Komentarze do artykułu

Szymborska i stalinizm

Polityka nie miała już potem nad nią żadnej władzy. Nie wciągnęła jej w swój wir nawet w 1980 roku. - Nie mam uczuć zbiorowych - tłumaczyła nam poetka. - Nikt nie zobaczy mnie w żadnym zbiorowisku. Może lekcja, którą kiedyś, w młodości, otrzymałam, spowodowała, że nigdy później nie potrafiłam przynależeć? Mogę tylko sympatyzować. Przynależność jest dla pisarza utrudnieniem. Mnie do życia niezbędna jest samotność - piszą we wspomnieniu o Szymborskiej Anna Bikont i Joanna Szczęsna.

Komunizm był i pozostał zbawieniem... Dodaj do ulubionych

...Carski dwór w Rosji był do cna, na wskroś zdegenerowany i krew musiała się polać, wcześniej lub później.
...Bez pomocnej dłoni komunistycznych Chin starym łachudrom: Europie i jej bękartowi USA dni już dawno byłyby policzone...

benek231 napisał:

> wola nie pamietac. A powinni jesli tylko chcieliby byc konsekwentni i potepiac
> w czabmul kazdego kto popieral stalinizm. Hipokryci.
>
> Jak Ty sobie wyobrazasz to "odcinanie sie"? Jakie nozyczki masz na mysli? Czy T
> y naprawde dajesz nabierac sie tym cwaniakom ktorzy co i rusz "odcinaja sie" od
> czegos?
>
> Szymborska nikogo nie zabila, nikogo nie skrzywdzila, nikogo nie oszukala, nie
> okradla. Po przezyciu tej strasznej wojny, i okupacji, komunizm mogl tym bardzi
> ej jawic sie mlodej i niedoswiadczonej osobie zbawieniem dla narodu i calego sw
> iata. Od czego zatem miala sie odcinac - od czesci wlasnego zycia, w ktorym pod
> ejmowane wowczas decyzje wydawaly sie jej poprawnymi?
> Te slynne odcinania sie to demonstracje cwaniaczkow lub glupcow, ktorzy po odci
> eciu sie i tak musza zyc z bagazem od ktorego sie wlasnie odcieli.
> Szymborska jakos nie pasuje mi ani na cwaniaczka, ani na glupca.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.