Dodaj do ulubionych

Bomisizm wasprieszczion!

07.12.18, 19:57
Od 2021 r. pacjenci będą otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej. Sejm w czwartek uchwalił przepisy. Rząd liczy, że wprowadzenie e-skierowań ograniczy możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących, co pomoże skrócić kolejki.

Za nowelizacją głosowało 430 posłów, jeden był przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Platforma Obywatelska zagłosowała więc ostatecznie za projektem, choć początkowo uzależniała jego poparcie od przyjęcia poprawek zmierzających do zdjęcia z podmiotów leczniczych – przede wszystkim małych jednostek – przynajmniej części kosztów informatyzacji. Sejm odrzucił jednak obie poprawki. Placówki ochrony zdrowia ani nie będą mogły odliczać sobie wydatków na informatyzację od podatku, ani nie będzie 50 mln zł dotacji na informatyzację.

Nowelizacja w związku z wprowadzeniem e-skierowań przewiduje, że za dwa lata lekarz wystawi skierowanie na badania pacjenta w Systemie Informacji Medycznej. Chory dostanie skierowanie SMS-em lub mailem. Sam wybierze przychodnię, szpital etc. Na badanie, wizytę czy zabieg będzie można zapisać się drogą mailową lub telefonicznie, podając odpowiednie kody. NFZ będzie przypominał SMS o terminie badania czy zabiegu.

Wykaz świadczeń opieki zdrowotnej, dla których będą wystawiane e-skierowania, zostanie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia. Wiadomo, że będą to „skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, na leczenie szpitalne oraz na wybrane badania diagnostyczne – między innymi na badania medycyny nuklearnej, na badania tomografii komputerowej, na badania rezonansu magnetycznego, na badania endoskopowe przewodu pokarmowego, na badania echokardiograficzne płodu” (uzasadnienie do projektu).

Wprowadzenie e-skierowań ograniczy możliwość zapisywania się na więcej niż jedną listę czekających na realizację badań czy innego rodzaju świadczeń. Po dokonaniu pierwszego zapisu skierowanie zostanie oznaczone w systemie jako „w realizacji” . Jego ponowne użycie do zapisania się u innego świadczeniodawcy nie będzie możliwe. Przepisy, które obowiązują w tej chwili, nadal stwarzają możliwość zapisywania się do kilku kolejek oczekujących.No wreszcie coś z sensem.
Pisałem już o tym rozwiązaniu - jedynej (poza dodatkową opłatą za wizytę u specjalisty) szansie ograniczenia kolejek po naszej wizytacji Turcji w 2015 roku. Tam takie rozwiązanie spisało się na dziesiątkę! Każda kolejna wizyta u "niezależnego specjalisty" (bo oczywiście poprzedni jest konowałem-nieukiem) będzie już płatna!
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka