Dodaj do ulubionych

Bangladesz wzorem? : )

13.09.19, 19:24
crowdmedia.pl/polacy-gorzko-pozaluja-tej-obietnicy-prawicy-nawet-politycy-dobrej-zmiany-wiedza-ze-to-wiecej-szkod-niz-pozytku/
"...Do czasu ogłoszenia przez PiS planów podniesienia płacy minimalnej, w obozie władzy rządziła narracja, że każdy kto chce podwyżki w budżetówce to roszczeniowiec. Teraz zaś, kiedy władza zagrała va banque, to zmieniła także swoją narracje o 180 stopni, oskarżając ekonomistów i przedsiębiorców o czarnowidztwo i zmowę medialną, a sam Jarosław Kaczyński grzmiał, że jeśli przedsiębiorca nie potrafi odnaleźć się w takich warunkach gospodarczych, to oznacza, że się do prowadzenia firmy nie nadaje i powinien poszukać innego zajęcia.

Jednak przekaz oficjalny a kuluarowe opinie, to w PiS tradycyjnie już dwa różne światy. Jest bowiem tak, że nawet aktyw partyjny PiS na poważnie nie wierzy, że radykalne podniesienie najniższej krajowej nie przełoży się na równie drastyczne podwyżki cen. Niestety, politycy nabrali wody w usta nie tylko z powodu strachu o swoje stanowiska, ale także cynicznej chęci wykorzystania nowej sytuacji.

To co w PiS myśli się naprawdę o tym pomyśle, oddają świetnie słowa Stanisława Kruczka, wicemarszałka województwa podkarpackiego, który w szczerych słowach opisał efekty obietnicy prezesa na przykładzie piekarni prowadzonej przez jego żonę: “Drożdżówka w tej cukierni w hurcie kosztuje złotówkę. Oszczędność jest tylko na kosztach pracy, bo energia, cukier czy mąka w takiej samej cenie jak w Anglii czy w Niemczech. W Niemczech drożdżówka kosztuje 1,30 czy 1,40 euro, to jest 6 zł. Gdyby w Polsce tę drożdżówkę można było sprzedać za 6 zł, to automatycznie pracownicy mogliby już w tej chwili zarabiać ok. 4 tys. zł miesięcznie. A zarabiają najniższą krajową”
Następnie polityk na antenie TOK FM przekonywał, że w Europie i przy otwartych rynkach nie może być zbyt wielkich dysproporcji w cenach produktów. A poza tym “Polska nie może być Bangladeszem”. Powyższe słowa z perspektywy elektoratu podkarpackiego bastionu PiS powinny być sygnałem alarmowym. Polityk ujawnił bowiem, że podniesienie płacy minimalnej nie ma oparcia w wydajności pracy i jedyną formą jego dokonania jest podniesienie cen. Jednak dla przeciętnego obywatela taka zmiana oznacza katastrofę. Nawet na przykładzie drożdżówek jeden z internautów pokusił się o banalnie proste przecież wyliczenie, że po 1 zł za sztukę za najniższą krajową stać pracownika na ponad 1600 drożdżówek, podczas gdy po 6 zł przy pensji 4000 zł brutto będzie mógł nabyć już tylko 476 szt.

twitter.com/swistak19771/status/1172235175528468482?s=20
Zatem sam wicemarszałek podał przykład, w którym w wyniku podwyższenia wynagrodzenia minimalnego siła nabywcza pensji pracownika… zmalała prawie czterokrotnie.
Niestety w sposób jak opisany, buduje się właśnie “Bangladesz Europy”. Bez europejskie produktywności nie da się bowiem utrzymać europejskich cen i zarobków. W takim wariancie bowiem nasza gospodarka stanie się międzynarodowo niekonkurencyjna, co pogrąży nasz eksport, na rynek krajowy zaleje konkurencja z regionu. Efektem gospodarczym będzie spadek popytu na pracę, a zatem bezrobocie. W efekcie obywatel nie tylko będzie mógł kupić mniej, a na dodatek będzie musiał walczyć o swoje miejsce pracy.

Pamiętajmy bowiem, że i bez takich eksperymentów w sierpniu 2019 roku inflacja żywności wyniosła aż 7,2%, co GUS zbił do 2,9% wskaźnika ogólnej inflacji dzięki spadkowi cen… samochodów i sprzętu fotograficznego. Po radykalnym zwiększaniu kosztów pracy, podwyżki nieuchronnie będą jeszcze większe, zwłaszcza że rolnictwo i przetwórstwo żywności to sektory stosunkowo niskopłacowe.

Polaków czeka zatem drożyzna, z której politycy jak widać zdają sobie sprawę, ale nie wywołuje ona na nich wrażenia tak długo, jak sprzyja ich politycznym interesom. ..."

Jedyna pociecha, że są to zwykłe choć chwytliwe hasełka wyborcze, pospolicie zwane gruszkami na wierzbie, stosowane przez wybitnego znaFFcę ekonomii, doświadczonego przedsiębiorcę dewelopera, niesionego entuzjazmem tłumów zwiezionych na pikniki wyborcze.
Program - jak już wiadomo - (dopiero) się pisze.
(Podkreślenia w artykule moje, pogrubienia w oryginale).
crowdmedia.pl/polacy-gorzko-pozaluja-tej-obietnicy-prawicy-nawet-politycy-dobrej-zmiany-wiedza-ze-to-wiecej-szkod-niz-pozytku/
--
Kto dzisiaj w Polsce występuje przeciwko naszej silnej pozycji w zjednoczonej Europie, tak naprawdę występuje przeciwko polskiej niepodległości. DT
Edytor zaawansowany
 • 1agfa 14.09.19, 00:28
  www.facebook.com/447973416048689/videos/404896550211112/"...
  Henryk Sikora
  15 godz. ·
  WĄTPIĘ ABY STATYSTYCZNY "KOWALSKI" ZDAWAŁ SOBIE SPRAWĘ z tragicznej sytuacji w jakiej znalazł się nasz kraj po 4 letnich rządach PiS. Dane w tym kilkunastosekundowym filmiku są danymi GUS. Jeżeli się nie opamiętamy, to emerytury i płace nie będą rosły, ale będą obcinane, tak jak w Grecji o 30 - 50%. Proszę obejrzeć ten filmik i UDOSTĘPNIAĆ. ..."
  --
 • 1agfa 16.09.19, 12:09
  Już było wspomniane na którymś z wątków, że "rewelacyjna" podwyżka płacy minimalnej nie dotyczy sfery budżetowej. Tempo wprowadzania tej płacy w przedsiębiorstwach maleńkich, małych i średnich, uderzeniowo obciążające pracodawców (bo oni ponoszą ca 1/3 kosztów zatrudnienia pracownika), rozwali te przedsiębiorstwa, zmusi do ograniczenia zatrudnienia, likwidacji ew. samozatrudnienia. Szara strefa, już wielka od chwili ustalenia wcześniejszych emerytur i cofnięcia wieku emerytalnego, powiększy się. Część ludzi będzie wisieć na garnuszku państwa (czyli czerpiąc od pozostałych, pracujących podatników). Postępowanie państwa w tych sprawach, postępowanie analfabetów ekonomicznych, ma jeden cel - polityczny: zmierza w kierunku totalnego scentralizowania państwa, ograniczenia swobód "prywatnej inicjatywy".
  W ślad za czym idzie wszech-kontrola.
  Jak wiadomo, również w innych dziedzinach, szczególnie mediów, które maja odwagę demaskować cuda finansowe dziejące się u szczytów obecnej władzy, a nie wyjaśnione do dzisiaj (majątek MM, 2 wieże, KNF itp.); prokuratura jest "własna", nie jest niezależna.

  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/70441452_2572681179528190_7845155608964628480_n.png?_nc_cat=105&_nc_oc=AQnSJGhQ6Ww7kNyRzamLiIFTgI-BREz8IeM_48s0INqo8sQL9HvT6fl7UzerL4S-sPs&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=f8f6511a5b49c23e582fc38aa5871b3f&oe=5E056190
  --
  "Akt ustawowy, grożący uniemożliwieniem kontroli konstytucyjności, sam musi być poddany takiej kontroli, zanim zostanie zastosowany przez sąd" (Komisja Wenecka)
 • 1agfa 16.09.19, 12:12
  PS. Czyli już nie Budapeszt; Turcja czy Korea? Oto jest pytanie nurtujące, niewątpliwie, epigona ; )
  --
  Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo.(...) Ten rodzaj wielkości jest do zdobycia. To wymaga najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit. I to we wszystkich dziedzinach. JK
 • 1agfa 16.09.19, 13:23
  wiesci24.pl/2019/09/16/grozi-nam-nie-budapeszt-lecz-ankara-beda-aresztowania-politykow-i-weryfikacja-dziennikarzy/?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork
  "...Dzisiaj nienawiść, która dosięga sędziów, nauczycieli, rezydentów, pielęgniarki oraz inne grupy społeczne, ma formę nękania za pomocą środków masowego przekazu. Ale niezależność mediów jest solą w oku Kaczyńskiego, podobnie jak immunitet polityków. Media na pasku władzy, opozycja w więzieniach to model turecki, dyktatorski – ocenia Radosław Sikorski. ..."

  "...
  Tomasz Siemoniak: "...Można rozważać różne warianty, ale umieszczanie w programie wyborczym partii na miesiąc przed wyborami kwestii aresztowania posłów wiele mówi o stanie tej partii i jej przywódcy. Poza tym skąd pewność, że w Sądzie Najwyższym takich spraw nie będą rozpatrywać nominaci min.Ziobry? ..."

  Radosław Sikorski: "...A ja odwrotnie, doceniam Kaczyńskiego za szczerość. Będzie weryfikacja dziennikarzy i aresztowania parlamentarzystów opozycji. Czyli nie Budapeszt a Ankara. Żeby potem nikt nie mówił, że nie wiedział. ..."

  Czy NPWC o sobie pomyślał, aby?! Czy liczy, ze nie doczeka lansowanej przez siebie świetlanej przyszłości? Ot tak tylko pytam...
  --
  Nie zniszczysz wolności, o którą mój dziadek walczył podczas dwóch wojen światowych. Pier..l się ty wylansowana gumowa zabawko do kąpieli(...) Hugh Grant
 • 1agfa 16.09.19, 13:37
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25197937,pis-zapowiada-zmiane-konstytucji-bielan-musielibysmy-miec.html#s=BoxOpMT
  W narodowo socjalistycznym państwie, przy żywej współpracy biznesu toruńskiego i episkopatu (ręka rękę, a przecież to nic nowego w historii Polski) możliwe jest, że znajdzie się grupka Adamów Ponińskich. Bo jeśli już w przeszłość, to pełną parą, bez hamulców!
  --
  "Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności. Jarosław K. 2011 r.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka