Dodaj do ulubionych

Gody! Szczodre Gody nadchodzą!

21.12.17, 20:56
Dzień dobry Wszystkim, w pierwszy zimowy dzień.
Tak jest, dzisiaj pierwszy dzień zimy. Nawet (o dziwo) posypało odrobiną śniegu, który natychmiast stopniał. Ale śnieg był, pojawił się, jako symbol. Top takie białe "coś" co w postaci koronkowych drobnych płatków spada z góry, z chmur. W zwariowanych czasach, popapranych zarówno klimatycznie jak politycznie w jakich przyszło nam żyć - nawet drobny sygnał normalności się liczy. Zatem - w moim mieście sypnęło na ca 1 cm śniegu na gałęzie, na czapki, na kapelusze i kołnierze...Zima pamięta, przypomina że jest w drodze. Dochodzi.
Przemija stare słońce, rodzi się nowe wraz z przesileniem zimowym.
Jeszcze gdzieniegdzie przetrwało stare nazewnictwo, stare słowiańskie obyczaje, z czasem przejęte i dostosowane do zmiany, z chwilą zapanowania chrześcijaństwa.

www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/1616-szczodre-gody-zwyczaj
--
http://i43.tinypic.com/2ahbjuw.jpg
Obserwuj wątek
    • wscieklyuklad Re: Gody! Szczodre Gody nadchodzą! 21.12.17, 21:05
      Zazdroszczę Ci łagodności aury. U nas dramat zaczął się o 10.00 - płaty śniegu wielkości piłeczek do ping-ponga spadały przez kolejne 4 dni zmieszane z marznącym deszczem. Pokrywa sięgała 10 cm. ale najgorszy był ten deszcz. Przemieszczałem się niestety do Poradni Kardiologicznej odległej o 9km. Zajęło mi to... GODZINĘ. Auta jechały z szybkością 20 km/h na jednej zmianie świateł przejeżdżało ich raptem kilka (ślisko!) a ruch przecież przedświąteczny.
      Zapoznałem się z duszą na ramieniu.
      • 1agfa Re: Gody! Szczodre Gody nadchodzą! 21.12.17, 21:33
        WU cześć. Współczuję przygody, doskonale wyobrażam sobie tę "duszę na ramieniu", przecież w moim mieście trafia się podobnie. Ale dzisiaj - goła ziemia, gołe chodniki (wprawdzie szarym błotkiem pokryte, ale cienko). Zanosiło się na porządny staroświecki śnieg, a tu nic.
        Naprawdę Ci współczuję, przecież do pracy!
        Śnieg przekształcający się w obmarzający deszcz - gorsze zjawisko niż zwykła "szklanka" . Dobrze że nic Ci się nie stało, to wymarzona sytuacja do stłuczek.
        Ale aura nie jest łagodna, jest zimno, wietrznie i wilgotno zarazem.
        Kiedyś mówiło się za wieszczem, że listopad dla Polaków niebezpieczna pora, ale chyba należy ten termin przenieść na grudzień. Pogodowo, politycznie, w każdym względzie!

PS. Pewnie pacjenci wściekli za spóźnienie. W przychodniach panuje istne piekiełko. Jest niewyobrażalny chaos.

wscieklyuklad napisał:

> Zazdroszczę Ci łagodności aury. U nas dramat zaczął się o 10.00 - płaty śniegu
        > wielkości piłeczek do ping-ponga spadały przez kolejne 4 dni zmieszane z marzną
        > cym deszczem. Pokrywa sięgała 10 cm. ale najgorszy był ten deszcz. Przemieszcza
        > łem się niestety do Poradni Kardiologicznej odległej o 9km. Zajęło mi to... GOD
        > ZINĘ. Auta jechały z szybkością 20 km/h na jednej zmianie świateł przejeżdżało
        > ich raptem kilka (ślisko!) a ruch przecież przedświąteczny.
        > Zapoznałem się z duszą na ramieniu.

--
        "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy" M.Thatcher.
    • 1agfa Re: Gody! Szczodre Gody nadchodzą! 21.12.17, 21:13
      www.obliczakultury.pl/publicystyka/felietony-i-eseje/1595-polskie-tradycje-swiateczne-boze-narodzenie
      Tutaj (link) jak to było od IV wieku, kiedy oficjalnie wprowadzono Święta Bożego Narodzenia.
      Już nie rzymskie święta Narodzin Niezwyciężonego Słońca, będące zapożyczeniem świąt o wiele starszego Mitry. Już nie Saturnalia ani przypadające na 23 grudnia święto zmarłych.
      ''...Elementy tradycji pogańskich, słowiańskich oraz chrześcijańskich uległy przemieszaniu, z którego wyłoniło się wiele zwyczajów kultywowanych przez wieki na terenach Rzeczpospolitej...'
      Snopy zboża, gwiazdy, światy znane wyłącznie w Polsce.
      Choinka...wydaje się że była zawsze, a zawitała dopiero w XIX wieku.
      Czekam na nią. Zbliżają się Święta...
      --
      "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy" M.Thatcher.
        • 1agfa Re: Gody! Szczodre Gody nadchodzą! 21.12.17, 22:07
          Piękne! Sorellino, to jest właśnie to, co jest prawdziwym urokiem zimy. Widoki. Urokliwa gałązka, nie dochodzę jaka ale sam urok. Reszta, zwłaszcza w mieście, nie bardzo. Przypomnij przygodę WU! Mam gdzieś zdjęcie z działki mojego czerwonego derenia, oprószonego warstewką śniegu; nie jest tak ładnie podświetlony, zdjęcie prymitywne i dzikie, ale widok wdzięczny. Poszukam, może wróciła wydolność tinypica, sto lat nie używanego. Ale teraz - szkiełko!

sorel.lina napisała:

> A mnie się marzy taka cudowność koronkowa, biało-błękitno-liliowa...
          >
          > http://i65.tinypic.com/6z9c0k.jpg

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka