Dodaj do ulubionych

Gdańsk uhonorowany! : )

18.10.19, 00:14
natemat.pl/287903,gdansk-z-prestizowa-nagroda-ksieznej-asturii-za-zgode-i-odbrone-demokracji
"...Gdańsk od dawna uważany jest za ostoję polskiej demokracji. Teraz miasto zostało docenione z tego tytułu przez kapitułę Nagrody Księżnej Asturii, która wyróżniła Gdańsk w kategorii Zgoda. Nagrodę w imieniu miasta odbierze w piątek prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Gala przyznania nagród Księżnej Asturii, zwanej "hiszpańskim Noblem" odbędzie się w Oviedo, stolicy jednej z 17 autonomicznych wspólnot Hiszpanii – Asturii. W uroczystości uczestniczyć będzie król i królowa Hiszpanii. W tym roku w kategorii zgoda został wyróżniony Gdańsk.

Nagrodę odbierze w imieniu miasta i mieszkańców prezydent Aleksandra Dulkiewicz. W uzasadnieniu decyzji jury czytamy, że nagroda przyznana została Gdańskowi ponieważ "przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju". ..."
: )
--
"Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności. Jarosław K. 2011 r.
Obserwuj wątek
    • sorel.lina Re: Gdańsk uhonorowany! : ) 18.10.19, 00:23
      Cieszy mnie to niezmiernie, jako że Gdańsk jest bardzo bliski mojemu sercu. Spędziłam tam szmat życia, tam dorastała moja córka. A zakochałam się w Gdańsku jeszcze jako 12- latka, kiedy to przeczytałam Deotymy „Panienkę z okienka”. smile
      Tak, to było dziecinne zauroczenie, ale sentyment do tego pięknego, wielokulturowego miasta pozostał mi do dziś.
      • 1agfa Re: Gdańsk uhonorowany! : ) 18.10.19, 00:52
        Ja także mam spory sentyment do Gdańska, z przyczyn rozmaitych, także kawałek życia w czasach młodości (durnej i trudnej), w bardzo ciężkim historycznie okresie, i potem. Nie do zapomnienia. : )
        Świetne z przyczyn jakie wspomniałaś, genius loci, otwartości - tam się oddychało w pełnym znaczeniu tego słowa, nad morzem i w mieście.

W Hiszpanii wygrała Koalicja powyżej 50% głosujących!!, (wiadomość w nawiasie, do sprawdzenia : )
        --
        "Polsce potrzebna jest dzisiaj jasna koncepcja kontroli państwowej, która obejmuje wszystkie dziedziny życia publicznego, nie pozostawiając sfer niczyich". Z Projektu Konstytucji Pis z 2005r.
              • 1agfa Re: Gdańsk uhonorowany! : ) 18.10.19, 19:56
                dunajec1 napisał:

> Ten "Pan z widelcem " zawsze namiesza, i dobrze ze miesza.

Tak jest, Dunajcu, doskonale to rozumiesz. W zastanej wodzie nie poruszanej pana Neptunowym "widelcem", tam gdzie nie dociera świeży powiew, świeży nurt, ani wiatr - rychło powstaje nieruchawe bagienko, pełne glonów i czarnej zgnilizny. Taplający się w bagienku lubią nazywać to, niesłusznie, tradycją.
                Trwanie przy szkodliwym złu nie jest tradycją, jest głupotą, jest przyzwyczajeniem (czy można się przyzwyczaić do wrzodu, są tacy ; )?)
                Nad Gdańskiem zawsze niech wieje świeży, czysty wiatr, a stamtąd niech roznosi się na Polskę. Tego chcę dla przyszłości.
                --
                Musicie baczyć aby nie wyzyskiwali Waszej wiary ci, co Boga i Ojczyznę mają wciąż na ustach, ale sam fałsz i obłudę w duszy, co dla swoich prywatnych celów gotowi są nadużyć Kościoła i ambony. Wincenty Witos
            • 1agfa Re: Gdańsk uhonorowany! : ) 18.10.19, 19:44
              Ładna ulica, ładne zdjęcie Sorellino : )
              Spokojnie wygląda, rozświetlona, jasna. Nawet gdy pojawią się przechodnie i nad ulicą zawiśnie gwar (łatwo wyobrazić sobie jeszcze krzesła, zagadaną parę przy przyulicznym stoliku), na ławkach rozmawiających ludzi, może ktoś zaczytany? pozostanie nastrój miejsca.
              O takich uliczkach pisze się i śpiewa piosenki, jeśli tamtędy przejdzie poeta.
              : )

sorel.lina napisała:

> No t.o jeszcze... ulica Gdańska w moim mieście 😊
              >
              https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/72104944_230962787887637_177
1514352780705792_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_eui2=AeEFIM4nPwx5ce3nypR62ItNsHnHFsXQPIt
smurzdONVFPK20YvQlBY7qCn5HumllSNnNlDZJdcrM0t0H8-Jz59MTBEpzGbU4WW6E050Uj9C6g&_nc
_oc=AQnxtL7QFNWRyIeOBYmfOp8Nt5wfG_t2pyB9ZrF-n-hQ3c_2Km3xg9SEA7HMRP4EUa4&_nc_ht=
scontent-frt3-1.xx&oh=134ab66fc418eba747320b08a419656d&oe=5E642CFA
              --
              Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto Konstytucji, a na co dzień Konstytucję obchodzi. DT
              • sorel.lina Re: Gdańsk uhonorowany! : ) 19.10.19, 15:55
                ¡Viva España! Niech żyje Gdańsk! smile

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odebrała z rąk króla Hiszpanii Filipa VI nagrodę Księżnej Asturii w kategorii "de la Concordia” (w tłumaczeniu „Zgoda”).

http://polityczek.pl/images/EHLbL6ZXkAIDMdQ.png

http://polityczek.pl/images/EHLbm2hX4AINxAb.jpg

Słowa króla Hiszpanii

Gdańsk - dziś tętniące życiem miasto, pełne życia i światła - cechuje tragedia i opór, walka o demokrację i wolność oraz bolesna strata. Zawsze było to miejsce spotkań, ale także początek wszelkiego rodzaju sporów politycznych, które przekształciły je w to, czym jest dzisiaj: przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia.(...) Mieszkańcom udało się przekształcić wszystkie cierpienia, walki, opór - w siłę i odwagę.

Gdańsk jest dziś - jak czytamy w wierszach podziwianego przez nas Adama Zagajewskiego, „sprawiedliwym miastem
                w którym obcy nie są karani
                miastem szybkiego zapamiętywania
                powolnego zapominania”.

Dlatego jesteśmy tak dumni z przyznania tej nagrody.

Pani prezydent: chcemy, aby mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich witalność, obywatelskość i jedność. (...) Wasze pragnienie wolnego, pogodnego i spokojnego życia, które tak żywo pokazaliście, są prawdziwym przykładem.

Komentarz prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Bo „przeszłość i teraźniejszość w Mieście Gdańsk to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”.

Wyróżnienie w kategorii ZGODA, które przyznała nam Fundación Princesa de Asturias jest dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan.

Zgoda oraz poszukiwanie drogi do porozumienia i solidarności na stałe wpisują się w ducha naszego miasta. Na Złotej Bramie, wzniesionej w 1612 roku, którą w dawnych wiekach wjeżdżali do miasta królowie i zacni goście, widnieje łaciński napis, który głosi Concordia res publicæ parvæ crescunt – discordia magnæ concidunt (Zgodą małe republiki rosną – niezgodą wielkie upadają).

O tym, na jaki cel przeznaczymy kwotę 50 tys. euro, która jest częścią nagrody księżnej Asturii zdecydujemy wszyscy w głosowaniu internetowym.

Film rtve (Radio Television Española).
                Wręczenie nagrody Pani Prezydent Gdańska 59-60 minuta nagrania.

• sorel.lina Jurek Owsiak uhonorowany! :) 19.10.19, 19:49
                  Jurek Owsiak uhonorowany! smile

https://life4style.pl/wp-content/uploads/2017/01/jerzy-owsiak-nagroda-nobla-800x400.png

Jerzy Owsiak w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odebrał Europejską Nagrodę Obywatelską dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzieło WOŚP jest zauważane za granicami Polski.
                  Co roku Parlament Europejski przyznaje Europejską Nagrodę Obywatelską. Nagroda ma być przyznawana obywatelom, grupom, stowarzyszeniom lub organizacjom, które mają na swoim koncie szczególne dokonania lub wykazały się wyjątkowym zaangażowaniem. W 2018 roku nagrodę otrzymała m.in. fundacja WOŚP, w której imieniu odebrał wyróżnienie Jurek Owsiak.

Gratuluję Jurkowi i WOŚP! Bardzo, bardzo się cieszę. smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka