Dodaj do ulubionych

Wezwanie do wyjasnienia

02.04.13, 14:33
Zamawiający żądał złożenia wykazu osób, Wykonawca owy wykaz załączył do oferty jednak nie wskazał w nim podstawy do dysponowania osobami, czy wzywam do wyjaśnienia treści oferty na podstawie art 26. ust. 4 czy art. 87 ust. 1. Jakie konsekwencje grożą Wykonawcy, który nie odpowie na wezwanie tj. Wykluczenie i odrzucenie czy samo odrzucenie i na jakiej podstawie prawnej? Ponadto jaka różnica wynika z zastosowania art.26 ust 4 lub art. 87 ust. 1 przy wezwaniu o wyjaśnienia?
Edytor zaawansowany
 • kancelariazp.pl 03.04.13, 23:25
  Ustawodawca rozróżnił podstawę żądania wyjaśnień treści oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp (art. 26 ust. 4 ustawy Pzp) od podstawy żądania wyjaśnień dotyczących treści oferty (art. 87 ust. 1 ustawy Pzp). W przypadku wykazu osób właściwą podstawą do uzupełnienia dokumentu będzie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Zakres tego dokumentu określony został w treści rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, w § 1 ust. 1 pkt 7 - wykaz osób (...) wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami. Informacja ta jest podstawą do uzyskania informacji o tym, czy wykonawca polega na osobach zdolnych do wykonania zamówienia innych podmiotów. W takim przypadku wykonawca jest zobowiązany do udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia. Brak informacji o podstawie do dysponowania osobami nie pozwala potwierdzić, czy wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu (gdyż to po stronie wykonawcy leży udowodnienie, że będzie dysponował osobami niezbędnymi do realizacji zamówienia), w konsekwencji wykonawca powinien zostać wykluczony na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp, gdyż nie wykazał spełniania warunków udziału w postępowaniu.
  --
  Pozdrawiamy
  Zespół Ekspertów
  Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.
  www.kancelariazp.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.