom z ekonomii czy nie.

  > Proponuje wzmożoną prywatyzacje, żeby pokryć wydatki związane z OFE. To wola o
  > pomstę do nieba.

  O pomstę do nieba to woła nieświadomość ekonomiczna (analfabetyzm) polskiego społeczeństwa. Wydatki związane z OFE pokrywa każdy kto płaci do OFE swoje składki, no ale tobie propaganda już uświadomiła, że wydatki na OFE pokrywa rząd. Śmiechu warte, ale jak widać na załączonym obrazku, "ciemny lud" takie brednie kupuje.


  Przecież, po wyprzedaniu, pozbyciu się wszystkiego, po to, żeb
  > y otrzymywać OFE, wszyscy obudzimy się z ręka w nocniku. Czy to takie trudne do
  > zrozumienia?

  No, po tym co napisałaś - wynika, że to nawet BARDZO TRUDNE DO ZROZUMIENIA :DDDDDDDD

  Czyje interesy ten Pan reprezentuje? tez chciałabym wiedzieć.
  > Pozdrawiam

  A czyje interesy reprezentuje Rostowski?????? Czyje interesy reprezentuje Fedak?????? A czyje - Tusk?????
  Też chciałbym wiedzieć.


Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka