Dodaj do ulubionych

Zamawiający sektorowy "sektorowo" a "klasycznie"??

07.03.16, 00:00
Witam!
Jesteśmy Zamawiającym zdefiniowanym w art. 3 ust. 1 pkt 3 PZP, Sp. z o.o. w branży wod.-kan.
Na podst. art 132 ust. 1 PZP, jako zamawiający wskazany w art. 3 ust. 1 pkt 3, nasza spółka jest uprawniona do udzielania zamówień w tzw. reżimie sektorowym, o ile dane zamówienie jest udzielane w celu wykonywania jednego z rodzajów działalności określonych w art. 132 ust. 1, w naszym przypadku w pkt 4 tego art. oraz w art. 132 ust. 2 PZP. Wiele komentarzy w tej materii przeczytałam ale jak powinnam interpretować sformułowanie "w celu"??? Nie mam wątpliwości w przypadku zamówień, które są ściśle związane z naszą działalnością (dostawa mat. instalacyjnych wod.-kan., wodomierzy, roboty bud. w zakresie budowy sieci wod.-kan., obsługa geodezyjna robót wod.-kan., dostawa i wdrożenie systemu inf. przestrzennej - GIS) ale w jakim reżimie przeprowadzić postępowanie na ochronę obiektów, dostawę energii elektrycznej (dotychczas te postępowania przeprowadzałam w reżimie sektorowym opierając się o opinię UZP aby pojęcie "w celu" wykonywania działalności sektorowej interpretować szeroko, ale ostatnio przeczytałam pewien artykuł, który mi trochę w głowie namieszał) ??? Moim zdaniem mój Zakład prowadzi typowo działalność sektorową, wnioskuję to zarówno z naszego PKD jak i ze znajomości specyfiki firmy.

Mam jeszcze jedno pytanie (też z zakresu sektorowego) - zamówienia sektorowe tzw. podprogowe (od 30 tys. euro do progów z art. 11 ust.8) przeprowadzamy w oparciu o wewnętrzny regulamin. Opracowywałam go w 2013 roku, nie będę ukrywać że w dużym stopniu wzorowałam się na ustawie PZP (zresztą śledząc strony www innych zakładów wod.-kan. zauważyłam podobną tendencję). Cały 2014 r. byłam nieobecna w pracy i jakoś powoli nadrabiam zaległości, mnóstwo zmian było, w niedalekiej perspektywie kolejne duże zmiany... Moje pytanie: na ile powinnam zmienić/ dostosować swój Regulamin w kontekście tych wszystkich zmian w PZP. Gdzie mogę znaleźć pomoc w zakresie profesjonalnej weryfikacji zapisów mojego Regulaminu (zależy mi na wiedzy praktycznej, która pozwoli wprowadzić zapisy zgodne z przepisami a jednocześie ułatwiające pracę).

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Serdecznie pozdrawiam:)
Edytor zaawansowany
  • 03.06.16, 12:49
    Opinia UZP w której Urząd wskazał, że pojęcie ?w celu wykonywania? należy interpretować możliwie szeroko jest naszym zdaniem słuszna. Zasadnie Urząd podniósł, że przykładowo w przedsiębiorstwie z branży energetycznej zamówieniem sektorowym będzie oczywiście budowa infrastruktury czy też jej eksploatacja, ale również inne zamówienia niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania firmy, takie jak zakup artykułów biurowych, usługi ochroniarskie, zakup samochodów, budowa biurowca będącego siedzibą firmy czy też obsługa prawna). UZP generalnie słusznie podkreślił także, że: Wątpliwości nie budzi ponadto fakt, iż jeżeli określony podmiot prowadzi wyłącznie działalność sektorową, to wszystkie dokonywane przez niego zakupy, należy traktować jako zamówienia udzielane w celu wykonywania tej działalności. Przykładem mogą być spółki ? operatorzy systemów dystrybucyjnych.
    Jednakże są wyjątki od powyższej zasady. W naszej ocenie zamówieniem, które nie jest już realizowane w celu wykonywania jednego z rodzajów działalności wymienionych w art. 132 ust. 1 ustawy Pzp jest przykładowo zamówienia na zakup paczek świątecznych i podobne. Do realizacji takiego zamówienia nie powinien być stosowany tzw. reżim sektorowy.

    Pozdrawiamy
    Zespół Ekspertów
    Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.
    www.kancelariazp.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.