Dodaj do ulubionych

WARSZAWA. Dawniej i dzisiaj.

10.11.18, 16:23
wawalove.wp.pl/tak-wygladala-warszawa-100-lat-temu-porownalismy-te-same-miejsca-6315038635943553a
Na stulecie odzyskania Niepodległości : )
Porównanie charakterystycznych miejsc i znanych budynków z dawnych lat i ich wyglądu obecnego, pokazane w ciekawy sposób. Oczywiście, jak zwykle, eksponowane są budynki efektowne, jakie dawniej umieszczano na pocztówkach lub okazjonalnych fotografiach. Nie ma dzielnic ubogich, skromnych - a takie również były w dawnej Warszawie, jak wszędzie.
Fotografie opatrzone krótkimi objaśnieniami, opisem burzliwych losów poszczególnych obiektów.
Podniesiona z morza popowstańczych ruin pracowitymi rękami nielicznych pozostałych warszawiaków i przybyszów zewsząd, którzy tutaj zapuścili korzenie i związali się z Warszawą, często na zawsze.
Wygodne suwaczki do porównywania: wtedy i dzisiaj : )
--
Kto dzisiaj w Polsce występuje przeciwko naszej silnej pozycji w zjednoczonej Europie, tak naprawdę występuje przeciwko polskiej niepodległości. DT
Edytor zaawansowany
 • sorel.lina 10.11.18, 17:02
  Wspaniałe, Agfo!
 • 1agfa 24.11.18, 18:00
  weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24203057,jego-rodzina-stworzyla-w-polsce-kefirowe-imperium-a-on-odbudowal.html#s=BoxWeSl_1_2
  Cokolwiek i jakkolwiek można myśleć bądź mówić o Sigalinie, to dla Warszawy, dla jej odbudowy zrobił wiele. A przyszło mu działać w czasach niezwykłych, trudnych. Nie do ogarnięcia i zrozumienia przez czarno-biało myślących ludzi (niestety, są tacy).
  Historia, koleje dziejów, miotały rodziną bohatera powyższego artykułu w sposób dla młodych nie do pojęcia: bo jego bliscy ginęli w obozach brunatnych i czerwonych dyspozytorów życia ludzkiego jednaką śmiercią: śmiercią człowieka.
  Wg mnie budowniczy - pasjonat. Zostawił w mieście swoje ślady na stałe. Lepsze lub gorsze, ale trwałe.
  Na tyle ważne, że z czasem okryły się patyną symbolu Miasta.
  --
  http://i43.tinypic.com/2ahbjuw.jpg
 • 1agfa 24.11.18, 18:10
  Cenne jako pendant do artykułu komentarze nautów, uzupełniające temat:

  "...Opowieść o tym, jakobyśmy mieli do wyboru metro, osiedle akademickie, i PKiN, i wybrali Pałac, to legenda miejska, tym bardziej że metro głębokie na rozkaz Moskwy już zaczęliśmy wtedy budować z myślą o transporcie wojska tunelem pod Wisłą na przyszły front. Zresztą sam Sigalin o tym pisze w swoich wspomnieniach „Z teki warszawskiego architekta”, wydanych w rok po jego śmierci w 1984 roku.

  Według tej relacji Sigalina, około 1950 roku wziął go Bierut i zakomunikował, że z wizytą do Warszawy przyjeżdża Molotow, towarzysze radzieccy będą chcieli dać Warszawie ‚prezent’, i z zapowiedzi wynika ze pewnie będzie to wieżowiec na wzór jednego z tych, które u siebie stawiają w Moskwie i z których są bardzo dumni. Wobec tego Bierut nakazał przygotowanie propozycji lokalizacji tego wieżowca.

  Następnie Sigalin opisuje, że jego zespół przygotował bodaj 7 lokalizacji, które akurat były planowane do zabudowy w ramach planu 6-letniego - Muranów w miejscu obecnego kina przy Nowotki, dziś Andersa, drugi Muranów na wprost sądów, rejon dzisiejszego MDM, Jelonki gdzie następnie zbudowano domki fińskie dla budowniczych pałacu, teren dzisiejszej Pragi II, Ochotę w rejonie Dworca Zachodniego, i Gocław na terenie lotniska. Jednak te lokalizacje towarzyszom radzieckim do gustu nie przypadły, i wybrali oni obecną lokalizacje dla której BOŚ miał inne plany.

  Następnie Sigalin pisze, że sam PKiN miał pierwotnie mieć połowę obecnej wysokości, ale dla oceny jak wieżowiec się wpisze w sylwetę miasta, nad miejscem w którym miał powstać latał Kukurużnik z podwieszoną duża kulą markującą wysokość budynku, a architekci stali nad Wisłą gdzieś w okolicach dzisiejszego mostu Siekierkowskiego, skąd nad rzeką jest dobry widok na ścisłe centrum missta (zresztą dziś to ładnie właśnie z tego mostu wodać), i krzyczeli -wyżej, wyżej. No i stanęło na obecnej wysokości.

  I potem Sigalin we wspomnieniach kończy z sarkazmem, że najpierw polscy architekci, w tym i on sam, chcieli mieć PKiN jak najwyższy, dla prestiżu, a potem przez kolejne 25 lat ci sami architekci, w tym on sam, wymyślali co się da żeby ten paskudny PKiN zasłonić, projektując jak najwyższe budynki w jego otoczeniu - ścianę wschodnią, zachodni rejoncentrum koło dworca centralnego, itp.. wink ..."

  oraz drugi komentarz:
  "...<<< Opowieść o tym, jakobyśmy mieli do wyboru metro, osiedle akademickie, i PKiN, i wybrali Pałac, to legenda miejska >>>

  Zgadza się; dodam jeszcze, że na pewno z taką sprawą wyboru nie kierowanoby się akurat do Sigalina, który był jakoś tam wpływowym, ale jednak tylko wykonawcą decyzji osób dużo ważniejszych od niego.

  Z drugiej strony, do legend należy też raczej zaliczyć tę słynną i powtarzaną często opowieść o kukuruźniku z balonem i krzyczeniu doń: "Wyżej!" Pewnym dość istotnym problemem w tym przypadku byłby choćby fakt, że samoloty Po-2 nie miały radiostacji wink Ale przede wszystkim taka akcja nie miałaby sensu dlatego, że samoloty wszak latają po pewnym kursie z pewną prędkością, więc wyznaczanie przy ich pomocy wysokości wieżowca stojącego w jednym miejscu raczej byłoby niewykonalne... Natomiast często spotykaną praktyką w tamtych czasach było po prostu wypuszczanie (przy słabym wietrze) małego balonu na uwięzi, który symulował wysokość budynku lub linii zabudowy; tak m.in. postępowano w tym samym czasie przy budowie osiedla przy ul. Nowotki (ob. Andersa) żeby sprawdzić, czy nie będzie wystawało ponad widzianą z prawego brzegu linię dachów Starówki. Zapewne w przypadku PKiN było podobnie, a samolot i krzyczenie do niego przez radiostację dorobiła dopiero 35 lat później fantazja Sigalina (nie jedyna zresztą w jego pamiętnikach, ale to już temat rzeka wink ..."

  Więcej: weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24203057,jego-rodzina-stworzyla-w-polsce-kefirowe-imperium-a-on-odbudowal.html#s=BoxWeSl_1_2

  Jakby nie było - wiadoma rzecz, Stolica...i warto o jej historii wiedzieć więcej. Inaczej wtedy patrzy się na powstałą z ruin Warszawę, inaczej...
  --
  "Polsce potrzebna jest dzisiaj jasna koncepcja kontroli państwowej, która obejmuje wszystkie dziedziny życia publicznego, nie pozostawiając sfer niczyich". Z Projektu Konstytucji Pis z 2005r.
 • 1agfa 19.11.18, 02:23
  Już od kilku dni Warszawa dusi się od smogu. Nawet bez wychodzenia z domu daje się to dotkliwie odczuć, panuje silny zaduch, brudna (dosłownie brudna) stojąca zawiesina za oknami.
  - Albo zabudowanie wokół miasta przedmieść, w postaci licznych nowopowstałych osiedli willowych (każdy dom - własny piec opalany własnym sposobem).
  - Albo niezwykły "przyrost" ilości samochodów często - za często!- byle jakich (Parkingi Parkuj i Jedź są czynne i używane, ale to tylko część ruchu) na ulicach Warszawy.
  - Albo pozamykano nowymi wysokościowcami tzw. korytarze powietrzne, nawiewające powietrze znad Wisły, powodujące ruch powietrza, ożywcze wiry.
  - Albo wszystko po trosze.

  metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,24181218,smog-w-warszawie-tak-zle-nie-bylo-juz-dawno-znowu-ogrzewaja.html#s=BoxLoCpMT
  Ciekawe, jak to było przed wojną. Bez plastików, z małą ilością samochodów.
  --
  "Polsce potrzebna jest dzisiaj jasna koncepcja kontroli państwowej, która obejmuje wszystkie dziedziny życia publicznego, nie pozostawiając sfer niczyich". Z Projektu Konstytucji Pis z 2005r.
 • 1agfa 19.11.18, 02:29
  PS. Polska w ścisłej europejskiej czołówce.

  "...Smog na Mazowszu. Czyste powietrze za 62 lata

  Przypomnijmy, że według raportu "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami" Najwyższej Izby Kontroli, Polska nadal jest jednym z krajów unijnych z najgorszą jakością powietrza, a redukcja szkodliwych pyłów potrwa na Mazowszu nawet do 2080 roku. Z danych NIK wynika, że główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja pyłów z domowych i lokalnych kotłowni węglowych. Do tego dochodzi jeszcze duża liczba aut na drogach, szczególnie w dużych miastach.

  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Środowiska w całej Europie liczba przedwczesnych zgonów - z uwagi na oddziaływanie zanieczyszczeń w powietrzu - przekracza 400 tysięcy osób rocznie. Jak czytamy w raporcie NIK, w Polsce smog przyczynia się do śmierci 46 tysięcy osób rocznie. ..."

  (pogrubienie moje)
  --
  "Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności. Jarosław K. 2011 r.
 • 1agfa 02.12.18, 13:39
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p296x100/47396584_2294503037450090_2770437185059422208_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=371c58b56e3734c43c2af2e272a338d4&oe=5C715C26

  Warszawa się dusi!! Jest tuż przed wdrożeniem alarmu! Liczne powstałe wokół miasta osiedla willowe (chyba przez cały okres PRL nie wybudowano tylu wypasionych willi jak po roku '89) produkują niesamowite ilości brudnego dymu. Powyższa mapa pokazuje, skąd do leżącej w kotlinie Warszawy napływa zabójczy smog - to fioletowe punkty wokół miasta. Pomiary były robione nocą. Ruch samochodowy w mieście mierny.

  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p526x296/47170915_495869747570110_7637431809206124544_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=52f98db8144fdd0d80a75b32c37f66b4&oe=5CB0EC0D

  Farmy wiatrakowe "kochany, mądry, stale uczący się" rząd likwiduje stawiając na węgiel, a taka np. Norwegia, od której kupujemy prąd w wielkiej ilości, farmy wiatrakowe ciągle rozbudowuje. Od Norwegów uczyć się nie warto, a co!
  Nie można okien otworzyć - zabójcza smrodliwa duchota.
  --
  "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy" M.Thatcher.
 • 1agfa 21.11.18, 01:36
  metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,24191803,radiowoz-przy-pomniku-lecha-kaczynskiego-policja-jak-ktos.html#s=BoxOpCzol5
  Najcenniejszy warszawski pomnik jest pilnie strzeżony, nie ma obawy!
  Prawdopodobnie przewalają się tam tłumy turystów tak liczne, tak nieopanowane w swojej ciekawości i zapale, że jako jedyny w Warszawie musi być strzeżony, tak jak strzeżony jest już cały Plac Piłsudskiego. Plac ten jest przecież Placem Specjalnego Znaczenia Dla Bezpieczeństwa Państwa, co postanowiono rozkazem wojewody.
  Tym samym poprzednio zbudowany Pomnik w kształcie schodów również jest strzeżony 24h/dobę.

  "...Jak ktoś tego nie rozumie to jego problem..." jak stwierdził komendant z Komendy Stołecznej Policji.
  Faktem jest, ze mam problem...: (

  https://bi.im-g.pl/im/9b/12/17/z24191899IH,Pomnik-Lecha-Kaczynskiego-i-policyjny-radiowoz.jpg
  (Fot. Jakub Rudnicki)
  --
  "Akt ustawowy, grożący uniemożliwieniem kontroli konstytucyjności, sam musi być poddany takiej kontroli, zanim zostanie zastosowany przez sąd" (Komisja Wenecka)
 • 1agfa 07.12.18, 03:29
  Warszawa gości (niestety) zwiększoną ilość MENDrców z rządzącej w Polsce organizacji partyjnej.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24251214,kalecie-nie-spodobal-sie-swiateczny-plakat-radny-pis-dostrzegl.html#a=66&c=154&s=BoxNewsLink
  Wyrazy współczucia dla nękanego (najpewniej) niespokojnymi snami osobnika (link).
  I nie ma co się śmiać z nieszczęścia! Np. najwyraźniej wcale nie wie, jak wiele księżyców jest w starych herbach - należy człowieka wyedukować, dokształcić - widać że jest krzycząca potrzeba.
  --
  Kto dzisiaj w Polsce występuje przeciwko naszej silnej pozycji w zjednoczonej Europie, tak naprawdę występuje przeciwko polskiej niepodległości. DT

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.