02.04.10, 12:25
Jakie miejsca polecacie zwiedzic w Szkocji (procz Ben Nevis). Mam zamiar
nocowac w okolicach Fort William. Moze macie jakies sprawdzone noclegi, ktore
polecacie?
Obserwuj wątek
    • Gość: Ted 2222 Re: Szkocja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.10, 21:21
      Moja trasa po Szkocji.
      W ciągu 9 majowych dni:
      Edynburgh, Stirling, Perth, Scone, Blair Castle, Glasgow, Loch Lomond, Oban,
      Mull, Staffa, Iona, Mallaig, Skye –Portree, Kayle Lochais, Fort William, Loch
      Ness, Inverness, Aberdeen, Balmoral Castle, Keith, Dufftown, Elgin, Aberdeen,
      Edynburgh.
      Noclegi: ( rezerwacja przez net)
      Edynburgh - The Globetrotter Inn ( Hostel czysty i ładnie położony)
      Oban- Harbour View Guest House ( mały hotelik koło portu)
      Portree – Balloch B&B ( super uprzejmi i uczynni państwo )
      Aberdeen-Dyce - Dyce Skean Dhu ( hotel)
      Podróżowaliśmy pociągami i autobusami , promami i łodzią przez Loch Ness.
      Szczególnie polecam wycieczkę na wyspy Mull, Staffa, Iona ( z Oban) – prom,
      autobus, łódź.
      Objazd Skaye ułatwiła nam nasza gospodyni, a nasz przewodnik na wstępie złożył
      nam życzenia z okazji...3 maja.
      Dla panów polecam wycieczkę pociągiem do Keith i Dufftown – zagłębia Whisky.
      • callypsso Re: Szkocja 05.04.10, 20:23
        Witam, pozwolę sobie podpiąć się pod ten watek, bo też myślę o podróży do Szkocji i mam nadzieje zrealizować to marzenie w tym roku :-)

Ted, widzę że podróżowałeś różnymi środkami lokomocji, ale nie samochodem. Czyli jest to wykonalne? Pytam, bo już mnie straszono, że koleją jest ciężko, niewygodnie i nie ma sensu. A jak tak ogólnie wychodzi to "kosztowo", nie są to jakieś kolosalne pieniądze? Myślę o wyjeździe na przełomie sierpnia i września.
        Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki, także te dotyczące trasy, tego co warto zobaczyć i samej podróży. Z góry dzięki!
        • Gość: Ted 2222 Re: Szkocja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.10, 10:35
          Jedynym utrudnieniem jest staranne i drobiazgowe opracowanie planu, zgranie
          rozkładów jazdy, ale tu pomocne są:
          ojp.nationalrail.co.uk/en/s/planjourney/query
          www.directline.com/routeplanner/routeplanner.htm
          www.citylink.co.uk/journeyplanner.php
          oraz rewelacyjnie dokładne mapy:
          www.ordnancesurvey.co.uk/oswebsite/getamap/
          Jest też "journey planner", który podaje nawet czasy przejścia pieszo np. z
          dworca kolejowego na przystanek autobusowy.
          Ponieważ jestem 60+ korzystałem z Senior rail pass.Kupuje się go za 25 Ł i ważny
          jest przezrok, zwraca się zwykle po 3-4 przejazdach.
          Kasjerzy w Szkoci sprawdzali ceny różnych opcji cenowych i proponowali najtańszą
          - często był to bilet powrotny chociaż jechałem w jedną stronę. Pociągi są
          bardzo wygodne, czyste i punktualne, natomiast nie dam się namówić na jazdę
          autem lewą stroną jezdni.Autko zostaje w domu albo we Francji.
          Podobną metodą zwiedzałem też Kornwalię i Anglię południowo-zachodnią, Londyn
          oraz Irlandię( jest super).
          Opracowany metodą jak wyżej "scenariusz" zawierający rozkłady , plany miast ,
          mapy i informacje o zabytkach oraz noclegach ( tu wyjątkowo rezerwowałem
          noclegi wcześniej)stanowił "niezbędnik turysty". Konieczna jest dokładność
          minutowa zwłaszcza przy zmianach środka lokomocji a także plan awaryjny, na
          wypadek gdy oś pójdzie "nie tak".
          Noclegi w UK są dość drogie i tu radzę szukać hosteli ( często mają pokoje 2
          osobowe) lub B&B, ponieważ nie mamy auta ważna jest dostępność tych miejsc.
          Zaczynać należy od studiowania przewodników i netu, bardzo przydatne są
          informacje o lokalnych biurach turystycznych, które oferują wycieczki do
          ciekawych miejsc w danej okolicy.
          Na miejscu bardzo użyteczne są biura informacji turystycznej a także ludzie na
          ulicy czy w pociągu - często z własnej inicjatywy doradzą , pokażą ciekawe
          obiekty. Bywałem nawet zapraszany na drinka
          i to w Szkocji.
          Bagaż ograniczamy do niezbędnego minimum, bo musimy go nosić a ze względów
          bezpieczeństwa korzystanie z przechowalni jest utrudnione (o ile są) ale można
          go zostawiać np. w pubach.
          W ciągu ostatnich 15 lat objechałem autem cała Europę, ale te wyjazdy wspominam
          szczególnie sympatycznie bo wszystko "zagrało" a był też dreszczyk emocji.
          A więc w drogę.
          • callypsso Re: Szkocja 06.04.10, 20:25
            Bardzo serdecznie dziękuję za tak drobiazgowe informacje! :-)
            Powiem szczerze, że coraz bardziej nabieram odwagi do samodzielnie zorganizowanej podroży, bo trochę mnie to jednak jeszcze przeraza (co będzie jak nie zdążę, pociąg ucieknie, nie będzie zarezerwowanego noclegu, itd.).
            Zajrzałam też do Pana fotorelacji z podróży i nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem :-)
            Dziękuję raz jeszcze za info i pozdrawiam :-)
              • callypsso Re: Szkocja 12.04.10, 21:07
                Dziękuję wszystkim za uwagi. Zdecydujemy się chyba wybrać jedno, dwa miejsca na bazę (wasze sugestie bardzo mile widziane) i stamtąd chcemy robić wypady, wynajętym samochodem albo autobusem, a też piesze wycieczki. Myślę o Edynburgu jako bazie, a na pewno zobaczyć chciałabym wyspę Skye, zamek Eilean Donan, dolinę Glen Coe - to takie luźne hasła, nieuporządkowane. Muszę to wszystko jakoś połączyć w logiczną całość, zaplanować, znaleźć noclegi, itd. Jeśli macie jakieś rady, wskazówki i uwagi to chętnie posłucham :-)
        • aquarius1973 Re: Szkocja 08.04.10, 12:38
          najlepszy termin na wizyte w szkocji (najbardziej stabilan pogoda i szansa na
          piekne slonce) to kwiecien i maj.

pozdrawiam

Kuba

--
          Stand Up for Human Rights, Justice and Peace!
          criminalstate.com
          www.stopaipac.org
          endtheoccupation.org

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka