Dodaj do ulubionych

Im picz i męt!

05.03.19, 18:10
Komisja Kongresu USA wszczyna śledztwo ws. Donalda Trumpa. Na celowniku są też dzieci prezydenta
Data publikacji: 04.03.2019, 22:02 Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019, 22:02
MS

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA poinformowała, że wszczyna śledztwo ws. prezydenta Donalda Trumpa, osób z jego otoczenia i członków gabinetu. Ma ono dotyczyć m.in. utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości i nadużywania władzy przez prezydenta, współpracy z Rosjanami i korupcji w administracji publicznej. Komisja zwróciła się do 81 agencji i podmiotów o wydanie stosownych dokumentów.


Wśród nich są m.in. córka prezydenta Ivanka oraz jej męża, doradcy Trumpa Jared Kushner, a także synowie Trumpa – Donald junior i Eric. Dochodzenie obejmie członków administracji prezydenta, osoby, które należały do sztabu wyborczego Trumpa oraz jego firmę i fundację charytatywną.
Dzieci, firma i fundacja

Komisja sprawiedliwości, która jako jedyna podała szczegóły dotyczące jej postępowania, będzie między innymi badała sprawę spotkania syna i zięcia Trumpa, Donalda juniora i Jareda Kushnera z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, które odbyło się w czerwcu, przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku, w Trump Tower oraz zwolnienia byłego szefa FBI Jamesa Comeya i byłego doradcy prezydenta do spraw bezpieczeństwa Michaela Flynna - podaje dziennik „The Hill”.

Według Nadlera „jest całkowicie jasne”, że zwalniając Comeya, który nadzorował wówczas śledztwo w sprawie Russiagate, Trump dopuścił się utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości.

Komisja zażądała od Białego Domu wydania dokumentów dotyczących tych spraw, a także wszelkich dyskusji na temat zwolnienia prokuratora specjalnego Roberta Muellera, który prowadzi śledztwo w sprawie Russiagate.

Przedmiotem dochodzenia będą też kontakty osób ze sztabu wyborczego Trumpa i jego otoczenia z przedstawicielami Kremla oraz plany Trump Organization dotyczące nieruchomości w Moskwie. Objęty śledztwem zostanie dyrektor finansowy tej firmy Allen Weisselberg.
Impeachment? Najpierw gruntowne śledztwo

Trump zapytany, czy będzie współpracował z komisją sprawiedliwości Izby Reprezentantów w ramach śledztwa, odparł „współpracuję cały czas ze wszystkimi”.

Jak podaje „The Hill”, komisja sprawiedliwości ma prawo zainicjować procedurę impeachmentu wobec prezydenta. Ale Nadler zastrzegł, że przed ewentualną próbą usunięcia prezydenta z urzędu przeprowadzone zostanie gruntowne śledztwo.

Źródło: PAP
Edytor zaawansowany
  • dunajec1 05.03.19, 22:16
    Ale ryjek, czt. trumpek, moze powiedziec jak zbafca, sledztwa nie warto robic, i co mu zrobia?Hmmmm

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka