04.04.19, 15:45
Po "betonowym" abp Jędraszewskim przeniesionym do Krakowa ( biedny Kraków! ) Łódź ma wreszcie porządnego arcybiskupa, normalnego człowieka smile

Odprawił mszę pokutną za ofiary pedofilii w polskim Kościele. Na klęczkach wyznawał winy. Zgodził się, by w łódzkich liceach było mniej lekcji religii, co jest ewenementem w skali kraju. Wreszcie przygotowuje kościelny kodeks postępowania wobec nieletnich. Jako pierwszy hierarcha w kraju. Oto arcybiskup Grzegorz Ryś. Bardzo ważny głos w polskim Kościele, który nie boi się iść pod prąd.

http://i64.tinypic.com/25h1k4l.jpg

W ubiegłym tygodniu arcybiskup odprawił nabożeństwo przebłagalne za grzechy Kościoła. Klęcząc na kolanach, wraz z innymi duchownymi, wysłuchał w katedrze łódzkiej świadectwa młodego człowieka z Ameryki Łacińskiej, który był molestowany przez księdza. Już samo to zrobiło ogromne wrażenie na wiernych i nie tylko.

Po suchym raporcie Episkopatu Polski na temat pedofilii księży jego nabożeństwo było jak inna rzeczywistość. Tu padły słowa "przepraszam", były emocje i wielki, wyczuwalny żal.

"Na takich księży czekamy. Dziękuję. Odwagi i mądrości dla całego Kościoła", "Chcemy więcej takich Ludzi w Kościele", "Takich Pasterzy nam trzeba" - pisali Polacy w komentarzach na profilu facebookowym arcybiskupa
.

"W końcu ktoś wyraźnie powiedział przepraszam"

Podczas tamtej mszy padły niezwykłe i ważne słowa.
Panie Jezu, wyznajemy, że chroniliśmy winowajców i uciszaliśmy tych, co doznali krzywdy – mówił w homilii abp Ryś.
Panie Jezu, wyznajemy, że częstokroć odwracaliśmy głowę, nie chcieliśmy widzieć cierpienia wielu poszkodowanych, ani nie oferowaliśmy pomocy, kiedy była potrzebna.


Musimy stanąć po stronie ofiar, starać się im pomóc ze wszystkich sił.
W trakcie nabożeństwa biskup powiedział, że Kościół roztrwonił całe zaufanie, którym ludzie go obdarzyli. To ważne, bo hierarcha zwraca w ten sposób uwagę, żeby nie szukać znowu przyczyn naszych problemów w "złym świecie" i jakimś "atakującym nas wrogu" , tylko o przyznanie, że to nasza wina, że przyczyna kryzysu zaufania do Kościoła jest w nas samych.

Takich wyznań nie słychać od innych hierarchów. I nie jest to jedyna rzecz, która wyróżnia arcybiskupa z Łodzi w skali całego kraju. Pokazując, że Kościół może mówić zupełnie innym głosem niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Archidiecezja łódzka staje się pierwszą w Polsce, która opracowuje własny dokument o tym, jak chronić dzieci w Kościele. Mają go podpisać osoby duchowne, ale też świeckie, np. katecheci. "Dozwolone: uścisk dłoni, delikatne objęcie na powitanie. Niewłaściwe: łaskotanie, masaże, całowanie"

Abp Ryś zgodził się też, by w kilkunastu łódzkich liceach od nowego roku szkolnego było mniej lekcji religii – zamiast dwóch godzin tylko jedna. Zrobił to na prośbę dyrektorów tych szkół, którzy obawiają się podwójnego rocznika i mają trudniejsze warunki lokalowe.

Podobna inicjatywa pojawiła się w Gdańsku. Radni Koalicji Obywatelskiej napisali do kurii, ale tu arcybiskup Sławoj Leszek Głódź się nie zgodził.

Abp Ryś ma zaś opinię rozsądnego, normalnego i otwartego człowieka. Z dystansem, humorem, opowiada o rzeczach trudnych. "Zastanawiam się, co ja tutaj robię. Pierwszy pomysł, jaki przyszedł mi do głowy, to taki, że reprezentuję najlepszą firmę na rynku. Trwa 2000 lat - mówił raz podczas spotkania z przedsiębiorcami w Łodzi.

"Wymyka się schematom" - podsumowała go kilka lat temu "Rzeczpospolita".
"W Łodzi mówią o nim 'polski Franciszek'" – pisała w "Newsweeku" Aleksandra
Pawlicka.

"Mówi tak, że mimo wszystkiego, co się wokół dzieje, kiedy wieczorem usiadłem w kościelnej ławce, odetchnąłem i pomyślałem, że jest jeszcze nadzieja".

"Kościół broni się najlepiej, kiedy staje po stronie słabszych, a nie po swojej własnej. Absolutne pierwszeństwo należy się tym, którzy zostali skrzywdzeni przez ludzi Kościoła" - to jego słowa o pedofilii wśród księży
Edytor zaawansowany
  • dunajec1 04.04.19, 18:19
    Jeszcze go nie odwolali?
  • sorel.lina 04.04.19, 18:59
    dunajec1 napisał:

    > Jeszcze go nie odwolali?


    Nie! smile Właśnie niedawno go powołali. big_grin

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.