Dodaj do ulubionych

Szpitalny Oddział Ratunkowy, czyli jak trafiłam...

19.12.12, 22:06
Polska służba zdrowia to nie amerykański film. Mniej telewizji i mniej wymagań....
Edytor zaawansowany
  • ilanek 19.12.12, 23:56
    Tak właśnie wygląda niestety w Polsce "służba" zdrowia. Gdyby nie przymus ani centa z podatków bym na to nie dał. A tak, jest jak za komuny, bo i tak jakość usług nie ma przełożenia na płacę.
  • fieber789 23.12.12, 12:37
    Jako osoba zawodowo związana ze służbą zdrowia postaram się krótko skomentować list Pani Redaktor.
    Zacznijmy od tego, że w mojej ocenie ok. 30-50% zgłoszeń do SOR jest bezzasadnych. Wynika to z funkcjonowania naszego systemu. Pacjenci, którzy muszą oczekiwać miesiącami na wizyty u specjalistów wolą zgłosic się do SOR, gdzie będą mieli wykonane chociaż podstawowe badania, co zmniejszy ich niepokój. Czym to skutkuje? Przepełnieniem SOR-ów, w których powinno się udzielać świadczeń pacjentom, którzy w trybie pilnym ich potrzebują. Jeśli chodzi o czas oczekiwania - kilkugodzinny pobyt w SOR jest normą. Wenflon zakładamy zazwyczaj już podczas pobierania krwi do badań, stąd Pani Redaktor mogła tego nie zauważyć (nie chcemy niepotrzebnie dwukrotnie kłuć pacjenta). Jeśli chodzi o prawo do intymności ( np.podczas wykonywania EKG) - zgadzam się, powinno ono być respektowane, niezależnie od sytuacji lokalowej. Co do monitorowania - nie jest standardem, aby każdy pacjent był bezwzględnie monitorowany. Wskazania ustala lekarz. Zgadzam się z tym, iż podczas pobytu w SOR stan pacjenta powinien być systematycznie kontrolowany. Co do czasu oczekiwania - od momentu pobrania krwi do uzyskania wyniku( zaniesienie próbki do laboratorium, wykonanie badania, przyniesienie wyniku) upływa minimum 2 godziny. Czasami pogorszenie stanu neurologicznego pacjenta wynika z przyczyn organicznych, stąd być może lekarz poprosił neurologa na konsultację po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych gdzie nie obserwował nieprawidłowości. Być może Pani Doktor nie mijała się z prawdą. Czy była uprzejma? To najlepiej wie Pani Redaktor i Pani Doktor. CT było wykonane szybko, bo zaleciła je neurolog po badaniu. Co do możliwości wyjścia z oddziału - trudno mi na ten temat się wypowiadać. Proszę mi wierzyć - również w medycynie, tak jak w życiu wszystko nie jest zawsze czarno - białe. Aczkolwiek przykre jest dla nas, że z punktu widzenia pacjenta tak to wygląda. Uważam, że pewne rzeczy możemy poprawić sami i nie zależą one od sytuacji w służbie zdrowia i warunków w szpitalach.
  • leserwatcher 23.12.12, 13:52
    Wydaje mi się że ten, i ostatnio głośne przypadki..zaniechania (tak, jest taka definicja przestępstwa, zdaje się że bardzo liberalnie traktowana, tak jak niepowiadomienie o przestępstwie) mają jedno podłoże.Wychowanie w paranoi: znaczy jak ktoś niedomaga to komuś na y i lepiej się nie wtrącać w czyjś interes.Niestety, osób na miarę Rambo (nomen omen występujących przeciw 'organizacji' czyli 'policji'), nie mylić ze stróżami prawa:) w naszym wychowywanym na poddanych społeczeństwie brakuje, albo się nie urodzili albo umarli młodo.I to nic nowego, w Polsce wszystko 'kuleje' (wybaczcie "mowę nienawiści') co nie znaczy że wszyscy Polacy mają się źle ci co rozumieją radzą sobie jak najbardziej.Hm, jesteś jako reporterka groźna przez to co możesz napisać lub pokazać, potencjalna grupa ryzyka, nie zmienisz więc zaakceptuj i wszędzie aprobaty i zrozumienia nie oczekuj a lekarzy omijaj,to zachowasz zdrowie.Ew. napisz to się z żalu opijemy:)>

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka