Dodaj do ulubionych

30 Rocznica

25.08.19, 00:14
powierzenia Tadeuszowi Mazowieckiemu misji utworzenia rządu przez Sejm kontraktowy. Pamiętam jak dzisiaj emocje towarzyszące Jego wystąpieniu w Sejmie - przecież jeszcze niedługo przedtem nie chciało się wierzyć, że kiedykolwiek Polska wyjdzie z obozu demoludów, spod rządów jednej partii wspieranej przez wschodniego sąsiada, z radzieckiej strefy wpływów. Byliśmy, Polacy, w tym wielkim dziele Solidarności pionierami bez doświadczenia, zachłyśniętymi wolnością, która promieniowała z Polski na inne kraje.
Tak, był to Sejm kontraktowy, umowa - ale oczywistą alternatywą, dla zdrowych na umyśle ludzi nie do przyjęcia, był rozlew krwi...
Pamiętam chwilowe zasłabnięcie premiera Mazowieckiego, które skwitował żartem, że czuje się tak jak się ma polska gospodarka...Bo Polska gospodarka, potwornie zacofana technologicznie była niewydolna, upadła. Polska krajem zadłużonym po uszy, krajem niewypłacalnym, zarówno w tzw. Klubie Londyńskim jak i Paryskim i in.- była rzeczywistym bankrutem - i nikt już nie chciał pożyczać pieniędzy.
W roku 2010 premier Tadeusz Mazowiecki udzielił ostatniego wywiadu.
Niezwykłe, jak ważne i aktualne okazały się Jego wypowiedzi, tyczące skutków nieprzestrzegania zasad demokracji...

www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1702144,1,oto-jak-tadeusz-mazowiecki-przewidzial-polityke-jaroslawa-kaczynskiego.read
--
"Akt ustawowy, grożący uniemożliwieniem kontroli konstytucyjności, sam musi być poddany takiej kontroli, zanim zostanie zastosowany przez sąd" (Komisja Wenecka)
Edytor zaawansowany
 • 1agfa 25.08.19, 00:31
  W tę jakże ważną w polskiej najnowszej historii rocznicę, współpracownicy premiera Tadeusza Mazowieckiego wystosowali Apel o masowy udział w wyborach.
  Apel noszący tytuł "Powiedzmy dość!"
  "...
  Powiedzmy dość!
  Trzydzieści lat temu, 24 sierpnia 1989 roku, Sejm powierzył Tadeuszowi Mazowieckiemu misję tworzenia rządu, a 12 września jego rząd uzyskał wotum zaufania. Tadeusz Mazowiecki od podstaw zbudował rząd jako fundament demokratycznej władzy: koalicyjność traktował poważnie, nieskrępowane dyskusje i różnorodność opinii były podstawą podejmowanych przez niego najtrudniejszych decyzji. Był samodzielnym dysponentem władzy państwowej, odpowiedzialnym jedynie przed Sejmem. Odporny na pokusy władzy, z głębokim poczuciem służby, odszedł kilkanaście miesięcy później, gdy uznał, że stracił społeczny mandat. Był przekonany, że twarde zasady moralne i oparte na nich prawo tworzą autorytet demokratycznego państwa – wspólnoty wszystkich obywateli.

  Dzisiaj jest ona zagrożona. Od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość dzieją się w Polsce rzeczy budzące głęboki niepokój. PiS przejęło władzę legalnie. Dostało prawo do rządzenia krajem zgodnie z udzielonym przez wyborców mandatem, wykroczyło jednak poza ten mandat wielokrotnie, nadużywając i łamiąc Konstytucję. By móc zmieniać ustrój państwa, PiS Konstytucję praktycznie zawiesiło.

  Od czterech lat państwo prawa, oparte na równorzędności i podziale władz, zastępowane jest władzą w rękach Jarosława Kaczyńskiego. Obezwładniane są mechanizmy demokracji, zostają fasady, za którymi kryje się samowola faktycznego dysponenta. Tak się stało z Trybunałem Konstytucyjnym, Krajową Radą Sądownictwa, częścią Sądu Najwyższego, kierownictwami sądów powszechnych, mediami publicznymi, administracją państwa i podległą mu gospodarką. Instytucje te podlegają dziś woli jednego człowieka, woli nieujętej w regulacje i ograniczenia prawne. Przedstawiciele władzy szukają wybiegów, aby odmówić wykonania prawomocnych wyroków sądów. Nie cofają się przed kłamstwem i oczernianiem przeciwników. Towarzyszy temu propaganda przypominająca najgorsze czasy komunistycznego bezprawia.

  Polska zamienia się w państwo kierowane „poza wszelkim trybem”. Ten proces trzeba przerwać, póki to możliwe, póki nie dosięgnie on mechanizmu wyborów, także zmieniając je w fikcję. Jeśli to się stanie, stracimy wolnościowy dorobek trzech dekad. Zatoczymy krąg i wrócimy do państwa z kierowniczą rolą jednej partii.

  Dla takiej Polski będzie miejsce najwyżej tylko na marginesie Unii Europejskiej. W pierwszych jedenastu latach po akcesji budowaliśmy pozycję w Unii z sukcesem, czego wyrazem stało się kierowanie Parlamentem Europejskim i Radą Europejską przez Polaków, a skutkiem finansowym ogromne środki z unijnego budżetu. Od czterech lat pozycja Polski upada. Nie wolno się na to godzić! Nie ma dla Polski lepszego siedliska niż Unia Europejska. Miejsce, w którym żyjemy, nie jest bezpieczne, doświadczamy tego od kilkuset lat. Bagatelizując to, co robi władza, wystawimy na ryzyko nie tylko naszą wolność, ale i niepodległość.

  Zbliża się przełomowa chwila dla Ojczyzny! Komu jej los nie jest obojętny, komu nie jest obojętne, czy jego dzieci będą żyły w pokoju i wolności, ten powinien głosować 13 października. O to apelujemy w dniu, gdy Sejm powierzył Tadeuszowi Mazowieckiemu misję tworzenia pierwszego rządu bez kierowniczej roli partii. Nie bierzmy na sumienia tego, co może się stać, gdy PiS dostanie na kolejne lata możliwość niszczenia demokratycznego państwa. Odsuńmy ich od władzy. Powiedzmy dość!

  Warszawa, 24 sierpnia 2019 roku ..."


  www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/apel-wspolpracownikow-tadeusza-mazowieckiego,963744.html
  --
  Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo.(...) Ten rodzaj wielkości jest do zdobycia. To wymaga najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit. I to we wszystkich dziedzinach. JK
 • 1agfa 26.08.19, 18:47
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/67723868_2565347623517816_2736613342645846016_n.png?_nc_cat=1&_nc_oc=AQnY62Lu0-OVCnaWipN4Zo30R3VDzoUh20vMvoA9l6EA2a9pnSXTHKLQApu4GN_DUWA&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=93796393507a22152cf9282dd53c4608&oe=5E0C5FF1
  --
  Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo.(...) Ten rodzaj wielkości jest do zdobycia. To wymaga najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit. I to we wszystkich dziedzinach. JK
 • 1agfa 26.08.19, 18:49
  powyżej:
  "...#30latRząduTM #NaszPremier
  Premier Mazowiecki wielokrotnie podkreślał wierność sierpniowemu dziedzictwu. Mówił o sobie, że jest człowiekiem Solidarności, jednocześnie dbając o to, by nikogo nie wykluczyć.
  /zdj. Grzegorz Rogiński PAP..."
  --
  Musicie baczyć aby nie wyzyskiwali Waszej wiary ci, co Boga i Ojczyznę mają wciąż na ustach, ale sam fałsz i obłudę w duszy, co dla swoich prywatnych celów gotowi są nadużyć Kościoła i ambony. Wincenty Witos
 • 1agfa 26.08.19, 23:43
  www.youtube.com/watch?v=3KKw4ywDY14&feature=youtu.be
  Mówi były rzecznik Solidarności, Piotr Nowina Konopka.
  M. in.
  "...Na pytanie, co pozostało po rządzie Mazowieckiego, co On nam zostawił po tych swoich 16. miesiącach, mam jedną prostą odpowiedź: wolność.
  (...)
  Miał [Tadeusz Mazowiecki, przyp.] niezwykłą cechę - odwagi. To dzisiaj się tak łatwo..: och, został premierem (...)
  W 1989 roku zostać premierem, wbrew całej wrogiej potędze - to wymagało odwagi..."

  Tak jest, wolność!! Rzecz najważniejsza w życiu człowieka!
  --
  Musicie baczyć aby nie wyzyskiwali Waszej wiary ci, co Boga i Ojczyznę mają wciąż na ustach, ale sam fałsz i obłudę w duszy, co dla swoich prywatnych celów gotowi są nadużyć Kościoła i ambony. Wincenty Witos
 • 1agfa 13.09.19, 23:35
  warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25183781,w-srodmiesciu-odslonieto-pomnik-tadeusza-mazowieckiego.html?disableRedirects=true
  Przy ulicy Kopernika 34. Jest : )
  Uroczyście odsłonięto popiersie Premiera Tadeusza Mazowieckiego.
  Prosty ale trafiony pomniczek, uważam że udany, autorstwa prof. Adama Myjaka.
  I jeszcze coś lepszego niźli samo popiersie, upamiętniające skromnego, kulturalnego premiera, na co dzień nie znoszącego pompy i szumu wokół siebie (jak na mądrego człowieka przystało).
  Mianowicie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski "...ustanowił z tej okazji doroczną nagrodę dla młodych ludzi zaangażowanych w działalność obywatelską i wzmacnianie lokalnych wspólnot...."
  Nauka demokracji, nauka obywatelskiej inicjatywy w Warszawie : )
  --
  Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo.(...) Ten rodzaj wielkości jest do zdobycia. To wymaga najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit. I to we wszystkich dziedzinach. JK

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka