Dodaj do ulubionych

Zapalenie gardła 6latek

05.03.18, 10:48
Zapalenie gardła. Lek.dał amotaks na 7dni.
Mam wątpliwości czy jest sens podawać ów antybiotyk.
Fakt-sporadycznie kaszle, katar obfity.

Jakie badanie wykonać w celu potwierdzenia czy antybiotyk potrzebny?

Dziękuję
Edytor zaawansowany
  • rulsanka 05.03.18, 21:43
    Szybki test na paciorkowca. Obecność kataru świadczy o tym, że to raczej nie paciorkowiec. Angina paciorkowcowa to zazwyczaj samo gardło + gorączka, złe samopoczucie. Może być pokasływanie, ale bez kataru.

Jeżeli paciorkowiec to amotaks na 10 dni. Jeżeli nie, to na zero. Chyba że jest wysoka, nie dająca się obniżyć gorączka, dziecko leje się przez ręce.

--
    Pomóż uratować życie!!! www.siepomaga.pl/ratujemykacperka
  • ewa.misko-wasowska 06.03.18, 10:13
    Witam,
    można sprawdzić (przed podaniem antybiotyku) szybki test na paciorkowce. Dla anginy charakterystyczne jest zaczerwienione bolesne gardło oraz gorączka,
    pozdrawiam serdecznie
  • najdluzszapodroz 06.03.18, 15:01
    Wykonałam CRP. wyszlo 15.40 mg/dl (norma 0.00-5.00)

Jednakze wg mnie to nieznaczne podwyzszenie

W dalszym ciagu gardlo czerwone. Bez bialego nalotu.
    Brak goraczki-wczoraj tylko 37.
    Po nocy jezyk bialy-nalot po calosci, o 15 juz tylko w polowie biały.

Nastroj dopisuje, apetytu brak bo gardlo boli, wspomina takze o bolu brzucha (z glodu?) A wczoraj glowka bolała.

Obędzie się bez antybiotyku?
  • najdluzszapodroz 06.03.18, 15:02
    Tego testu na paciorkowce w aptekach nie znalazlam. Tylko szybki test na crp wykonalam, po czym wynik byl dwuznaczny i do laboratorium pojechalismy pobrac krew :)
  • rulsanka 06.03.18, 19:54
    W aptece testu nie kupisz, trzeba dzwonić do laboratoriów i pytać, czy robią (wyjaśnij, że chodzi o gardło, bo mnie się zdarzyło, że pomyśleli o paciorkowcu... w pochwie). No i ważne, żeby dogadać się, że chodzi o szybki test, a nie o posiew. W zeszłym roku będąc w okolicach Rzeszowa próbowałam się dogadać z laboratoriami i to była droga przez mękę. Ale w końcu się udało zrobić test, i wyszedł ujemny. A objawy typowo anginowe, łącznie z gorączką. Oczywiście przeszło, bez antybiotyku.
    Jeśli robią, to kosztuje nie więcej niż 25 zł. Ja robiłam kiedyś w enelmedzie w Warszawie i we Wrocławiu i kosztował 15. Wynik po 5 min.
    Na podstawie samego crp ciężko określić rodzaj infekcji. Dobrze jest zawsze robić morfologię z rozmazem ręcznym.

--
    Pomóż uratować życie!!! www.siepomaga.pl/ratujemykacperka
  • najdluzszapodroz 07.03.18, 07:16
    Dzień trzeci:
    Brak gorączki, gardło nadal czerwone, język w połowie biały, samopoczucie i energia ponad norme, i POJAWIŁA SIĘ DROBNIUTKA WYSYPKA NA TUŁOWIU (drobniuteńka, wyczuwalne pod palcami, skóra zaróżowiona).
    Podzwonie po laboratoriach, może gdzieś jest ten test na paciorkowce.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.