Czy Goci byli barbarzyńcami? Dodaj do ulubionych


Bardzo ciekawy program oglądnąłem dzisiaj na kanale History.

Historię Gotów (Galów) znamy przede wszystkim ze źródeł pisanych przez...Rzymian. Opisywani jako barbarzyńcy, z barbarzyńskimi zwyczajami. Gdzie im do cywilizacji rzymskiej...podobno. Dopiero po zdobyciu Galii przez Cezara i pod ich panowaniem Galowie stali się cywilizowani.

W każdym razie tak jest zapisane przez rzymskich historyków i pisarzy Cezara.

Badania archeologiczne z ostatniego dziesięciolecia we Francji oraz dokładne przeanalizowanie zapisów rzymskich pozwala na diametralną zmianę oceny Gotów. Podręczniki historii trzeba napisać od nowa...

To była cywilizacja gocka a nie prymitywne plemiona. Zbudowali co najmniej 12 dużych miast i kilkaset mniejszych (jedno z najważniejszych miało ponad 5-kilometrowy kamienny mur obronny). Żyli tam rzemieślnicy, kupcy. Handlowali z republikańskim Rzymem i innymi ludami.
(cdn.)
--
hardy.bloog.pl/
Hardy
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.