Dodaj do ulubionych

Podwójne święto i Wielka Majówka

01.05.18, 19:00
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23333516,1-maja-od-14-lat-polska-jest-czlonkiem-unii-europejskiej-kalendarium.html
1. "...Obchody Święta Pracy zostały powołane przez II Międzynarodówkę w 1889 roku, dla uczczenia wydarzeń z pierwszych dni mają 1886 roku w Chicago, kiedy odbył się ogólnokrajowy strajk na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy oraz wyższych wynagrodzeń. Protest ten skończył się starciami z policją. Część demonstrantów stracono, innych skazano na wieloletnie więzienie. ..."

"...Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce miały miejsce w 1890 roku i były organizowane wbrew woli zaborców przez działaczy II Proletariatu. Na początku XX wieku organizacją Święta Pracy zajmowały się Polska Partia Socjalistyczna, Socjaldemokracja Królestwa Polskiego oraz Bund, czyli Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. ..."

Święto 1.Maja zostało w całości zawłaszczone przez powojenne rządy i PZPR; przez to wszyscy mamy przemożne skojarzenia z przymusem w czasach minionych, kiedy brak udziału groził rozmaitymi kłopotami. Nie całkiem była to prawda, a już na pewno nie w latach po-październikowych; mnóstwo ludzi wybierało się chętnie i bez żadnego przymusu na pochody 1. Majowe. Niewiele było atrakcji w ówczesnym szaro-burym życiu PRL, a pochody były taką atrakcją, okazją do spotkań, zabaw często trunkowych, tańców i swawoli. Oczywiście pochody były spektakularną (widowiskową) imprezą, pełną kolorów, niewidywanych na co dzień ubrań górników, hutników, widziało się kitle medyków, pielęgniarek. Maszerowali sportowcy, dziewczyny w gimnastycznych kostiumach, artyści, powiewało tzw. morze szturmówek i niesionych portretów pochwalnych dla "swoich", lub szydzących (oczywiście z zachodnich zgniłych imperialistów). Święto było także wyśmienitą okazją do zaopatrzenia się w rozmaite produkty, niekoniecznie luksusowe, ale takie których na co dzień nie można było dostać, lub dostać było ciężko. Partia i rząd czyli władza "rzucała" je na rynek (jak w Święto "Trybuny Ludu" ; )) , toteż ludzie chętnie się wybierali. Wielu z nich namacalnie odczuwało awans społeczny, jaki stał się ich udziałem za nowej władzy, toteż chodzili z przekonaniem. Niech nikt nie da sobie wmówić że ludzie (zwłaszcza w tym po-październikowym czasie), byli zmuszani!. Nie byli. Wcześniej - bywało różnie, wcześniej był czas prawdziwej opresji.
Po pochodzie albo w jego trakcie, kto mógł uciekał jak najprędzej, aby zając się swoim prywatnym świętowaniem : D.
--
"Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy" M.Thatcher.
Obserwuj wątek
  • 1agfa Re: Podwójne święto i Wielka Majówka 01.05.18, 19:16
   2. 1 maja – rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

   1 maja 2004 roku Polska została przyjęta do grona członków Unii Europejskiej. Tego dnia Unia powiększyła się o 10 państw i od tamtej pory liczyła 25 państw członkowskich. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium. Faktyczny proces integracji Polski z krajami Unii Europejskiej rozpoczął się w roku 1994 w Atenach, z chwilą złożenia przez Polskę wniosku o członkostwo w UE. 1 maja wraz z Polską do Unii dołączyły takie kraje jak Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia oraz Węgry.

   Starsze pokolenie czyli ludzie dawniej urodzeni nawet nie śmieli marzyć, że staną się w pełni Europejczykami. Sam fakt że Polska leży geograficznie w Europie niewiele znaczył... Było rzeczą nie do uwierzenia, że marzenia mogą się spełnić, że cały bankrutujący tzw. "obóz demokracji ludowo-socjalistycznej" upadnie (ba, nie przewidziało tego nawet CIA : )).

   Jesteśmy drodzy Państwo w Europie, jesteśmy w Unii, jesteśmy w pełni Obywatelami Europy. ze wszystkimi prawami ale i obowiązkami, co się rozumie samo przez się. Nie dajmy się już nigdy zepchnąć na powrót, na europejskie wschodnie rubieże. Zresztą ogromna, przeważająca część Polaków ma tę świadomość. Świadomość Europejczyków.
   Dzisiaj kolejna rocznica... : )

   Więcej: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23333516,1-maja-od-14-lat-polska-jest-czlonkiem-unii-europejskiej-kalendarium.html
   --
   "Akt ustawowy, grożący uniemożliwieniem kontroli konstytucyjności, sam musi być poddany takiej kontroli, zanim zostanie zastosowany przez sąd" (Komisja Wenecka)
  • 1agfa Re: Podwójne święto i Wielka Majówka 06.05.18, 16:10
   Święto 3. Maja, prawdziwie wielkie to Święto w Polsce, o jego historii nie ma co się rozpisywać; umieszczona jest we wszystkich, szeroko dostępnych źródłach. Nie sądzę aby znaleźli się nieznający znaczenia tego święta: KONSTYTUCJA 3. MAJA!
   Zatem tylko jeden obrazek, lekko śmieszny:

   https://lh3.googleusercontent.com/-GZUXsG6hYB0/Wu7WkdLmktI/AAAAAAACpEE/rP9gm_W2UHsphBYY7mrOUq9NL8_hska9ACJoC/w530-h942-n/1525475033_gm6byo_600.jpg

   Spotkane, pożyczone z podziękowaniem.
   --
   http://i43.tinypic.com/2ahbjuw.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka