Dodaj do ulubionych

Ciekawość moja czyli Kapuściński w materiałach IPN

24.01.07, 12:11
Umarł niezwykle interesujący człowiek i dziennikarz. Ciekawe czy ktoś napisze
książkę o tym jak ten wybitny pisarz mógł wciąż w czasach komuny jezdzić po
świecie i być drukowany. Czy musiał jak inni iść wobec władzy na ustępstwa. Na
jakie?...To byłby temat na genialną pracę historyczną dla jakiegoś młodego i
nie zacietrzewionego historyka. Czekam zatem. Rozumiem że ten post może
oburzać ale muszę go napisać,gdyż monopolu na ciekawość prawdy o świecie nie
miał tylko autor "Cesarza".
Obserwuj wątek
      • szestow1 Re: Ciekawość moja czyli Kapuściński w materiałac 24.01.07, 13:49
        Ale to nie jest tak, że na każdego coś tam jest złego i dlatego należy zapomnieć
        wszystko i tam nie zaglądać. Linia nie grzebania w historii nie podoba mi się
        wcale, a gazeta tę linię preferuje. Bo co?...Bo Adam the Boss i inni
        opozycjoniści popełniali takie czy inne grzechy, a my mamy ich uważać w myśl
        jakiejś dziwnej moralności za świętych rewolucjonistów? Czasy były pokręcone na
        maksa i dlatego byłoby dobrze pokazać konflikty nie tylko arcybiskupów czy
        działaczy Solidarności , ale też dziennikarzy, pisarzy i artystów wszelakich.
        Komu to szkodzi? Prawda was wyzwoli - mówił JPII, więc szukajmy prawd, nawet
        bolesnych.
        • maaac Re: Ciekawość moja czyli Kapuściński w materiałac 24.01.07, 21:15
          Baaaa prawda....

Czy świat przedstawiony w teczkach UB/SB jest prawdą? I tak, i nie. Nie jest
          to prawda 'obiektywna', ale prawda UBeckiej perspektywy. Jeżeli się o tym
          będzie pamiętało to tak - archiwa nalezy ujawnić.

Jednak na podstawie zawartych tam materiałów nalezy baaardzo ostrożnie
          wyciągać wnioski. Np założe się że w teczce Papieża nie znajdziemy
          filozoficznych ocen jego pism czy recenzji jego dzieł artystycznych a wszelkie
          brudy jakie się da wyciągnąć. W tym brudy, które mogą być w sporej części tylko
          wymysłami zboczonej wyobraźni tych panów. Np - jak spędził w jakimś mieszkaniu
          więcej niż pięć minut sam na sam z kobietą to już będziemy mieli zapis że miał
          romans i miał z nią stosunki bynajmniej nie przyjaźni. Papież to krańcowy
          przykład bo w brudy na jego temat prócz krańcowytch czytelników 'NIE' mało kto
          uwierzy. Ale jak ten sam mechanizm dotknie np. Michnika?? Ooo to co innego - w
          to, że mieliśmy do czynienia z chorą wyobraźnią UBeka, a nie prawdą mało kto
          uwierzy...
          Konflikty tez należy ukazać i grzechy - to racja.... byle nie zatracić
          perspektywy. Pamiętać że konflikty wewnątrz KOR będą niczym wobec odwagi ich
          członków. Z drugiej strony wcale NIE oznacza że jak tam na kogoś nie ma żadnych
          papierów to znaczy że niewinny - może oznaczać że mało znaczący....

Itd. Itp.
          czyli Prawda was wyzwoli ale cała prawda, a nie tylko kawałek...
          Nawiasem mówiąc Papież TYLKO cytował słowa Jezusa przytoczone przez św Jana.
          «Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i
          poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli». I tyle na temat prawdy łatwośći
          zapominania co nią jest naprawde :P

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka