Dodaj do ulubionych

Do Pani Dr - czy mleko wpływa na morfologię?

02.02.17, 22:15
Pani Doktor, syn w wieku ok. 2.5 lat miał trzy razy pobieraną krew, dwa ostatnie razy w bardzo krótkim odstępie czesowym. Pierwsze dwa badania bardzo odbiegały od mormy (celowo nie piszę jakie parametry, bo nie chce nic sugerować). Ostatnie było ok. Na to ostatnie (z dobrym wynikiem) syn pojechał zupełnie na czczo. Przed dwoma pierwszymi dostał tylko moje mleko (daleko mamy do punktu pobrań i zawsze kolejka jest, nie chciałam go męczyć na głodnego). I teraz pytanie - czy mleko matki wypite ok 1h przed pobraniem może mieć jakiś wplyw na wynik morfologii i rozmazu?
Edytor zaawansowany
  • 03.02.17, 01:24
    Normy są przewidziane dla badań na czczo, a nie po jedzeniu, więc to chyba oczywiste, że nie należy robić badań po jedzeniu.
  • 03.02.17, 12:35
    Nie, nie jest to takie oczywiste, nie wszędzie wymagane jest bycie na czczo w przypadku badania morfologii krwi. Na czczo rzeczywiście trzeba być przed badaniem np. glukozy lub cholesterolu.
    Normalnym jest też badanie nakarmionych mlekiem niemowląt.
    Mnie chodzi konkretnie o wpływ mleka matki - jakie parametry i w którą stronę może zmienić.
  • 03.02.17, 17:57
    A w jakim wieku dziecko?
    Moj synek nigdy nie mial pobieranej krwi na czczo, ma 3 lata i wyniki zawsze byly w normie.
  • 03.02.17, 23:26
    Dzięki juu. To było kilka miesięcy temu, miał wtedy nieco ponad 2,5 roku. Teraz znowu złe wyniki...
  • 04.02.17, 08:12
    W jakim celu badacie sie tak czesto? I co dokladnie znaczy, ze wyniki zle?
    Powtorzylabym badanie raz jeszcze.
  • 04.02.17, 09:14
    Badanie było powtórzone, bo wyniki były tak niepokojące, że lekarz zalecił dla pewności badanie w innym laboratorium.
    A co jest nie tak, nie mam na razie ochoty pisać na forum, bo i tak przed nami wizyty u specjalistów. I tak się już martwię, nie chcę się nakręcać. Może napiszę, jak będę wiedziała coś więcej.
    Moje pytanie tutaj jest natury ogólnej.
  • 04.02.17, 14:01
    Duzo zdrowka dla synka, mam nadzieje ze sytuacja szybko sie wyjasni.
  • 06.02.17, 22:25
    Mleko to płyn, i teoretycznie nadmiar/niedobór płynów mógłby jakoś wpłynąć na wyniki morfologii. Ale nie sądzę, żeby nawet nadmiar mógł rozcieńczyć krew do tego stopnia, żeby wyniki były bardzo złe, a na rozmaz % to w ogóle nie powinno wpłynąć.
    Bilirubina, biochemia mogłaby wyjść inaczej - ale to już poza morfologią...
    Ja samą morfo zawsze dzieciom i sobie badałam po jedzeniu, w czasie infekcji oczywiście były rozmaite rozjazdy, ale kontrolne i okresowe badania wychodziły ok i nikt nie wspominał o byciu na czczo.
    Trzymam kciuki za pozytywne wyjaśnienie sprawy!
  • 08.02.17, 18:49
    Witam,
    morfologia u dzieci nie musi być pobierana na czczo, obfity posiłek (nie kilkadziesiąt ml mleka) może nieznacznie podwyższyć ilość neutrofili,
    pozdrawiam serdecznie
  • 08.02.17, 19:51
    Pani Doktor, bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź, zwłaszcza za wzmiankę o neutrofilach, to dla mnie ważna informacja.
    Pozdrawiam!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.