Dodaj do ulubionych

wykluczenie osoby fizycznej

15.01.10, 08:51
Proszę o interpretacje przepisu z art. 2 pkt 12 ustawy P.z.p., t j.
Czy Wykonawcą może być osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ?
Jeżeli tak, to składając oświadczenie w celu wykazania braku podstaw do
wykluczenia w oparciu o przesłanki z art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy - o jaką
likwidację lub ogłoszoną upadłość w stosunku do osoby fizycznej nie
prowadzącej działalności gospodarczej chodzi?
Edytor zaawansowany
  • cjanek 15.01.10, 09:53
    Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może być wykonawcą na gruncie Prawa zamówień publicznych. Przesądza o tym zresztą wprost art 2 pkt 11 (nie jak pomyłkowo w poście 12) "Ilekroć w ustawie jest mowa o wykonawcy - należy przez to rozumieć osobę fizyczną (...)"
    Nie trzeba być przedsiębiorcą, żeby wykonać dla kogoś usługę. Można odśnieżać na umowę zlecenie nie zajmując się tym profesjonalnie i nie prowadząc takiej działalności - a będzie to zamówienie publiczne.

    kwestia upadłości:
    Zdolność upadłościowa przysługuje co do zasady przedsiębiorcom (art. 5 prawa upadłościowego i naprawczego), którymi są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne posiadające zdolność prawną (np. spółki osobowe) prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
    Obecnie zdolność upadłościową posiadają także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej - tzw. upadłość konsumencka.
    W związku z tym nie ma wątpliwości o co w przepisie może chodzić.

    Przed 2009 rokiem nie było instytucji upadłości konsumenckiej a art. 24 ust 1 pkt 2 w ustawie był i podobne pytanie wtedy można było zadać.
    Odpowiadając na nie można było wskazać, iż ustawowy wymóg a w ślad za tym oświadczenie maja charakter uniwersalny. Osoba fizyczna w tamtym czasie mogła z oświadczenia wyłączyć ten punkt, bądź oświadczyć że postępowanie upadłościowe w stosunku do niej nie toczy się, co byłoby przecież prawdą:)
    pozdrawiam
    --
    Blog o zamówieniach publicznych
  • kancelariazp.pl 09.03.10, 11:19
    Przy osobach fizycznych nie prowadzących działaności godpodarczej
    oraz "niewatowcach" trzeba jeszcze pamiętać o kwestii VATu. Zwykle
    zamawiający standardowo tworzą formularze oferty, zobowiązując do
    wskazania stawki VAT oraz cen netto i brutto - należy wyraźnie
    zaznaczyć w ofercie sytuację podatkową danego podmiotu.
    --
    Pozdrawiamy
    Zespół Ekspertów
    Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.
    www.kancelariazp.pl
  • aaa.001 24.04.10, 13:48
    A czy osoba fizyczna prowadząca działalność skazana prawomocnie z
    art. 270 par. 1 i ukarana grzywną za posługiwanie się fałszywym
    dokumentem (uprawnienia budowlane z 83r.) nie używanym do zamówień
    publicznych podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 upzp? Składając
    zapytanie do KRK figuruje w Kartotece karnej.
  • kancelariazp.pl 24.06.10, 23:16
    Informacja o figurowaniu w Kartotece Karnej udzielana jest w związku z art. 24
    ust. ust. 1 pkt 4-8 ustawy PZP. Posługiwanie się sfałszowanym dokumentem zapewne
    miało na celu osiągnięcie korzyści majątkowej, zatem w takim przypadku wskazana
    osoba fizyczna będzie figurować w Kartotece Karnej i jeśli przedstawi informację
    z KRK potwierdzającą ten fakt, podlegać będzie wykluczeniu.
    --
    Pozdrawiamy
    Zespół Ekspertów
    Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.
    www.kancelariazp.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka