Dodaj do ulubionych

Termin związania ofertą

19.04.10, 15:56
Dzień dobry

Zwracam się z takim pytaniem. Został ogłoszony przetarg, jednakże w terminie
związania oferta nie zdąży wysłac się wszystkim wykonawcom rozstrzygnięcia.
Termin związania ofertą kończy się 26 kwietnia tj,. w najbliższy poniedziałek.
Zgodnie z art. 85 ust. 2 Zamawiający może tylko raz, na co najmniej 3 dni
przed upływem terminu związania ofertą zwrócic się do wykonawców o wyrażenie
zgodny na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres. Czy nie będzie za
wcześnie zwrócenie się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu
związania ofertą, jak się im pismo wyśle 21 (środa) bądź 22 kwietnia
(czwartek). Czy coś stoi na przeszkodzie żeby móc wysłac wcześniej takie
pismo? Jeśli wykonawca nie wyrazi zgody na przedłużenie terminu związania
oferty lub pozostawi pismo bez odpowiedzi to wtedy takiego wykonawcę należy
wykluczyc na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2? Jeśli wykonawca wyrazi zgodę po
terminie związania oferta to tez należy go wykluczyc na podstawie art. 24 ust.
2 pkt 2 czy na podstawie innego art.? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc w
tym zakresie.

Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • cjanek 24.05.10, 11:24
    Już dawno po przetargu ale może się przyda na przyszłość:
    Art 85 ust 2 wymaga aby zamawiający zwrócił się co najmniej na 3 dni przed, nie
    ma więc ograniczenia dotyczącego wyprzedzenia z jakim może się zwrócić.
    Oczywiście nie można przesadzać i zwracać się o przedłużenie np zaraz po
    otwarciu ofert:) bo takie wystąpienie przestanie mieć sens.

    Brak odpowiedzi bądź odpowiedź odmowna na wniosek o przedłużenie terminu
    związania ofertą jest skuteczny od upływu pierwotnego terminu związania ofertą i
    dopiero wtedy zamawiający ma obowiązek wykluczenia wykonawcy.
    --
    Blog o zamówieniachpublicznych
  • kancelariazp.pl 24.06.10, 23:59
    Tak jest. Podstawa prawna wykluczenia - art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy PZP.
    --
    Pozdrawiamy
    Zespół Ekspertów
    Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.
    www.kancelariazp.pl
  • cjanek 25.06.10, 09:21
    Macie od szefa prikaz, żeby bez względu na to co zostało napisane/odpowiedziane
    - na każdy post nawet na siłę odpowiedzieć?:)
    --
    Blog o zamówieniachpublicznych
  • hell_woman82 12.07.10, 20:48
    Pozwolę sobie trochę odgrzać temat...Chciałabym się upewnić,czym grozi brak
    zgody na przedł. term. zw. of., jeśli np jutro wyślę pisma z prośbą do
    wykonawców o zgodę, tego samego dnia wyślę rozstrzygnięcie przetargu, w którym
    są min. odrzucenia-wezwę więc do podpisania umowy na 20.07, tak by zachować
    ustawowe 5 dni(postępowanie poniżej progu), natomiast pierwotny termin zw. of.
    kończy się na sobocie, 17.07.Może banalne, ale...
    pzdr!
  • kancelariazp.pl 18.07.10, 22:22
    Przede wszystkim odradzamy tego typu praktykę. Może to banalne, ale zamówienia
    publiczne to wydatkowanie najczęściej środków publicznych, a nie prywatnych i
    należy jednak kierować się troską o ich należyte wydatkowanie (prywatnych
    oczywiście też, ale o to już zadba ich właściciel), doprowadzanie zaś do
    sytuacji, w której wybór najkorzystniejszej oferty dokonywany jest tuż przed
    końcem terminu związania ofertą, a pomimo to Zamawiający nie decyduje się na
    wcześniejsze wezwanie do przedłużenia tego terminu, to chyba co najmniej takie
    małe zaniedbanie. Jeśli już jednak dojdzie do takiej sytuacji, to wydaje się, że
    lepiej poczekać na wyrażenie woli przedłużenia związania ofertą przez wykonawców
    i dopiero wówczas dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty.
    W sytuacji, gdy dokonywany jest wybór najkorzystniejszej oferty i zawiadamiani
    są o tym wykonawcy, Zamawiający nie ma podstaw do przeprowadzania ponownego
    badania i oceny ofert, o ile taki obowiązek nie zostanie na niego nałożony np. w
    drodze rozstrzygnięcia środka ochrony prawnej. W naszym hipotetycznym przypadku
    może się zdarzyć, że jeżeli wybrany wykonawca nie wyrazi zgody na przedłużenie
    związania ofertą, ale mimo to podpisze umowę na warunkach określonych w ofercie,
    to nie zajdzie okoliczność uzasadniająca jego wykluczenie. Oczywiście wszystko
    to przy założeniu, że nie zostanie wniesione odwołanie, które uniemożliwi
    zawarcie umowy.
    --
    Pozdrawiamy
    Zespół Ekspertów
    Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.
    www.kancelariazp.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.