Dodaj do ulubionych

Warto wiedzieć gdzie demonstrować

15.01.19, 19:22
Zebrali się przed ambasadą w Londynie, by oddać hołd prezydentowi Adamowiczowi. Policja kazała im usunąć znicze
Data publikacji: 15.01.2019, 17:47 Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019, 17:47

Londyńscy Polacy, którzy chcieli oddać hołd prezydentowi Adamowiczowi, są rozgoryczeni. Miejscowa policja zjawiła się przed polską ambasadą, gdzie demonstrowali w milczeniu, i kazała im usunąć wszystkie kwiaty i znicze. Polacy są przekonani, że to na prośbę polskiego ambasadora.
Data publikacji: 15.01.2019, 17:47 Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019, 17:47
Renata Kim
Renata Kim

Londyńscy Polacy, którzy chcieli oddać hołd prezydentowi Adamowiczowi, są rozgoryczeni. Miejscowa policja zjawiła się przed polską ambasadą, gdzie demonstrowali w milczeniu, i kazała im usunąć wszystkie kwiaty i znicze. Polacy są przekonani, że to na prośbę polskiego ambasadora.
DSC 2653 Fot.: Bartosz Chomiak / Newsweek

Podziel się Tweetnij Udostępnij Skomentuj

Mieszkających w Londynie Polaków, którzy przyszli w poniedziałek pod ambasadę RP, by oddać cześć zamordowanemu prezydentowi Gdańska, spotkało przykre zaskoczenie. Kiedy stali w milczeniu przed budynkiem ambasady, nagle zjawiła się londyńska policja.

– Kazano mi osobiście, jako organizatorce, dopilnować usunięcia zdjęć pana Adamowicza, kwiatów i płonących zniczy. Wszystkich. Zdjęcia na drzwiach ambasady i na płocie zakwalifikowano jako „niszczenie mienia prywatnego” – opowiada Aga Hall, londyńska aktywistka. Twierdzi, że zgłosiła wcześniej zgromadzenie na policji, choć nie ma takiego formalnego wymogu. Dlatego kiedy policjanci próbowali ją wylegitymować, nie zgodziła się. Znicze i kwiaty zostały jednak uprzątnięte. Uczestników demonstracji oburzył również fakt, że nie wyszedł do nich ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Na drzwiach placówki wywieszono jedynie kartkę, że we wtorek odbędzie się msza w intencji zmarłego.

– To, że ambasador nie wyszedł z nami pomilczeć, jak to miało miejsce w innych placówkach dyplomatycznych, to, że my, zwykli Polacy nie mamy gdzie zebrać się w takiej chwili bez groźby nasłania na nas policji, to jest wstyd – denerwuje się Aga Hall.

Kiedy informacja o interwencji policji dostała się do mediów społecznościowych, odezwał się sam ambasador Rzegocki. „Pierwsze słyszę. Sprawdzę zaraz tę zaskakującą informacje. Wszyscy bardzo mocno przeżywamy śmierć śp. P. Adamowicza. Żałoba łączy nas wszystkich. Jutro będziemy się wspólnie modlić w kościele na Devonii” – napisał.

Kilka godzin później dodał więcej informacji: „Z tego co dotychczas udało nam się dowiedzieć policja brytyjska została powiadomiona przez organizatorów a następnie przez pracownika Ambasady o pokojowym zgromadzeniu. Celem było zapewnienie bezpieczeństwa zgromadzonym osobom. Co więcej policja została uprzedzona o pokojowym charakterze zgromadzenia i o żałobie po śp. P. Adamowiczu. Takie zgłoszenia są konieczne w każdej sytuacji z powodu istniejącego w Londynie zagrożenia terrorystycznego. W tej chwili wyjaśniamy ewentualną nadgorliwość policji” – napisał dyplomata.
Uczestnicy nie dali wiary tym wyjaśnieniom. Na Facebooku rozgorzała dyskusja, w której dominował ton rozgoryczenia i przekonanie, że policjanci zostali poproszeni przez polską ambasadę o zmuszenie demonstrujących, by usunęli kwiaty i znicze.

Kiedy „Newsweek” zapytał ambasadora RP, kto poprosił londyńską policję o interwencję, dyplomata odpowiedział tak: „Policja pojawiła się na miejscu rutynowo, w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom pokojowego zgromadzenia. Wczorajsze czuwanie zostało bowiem zgłoszone brytyjskiej policji - zgodnie z prawem - przez organizatorów. Po uzyskaniu tej informacji, zgodnie z procedurą, Ambasada poprosiła policjantów o zagwarantowanie bezpieczeństwa i spokoju uczestnikom tego pokojowego zgromadzenia”.

Ponieważ ambasador nie odpowiedział na pytanie, dlaczego policja kazała uczestnikom zgromadzenia przed ambasadą usunąć znicze i kwiaty, zadaliśmy je ponownie.

Tym razem ambasador Arkady Rzegocki poinformował nas, że Ambasada RP w Londynie nie odpowiada za działania lokalnej policji. „Niemniej poprosiliśmy policję brytyjską o informację na temat przebiegu wczorajszych zajść, z której wynika, że zastali przed ambasadą pokojowe zgromadzenie i ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, poprosili jej uczestników o usunięcie zniczy” – dodał.
A dlaczego ambasador nie wyszedł do ludzi, którzy stali przed placówką? „Z uwagi na szacunek dla rodziny zmarłego, która prosiła o nie nadawanie sprawie wymiaru politycznego, nie zakładaliśmy udziału mojej osoby we wczorajszym zgromadzeniu. Przedstawiciel ambasady będzie obecny na dzisiejszej mszy św. w polskiej Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie” – odpowiedział mailem Arkady Rzegocki. Chwilę później dodał: „To dla nas wszystkich jest trudny i ważny moment żałoby i modlitwy”.

(We wszystkich wypowiedziach pana ambasadora zachowaliśmy oryginalną pisownię)

Newsweek
Edytor zaawansowany
  • wscieklyuklad 15.01.19, 19:23
    https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/C15k9kpTURBXy83YzQ0NjhlYmE5NjgxYjhlN2Y4NGRkNWZiNGNhODQyMS5qcGeRlQLNA5gAwsOBoTAB

    https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Va_k9kpTURBXy84YmNjOTE0MTA3ZmI3M2NhMzBjODY3NDUyZWI1YzQyMS5qcGeRlQLNA5gAwsOBoTAB

    W styczniu warto myśleć o Januarym a nie Maju.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka