Dodaj do ulubionych

Debil co świat wykończy

10.06.19, 18:48
Bank Światowy ostrzega. Kryzys nadchodzi, szykuje się niezłe zamieszanie

Polityka handlowa Donalda Trumpa szkodzi globalnej gospodarce – alarmuje Bank Światowy. Obroty handlowe spadają.

Bank Światowy ma coraz większe obawy o stan globalnej gospodarki. Powód to przeciągające się konflikty handlowe między Stanami Zjednoczonymi a różnymi regionami gospodarczymi świata. Nowy prezes Banku David Malpass powiedział, że należy spodziewać się wyraźnego spowolnienia tempa wzrostu. Bank zredukował swoją prognozę tegorocznego wzrostu do 2,6 procent. W przyszłym roku prognoza przewiduje 2,7 procent.

– Duży wzrost gospodarczy jest istotny dla zmniejszania poziomu biedy i poprawy warunków życia – powiedział Malpass. Zwrócił jednak uwagę na kilka czynników ryzyka, przede wszystkim na międzynarodowe konflikty handlowe.

– Na 20 procent ocenia się szanse, że w przyszłym roku światowy wzrost będzie o cały punkt procentowy niższy niż prognozowaliśmy – powiedział dyrektor grupy prognoz Banku Światowego Ayhan Kose. Stałoby się tak, gdyby duża część światowego handlu została obłożona wysokimi cłami. – Światowa gospodarka jest na rozdrożu – podkreślił Kose.
Bez paniki, ale czuć strach

Gospodarki Stanów Zjednoczonych i Chin stanowią jedną trzecią światowego PKB. Utrzymujące się przez dłuższy okres spory między tymi dwiema największymi światowymi gospodarkami mają poważne konsekwencje. Jeszcze w 2018 roku wzrost globalny wyniósł 4,1 procent.
Na ten rok Bank Światowy prognozuje 2,6 proc. – o jeden pkt. mniej niż jeszcze w styczniu. Byłby to najsłabszy wynik od czasu kryzysu finansowego.

– To dobry moment aby politycy zaczęli działać i to pilnie – mówi Kose. Jak dodał, nie panuje jeszcze panika, ale czuć coraz większy strach. Poza sporami o politykę handlową problemem pozostaje też zbyt wysokie zadłużenie. Zdaniem Malpassa wysokie zadłużenie zamyka wielu krajom drogę do poprawy sytuacji gospodarczej.

money.pl
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.