Dodaj do ulubionych

Podatek Vat na usługi druk książek z nadanym ISBN

26.05.09, 13:16
Mam następujące pytanie: W przetargu nieograniczonym na druk książek z nadanym
numerem ISBN przez Zamawiającego,wygrała firma, która w ofercie przetargowej
zawarła stawkę 0% (kwota netto= kwocie brutto). Oferta dotyczyła usługi
drukowania wraz z dostawą do Zamawiającego. Uważam iż usługa drukowania nie
jest tożsama z usługą sprzedaży gotowych książek (sprzedaż musiałaby nastąpić
przez wydawcę)- prawa autorskie. W przetargu złożono wiele ofert, większość
ofert cenowych zawierała 22% Vat , jednakże wygrała firma, która w swej
ofercie nie uwzględniła prawidłowo naliczonego Vatu.
Byłam obecna na otwarciu ofert stąd dokładnie wiem jaką kwotę podała zwycięska
firma. Czy takie rozstrzygnięcie można oprotestować?
--
ARPEX Druk cyfrowy i offsetowy
Judo Gocław Warszawa UKJ 225
Obserwuj wątek
    • kancelariazp.pl Re: Podatek Vat na usługi druk książek z nadanym 26.05.09, 15:54
      Oprotestować można każdą czynność lub zaniechanie zamawiającego w
      postępowaniu, jeżeli interes prawny protestujacego w uzyskaniu
      zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia
      przez zamawiającego przepisów ustawy. W przypadku opisanym w pytaniu
      można podjąć próbę wniesienia protestu na zaniechanie odrzucenia
      ofert skalkulowanych w oparciu o niewłaściwą stawkę podatku VAT, tj.
      zawiarających błędy w obliczeniu ceny.

      Natomiast, jeśli chodzi o właściwą stawkę podatku VAT, to jest to
      zagadnienie z zakresu prawa podatkowego. Ponadto w pytaniu podano
      zbyt mało informacji, aby można było ustosunkować się do tej kwestii.
      Można jedynie wskazać, iż zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 10) lit. a)
      rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w
      sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i
      usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), obniżoną do wysokości 0 % stawkę
      podatku stosuje się również do dostaw w kraju i
      wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z
      wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i
      lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU
      22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na
      podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

      Czy postępwowanie, którego dotyczy zadane pytanie obejmowało swoim
      zakresem wskazany w cytowanym przepisie przedmiot zamówienia, czy
      też nie, możliwe jest do ustalenia wyłacznie po szczegółowej
      analizie opisu przedmiotu zamówienia.

      Pozdrawiamy
      Zespół Ekspertów
      Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.
    • agach77 Re: Podatek Vat na usługi druk książek z nadanym 05.06.09, 13:36
      Kolejne zapytanie odnośnie postępowania przetargowego na druk książek z nadanym
      nr ISBN. Zamawiający w SIWZ podał iż formularz ofertowy powinien zawierać ceny w
      polskich złotych oraz powiększone o należny podatek VAT. W pytaniu czy
      zamawiający akceptuje 0% stawkę VAT na publikację mające nadany nr ISBN odpisał:

      (...) "Zamawiający, jako jedyne kryterium ustalił cenę za usługi, w cenie należy
      uwzględnić koszt odbioru materiałów do druku i koszty dostarczenia gotowego
      nakładu do siedziby Zamawiającego. To oznacza, że Zamawiający nie będzie
      ingerował w cząstkowe koszty kalkulowane przez Wykonawców, jak również nie
      będzie ponosił odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości w ich naliczaniu".

      Czy są przepisy, w których jest jasno napisane czy stawka VAT na druk książek z
      ISBN wynosi 0%.

      Następne pytanie brzmi czy Zamawiający na stronie www powinien poinformować o
      fakcie wniesienia protestu jednego z Wykonawców??

      Postępowanie zostało przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego o
      szacunkowej wartości nie przekraczającej 133 000 euro.
      --
      ARPEX Druk cyfrowy i offsetowy
      Judo Gocław Warszawa UKJ 225
    • bracka Re: Podatek Vat na usługi druk książek z nadanym 22.07.09, 20:04
      Mam podobny problem, ale o ile zastosowanie stawki zerowej przy druku i
      sprzedaży książek (ten kto drukuje zazwyczaj nadaje ISBN i staje się wydawcą)
      jeszcze mogę zrozumieć, to pytanie jaką stawkę zastosować jeśli przetarg jest
      jednocześnie na projekt i druk książki z ISBN?
      Projekt graficzny 22% a druk 0% ?? Oczywiście we wzorze umowy nikt nie
      przewidział takiej możliwości. "Wartość netto przedmiotu umowy .... + ..... %VAT
      = wartość brutto" i koniec.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka