• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

prawidłowe żywienie 5 miesięcznego niemowlaka Dodaj do ulubionych

• 11.05.08, 10:49
    Dzień dobry,
    jestem mamą zdrowego, 5 miesięcznego chłopczyka (ur.07.12.2007).
    Maluszek jest karmiony piersią (głównie wieczorem i w nocy), a w dzień mlekiem Bebilon 1 (3-4 x po 150ml).
    Od 2 tygodni podaję mu surowe, starte jabłko (ilość-do 2 łyżeczek), a od tygodnia (obecnie 25ml kupnego soku marchwiowego - 1-dniowego). Synek uwielbia je jeść.
    Nie ma żadnych reakcji alergicznych.
    Niestety kupy robi raz na 2-3 dni, a w dzień nie chce pić przegotowanej wody.
    Chciałabym zapytać co innego mogę podawać mu do picia oraz czy w tym wieku niemowlęcia wskazane jest takie żywienie (surowe jabłko i sok z marchwi) oraz jakie powinny to być dawki dzienne (w ml sok) ?
    Za tydzień chciałabym rozpocząć obiadki - gotowany ziemniak, marchewka i pietruszka. Czy jest to właściwe?

dziękuję i pozdrawiam,
    Agnieszka
    Zaawansowany formularz
    • 11.05.08, 20:46
      Surowe zawsze bedzie zdrowsze niz pasteryzowane, ze wzgledu na obecnosc enzymow
      oksydacyjnych, ale układ trawienny 5 miesiecznego malucha moze źle to znosic.
      Surowe tez bardziej uczula niz gotowane, ale tylko na poczatku. Mysle ze nie
      spiesz sie z rozszezaniem diety, masz czas i obserwuj jak dziecko reaguje. Ja
      tez podaje soki jednodniowe ale roczniakowi. Sa zdrowsze i smaczniejsze niz te
      niemowlece produkowane z zageszczanych koncentratów owocowych.
    • 11.05.08, 20:48
      Zapomniałam dodac. Kazdy produkt wprowadzaj oddzielnie. Np najpierw na obiadek
      marchewka i tak przez tydzien lub dłuzej. Jak nic sie nie dzieje dodaj kolejny
      składnik. Inaczej nie polapiesz sie jesli cos malucha uczuli. Ja notowałam co
      podaję.
    • 06.05.15, 08:56
      Na rozrzedzenie kupki dobrze jest podać ugotowaną i oczywiście rozdrobnioną suszoną śliwkę. Podawać oczywiście wymieszaną z jego ulubionym pokarmem.
      Zdrowe Odżywianie, Żywienie niemowląt
    • 06.05.15, 12:13
      Proponuję wybrać sok dedykowany dzieciom np. HIPP ma taki w swojej ofercie. I na początku rozcieńczaj go z wodą w proporcji 1 porcja soku i 3 porcje wody. Lepiej nie przyzwyczajać do soków bo to cukier jak by nie patrzeć. Jeżeli dziecko nie chce pić wody, można spróbować oszukać dziecko dodatkiem soczku i stopniowo go ograniczać. W końcu przekona się do czystej wody. Najlepiej zacząć od marchewki na łyżeczce. Ale sok też nie jest zły. Jabłko działa przeczyszczająco, więc powinno to się zrównoważyć. Jeżeli dziecko nie robi kupki przez kilka dni to jeszcze nie tragedia. W miarę jak będziesz wprowadzać warzywa a potem owoce łatwiej zacznie robić kupki. Niektóre warzywa zacieśniają kupki a niektóre owoce je rozluźniają. W sumie surowe owoce i warzywa powinno się wprowadzać dopiero jak dziecko skończy 6 m.ż. Wcześniej powinny być lekko przetworzone termicznie. Co do kolejności warzyw zależy czy chcesz je robić sama czy kupować słoiczki. Proponuję najpierw podać marchewkę. Po 3 dniach dodać do niej ziemniaka. Po kolejnych 3 dniach dodaj do tego dynię. Można potem podać brokuła, groszek czy pasternak. Po 2 tygodniach warzyw spróbuj podać jabłko, gruszkę, banana, brzoskwinię, morelę.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.