Dodaj do ulubionych

Pani Olga Tokarczuk. Przemowa "noblowska".

07.12.19, 23:24
www.nobelprize.org/prizes/literature/2018/tokarczuk/104870-lecture-polish/
Rzadko teraz słyszy się tak wspaniałe, mądre teksty. 20 minut czytania...i widać szeroki horyzont.
Duma i radość...i refleksja. Dziękuję Pani Oldze Tokarczuk
--
"Zrobili sobie z patriotyzmu zwyczajne przedsiębiorstwo, w którym piórem i językiem reklamują i powiększają większe i mniejsze czyny przez siebie dokonane, a nawet- co gorsza - dokonane przez innych". Wincenty Witos
Obserwuj wątek
  • 1agfa Re: Pani Olga Tokarczuk. Przemowa "noblowska". 07.12.19, 23:47
   Apel do "publicznej", opłacanej przez podatników tv o transmisję uroczystości.

   secure.avaaz.org/pl/community_petitions/tvp_sa_krajowa_rada_radiofonii_i_telewizji_rada_me_apel_o_transmisje_na_zywo_w_tvp_z_wreczenia_nagrody_nobla_oldze_tokarczuk/?asKiZib


   --
   "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy" M.Thatcher.
   • wscieklyuklad Re: Pani Olga Tokarczuk. Przemowa "noblowska 08.12.19, 09:57
    Międzynarodowy skandal. „Olga Tokarczuk już we wtorek otrzyma literacką nagrodę Nobla z ręki króla Szwecji, jednak telewizja państwowa TVP nie wyemituje ceremonii wręczenia nagród. Powodem jest oczywiście to, że polski prawicowy i nacjonalistyczny rząd nie cierpi wszystkiego, co reprezentuje Olga Tokarczuk” – piszą szwedzkie media.

    Identyczne komuszki nie transmitowały wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla Szanownemu Panu Lechowi Wałęsie.
    Komuńizm i pisizm to stan umysłu a właściwie głęboki defekt muzgu.
        • sorel.lina Re: Pani Olga Tokarczuk. Przemowa "noblowska 08.12.19, 15:30
         Ksiądz Stanisław Walczak o naszej noblistce

         CZUŁOŚĆ – DWUGŁOS W NASZYCH CZASACH

         Nie dziwię się, że pani Olga Tokarczuk w kręgach narodowo-katolickich nie jest mile widziana. Pisząc te słowa pozostaję pod wrażeniem wykładu, który p. Tokarczuk wygłosiła wczoraj w Sztokholmie. W obliczu umierającego świata, padło słowo „czułość”. Słowo tak często głoszone przez papieża Franciszka. Tak oto prorocy naszych czasów zwiastują potencjał ducha, który potrafi odnowić świat.
         Spotkanie świata wiary i sztuki, jest spotkaniem wartości, które dawno przestały nas podniecać. Przeciętny katolik od dekad karmiony jest, tak jak przeciętny obywatel świata, kiczem duchowym i artystycznym. Dzisiaj jesteśmy uczestnikami zmagań pomiędzy perfekcją, doskonałością a kiczem, pomiędzy pięknem i szpetotą, harmonią i chaosem.

         Świat, w którym „ja” stało się ostatecznym kryterium wartości, ocenia perfekcję, piękno, harmonię według osobistych upodobań, osobistego poczucia smaku, według indywidualnego gustu. Traci przy tym możliwość budowania relacji i odniesienia się do drugich z „czułością”. I tutaj zbiega się funkcja duchownych z ludźmi uduchowionymi, z przedstawicielami świata sztuki. Trzeba na nowo przekonać człowieka, że nie indywidualne gusty i upodobania, lecz „jakość” jest tutaj momentem najważniejszym w budowaniu ludzkiej rodziny.

         Przecięty katolik w codziennym życiu religijnym karmiony jest kiczem. Wchodzi na przykład do kościoła, a tam wszystko przypomina wygodny salon, w którym łatwo jest spocząć na laurach. Wnętrza kościołów stały się funkcjonalne, wyposażony jak duchowe stacje „fastfoodów”, „upiększone” kopiami starych mistrzów, często nieudolnymi, pełne złota i srebra – zgodnie z brakiem jednego z najważniejszych zmysłów: zmysłu smaku, dobrego smaku. A powinny być te wnętrza kościołów od samego wejścia do nich wyzwaniem symbolicznymi „władcami pełni życia”, w których sztuka pokazuje granice i bezgraniczność życia, wskazuje nowe perspektywy. A tam bezduszne, niepotrzebnie ozdobione ołtarze, bezmyślne donice z roślinami, bohomazy na ścianach wykonane przez naznaczonych przez proboszcza malarzy... Nie gusta parafian, lecz doskonałość powinna tutaj mieć pierwszeństwo.

         Materiałem kaznodziei, pisarza oraz poety jest słowo, słowo, które domaga się tu i teraz inkarnacji – potrzebuje nowej formy „ciała”. Tak jak kiedyś Słowo odwieczne stało się Ciałem, tak i podczas kazania, homilii, w trakcie tworzenia wiersza czy pisania powieści, słowo czeka na formę, która odzwierciedli życie człowieka i wskaże na nowe możliwości. Nie nabożne frazesy, cytaty starych mistrzów, ale dzielenie się bogactwem ducha, które jest w twórcy - czyni kazanie, homilię, wiersz czy powieść tym „czułym” ubogaceniem słuchacza i czytelnika. Nie wolno nam być „kamieniarzami”, którzy produkują regularne, pozbawione wyrazu i treści pomniki cmentarne. Trzeba być rzeźbiarzem, który z najtwardszego, martwego kamienia potrafi wykuć życie. Dzielenie się owocami Ducha – oto powołanie księdza i artysty.

         Wykład Pani Olgi Tokarczuk ubogacił mnie i wielu innych. Jestem Bogu wdzięczny za dar tej osoby. Zwiastuni lepszych czasów wołają: w Kościele nie ma miejsca na kicz religijny (papież Franciszek), w sztuce kicz nie ma szans (p. Olga Tokarczuk) a kicz w polityce już ma się ku końcowi (p. D Tusk).

         https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/78483640_10215139184664037_4408240981053276160_o.jpg?_nc_cat=1&_nc_ohc=dtk_iO7Il2gAQn-GHkWZuUqktTyrlj2QBRd1h2h79C8A5x4fHO31fKvqA&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=bc3721951e0d5d3ca7fec953620ec9e5&oe=5E72EDD2
  • 1agfa Re: Pani Olga Tokarczuk. Przemowa "noblowska". 08.12.19, 21:44
   Tutaj można obejrzeć, wysłuchać (nie tylko przeczytać jak na początku wątku), jak laureatka Nobla czyta swój esej. Spokojnie, choć niewątpliwie ma tremę wobec tak zacnego gremium, w sposób zrównoważony, przepiękną polszczyzną, która tak rzadko jest spotykana w naszym publicznym życiu.
   Powrócę do książek jeszcze nie przeczytanych, a jest ich kilka; w przeciwieństwie do Pana Donalda Tuska (tak stwierdził) nie znam wszystkich. Powrócę być może do już mi znanych, a to z przyczyny niezwykłej urody języka polskiego, używanego przez pisarkę.
   Czyżbyśmy przywykli już do krzyku, do pospolitości, do ordynarności w życiu publicznym, pokazywanym przez rodzime medium odpowiednio zwane publicznym, że wystąpienie Pani Olgi Tokarczuk wydaje się na tym tle aż olśniewające? : (


   --
   (Pierwotnie pokazywane na portalu tvn24.pl). "Publiczna" nie zdołała...
   www.tvn24.pl/kultura-styl,8/literackie-nagrody-nobla-odczyt-noblowski-olgi-tokarczuk,991376.html
   --
   "Polsce potrzebna jest dzisiaj jasna koncepcja kontroli państwowej, która obejmuje wszystkie dziedziny życia publicznego, nie pozostawiając sfer niczyich". Z Projektu Konstytucji Pis z 2005r.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka