Dodaj do ulubionych

Zapalenie ucha-krew z ucha

10.04.10, 14:48
Moja corcia ma zapalenie ucha /bol od czwartku wieczorem,od wczoraj
antybiotyk/,dzis zauwazylam,ze ma w uchu krew/zakrzepnieta/.
Czy to normalne?????
Obserwuj wątek
  • dorek3 Re: Zapalenie ucha-krew z ucha 10.04.10, 18:36
   Prawdopodobnie nastąpiła perforacja błony. To nie jest standardowe ale skoro już jest leczona to bez znaczenia. Wyczyść z wierzchu, i powiedz laryngologowi przy okazji kontroli.
   --
   pozdrawiam
   Dorota i Kuba&Bartek
  • izolada1 Re: Zapalenie ucha-krew z ucha 12.05.13, 11:08
   To jest cos co znalazlam, nie moje dlatego cytuję. Warto to przekazywac dalej :)

   "Zapalenie ucha robi się (zwykle) tak:

   - Najpierw zapala się gardło.
   - Od gardła i migdałków zapala się ujście trąbki (Eustachiusza), tej co łączy ucho środkowe ze światem, a uchodzi do gardła. Ujście trąbki jest blisko migdałków.
   - Opuchnięte ujście trąbki sprawia, że ona się nie otwiera (bo jest opuchnięte więc powietrze nie przechodzi do środka ucha środkowego).
   - Jak nie przechodzi powietrze – to efekt jest taki, że zostaje zamknięta ciepła zaciszna i nie jałowa przestrzeń. Bakterie to lubią

   I wtedy:
   1. powietrze z jamy ucha środkowego jest wchłaniane do krwi = robi się podciśnienie w uchu, i wciąga błonę bębenkową. To może boleć i to bardzo. A jeśli jest zatkana tylko trochę, to będzie w uchu „chrupało” i trzeszczało, zwłaszcza jak się ziewnie albo przełknie (to bardzo charakterystyczne „chrupanie”, kto miał ten od razu skojarzy, bo głośne i dziwne)
   2. zatkane, ciepłe i niejałowe – bakterie albo wirusy mają raj. Zrobi się ropa w uchu środkowym. Nie od razu, po paru godzinach. Dlatego przede wszystkim trzeba odetkać trąbkę.


   Po co odtykać trąbkę?

   Bo nawet jak jest stan zapalny i ropa, to sobie spływa trąbką.

   A jeśli się nie odetka, to i proces zapalny narasta, i ciśnienie od ropy może wzrosnąć tak, że zrobi się nadciśnienie i wręcz wygnie błonę bębenkową na zewnątrz, i ona może pęknąć. Ten etap zapalenia ucha to już leczy laryngolog. Czasem nawet nacina błonę bębenkową, żeby wypuścić ropę, bo jeśli jest tak zaawansowany stan zapalny, że grozi że pęknie, to lepiej naciąć, bo nacięcie goi się szybciej niż rozerwanie. Nacina lekarz, proszę nic sobie samemu nie dłubać!!! Piszę po to, żeby wiedzieć czemu szybko odtykać ucho i czego staramy się uniknąć.

   Etap zapalenia ucha leczy laryngolog (z ostrym czyli świeżo zrobionym zapaleniem ucha - można iść na ostry dyżur), ale etap wcześniejszy, etap zatkania trąbki - zanim ucho się zapali, można poleczyć samemu. I to bardzo prosto. Można wtedy zapalenia ucha uniknąć, ale działać trzeba szybko. W kilka godzin. I im szybciej tym lepiej.

   A leczy się tak:
   Kupuje się w aptece krople do nosa obkurczające. Najtańsze są z substancją o nazwie ksylometazolina, koszt rzędu 5 zł. Może być ta substancja, lub inna z tej grupy leków (obkurczające naczynia śluzówki). Te leki ładnie i szybko obkurczają naczynia w nosie likwidując katar. Jednak nie można stosować dłużej jak tydzień samemu, bo obkurczenie naczyń oznacza, że śluzówka jest nieukrwiona, więc niedożywiona i się robią potem trudno gojące się martwice. Dlatego można sobie doraźnie poleczyć katar np. przed egzaminem żeby się lepiej myślało i zdawało, ale nie należy sobie leczyć tym lekiem kataru uczuleniowego na stałe. Bezpiecznie jest 3 dni. Ewentualnie do 7 dni.
   Wracając do trąbki zapalonej – tak jak i śluzówkę nosa obkurcza i likwiduje katar, tak obkurczy naczynia przy ujściu trąbki i odetka trąbkę (zazwyczaj). Tylko kwestia jest jak podać te krople na ujście trąbki:

   Jak zakroplić trąbkę.
   - Kładziemy się na tym boku co chore ucho.
   - Wpuszczamy kroplę (lepiej na początek kilka kropel) w dziurkę od nosa po tej stronie co chore ucho.
   - Pozwolimy ścieknąć kroplom wewnątrz nosa tam gdzie chcą – one sobie po bocznej ścianie nosa ściekną do gardła. Po paru minutach powinien być w ustach gorzki smak lekarstwa.
   - Krople ściekają po bocznej ścianie gardła, a tam jest ujście trąbki właśnie!

   Leżymy około 15-20 minut i czekamy żeby się obkurczyła trąbka. Można i wskazane jest ziewać i przełykać, żeby wspomóc otwieranie trąbki i wejście kropli w ujście.
   Jak dobrze pójdzie – to w uchu powinno zacząć „chrupać” – znaczy: odetkane.


   Jeśli nie pomoże?
   Czynność powtórzyć.

   Jeśli dalej nie pomoże i się nie odetka – to dalej leczy laryngolog. Podobnie, jeśli ucho boli dalej, lub gorzej słyszymy lub cokolwiek nas niepokoi.

   Jeśli pójdziemy do laryngologa, albo już byliśmy kiedyś z zapalonym uchem, to wśród stosowanych leków na pewno będą (były) też krople obkurczające, i zalecenie wpuszczania ich do nosa od strony chorego ucha.


   Czy to działa?
   Tak.

   Często jest tak, że wystarczy zapuścić tak krople i odetkać ucho, a w tym czasie przez kilka dni poleczyć gardło i po sprawie.
   Nawet jak nie pomoże, to laryngolog zaleci taki lek i postępowanie, które opisałam, a ewentualnie dołoży antybiotyk, czy co tam jeszcze będzie potrzebne. Ale to zapuszczanie obkurczacza do nosa na pewno będzie zalecone.


   Uwaga

   - Krople obkurczające wpuszczamy do nosa (i one spływają do gardła). Nie wpuszczamy od strony ucha.

   - Jeśli ktoś ma dzieciaka „z uchem” - z okazji zapalonego gardła, to można tak poleczyć dzieciaka– tylko proszę sprawdźcie co można stosować u dziecka i w jakim wieku, bo ja nie jestem pediatrą i nie wiem. Wystarczy poczytać ulotki, tam będzie czy to obkurcza naczynia w nosie i czy to dla dziecka.

   - Piszę o leczeniu zapalenia ucha, które było wcześniej zdrowe, które nie ma powikłań, urazu, przedarcia błony bębenkowej, wad budowy i przeszłości chorobowej usznej. Jeśli ucho nie było wcześniej zdrowe - to leczy laryngolog.

   - Jeśli wcześniej zdrowe ucho nie odetka się w 12 godzin - to i tak się zapali i i tak będzie leczył laryngolog. (Ale jak się odetka, to nie!)


   Dowcip polega na tym, że po zastosowaniu obkurczających kropli i otwarciu trąbki można uniknąć zapalenia ucha. I to bywa, że w 15 minut! Jak nie pomoże, to leczy laryngolog, ale często jest tak, że pomoże. Że odetkanie zabezpiecza ucho. I już.

   I dlatego napisałam ten odcinek. Bo to po prostu warto wiedzieć."

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka