19.02.19, 14:03
Bylam dzisiaj z corka u lekarza, bo strasznie ja bolalo gardlo, a temperatura wzrasta co 4h. Ma anginowe gardlo, ale bez ropnych czopow. Dostala Ceroxim 250mg/5ml ma brac 2xdziennie 5ml, ale czy to nie jest, aby za niska dawka przy anginie? Corka wazy 24kg ma 9lat.
Edytor zaawansowany
  • rulsanka 19.02.19, 15:23
    Najlepiej byłoby zrobić szybki test na paciorkowca, bo po objawach ciężko jest odróżnić anginę wirusową od paciorkowcowej. Dawka jest ok.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • nattallie 19.02.19, 15:36
    My mamy niedomykalnosc zastawki mitralnej oraz astme przez co kazda infekcja konczy sie zapaleniem oskrzeli lib pluc wiec dlatego antybiotyk musi byc wlaczony
  • nattallie 19.02.19, 15:57
    Tylko martwilam sie czy dawka nie za mala, boje sie, zeby nam serducha nie zaatakowalo:-( i tak zapewne jak wszystkie infekcje zejdzie nam na oskrzela i nie zdziwie sie jak skonczy sie Klacidem. Pierwszy raz mamy angine. Wiesz moze jak dlugo sie tak wysoko i czesto goraczkuje?
  • rulsanka 19.02.19, 19:30
    Jeżeli antybiotyk był potrzebny to zadziała po kilku godzinach i nie powinno być już gorączki.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • nattallie 19.02.19, 18:55
    Rulsanko mam do Ciebie jeszcze pytanko, bo wiem, ze ogarnieta jestes:-) raz chyba nam sie zdarzylo stosowac naprzemiennie Apap z Nurofenem i troche juz nie pamietam. Daje 9ml Apapu i 5ml Nurofenu (oczywiscie sa to wersje forte) naprzemian co 4h, a co robic jesli te 4h jeszcze nie minely, a temperatura wzrasta? U nas ciezko zbijac wiec wolalabym nie czrkac az urosnie do 39.
  • rulsanka 19.02.19, 19:36
    Początek wzrostu gorączki rozpoznasz po lodowatych dłoniach i stopach, dziecku będzie zimno. Wtedy najpóźniej daj lek.
    Po ibuprofenie najlepiej robić co najmniej 6 godzin przerwy. Nie dawaj częściej, jeśli nie widzisz objawów skoku gorączki. Po paracetamolu co najmniej 4 godziny. Jeżeli będziesz dawała w tym schemacie, to masz 10 godzin przerwy miedzy kolejnymi dawkami tego samego leku. Ponieważ w przypadku ibuprofenu może być 8 godzin przerwy a pomiędzy paracetamolem co najmniej 6, to spokojnie się wyrobisz skracając czas między dawkami w dzień. W nocy zazwyczaj odstęp można wydłużyć.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • nattallie 19.02.19, 21:01
    U nas po 4h od podania czy to nurofenu czy apapu temperatura skacze do 37,8 - 38 wiec musze podac po 4h. Kiedys wystapily u mlodej drgawki i temperatura bardzo dlugo spadala, a ma zmiany neurologiczne w zapisie eeg (troche podchodzace pod zmiany padaczkowe) wiec nie moge czekac az narosnie duzo.
  • rulsanka 19.02.19, 21:13
    Zagrożenie drgawkami jest zazwyczaj wtedy, gdy gorączka rośnie szybko. Można to poznać po zimnych dłoniach i stopach w połączeniu z gorącym czołem. Jeżeli np. ręce są ciepłe, a termometr pokazuje 38, to znaczy, że temperatura rośnie powoli, czyli można chwilę poobserwować. Bo może wcale nie urośnie już.
    A jakiego termometru używasz? Elektroniczne nie są godne zaufania.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • nattallie 19.02.19, 22:22
    Wlasnie po 4h od podania Apapu jest teraz 38,7 :-( nie moze spac, zle sie czuje, zimno jej. Dalam jej Nurofen na noc, bardzo bym chciala zeby juz w nocy jej nie narastala tak czesto.
  • nattallie 19.02.19, 22:54
    A moze ona dostaje za mala dawke Nurofenu? Nigdy lekarze nam nurofenu nie wyliczali co do wagi, kazali brac 5ml, paracetamol ma wyliczany wedlug wagi. Skorzystalam z kalkulatora objetosci syropu przeciwgoraczkowego i powinna niby 6ml dostawac.
  • rulsanka 20.02.19, 14:07
    W zasadzie 200mg jest dawką od 20kg wagi wzwyż. Czyli jest to dawka również dla osoby dorosłej, choć dorosła osoba może wziąć 400mg. Ja bym nie dawała więcej niż te 5 ml, chyba, że gorączka jest wyjątkowo trudna do zbicia.
    Skoro gorączka nadal skacze, to znaczy, że antybiotyk nie zadziałał. Antybiotyki na anginę paciorkowcową działają bardzo szybko, już po kilku godzinach.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • nattallie 20.02.19, 15:37
    Rulsanko jak dostala o 22 przy tych 38,7 nurofen to i tak jej urosla do 39,7 stopni bardzo szybki, trzesla sie. Spadala bardzo dlugo, o 2:00 dostala apap i dopiero po nim sie porzadnie wypocila i miala 36,7. Do teraz nie miala temperatury, obecnie ma 37,4. Lekarka powiedziala, ze jesli po 3 dobach od antybiotyku dalej bedzie temperatura sie utrzymywac to zeby przyjsc. Niestety jest to angina ropna, dzisiaj jej zajrzalam do gardla i widze biale plamki, wczoraj jeszcze tego nie bylo widac. No i troche pokaslywac zaczyna takze przygotowana juz jestem na inhalacje jak sie bardziej kaszel rozchula.
  • rulsanka 20.02.19, 21:19
    Białe plamki pojawiają się przy wielu anginach wirusowych. Ja takie mam bardzo często i moje dzieci też. Szybki test na paciorkowca wyjaśnia sprawę. Zakładając, że angina była paciorkowcowa i antybiotyk trafiony, to kolejne plamki nie powinny się pojawiać.

Z paciorkowcem jest tak, że jeżeli antybiotyk nie zadziałał po 2 dawkach to nie działa. Poprawa powinna być szybka i spektakularna, ponieważ paciorkowce od antybiotyku padają natychmiast, nie powinno być gorączki po kilku-kilkunastu godzinach od podania. Samopoczucie powinno poprawić się skokowo do stanu zdrowej osoby. Bez osłabienia, kaszelku, kataru. Tak jest z anginą paciorkowcową - nie ma bakterii, nie ma choroby. Z wirusami jest inaczej, one nie przechodzą tak skokowo zazwyczaj.
    Skoro gorączka spadła, to zakładamy, że antybiotyk zadziałał i koniecznie trzeba go brać przez 10 dni (tyle przy anginie).

--
    Pomoc dla Zuzi
  • nattallie 20.02.19, 23:31
    Goraczki juz nie ma, zaczela w koncu mowic, juz jej az tak bardzo gardlo nie boli i podjadla sobie dzisiaj. Nie myslalam, ze tak szybko przy anginie przy trafionym antybiotyku nastepuje poprawa, myslalam, ze tez trzeba ze 3 doby poczekac. W poniedzialek idziemy na kontrole i wymusze na lekarce recepte na jeszcze jedno opakowanie, bo kazala brac 7 dni. Rulsanko czy moglabys mi powiedziec czy wymaz z gardla moge zrobic jakis czas po wyzdrowieniu czy raczej robi sie tylko przy nawracajacych anginach? Pytam, bo ja jako dziecko chorowalam ciagle na zapalenie gardla (nigdy nie mialam anginy ropnej), pewnego dnia z lozka wstac nie moglam, cos mi sie stalo ze stawami skokowymi, strasznie mnie bolaly, byly bardzo opuchniete, czerwone i gorace. ASO mialam 3krotnie przekroczone, crp tez wysokie, z wymazu z gardla wyszedl mi jakis paciorkowiec. Niestety zdazyl zaatakowac stawy, a wiem, ze o paciorkowcu mowi sie: "lize stawy, kasa serce", dlatego teraz wole dmuchac na zimne.
  • rulsanka 21.02.19, 20:19
    Wymazu z gardła robić nie warto. Gdy gardło jest zdrowe, będą w nim różne bakterie. Paciorkowce mogą wcale nie wyjść, bo nie musi być ich dużo w trakcie bezobjawowego nosicielstwa. Warto robić szybki test na paciorkowca w przypadku gdy boli gardło i/lub jest złe samopoczucie, bóle mięśniowe, stawowe. Warto zrobić aso gdy infekcje paciorkowcowe się powtarzają. Gdy anginy paciorkowcowe się powtarzają, należy przeleczyć nosicielstwo dłuższym dawkowaniem antybiotyku. Żeby zminimalizować skutki uboczne, antybiotyk powinien być zmieniony po około tygodniu na drugi.
    U mnie cefuroksym przez 10 dni w dużej dawce nie wyeliminował nosicielstwa. Po 2 tygodniach miałam kolejną anginę, leczoną augmentinem, ale po miesiącu znowu nawróciła. Dostałam ospen na 10 dni i augmentin na 7, od 4 lat żadnej anginy.
    Reakcja stawowa na paciorkowce to nie jest kwestia 2-3dni, tylko długotrwałej, nie leczonej infekcji.

--
    Pomoc dla Zuzi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.