Dodaj do ulubionych

Świat TVP(is)

28.01.19, 11:01
Mówi autorka popularnego fanpejdżu „Tymczasem w Wiadomościach”:

Dlaczego stworzyła pani tę stronę na Facebooku?

Śledziłam telewizyjne „Wiadomości” od początku „dobrej zmiany”, a zwłaszcza odkąd Jacek Kurski został prezesem TVP. Przekaz „Wiadomości” zmienił się wtedy bardzo szybko i bardzo drastycznie. I te paski w swojej topornej poetyce fascynowały mnie, trochę śmieszyły, a trochę przerażały. Robiłam więc screenshoty i zamieszczałam je u siebie na Facebooku. I potem jeden z kolegów napisał mi, że to byłby genialny fanpejdż. Pomyślałam, że może to rzeczywiście dobry pomysł, by więcej ludzi dowiedziało się, co się dzieje w „Wiadomościach”. I teraz już głupio byłoby mi przestać. Wiem, że ludzie czekają na moje posty, a ja uważam, że warto dokumentować ten absurd i hejt, jakich dopuszczają się dziennikarze TVP. Żeby to nie zostało zapomniane, żeby zawsze można było sprawdzić, co swoimi twarzami firmowali Krzysztof Ziemiec, Danuta Holecka, Michał Adamczyk.

Jak pani pracuje?

– Mam taki rytuał, że oglądam najpierw „Wiadomości”, a potem Fakty TVN. Albo odwrotnie. To mi daje pełniejszy obraz tego, co przekazują media. I choć także w Faktach zdarzają się przeinaczenia, to jednak wciąż jest to dziennikarstwo, podczas gdy „Wiadomości” to czysta propaganda. (...)
Wydaje mi się, że te paski są takie niemal od początku prezesury Jacka Kurskiego. Może tylko przez pierwsze miesiące 2016 roku były lepsze, bo przecież nowy prezes musiał najpierw przeprowadzić czystkę i wprowadzić swoich ludzi. Wydrenować talenty z telewizji Trwam oraz TV Republika. Potem już nastąpiła stabilizacja: poetyka pasków jest kuriozalna, czasem są tygodnie albo dni, gdy jest spore nasilenie absurdu, a czasem są takie wydania Wiadomości, w których nie ma niczego zabawnego, przynajmniej na paskach, bo treść materiałów zawsze jest tępą manipulacją. Pojawiają się te same hasła, co rok czy półtora roku temu. Zmieniają się tylko ofiary prowadzonych przez ekipę „Wiadomości” nagonek.

cdn.
Edytor zaawansowany
 • sorel.lina 28.01.19, 11:07
  Na kogo polują?

  – Negatywnymi bohaterami są: szef Fundacji Otwarty Dialog, która organizowała marsz w obronie sądów Bartosz Kramek i jego żona, oczywiście Donald Tusk, na którego coś się zawsze znajdzie, finansista i filantrop George Soros, poza tym posłowie Michał Szczerba, Stanisław Gawłowski i Krzysztof Brejza. Tu paski mówiły o "Brejzolandzie", czyli Inowrocławiu rządzonym przez ojca posła PO. Ofiarą na pewno był też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Ta nagonka trwała wyjątkowo długo i była niezwykle zajadła. Urwała się w chwili wyborów samorządowych, kiedy się okazało, że Adamowicz ponownie zostanie prezydentem. Wtedy już ten negatywny przekaz nie był im do niczego potrzebny.

  Propaganda pomimo tragedii. „Wiadomości” TVP zaatakowały opozycję i Owsiaka Celowo używa pani słowa „nagonka”?

  – Tak, prezydenta Adamowicza dziennikarze TVP po prostu ścigali. (...).
  Uparcie powtarzana sugestia, podobnie jak uparcie powtarzane kłamstwo czy oszczerstwo, wchodzi do głowy, nawet jeśli nam się wydaje, że potrafimy krytycznie oglądać media.

  A jakie były najczęstsze paski?

  Pytające. Ostatnio np. pytano dramatycznie: „Kto chce utrudnić Polsce dostęp do Bałtyku?”, chodziło o przekop Mierzei Wiślanej. Albo „Komu przeszkadza?”, na przykład: „Komu przeszkadza siła polskiej waluty?”, „Komu przeszkadza silna polska gospodarka?”, „Komu przeszkadza patriotyzm Polaków?”.
  Jest jakiś wróg, któremu przeszkadza coś, co jest dobre dla Polski. A ta Polska to rząd PiS, zaś Polacy to wyborcy tej partii. Poza tym te paski często powtarzają się słowo w słowo.

  Na przykład jak?

  – Rząd inwestuje w bezpieczeństwo Polaków. Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość. Koniec państwa teoretycznego. Kulisy wielkiej grabieży za rządów PO-PSL. Francja sparaliżowana strachem. Europa sparaliżowana strachem.
  Bywają też paski więcej niż kuriozalne. „Czy obcokrajowcy molestowali polskie dzieci?”, „Niewidzialna ręka pograniczników”, „Terytorialsi zawsze gotowi, zawsze blisko”. Albo rodem z PRL: „Gazyfikacja kraju nabiera tempa”, „Cukrownictwo ważnym elementem rolnictwa”.

  cdn.
 • sorel.lina 28.01.19, 11:09
  Pamięta pani jakieś szczególnie bulwersujące wydanie „Wiadomości”?

  Prawdę mówiąc, każde obraża rozum. Każde jest jednostronne i przedstawia wyłącznie sukcesy rządu oraz grzechy opozycji. Są też materiały o zagrożeniach płynących z Europy zachodniej, pokazywanej w opozycji do Polski mlekiem i miodem płynącej. „Turyści doceniają piękną i bezpieczną Polskę” – to jest kolejny powtarzający się pasek. Prezentowane są jakieś tajemnicze i wrogie siły stojące za protestami opozycji. Bardziej obiektywne materiały pojawiają się wtedy, gdy zdarza się jakiś huragan albo inna katastrofa, ale wtedy też zawsze można wtrącić, że była w tym jakaś wina poprzedniego rządu PO-PSL. To jest kolejny lejtmotyw: wracanie do ośmiu lat rządów kolacji PO-PSL. Na przykład: za rządów obecnej opozycji ukradziono 250 miliardów złotych z budżetu. Albo: nie dbano o suwerenność energetyczną. Ale jeśli jakieś wydanie szczególnie zapamiętałam, to było to wydanie z 4 czerwca 2018 roku, gdy Krzysztof Ziemiec wystąpił na tle paska „4 czerwca - symbol zdrady i zmowy elit”.

  Czy wszystkie paski są prawdziwe? Od czasu do czasu wraca plotka, że niektóre z nich to fejki.

  Ja się nie dziwię, że niektórzy tak myślą, bo one są niewiarygodne. Ale nie, wrzucam tylko to, co widziałam na własne oczy. A kiedy od czasu do czasu ktoś mi coś podsyła, wszystko starannie sprawdzam. Te paski to niestety prawda.

  /Newsweek/
 • 1zorro-bis 28.01.19, 11:29
  https://scontent.fbre2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/51146910_807666139586011_788968737607778304_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fbre2-1.fna&oh=02abc6c2ee6e59428be701c81ab8362c&oe=5CEFF383


  --
  A takie sobie cusik....big_grin
  www.youtube.com/watch?v=ZdiBcbVHlxY

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka