Re: Roboty dodatkowe Dodaj do ulubionych


Witamy,

Zacznijmy od stwierdzenia, że problem leży przede wszystkim w użytych definicjach. Czym innym są roboty dodatkowe, a czym innym roboty uzupełniające. Roboty uzupełniające polegają na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień, które były przewidziane w ramach zamówienia podstawowego, natomiast roboty dodatkowe, to roboty, które nie były przewidziane w ramach zamówienia podstawowego, nie można ich było wcześniej przewidzieć oraz są niezbędne dla prawidłowego wykonania zamówienia podstawowego. Definicji robót zamiennych nie znajdziemy w żadnym akcie prawnym. Wg definicji zaprezentowanej przez Renatę Dzikowską - naczelnika w Departamencie Kontroli UZP "roboty zamienne polegają na tym, że wykonawca zamówienia podstawowego zobowiązuje się do ich wykonania w sposób odmienny od określonego w umowie. Roboty zamienne nie powodują zwiększenia (zmiany) zakresu świadczenia wykonawcy zawartego przez wykonawcę w ofercie. Wprowadzając roboty zamienne – w miejsce określonych w siwz i w ofercie – wymieniasz jedynie „coś za coś”, nie otrzymując nic ponad to, co stanowiło przedmiot umowy. Zachowana jest zatem zasada wynikająca z treści art. 140 ust. 1 ustawy Pzp.
Pojęcia "roboty zamienne" i "zamówienia dodatkowe" nie są tożsame i odmienne są podstawy ich stosowania." (źródło strona internetowa "Vademecum zamówień publicznych").

Jak z powyższego widać, zapis w umowie łączący roboty uzupełniające i zamienne nie daje pewności, co do rzeczywistych intencji zamawiającego. Roboty zamienne zgodnie z definicją nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych, natomiast roboty uzupełniające, to nie roboty dodatkowe, o których pisze wykonawca.
Niemniej jednak wykonawca powinien powiadomić zamawiającego o wystapieniu konieczności wykonania robót dodatkowych, o ile spełnione są łącznie następujące przesłanki, tj.:
roboty dodatkowe nie były objęte zamówieniem podstawowym, nieprzekraczają
łacznie 50 % wartosci realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego
wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej
do przewidzenia, jeżeli:
a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od
zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów
lub
b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia
dodatkowego.
Wykonawca powinien uprawdopodobnić powyższe przedstawiając wymienione przez siebie dokumenty i wymagać (najlepiej pisemnie) od zamawiającego ustosunkowania się do powyższego, w szczególności do potwierdzenia niezbędności wykonaia robót dodatkowych.
Należy jednak pamiętać, iż ostatecznie to Zamawiającemu przysługuje prawo podjęcia decyzji o udzieleniu lub nie zamówień dodatkowych.
--
Pozdrawiamy
Zespół Ekspertów
Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.
www.kancelariazp.pl
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.