Dodaj do ulubionych

powazne problemy u wczesniaka czy niekoniecznie?

11.11.10, 17:47
Witam serdecznie,
Jestem mama wczesniaka z 24 tygodnia ciazy, ktory ma obecnie 10 miesiecy korygowanych. Maly jak na swoj wiek przeszedl juz sporo ( niewydolnosc oddechowa-tlen 98dni,SIMV 76dni,niewydolnosc krazenia, PDA istotny hemodynamicznie, wylew dokomorowy III stopnia, posocznica,niedroznosc mechaniczna jelit,dysplazja oskrzelowo-plucna, retinopatia wczesniakow II st. - stan po laseroterapii, anemia). Rehabilitujemy sie NDT Bobath ( wzmozone napiecie miesniowe, nieprawidlowy wzorzec ruchu, MPDZ). Maly nie siedzi, nie raczkuje nie staje, mamy problem z asymetria ciala, napiecie miesniowe wraca do normy.

Maly ma teraz ok. 6kg, urodzil sie z masa 660g.Karmie go wedlug wieku korygowanego (mleko NAN 3Rktore dodatkowo zageszczam kleikiem ryzowym x2 180ml, kaszka bezglutenowa na mleku modyf. x1 180ml,kaszka glutenowa x 1 180ml, zupka z dodatkiem miesa lub ryby, pol zoltka, sok przecierowy ok.100ml). Pierwszy moj problem - maly nie chce jesc lyzeczka,nie moge go w zaden sposob nauczyc,musialam mu wyciac w smoczku spora dziurke, zeby leciala przez nia i kaszka i zupka, Drugi-gdy w zupce trafia sie male grudki maly nie protestuje, ale gdy poczuje troszke wieksze reaguje odruchem wymiotnym i nie chce jesc. Wiec narazie tych wiekszych nie daje, nie ma jeszcze zabkow i caly czas lezy, a slyszalam tez zeby mogl jesc lyzeczka i wieksze kawalki musi siedziec. Nie wiem czy to prawda? Mamy tez problem z tym, ze od samego poczatku uczylismy go smoczka uspokajacza, jednak gdy wzial go do buzi i poczul, ze nic z niego nie leci od razu wypluwal, kolejne proby konczyly sie tylko jego zdenerwowaniem i placzem. Ssie paluszki, czasem kciuka, czasem 2 lub 3 palce naraz i nie mam pojecia jak go tego oduczyc:(..Tym bardziej,ze ssąc jedna lub druga raczke nie trzyma glowki na wprost tylko w prawo lub w lewo, a to nam wcale nie pomaga w rehabilitacji, wrecz utrudnia.Wszystkie pokarmy musza byc geste, bo to podobno zapobiega ulewaniu, jednak ulewa mu sie do tej pory, lekarze tlumacza to niedojrzaloscia ukladu trawiennego z powodu wczesniactwa. Nie sa to wymioty, tylko ulewanie,nie tylko od razu po jedzeniu, ale tez np. 2 godz po jedzeniu.Daniel tez bardzo malo gaworzy, czasem tylko slysze gloski tsy...dzy...gyyy ( przy tym wysuwa jezyczek do przodu) jednak naprawde rzadko, glownie skupia sie na ssaniu paluszkow, nie chwyta zadnych przedmiotow w rece.

Pani doktor, bardzo prosze o porade. Licze na Pania:)

--
Danielek 24tc, 660g- 13.09.2009r.
kolejne malenstwo w drodze :)-15 tc
Obserwuj wątek
    • marta.krasnik Re: powazne problemy u wczesniaka czy niekonieczn 13.11.10, 17:08
      na moim wątku podałam Ci adres email odezwij się, bo widze że sporo łączy nasze dzieciaki a do tego obie jestesmy z Kraśnika:) W miarę możliwości będę mogła troszke Ci pomóc, bo bardzo dużo pomocy otrzymałam na tym forum, wiec chetnie podam wszystko dalej:)
      --
      http://www.suwaczki.com/tickers/klz9df9hheq8fw6b.png

haniawczesnaik.smyki.pl
    • aleksandra.lada Re: powazne problemy u wczesniaka czy niekonieczn 13.11.10, 19:37
      Witam,
      moja odpowiedź niestety będzie zawarta w jednym zdaniu - pilne włączenie do terapii neurologopedycznej. Dziecko o złożonych deficytach rozwojowych /obciążony wywiad C-P, ELBW, zaburzenia motoryczne, konsekwencje zaburzeń oddechowych, wylewów dokomorowych, problemy gastroenterologiczne itd./ wymaga zwykle długoterminowej regularnej terapii neurologopedycznej, czego dowodem jest np. brak pobierania pokarmów z łyżeczki - ta funkcja powinna pojawić się od zaraz po odpowiednim instruktażu specjalisty. Zatem - szukamy pilnie neurologopedy z doświadczeniem w pracy z dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Proszę nie zwlekać!
      Aleksandra Łada
      • edulka89 Re: powazne problemy u wczesniaka czy niekonieczn 15.11.10, 21:14
        Pani doktor, a czy do Pani mozna dostac sie mozliwie szybko, czy przyjmuje Pani prywatnie?Bardzo bysmy prosili o przyjecie nas. Slyszalam, ze przyjmuje Pani w kilku miastach, my jestesmy z Kraśnika okolice Lublina. Bardzo prosze o odpowiedz tu badz prywatna. Pozdrawiam:) I jeszcze raz prosze o pomoc.
        --
        Danielek 24tc, 660g- 13.09.2009r.
        http://www.suwaczki.com/tickers/iv09j48awhgij96x.png
        http://www.suwaczki.com/tickers/3jgx3e3k0x2vbzhn.png

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka