Dodaj do ulubionych

Objaw Raynauda.

14.12.10, 22:18
Witam.Moje dziecko( 3,5r) od polowy listopada ma objaw lub zespol Rajnauda.Wydaje mi sie to dziwne bo nigdzie nie moge znalesc zeby na to chorowaly dzieci.Nie wiem do jakiego lekarza mam sie udac.Dzis do tego zaczely mu siniec kolana.Poprosze o rade.
Pozdrawiam.
Edytor zaawansowany
  • czarna_12 16.12.10, 00:42
    Pediatra od razu powinna Was kierować do specjalisty,i porobić wszystkie badania, przecież to taki maluch...trzymajcie się b.ciepło.
  • gooo123 29.12.10, 22:15
    Witam .
    Dostalismy skierowanie do instytutu reumatologi ale termin dopiero na 25 stycznia.W miedzy czesie zrobilismy badanie krwi i niepokoi mnie wysoka liczba plytek krwi(551)Jestesmy tez po badaniu kapilaroskopi ktora potwierdzila chorobe raynauda.Lekarz troche sie zdziwil ze taki maluch to ma.Czy te plytki krwi maja cos wspolnego z ta choroba?
  • e-kasia27 30.12.10, 01:58
    Ja bym na Twoim miejscu najpierw sprawdziła serce u dobrego kardiologa(echo serca), może jest jakaś wada i dlatego występuje sinienie, no i krew - te płytki są niepokojące(hematolog).
    Zespół Raynauda może być objawem w bardzo wielu chorobach, znajdź dobrego pediatrę, bo trzeba porobić sporo badań, żeby wszystko sprawdzić, nie można od razu z góry zakładać, że to choroba Raynauda. Tę chorobę można stwierdzić dopiero wtedy, gdy wykluczy się wszystkie możliwe przyczyny objawu Raynaulda, a jest tego sporo od anemii poczynając, poprzez cukrzycę, zatrucia, choroby krwi i naczyń, a na nowotworach kończąc.

Kapilaroskopią niczego na dobrą sprawę nie można potwierdzić, a niestety w instytucie reumatologii(przynajmniej tym w Warszawie) na podstawie tego badania mojemu synowi przepisali baterię leków(jak dla zawałowca z ciśnieniem 200/100) - gdybym mu je dała, to nie wiem jak by się to skończyło. Co dziwniejsze nie poszłam tam z powodu sinienia rąk, ale puchnących palców(podejrzenie reumatoidalnych zmian), a pani profesor stwierdziła właśnie chorobę Raynauda i zaleciła leki na kilka lat. Syn nigdy nie miał objawów, chociaż kapilaroskopia wykazała pętle R., a palce, jak się później okazało puchły mu z powodu uczulenia na mak.
    Ja natomiast mam czasem bardzo dokuczliwe objawy Raynauda(gdy mam duże wahania cukru we krwi - jestem cukrzykiem), a kapilaroskopia niczego nie wykazała. To badanie jest nie miarodajne i właściwie o niczym nie świadczy.
  • gooo123 30.12.10, 10:19
    Czekamy tez na wyniki przeciwcial przeciwjadrowych.Juz sama nie wiem czy mamy isc do tego szpitala reumatologicznego.Wyniki tych plytek kady lekarz olal.Powiedzial ze nie sa takie wysokie ale mi sie wydaje ze jak na dziecko to troche za wysokie.Przy ostatnim badaniu wogole krew mu nie chciala leciec stanela w strzykawce.Nie wiem juz kogo sluchac i co robic.
  • e-kasia27 30.12.10, 20:49
    Z tymi przeciwciałami, to tak jak z kapilaroskopią - mogą coś znaczyć, albo nic i też mogą być obecne przy wielu różnych chorobach, więc nawet jak wyjdą, to jeszcze nie przesądza sprawy. Do szpitala warto pójść, bo porobią wszystkie (większość!) badań na miejscu, ale trzeba mieć oczy otwarte. Jak idziesz na Spartańską w Warszawie, to wybierz jakiegoś lekarza w średnim wieku, bo ta pani prof. u której byłam, to porażka(może zresztą już nie pracuje, bo to było kilka lat temu).
  • gooo123 30.12.10, 21:42
    Idziemy na Spartanska.Dzieki za wszystkie rady.
  • e-kasia27 30.12.10, 21:48
    Powodzenia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.