• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Co robić po ukąszeniu osy?co z kleszczem? Dodaj do ulubionych

• 22.05.07, 21:23
    Panie Doktorze, proszę o radę, co robić, kiedy dziecko ukąsi osa/pszczoła?
    Corka ma 2 lata, alergie pokarmową i boję się, że na jad tych owadów
    również;co więc robić,po użądleniu?
    jescze pytanie o KLESZCZA,czy po jego wyjeciu wystarczy zdezynfekować
    miejsce, w które się wbił?córka już tej wiosny miała 2 kleszcze i tak właśnie
    zrobiłam, wystarczy?
    dziękuję
    Zaawansowany formularz
    • 24.05.07, 12:27
      No właśnie! Wystarczy tylko zdezynfekować?? Co roku usuwam synowi 3-4 kleszcze,
      a po ostatnim wyjęciu kleszcza ma już 4-ty dzień w tym miejscu zaczerwienione i
      lekko opuchnięte-taki bąbel. Czy tam coś zostało z tego kleszcza??
      • 24.05.07, 13:30
        kobieto nie złamuj mnie! zaczerwienienie i bąbel 4 tygodnie, a ty sie pytasz
        czy iść do lekarza! A o boreliozie to nic nie słyszałaś?! Wszędzie o tym piszą
        i mówią!
    • 25.05.07, 12:09
      Micka nie załamuj mnie! Czytać nie umiesz!? Napisałam 4-ty dzień co znaczy
      czwarty DZIEŃ!! Ale dość. Byłam wczoraj u lekarza, który stwierdził, że nie
      widzi żeby tam coś zostało z tego kleszcza. Kazał psikać przez 10 dni
      Oxykortem, przemywać spirytusem i jak się zrobi strupek to go zdrapać i jeżeli
      coś tam jest to wyjdzie ze strupkiem.
      • 25.05.07, 12:47
        marget11 napisała:

> Micka nie załamuj mnie! Czytać nie umiesz!? Napisałam 4-ty dzień co znaczy
        > czwarty DZIEŃ!! Ale dość. Byłam wczoraj u lekarza, który stwierdził, że nie
        > widzi żeby tam coś zostało z tego kleszcza. Kazał psikać przez 10 dni
        > Oxykortem, przemywać spirytusem i jak się zrobi strupek to go zdrapać i
        jeżeli
        > coś tam jest to wyjdzie ze strupkiem.
        Witaj!
        ja mimo wszystko zrobiłabym na twoim miejscu badanie na nosicielstwo boreliozy,
        taki odczyn po ukąszeniu kleszcza to nic śmiesznego i lekarze często ignorują
        generalnie ukąszenie kleszcza. Doświadczyła tego moja mama, która takowy bąbel
        w miejscu ukąszenia miała i dopiero piąty (!) lekarz polecił badanie na
        boreliozę (wynik był pozytywny). Niestety trzeba za nie zapłacić, bo raczej nie
        chętnie dają skierowanie. Jakbyś się zdecydowała, to należy się zapytać po
        jakim czasie po ukąszeniu owe badenie należy zrobić. Powodzenia :)
        • 25.05.07, 13:05
          Dzięki za rzeczową radę, pewnie skorzystam.
    • 25.05.07, 14:12
      Jeżli po ukąszeniu osy/pszczoły u dziecka oprócz bąba w miejscu ukąszenia
      wystąpiłaby duszność, napad kaszlu, wysypka lub inne niepokojące objawy to bym
      natychmiast zawiozła go do szpitala lub zadzwoniła po pogotowie. Jeżeli byłaby
      możliwość podałabym wapno.
      Sama jestem ciekawa kiedy można stwierdzić (zrobić testy) u dziecka na alergię
      na jad tych owadów. W przypadku dziecka uczulonego nie ma wątpliwości co robić -
      nie czekamy na reakcję tylko kontaktujemy się z lekarzem.
      • 26.05.07, 22:05
        wybacz, wyczytałam 4 tygodnie. To i tak nie zmienia faktu, że lekarz
        zbagatelizował zaczerwienienie, które po ukoszeniu kleszcza może świadczyc o
        boreliozie (ale nie musi!). Mój brat i ciocia mieli borelkę, a pewnie by jej
        uniknęli gdyby po ukoszeniu dr przepisał antybiotyk! W Czechach i Słowenii po
        każdym ukoszeniu przez kleszcza lekarz włącza antybiotyk, mój internista tez
        tak robi, ale wielu niestety nie! Możesz też zapytać na forum borelioza, tam ci
        udzielą szczegółowych informacji. Pewnie dziecku nic nie jest, ale lepiej być
        ostrożnym. A zeszło to zaczerwienienie?
    • 29.05.07, 20:33
      Właśnie, tak jak napisała micka72 warto byłoby aby lekarz zapisał dziecku
      antybiotyk. pozdrawiam
    • 29.05.07, 23:18
      Kleszcza należy jak najszybciej usunąć ze skóry,dezynfekując rankę. Im dłuższy czas, w którym nas żre, tym większe prawdopodobieństwo przeniesienia choroby. Utrzymywanie się w miejscu ukąszeniu grudki, rumienia, powinno skłonić do pokazania się lekarzowi. Nie ma wskazań do profilaktycznego podawania antybiotyku po ukąszeniu kleszcza.
      Co do innych owadów - po ukąszeniu stosować miejscowe okłady, łagodzące żele. W razie nasilonego odczynu miejscowego można podać wapno, lub clemastin. Jeżeli pojawia się kaszel, duszność - natychmiast lecieć do lekarza.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.