Dodaj do ulubionych

Srodki chemiczne

30.05.19, 11:33
Witam czy ktos sie orientuje czy jest kret taka granulka czy plyn zostanie na otwartej powierzchni to czy odparowuje z niego ta zraca substancja po jakims czasie ? Pytam poniewaz chce wynająć mieszkanie a zauważyłam, ze był tam ten srodek do rur i boje sie, ze mogl zostać jakos nieumiejetnie uzyty i mi dziecko sie tym zatruje w sensie oparzy
Edytor zaawansowany
  • b.bujak 30.05.19, 19:30
    granulka kreta to wodorotlenek sodu - w temperaturze pokojowej jest ciałem stałym; temperatura wrzenia czyli przejścia w stan gazowy (odparowania) to prawie 1400 stopni C, więc na odparowanie w domu nie ma szans;
    ale nic się nie martw - granulka pozostawiona na otwartej powierzchni traci moc - w wyniku reakcji z dwutlenkiem sodu powstaje węglan sodu - substancja drażniąca ale już nie żrąca tak, jak wodorotlenek sodu;
    kolejnym pocieszeniem niech będzie to, że obie substancje, o których piszę powyżej mają bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie, są higroskopijne a ich moc jest zależna od stężenia - czyli granulka sucha jest bardziej żrąca niż granulka, która rozpuści się w wodzie - moc granulki maleje ze zwiększeniem ilości wody, z którą się zetknie....
    reasumując - weź wiadro wody, szmatę i zwyczajnie umyj miejsca, w których obawiasz się obecności granulek :)

--
    5/4 Polaków nie zna się na ułamkach!
  • b.bujak 30.05.19, 19:32
    *w wyniku reakcji z dwutlenkiem węgla powstaje węglan sodu

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.