Dodaj do ulubionych

Farma trolli z "kotem" w nazwie

28.10.19, 10:29
Cat@Net, farma trolli i pieniądze od państwa. Efekt dziennikarskiego śledztwa

Cat@Net -farma trolli PiS, zatrudniała niepełnosprawnych, by wziąć 1,5mln zł dofinansowania z PFRON.
Za nasze pieniądze hejtowali

Najważniejsze to pisać systematycznie, a konto mieć wiarygodne. Wrzucać zdjęcia z uczelni, nowe paznokcie czy opisywać inne wydarzenia z życia prywatnego. A potem zabierać głos w sprawach politycznych - twierdzi "Newsweek", który opisuje związki agencji Cat@Net m.in. z TVP.

Jak informuje tygodnik, farma trolli ma mieć powiązania m.in. z Telewizją Polską. Od września 2017 do maja 2019 miało powstać 10 tys. postów w mediach społecznościowych, które ocieplały wizerunek publicznego nadawcy oraz Jacka Kurskiego.

Przez 3,5 roku między 2016 a 2019 rokiem firma Cat@Net wyprodukowała 250 tys. tweetów.

Jak pracować dla agencji? Dziennikarka "Newsweeka" zatrudniła się właśnie w charakterze trolla.

cdn.
Obserwuj wątek
    • sorel.lina Re: Farma trolli z "kotem" w nazwie 28.10.19, 10:34
      Jak pracować dla agencji? Dziennikarka "Newsweeka" zatrudniła się tam w charakterze trolla.

"Zakładam konto na Twitterze. Staję się prawicową, patriotyczną Panną z Żoliborza, z flagą Polski w opisie. Piszę, że jestem tradycjonalistką, śpiochem, gadułą. Że wciąż studiuję. Alicja (rekruterka - red.) dała mi wskazówki: ważne jest to, aby konto było jak najbardziej wiarygodne ja wiem, że jestem prawdziwą osobą, teraz jeszcze inni użytkownicy Twittera muszą w to uwierzyć" - czytamy w "Newsweeku".

W jaki sposób?

"Przypominam sobie strzępy porad od Alicji: oprócz wpisów »społeczno-politycznych« muszę pokazać wymyśloną siebie. Studiuję? Wstawiam zdjęcie z uczelni. Ugotowałam obiad? Chwalę się na Twitterze. Nowe paznokcie? Wklejam zdjęcie. Takie drobiazgi budują autentyczność konta" - tłumaczy autorka.

Jak dowiadujemy się z materiału, najważniejsze to być kontrowersyjnym i systematycznym. I zabierać głos na temat afer, konfliktów czy protestów.

"Panna z Żoliborza szczególnie mocno udzielała się w temacie strajku nauczycieli. Pisała że go nie popiera, że nauczyciele wyglądają, jakby pracowali za karę, że mają drogie szaliki. I chwali rząd za próbę łagodzenia konfliktu."

W materiale opublikowano wiele wiadomości, które "troll" wymienia na wewnętrznym komunikatorze. Pokazuje to, w jaki sposób się oni mobilizują, jak chwalą swoje wpisy lub krytykują te, które były niewystarczająco dobre.

Ale pracownicy "trollowali" nie tylko na korzyść TVP. Obrywało się również Jerzemu Owsiakowi i WOŚP oraz Pawłowi Adamowiczowi.

Co ciekawe, "Newsweek" ujawnia, że firma zatrudnia przede wszystkim osoby niepełnosprawne. W ten sposób może pobierać dotacje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przez ostatnie 4 lata z PFRON do Cat@Net popłynęło blisko 1,5 mln zł.

Zdaniem dziennikarzy tygodnika, nieformalnie agencja ma być powiązana z ludźmi zaangażowanymi w wydawanie m.in. portalu "Najwyższy Czas", a także ze środowiskiem "Gazety Polskiej".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka