Dodaj do ulubionych

Likwidacja Filii nr 1

• ka.cha411 19.04.13, 08:53
    "Zapewne łatwiej rządzi się społecznościami o niskim poziomie wykształcenia i wiedzy, bowiem bardziej są podatne na manipulacje osobników mieniący się politykami" - zapewne tak.
    "Instytucję biblioteki należy chronić jak największy narodowy skarb" - bez względu na opcję polityczną.
    Chociaż artykuł dotyczy głównie tematu bibliotek szkolnych to najważniejsze w cytatach ale o dziwo niektórzy radni doceniają książki - szkoda że nie u nas
    dlaradnych.pl/wszyscy-goscie-specjalni/488-kto-czyta-ksiazki-zyje-podwojnie.html
    warto przejrzeć portal a motto do nauczenia się na pamięć dla każdego radnego.
  • wiki-li 19.04.13, 23:14
    Dla mnie jest to pytanie na które nie umiem w żaden sposób znaleźć żadnego racjonalnego wytłumaczenia. Żadnej choćby próby szukania pomocy wśród czytelników, żeby wspólnie wystąpić do władzy o zmianę decyzji.
    Dlaczego gdzie indziej się da solidarnie i razem a tu ................. masakra. Tak mi wstyd.
    m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,13766565,Protesty_przeciw_cieciom_w_oswiacie__Czy_to_konieczne_.html
  • zchotomowa 19.04.13, 23:27
    wiki-li napisał(a):
    > Dla mnie jest to pytanie na które nie umiem w żaden sposób znaleźć żadnego racj
    > onalnego wytłumaczenia.

instrukcja odpowiedzi:
    a) otwieramy przeglądarkę internetową,
    b) wklejamy adres: preview.tinyurl.com/biblioteka-Legionowo
    c) odnajdujemy działkę nr 80 (na środku),
    d) i teraz oczywisty proces myślowy: jeśli chcielibyśmy zarobić i postawić kontynuację budynków wzdłuż ul. Sowińskiego, to co nam przeszkadza? (podpowiedź: obiekt na działce nr 80).

Pytanie dla dociekliwych uparciuszków: kto jest właścicielem działki 299? (podpowiedź: stoi tam budynek będący odpowiedzią kto jest beneficjentem decyzji o zamknięciu biblioteki).

Tak więc zadane pytanie przez wiki-li nie ma logicznej odpowiedzi. Dlaczego? Bo odwołuje się do zbioru pustego; poprawna odpowiedź znajduje się w innym zbiorze. I dlatego decyzja o zamknięciu Filii powstała w innym miejscu i z innych powodów a dyrektorka jest tu jedynie narzędziem, trudno mi uwierzyć, że bezrefleksyjnym.

pozdrawiam,

Marcin
  • zchotomowa 19.04.13, 23:31
    tinyurl.com/biblioteka-Legionowo
    pozdrawiam,

Marcin
  • kar_z 20.04.13, 00:16
    zchotomowa napisał(a):

> ... a dyrektorka jest tu jedynie narzędziem, trudno mi uwierzyć, że bezrefleksyjnym.

Może to spłata dla wice długu wdzięczności. Miasto szuka kasy więc ci których ustawiono teraz mogą się zrewanżować. Mieć taką posadkę i to bezterminową. Nie byle gratka w dzisiejszych czasach.

Było: www.bip.legionowo.pl/?content=1634&id=1633
    § 9
    1. Dyrektora Biblioteki powołuje Zarząd Miasta Legionowa w drodze konkursu organizowanego przez Radę Miejską.
    2. Powołanie, o którym mowa ust. l dokonywane jest na czas określony na okres 5 lat.

2008 r. zmiana: www.bip.legionowo.pl/#Z2V0Q29udGVudHMoMTAzMzUsMSwwKQ==
    4)w § 9:
    a) ust.1 otrzymuje brzmienie:
    „1. Dyrektora Biblioteki powołuje Prezydent Miasta Legionowo,
    b) ust.2 otrzymuje brzmienie:
    „2. Powołanie, o którym mowa w ust.1 dokonywane jest na czas nieokreślony,
    Uchwała Nr XXI/265/2008 zmieniająca uchwałę w sprawie nadania statutu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie (Rada Miasta :

Protokół z sesji: www.bip.legionowo.pl/#Z2V0Q29udGVudCgxMTkxNik=
    W wyniku głosowania: 19 głosów za; 0 głosów przeciw; 0 głosów wstrzymujących

Deser: www.bip.legionowo.pl/#Z2V0Q29udGVudHMoMTAzMTYsMSwwKQ==
    Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie - uzasadnienie tak brzemiennej decyzji bardzo wyczerpujące i rzeczowe :-)

I te dwa podpisy na końcu razem ramię w ramię to to jak zdjęcie z Powiatowej. www.gazetapowiatowa.pl/artykuly/Obietnice-i-likwidacja-kolejnej-biblioteki,%202309.html
    Szkoda, że to wszystko nie po raz pierwszy i ostatni przy pełnej aprobacie radnych.
    Czyżby perfekcyjni manipulanci?

Ale kto jest beneficjentem decyzji jednak nie wiem ............. ???
  • zchotomowa 20.04.13, 07:39
    kar_z napisał(a):
    > Ale kto jest beneficjentem decyzji jednak nie wiem ............. ???

A Kto jest właścicielem działki i budynku za biblioteka?

Pozdrawiam,

Marcin

• kar_z 20.04.13, 09:31
    zchotomowa napisał(a):

> A Kto jest właścicielem działki i budynku za biblioteka?
    >
    A, żarówka się zapaliła. Radny Powiatu, prezes i stare układy legionowskie :)))))))))))))))))
  • numer170 20.04.13, 22:21
    Podległość nie oznacza uległości, jednak w przypadku dyrekrora biblioteki jest to jednoznaczne. Nie wiem ile ta pani ma lat, ale pewnie do emerytury trochę jej jeszcze zostało. Nie wiem czy jest tak naiwna i liczy, że zawsze Piotruś Z. będzie bronił jej tyłka, bo przez x lat robiła wszystko co on kazał. Jednak mam nadzieję, że się przeliczy, poniewaz z-ca pan PZ już tak ludziom podpadł za szkoły, przedszkola teraz bibliotekę, że chyba dla niego miejsca już tu nie ma
    Ale przecież ma drugi fach, przypomni sobie jak się latało z mikrofonem.
    Zresztą PO nie da mu zginąć.
    Dyrektorka też nie jest przyspawana do stołka, mam nadzieję, że zanim zniszczy bibliotekę radni zareagują, oby nie było za późno.
  • wiki-li 20.04.13, 23:03
    Muszę się podzielić bo jestem w szoku, że to prawda co mi mówił znajomy - jak radni zatwierdzą tą pierwszą uchwałę to już właściwie pozamiatane. A to dowód - już nowych książek w Filii Nr 1 nie będzie !!!!!!!!!!!!!!!!!! (Przepraszam za wykrzykniki ale nie mogę się powstrzymać od wyrażenia tego co na ten temat sądzę.)

Wysłałam do dyrektora zapytanie: Proszę o informacje kiedy można spodziewać się nowych książek w bibliotece na Sowińskiego. Jest już kwiecień a co roku o tej porze były już nowości. W tym roku ich nie ma. Zaniepokojona czytelniczka.

i otrzymałam odpowiedź, która powaliła mnie na kolana:
    Szanowna Pani,
    W związku podjętą przez Radę Miasta Legionowo uchwałą o zamiarze likwidacji Filii Nr 1 nieracjonalne byłoby wprowadzanie do jej zbiorów kolejnych książek, przede wszystkim pochodzących z zakupu, dlatego też obecnie nie jest planowany zakup nowości wydawniczych do tej filii.

Od dawna nasza Biblioteka funkcjonuje w lokalach przejściowych i czeka na nową siedzibę. Od wielu lat planowane jest przeniesienie zbiorów Biblioteki Głównej i Filii Nr 1 do nowej siedziby. Obecnie wiemy już, że będzie to Centrum Komunikacyjne. Ilość prac z tym związana powoduje, że konieczne jest zamknięcie Filii Nr 1 przed przeprowadzką do budynku Centrum Komunikacyjnego, aby przewiezione książki mogły od razu trafić do rąk czytelników. Czas po zamknięciu filii pozwoli pracownikom wykonać niezbędne prace.
    Zapraszam Panią do korzystania z bardzo blisko położonych placówek w stosunku do Filii Nr 1 mieszczącej się przy ul. Sowińskiego 15, to jest z Biblioteki Głównej przy ul. W. Broniewskiego 7 i Czytelni Internetowej przy ul. marsz. J. Piłsudskiego 41. W Filii Nr 1 udostępniana jest tylko książka tradycyjna, natomiast w Bibliotece Głównej również książka multimedialna, a ponadto skorzystać można tu z Czytelni, w tym z wielu tytułów gazet i czasopism (obecnie ponad sto tytułów). Dostępne są tu w dużym wyborze nowości wydawnicze. Zachęcam Panią również, jako osobę korzystającą z nowych technologii, do pobrania PIN-u umożliwiającego czytanie książek on-line.
    Zapraszam Panią do korzystania z Biblioteki przy ul. Broniewskiego 7, a w przyszłości z Biblioteki w nowej siedzibie (przy dworcu).
    Tu pozdrowienia i podpis dyrektora.

Ja tego nie rozumiem, po co tyle PR jak mnie tylko interesowały książki w filii Nr 1 i nic poza tym. Chyba wyraziłam się dość jasno. Czy ktoś już miał kontakt i z może z taką sytuacją???

• 2-kasia123 20.04.13, 23:32
    Powiem tak, dlaczego ta pani jest tak pewna decyzji radnych? Ja na ich miejscu bym pokazała, że JA decyduję jako radna o losie biblioteki. Postawa tej pani jest karygodna i radni powinni jej dać po nosie, oni są władni nie ona, za kogo ona się uważa? I to jest dyrektor biblioteki? Za co ona pieniądze bierze?
    Na jakim świecie my żyjemy?

Może ktoś wie czy są jakieś konkursy na najgorszego dyrektora, jakiś ranking, coś w tym stylu?
    Może wzorem Warszawy będzie my rozdawali Stołki i nogi - coroczne nagrody i antynagrody ?
  • werona539 21.04.13, 12:03
    wiki-li napisał(a):

> Wysłałam do dyrektora zapytanie: Proszę o informacje kiedy można spodziewać się
    > nowych książek w bibliotece na Sowińskiego. Jest już kwiecień a co roku o tej
    > porze były już nowości. W tym roku ich nie ma. Zaniepokojona czytelniczka.
    Też byłam ciekawa kiedy będą nowości.

> W związku podjętą przez Radę Miasta Legionowo uchwałą o zamiarze likwidacji Fil
    > ii Nr 1 nieracjonalne byłoby wprowadzanie do jej zbiorów kolejnych książek, prz
    > ede wszystkim pochodzących z zakupu, dlatego też obecnie nie jest planowany zak
    > up nowości wydawniczych do tej filii.
    Prezydent i ta pani jak łatwo zauważyć swoje kroki podejmują w oparciu o decyzje Rady Miasta. Z odpowiedzi dyrektora jasno wynika, że to decyzje radnych niejako wymuszają jej "racjonalne" decyzje. I co wy na to? Kto tu rządzi - podejmuje decyzje i za nie odpowiada?

> Ja tego nie rozumiem, po co tyle PR jak mnie tylko interesowały książki w filii
    > Nr 1 i nic poza tym. Chyba wyraziłam się dość jasno. Czy ktoś już miał kontakt
    > i z może z taką sytuacją???
    U tej osoby jest to norma - szkoła z poprzedniej epoki. Mówić dużo, nie na temat i oczywiście w samych superlatywach o własnych poczynaniach.
  • czesiek29 21.04.13, 12:11
    wiki-li a napisała ci, że sama o tę likwidację wystąpiła czy już o takim drobnym fakcie zapomniała. Dyrektorka od siedmiu boleści kurka wodna.
  • kornelia.88 21.04.13, 13:16
    Czy jest już decyzja o likwidacji Filii Nr 1?

Jeśli ktoś wie to proszę o jakieś informacje, bo z powyższych wpisów wynika że dyrektorka podjęła już działania zmierzające do likwidacji.
    Nic z tego nie rozumiem jeśli miał to być tylko zamiar to właściwie biblioteka powinna funkcjonować jak dotąd. Tu widać brak elementarnej uczciwości i przyzwoitości.
    Przez pół roku miała być dyskusja ale kogo z kim i gdzie ona się odbywa?
    Komu zależy żeby poziom dostępnych książek był tam mniejszy bo siłą rzeczy będzie jeśli nie będą kupowane nowości rynkowe. To jest skandal i szkodliwe działanie.
  • 1dagmara333 21.04.13, 20:07
    Podobnie jak Werona wysłałam do dyrektorki pytanie w sprawie nowych książek w filii na Sowińskiego.
    Poza pierwszym akapitem, o którym nie chcę nawet wspominać, ponieważ bardzo źle świadczy o dyrektorze tak szacownej jak biblioteka instytucji, reszta to jota w jotę ten sam tekst. Ja tu widzę dwie przyczyny takiego zachowania dyrektorki
    - albo jest tak pewna poparcia prezydenta Z., który murem za nią stoi (dziwna jest to zależność, może płaci jak już wspomniano wcześniej za stołek dyrektorski);
    - albo wie że bezmyślnie zagłosują jak powie prezydent.

Czyli radni nie mają nic do gadania, to po co nam tacy przedstawiciele.
    Za swoje zaangażowanie w rozwalenie dobrej biblioteki i ogromny PR dla placówki na Broniewskiego proponuję aby tę panią zrobili szefem marketingu w ratuszu. Jak się dobrze postara to szybko ratusz upadnie ale być może ocali się bibliotekę.
  • czytacz9 23.04.13, 08:44
    Radni obiecywali dyskusję na temat biblioteki, ale jak dotąd to nic nie słyszałem na ten temat, kto, kiedy i gdzie będzie dyskutował?
    Chyba my czytelnicy mamy prawo o tym wiedzieć, aby zabrać głos. Moim zdaniem na tym polega publiczna dyskusja.

A czytając o PR u dyrektorki to przypomina mi się stary dowcip:
    mamo chwalą nas, kto? my ciebie a ty nas.
    Pozdrawiam, a dyrektorce, prezydentom i radnym życzę nadal samozadowolenia i dobrego samopoczucia, ponieważ moim zdaniem jest to pierwszy krok do zmian w Legionowie.

• arek.k282 23.04.13, 09:00
    W normalnych demokracjach wybrani politycy działają w interesie obywateli. Jeżeli są nieudolni i nie potrafią bronić interesów wyborców, tracą władzę. W polskiej demokraturze politycy nie muszą ulegać tak prymitywnym naciskom wyborców. Rządowe media zawsze wykażą, że choć jest źle, to jest dobrze.
    www.plwolnosci.pl/a/1498/Seks-premiera
    I nie tylko rządowe - samorządowe jak widać też.
  • kar_z 23.04.13, 19:44
    z okazji Dnia Książki
    www.facebook.com/photo.php?fbid=10152746007790114&set=a.10150171211125114.416813.343457795113&type=1&theater
  • ka.cha411 23.04.13, 20:32
    dorzucam życzenia :)))))))))))))
    www.facebook.com/photo.php?fbid=546337778742633&set=a.179580858751662.37250.176270339082714&type=1&theater
    i takich przystanków w Legionowie :)
  • kornelia.88 23.04.13, 21:19
    ja również bo dziś na Fb książkowo :)
    www.facebook.com/photo.php?fbid=515328035193969&set=a.222635854463190.56399.208291969230912&type=1&theater
  • kornelia.88 23.04.13, 21:42
    i jeszcze to:
    www.wachamksiazki.pl/obrazek/4194/ludzie-przestaja-myslec-gdy-przestaja-cz
  • syl-pie78 23.04.13, 22:19
    a ja dostałam takie cudo :)
    www.facebook.com/photo.php?fbid=10151470410298557&set=a.125969573556.104953.63563473556&type=1&theater
  • 7gucio 24.04.13, 08:27
    Dla mnie wszystkie te wpisy powinny być przesłane dyrektorce, która dąży aby nas czytelników z Sowińskiego pozbawić książek, prezydentowi i radnym którzy ten głupi, bezmyślny pomysł popierają.
    Ale przecież w większości to oni nie czytają, dlatego podejmują denne decyzje.
  • ka.cha411 23.04.13, 20:37
    Czy komuś coś na ten temat wiadomo???
    STOP Likwidacji Biblioteki na Sowińskiego w Legionowie
    www.powiat-legionowski.pl/index.php/pl/teleadresy/107-stowarzyszenia-i-fundacje/stowarzyszenia-zwykle?start=10
  • zchotomowa 23.04.13, 23:11
    chętnie się zapiszę, u kogo?

pozdrawiam,

Marcin
  • 7gucio 24.04.13, 08:39
    Oczekuję bliższych informacji na ten temat.
    Bardzo chętnie też się zapiszę.
  • patk28 24.04.13, 09:27
    A to bardzo ciekawe. Ktoś wie coś więcej???
  • patk28 24.04.13, 09:26
    Nas naprawdę mają za debili. A to poziom konkursu w Legionowie:
    www.legionowo.pl/pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci;kategoria-wszystkie;id-4511
    całe moje biuro ryczy.
    wstyd mi za plemię lemingów, które nie wie, że taki poziom konkursu to dla tych co zbijają kasę na sms-ach.
    drugie pytanie powinno brzmieć, który prezydent "Mecenas Wiedzy" globalizuje bibliotekę w swoim mieście?
  • cyber13 24.04.13, 10:15
    patk28 napisał(a):

> Nas naprawdę mają za debili.

Oj, tak.
    I wcale się nie zdziwię jak usłyszę że przeprowadzono 4 konkursy z tej okazji.
    www.legionowo.pl/pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci;kategoria-wszystkie;id-4498
    www.legionowo.pl/pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci;kategoria-wszystkie;id-4503
    www.legionowo.pl/pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci;kategoria-wszystkie;id-4507
    www.legionowo.pl/pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci;kategoria-wszystkie;id-4511
    zasada jest jedna:
    woda, płyn mydlany i słomka - z niczego na[pompować bańkę wielką, tęczową i kolorową i cała filozofia. Tu kurs dla najmłodszych:
    bibliotekalegionowo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=840
    bibliotekalegionowo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=861
    Bardzo głębokie, gratuluję!
  • astra515 24.04.13, 12:19
    Pytania jak pytania, ale pisał je człowiek który jest na bakier z językiem polskim (Pyt. 2
    Kto jest autorem największej ilości książek o historii Legionowa?). Przykre i żenujące...
  • basi-a289 24.04.13, 12:34
    Pragnę poinformować że powstało Stowarzyszenie STOP Likwidacji Biblioteki na ul Sowińskiego . Jest zarejestrowane w Starostwie Powiatowym od 22.04.2013r.
    Chętnych do współpracy w Stowarzyszeniu proszę o kontakt.
  • zchotomowa 24.04.13, 13:19
    to ja poproszę :)

pozdrawiam,

Marcin
  • czesiek29 24.04.13, 23:27
    Może jak Mahomet nie chce do góry to góra może do Mahometa??? Co wy na to w piątek jest okazja www.legionowo.pl/pl/strefa-mieszkanca/strefa-mieszkanca-zaproszenia;id-2189
    i pewno dostojni goście, LTV także.
    Może w końcu usłyszymy dlaczego nie ma czasu dla czytelników na których ta pani wydała wyrok wydając wyrok na bibliotekę na Sowińskiego.
  • wiki-li 26.04.13, 13:05
    Pewno pójdę popatrzeć na zachowanie pani, która podjęła decyzje o zamknięciu filii i wstrzymaniu funduszy na nowości do niej w sytuacji kiedy radni nie podjęli definitywnej decyzji o likwidacji. Najbardziej ciekawi mnie nie to co powie bo to wiadomo ale co zobaczę - mowa ciała nie kłamie. Może uda się porozmawiać bezpośrednio. Dziękuję za info.
  • numer170 26.04.13, 18:23
    Idź, idź ale od razu Ci powiem - uśmiech numer 17 przyklejony do twarzy, jak będzie ktoś z ratusza to uważaj aby się nie poslizgnąć na wazelinie.
    Ponadto usłyszysz jak się cieszy że jest takie duże zainteresowanie.
    Sztampa, każde spotkanie to to samo.
    Podziel się z nami wrażeniami po powrocie.
  • modernlook 25.04.13, 09:09
    Kto wygłosił sławną mowę?
    Taniec jest ostatnio w Polsce modnym elementem popularnej kultury, a liczne przekazy medialne przybliżają szerokiej publiczności tajniki tańca współczesnego. Natomiast tradycyjne tańce polskie, stanowiące ważny obszar naszej rodzimej kultury, są w mediach, w przekazach medialnych raczej marginalizowane.
    Należy jednak docenić wszelkie inicjatywy, których celem jest poszerzanie wiedzy o naszych narodowych tańcach, ukazywanie ich estetycznych i historycznych walorów. Jednym z takich przedsięwzięć są bez wątpienia organizowane przez władze gminy Wieliszew w województwie mazowieckim w powiecie legionowskim mistrzostwa Polski w tańcach polskich. Ostatnia edycja zakończyła się niedawno, w połowie kwietnia.
    Wieliszewskie mistrzostwa to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe o uznanej w kraju renomie, nawiązujące do tradycji polskich tańców narodowych. Zostało dostrzeżone zarówno przez władze samorządowe województwa, jak i liczne media. Cieszy się wsparciem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Gromadzi liczne rzesze uczestników i obserwatorów, czyniąc z niewielkiej miejscowości Wieliszew jeden z najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju.
    Głównym celem mistrzostw i konkursu jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży tą formą tańca. Podzielone na siedem kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w takich tańcach, jak krakowiak, polka, mazur, kujawiak czy oberek. Dodatkową, niezwykle widowiskową formą tanecznych zmagań jest konkurs par mazurowych - rywalizacja polegająca na prezentowaniu układów tanecznych w wykonaniu jednocześnie czterech lub ośmiu par z danego zespołu.
    Konkurs umożliwia przywrócenie polskim tańcom ich funkcji towarzyskiej i zabawowej, przyczynia się do promocji wartościowych zjawisk życia kulturalnego i artystycznego, wspierania i ochrony kultur regionalnych oraz ochrony dziedzictwa narodowego.
    Podczas tegorocznej edycji mistrzostw 15. jubileusz powstania obchodził Zespół Tańca Ludowego ˝Promyki˝, działający w wieliszewskim Gminnym Centrum Kultury.
    Sądzę, że warto pogratulować organizatorom i uczestnikom tego wartościowego wydarzenia zapału, pasji w utrwalaniu narodowych tradycji i profesjonalizmu w realizacji widowiskowego tanecznego spektaklu. Dziękuję bardzo.
    Prawidłowa odpowiedź tu:
    szklokontaktowe.tvn24.pl/tylko-taniec,320091.html
    A Wy o bibliotece?! - dla wybrańców narodu tańce ważniejsze.
  • 2-kasia123 25.04.13, 10:50
    Taniec ludowy jako podtrzymywanie dziedzictwa narodowego na pewno też jest ważny.
    Szkoda jednak że nie usłyszeliśmy pana posła w obronie może mniej medialnej filii biblioteki.
    Wieliszew się szczyci tymi mistrzostwami i słusznie, ale to jest raz do roku a biblioteka jest na codzień i tym bardziej zasługuje, a przynajmniej powinna, na zainteresowanie ze strony miejscowych posłów i pani senator.
    Nadal oczekuję na zajęcie stanowiska w tej sprawie. Możeby nasza prasa zadała pytanie posłom i pani senator co oni o tym myślą i jakie działania podjęli w tej sprawie.
    Pani Iwono to do Pani.
  • witmir 25.04.13, 11:10
    zobaczcie tego artystę:
    www.facebook.com/photo.php?fbid=106926182840414&set=a.106926162840416.1073741829.106918796174486&type=1&theater
    i tu jego występy:
    www.facebook.com/stoplikwidacjibibliotek?fref=ts
    co z tego wyszło bo walka była zacięta:
    www.facebook.com/photo.php?fbid=473754282690233&set=a.456824241049904.103645.456092521123076&type=1&theater - stonka to stonka
    nasze władzy pewno chętnie dołączyłyby do jego szeregu mając w głębokim poważaniu nasze zdanie.
    a co z ministrem:
    www.plwolnosci.pl/a/1542/Minister-Boni-przyznaje-sie-do-porazki
    A to jest baaaaaaaaaaardzo ciekawe bo można i tak:
    www.elblag.net/artykuly/krajobraz-po-bitwie-politycy-o-wynikach-referendum,3639.htm
    a tu kulisy:
    wiadomosci.onet.pl/regionalne/olsztyn/polityczny-przewrot-w-elblagu-oto-kulisy-porazki-p,1,5475403,wiadomosc.html
    wybór należy do mieszkańców bo problem jest w nas www.facebook.com/photo.php?fbid=634673083216672&set=a.510998168917498.133200.508531439164171&type=1&theater oni to wykorzystują.
  • stoplikwidacjifilii1 25.04.13, 15:02
    Dla wszystkich zainteresowanych podajemy adres mailowy i naszą stronę na portalu społecznościowym facebook.
    stoplikwidacjifilii1@gmail.com
    www.facebook.com/pages/STOP-Likwidacji-Biblioteki-na-Sowi%C5%84skiego-w-Legionowie/155138747996038
  • bibliofil232 26.04.13, 09:10
    Nareszcie coś się dzieje konstruktywnego. Już teraz radni i prezydent nie mogą udawać, że nie ma tematu. Ale dyrektorka i tak powie, że zaprasza na Broniewskiego. Ta pani ma klapki na oczach.
    Radni mówili że uchwała dopiero rozpoczyna dyskusję na temat biblioteki. Pytam się gdzie i kiedy?
  • 1dagmara333 26.04.13, 10:59
    Bardzo fajnie, teraz trzeba cały czas naciskać naszych polityków. Zarówno tych miejskich ale i powiatowych.
    Dyrektor niech ciągle się tłumaczy ze swych głupich decyzji.
    A nawiasem mówiąc, nie chce mi się wierzyć, że radni tak dali ciała pozwalając na bezterminowe dyrektorowanie. Za jakie to osiągnięcia ta nagroda?
  • brylo_km 26.04.13, 12:01
    Również zapraszam na stronę legionowskiego Prawa i Sprawiedliwości, gdzie zamieszczony jest artykuł odnoszący się do kwestii likwidacji bibliotek i przedstawiający w sposób chronologiczny wydarzenia od momentu podjęcia uchwały w sprawie filii nr 1, począwszy od lutego 2013.

Zapraszam też do obejrzenia krótkiego materiału filmowego z ostatniej, kwietniowej sesji Rady Miasta.

pislegionowo.pl/?p=1690
  • numer170 26.04.13, 18:30
    Każda inicjatywa jest ważna, ale ja niechciałbym aby upartyjnić spór wokół filii na Sowińskiego.
    To jest krzywda dla mieszkańców i tego się trzeba trzymać.
  • platroman 26.04.13, 19:40
    numer170 napisała:

> Każda inicjatywa jest ważna, ale ja niechciałbym aby upartyjnić spór wokół filii na Sowińskiego.

Tu chyba nie chodzi o upartyjnienie sporu tylko pokazanie stanowiska tej partii i co ma ogromne znaczenie udostępnienie fragmentu obrad nagranego na wideo. Mnie to bardzo interesuje bo dopiero takie ukazanie faktów jest rzeczywistością. Proszę zauważyć jak szybko radny Klejment zamknął ten punkt niemalże wchodząc w słowo radnego Pachulskiego i zastanawiające jest dlaczego radny Pachulski wypowiada się "za kolegę Smuniewskiego" czyżby zaniemówił czy zmienił zdanie?

Zawołaj broniąc swej krwawicy:
    "Bujać - to my, panowie szlachta!" J. Tuwim
  • czytacz9 26.04.13, 20:57
    Masz rację, nie wygląda to poważnie ze strony smuniewskiego.

Dla mnie jest zupełnie niezrozumiałe postępowanie prezydenta, o co tu chodzi? Nie wierzę w uzasadnienie uchwały. Może zamiast walczyć z mieszkańcami powinni powiedzieć, nie ma kasy (nie udało się sprzedać działki na Mickiewicza) trzeba sprzedać budynek na Sowińskiego.
    Ale w tedy szukamy nowego lokalu dla tej filii.
    A w ogóle po przekatnej do ratusza w nowym, pięknym budynku zmieściłaby się i Biblioteka Główna i filia z Sowińskiego. Szkole możnaby oddać korytarz i te kilka klas. Wszyscy bylibi zadowoleni.
    A na dworcu powierzchnia poszłaby pod wynajm. Na Piaskach można utworzyć niewielką filię.
  • mat-mus 29.04.13, 16:28
    Dziękuję , że dzięki takim wpisom i linkom odsyłającym do obejrzenia posiedzeń Rady Miasta czy poszczególnych komisji nareszcie możemy wyrobić sobie własne zdanie na temat każdego radnego. Myślę, że jest to bezcenne wobec zbliżającej się kampanii wyborczej. Proszę o więcej, bo już po tych kilku wiem, na kogo nie zagłosuję ( Panie Januszu, Pan, syn wspaniałej nauczycielki chyba ma więcej kultury niż pokazuje Pan na sesjach. Mam taką nadzieję.) Takie nagrania z każdej sesji i posiedzenia komisji powinny być publicznie rozpowszechniane, najlepiej przez BIP UM ( a nie protokół po 2 tygodniach) . Widać na tych nagraniach również zachowanie podległych prezydentowi pracowników - czy walczą o swoje placówki, czy tylko walczą o siebie i swoją pozycję aby nie narazić się zwierzchnikowi ( patrz dyrektor biblioteki na komisji oświaty i na sesji) . Wszyscy mieszkańcy powinni mieć dostęp do tych nagrań.
  • brylo_km 26.04.13, 22:52
    Jak pewnie niektórzy forumowicze zdążyli się zorientować wypowiadam się w imieniu Prawa i Sprawiedliwości w Legionowie.
    Nie należy oczywiście upartyjniać sporu, ale na forum staram się przedstawić stanowisko PiS. I to stanowisko jest takie samo od jego początku.
    Prawo i Sprawiedliwość w Legionowie reprezentuje jakąś część mieszkańców.
    Myślę, że każda walka ze złymi decyzjami jest rzeczą pozytywną, więc zachęcam do poparcia działań PiS, tym bardziej, że poparcie ważnej, liczącej się i zyskującej poparcie partii ogólnopolskiej jest każdemu, kto chce zachowania filii, jak najbardziej potrzebne.

Ponawiam zaproszenie do podpisu przeciwko likwidacji filii:
    pislegionowo.pl/?page_id=1595
    I zapraszam do obejrzenia filmu, który prezentuje, jak wyglądają obrady na Rady Miasta Legionowo:
    pislegionowo.pl/?p=1690
  • krys.siw 26.04.13, 23:19
    brylo_km napisał(a):

> Jak pewnie niektórzy forumowicze zdążyli się zorientować wypowiadam się w imien
    > iu Prawa i Sprawiedliwości w Legionowie.
    Może o to właśnie chodziło z tym upartyjnian
    iem bo na ogół na forum wypowiadamy się we własnym imieniu a nie grupy.
    > I to stanowisko jest takie samo od jego początku.
    To jest bezsprzeczne.
    > Myślę, że każda walka ze złymi decyzjami jest rzeczą pozytywną,
    Jak najbardziej
    > I zapraszam do obejrzenia filmu, który prezentuje, jak wyglądają obrady na Rady
    > Miasta Legionowo:
    > pislegionowo.pl/?p=1690

A to jest bezcenne i najbardziej obiektywne ze wszystkich opcji politycznych i nie tylko. Każdy może sobie wyrobić zdanie sam.
    Podziękowania dla PiSu choć głosowałem nie wiem PO jaką cholerę.
  • marakut 27.04.13, 05:36
    Dobrze odczytałem nick "brylo_km": km - Konrad Michalski?
    Chodzi o głosowanie w rankingu:
    ocenpolityka.pl/mazowieckie/legionowski/legionowo-miejska
    brylo_km napisał(a):

> Jak pewnie niektórzy forumowicze zdążyli się zorientować wypowiadam się w imien
    > iu Prawa i Sprawiedliwości w Legionowie.
  • krys.siw 26.04.13, 22:49
    Czyżby legionowska Targowica?

brylo_km napisał(a):

> Zapraszam też do obejrzenia krótkiego materiału filmowego z ostatniej, kwietniowej sesji Rady Miasta.
    > pislegionowo.pl/?p=1690
  • czesiek29 27.04.13, 19:57
    nie to tylko polityka samorządowa
    a tu jest rządowa
    www.plwolnosci.pl/a/1564/Omerta-III-RP-Tylko-dla-doroslych
  • 1mamuska79 27.04.13, 22:57
    Zupełnie nie podoba mi się myśl, że w Legionowie rządzi się bez wsłuchiwania się w głosy mieszkańców. Tak niestety widzę sprawowanie władzy przez prezydenta Piotra Z. Za co sie ten pan weźmie to sknoci.
    Zamiast rozwiązywać problemy to on je stwarza.
    Jak inaczej nazwać próbę zamknięcia biblioteki na Sowińskiego. Panie prezydencie, miał pan zabrać bibliotekę ze szkoły nr 3, a pan zamyka inną. Zamiast rozwiązać problem uczniów i nauczycieli na Broniewskiego, pan likwidując filię na Sowińskiego stwarza problem dla kilkutysięcznej rzeszy czytelników tej biblioteki.
    Czy o to chodzi aby szkodzić innym?
  • 7gucio 28.04.13, 12:46
    Masz rację co do tego pana, powinien mieć tytuł wielki psuj.
    Słyszalem że ma być jakaś dodatkowa debata na temat biblioteki. Mam nadzieję, że nie będzie to "debata" pomiędzy dyrektorką, z-cą prezydenta i radnymi. Moim zdaniem powinna odbyć się w dogodnym czasie dla mieszkańców i ogólnodostępna.
    Już nie mogę się doczekać jakie to argumenty padną.
  • nielot_dodo 28.04.13, 12:55
    Przez 1,5 miesiąca nie odpowiedziano na interwencję posła Artura Dębskiego w sprawie biblioteki. Jak tylko będzie odpowiedź, będzie debata. Termin będzie ogłoszony w mediach.
  • arek.k282 28.04.13, 14:24
    Ok ale ludzie pracują i to jeszcze w Warszawie to jak będziemy mogli wziąć w niej udział. W tym problem że zawsze tak robią żeby było trudniej.
  • protoplasta232 28.04.13, 23:53
    Oczywiście jak zrobią o 10 rano to tylko emeryci moga przyjść. To by jednak znaczyło, że władze nie chcą rozmawiać z mieszkańcami. A może się boją?
    www.facebook.com/pages/STOP-Likwidacji-Biblioteki-na-Sowi%C5%84skiego-w-Legionowie/155138747996038
    Zamieszczone zdjęcia, a właściwie ich opisy są super. Pokazują samozadowolenie radnych a to przecież jest bezcenne.
  • nielot_dodo 29.04.13, 19:45
    W dniu dzisiejszym do biura poselskiego Artura dotarła odpowiedź p. Prezydenta.
    Jaki dogodny dla Was termin proponujecie na debatę?
  • zchotomowa 29.04.13, 20:07
    nielot_dodo napisał(a):

> W dniu dzisiejszym do biura poselskiego Artura dotarła odpowiedź p. Prezydenta.
    > Jaki dogodny dla Was termin proponujecie na debatę?

Końcówkę maja.

Pozdrawiam,

Marcin
  • kar-b 11.05.13, 16:41
    Moje pytanie i odpowiedź prezydenta po blisko 3 tygodniach od zadania w linku.
    Nie mogę wkleić tu tekstu, ponieważ forum nie przechodzi to przez filtr forum.
    www.legionowo.pl/pl/strefa-mieszkanca/odpowiedzi
    Szanowana Pani Karolino,
    w nowym budynku dworca na pewno znajdować się będzie nowoczesna mediateka. Szczegóły są cały czas ustalane, również jeżeli chodzi o metraż. Chcemy, aby była to możliwie jak największa przestrzeń. Zapewne pamięta Pani,że inwestycja ta jest dofinansowana z funduszy zewnętrznych i wszelkie nasze plany muszą być uzgadniane ze stroną współfinansującą. Dlatego sprawa cały czas jest w toku.
    pozdrawiam
  • czytacz9 11.05.13, 19:59
    Jak widać nie ma nic pewnego, mimo zapewnień prezydenta. Zamiast obiecywanych przez P.Z 2 tys. metrów może być niewielka przestrzeń.
    Ale nikt nie chce wycofać się z bzdurnego pomysłu.
    Trzeba nauczyć się pokory i czasami przyznać się do błędu. Jeszcze wszystko jest do naprawienia.
  • ka.cha411 11.05.13, 20:33
    O ile radni (oczywiście nie wszyscy) mogli zostać wpuszczeni w maliny i może faktycznie chcieliby coś naprawić to dyrektor i władza doskonale wiedzą co robią. Żeby nie było radni też mają obowiązek najpierw wiedzieć później podejmować takie decyzje.

czytacz9 napisał:

> Jak widać nie ma nic pewnego, mimo zapewnień prezydenta. Zamiast obiecywanych p
    > rzez P.Z 2 tys. metrów może być niewielka przestrzeń.
    > Ale nikt nie chce wycofać się z bzdurnego pomysłu.
    > Trzeba nauczyć się pokory i czasami przyznać się do błędu. Jeszcze wszystko jes
    > t do naprawienia.
  • nielot_dodo 11.05.13, 20:33
    kar-b napisał(a):
    > Szanowana Pani Karolino,
    > w nowym budynku dworca na pewno znajdować się będzie nowoczesna mediateka. Szcz
    > egóły są cały czas ustalane, również jeżeli chodzi o metraż. Chcemy, aby była t
    > o możliwie jak największa przestrzeń. Zapewne pamięta Pani,że inwestycja ta jes
    > t dofinansowana z funduszy zewnętrznych i wszelkie nasze plany muszą być uzgadn
    > iane ze stroną współfinansującą. Dlatego sprawa cały czas jest w toku.
    > pozdrawiam

To co łune tam samowolę uprawiają??? Przecież budowa rozpoczęta na podstawie prawomocnego pozwolenia, do którego załącznikiem jest konkretny, zaopiniowany projekt.
    Będzie zmiana projektu i zmiana pozwolenia?
    Na wszelki wypadek furtka na opóźnienia się przyda, chociaż w komunalnym na Kolejowej tricki ze świetlicą, odsprzedawaniem spółdzielni itp. w łeb wzięły.
  • platroman 12.05.13, 16:54
    Oni generalnie ściemniają na każdym kroku taki PR.

To zdanie miasta.
    "Urzędnicy przekonują jednak, że czytelnicy oprócz książek na półkach, oczekują także wydarzeń kulturalnych i promocyjnych w placówce, informacji i relacji ze zdjęciami na stronie internetowej biblioteki, kolorowych plakatów zachęcających do udziału w różnych wydarzeniach. - Do wykonywania tych zadań został właśnie zatrudniony specjalista ds. marketingu - mówi Tamara Mytkowska. Rozpoczął pracę już od lipca."
    Tekst linka

Czyżby? Zapewne "głosują swoimi nogami"
    Ilu było zainteresowanych taką imprezą jak:
    Tekst linka
    Tekst linka
    bo tu dlaczego są takie zdjęcia na stronie tej instytucji:
    Tekst linka
    zdradza Tekst linka
    OK. Jest moja zgoda nawet na tak kameralne spotkania - to niz złego ale po co ten cyrk. Wszyscy wiedzą, że jak robi się tzw. liczebną widownię. Nie o to chodzi bo tam są też takie z dużą widownią ale to pewno grupy zorganizowane przez inne instytucje.

Nie dajmy się oszukać zgodnie ze słowami dyrektorki Biblioteki.
    Problem i protest pojawia się kiedy takie dyrdymały wciska się nam ustami rzecznika miasta " że czytelnicy oprócz książek na półkach, oczekują także wydarzeń kulturalnych i promocyjnych w placówce" a szanowna władza nie reaguje na opinie publiczną w sprawie braku nowych książek na Sowińskiego.
    Nie padnę ofiarą oszustw medialnych bibliotecznej propagandy sukcesu. Miasta takoż.
  • vulcanik222 29.04.13, 16:44
    No cóż, pan Piotr Z, miał zupełnie inne podejście do spraw społecznych, gdy latał z kartką i długopisem, a później z mikrofonem. Wtedy bronił likwidacji szkoły nr 3, jego żona aktywnie uczestniczyła w ratowaniu wówczas również zagrożonej biblioteki, wiedział gdzie dzieje się źle. Ale jak widać starą prawdę "punkt widzenia zmienia się w zależności od punktu siedzenia" , teraz ma wszystkich gdzieś głęboko w..........Z rzecznika ludu stał się pogromcą tego samego ludu. Ale może już niedługo... bo chyba oprócz wiernej p. M nie wiele osób w naszym mieście zagłosuje na niego w najbliższych wyborach. Już dość napsuł.
  • 2-kasia123 30.04.13, 20:35
    Jak widać kiedyś bronił a teraz trzeba przed nim bronić biblioteki.
    Nie wiem czy wykonuje polecenia szefa czy z własnej nieprzymuszonej woli decyduje się na takie głupoty.
  • iwo-k-ob 05.05.13, 00:10
    wiele materiałów z sieci!
    www.facebook.com/pages/STOP-Likwidacji-Biblioteki-na-Sowi%C5%84skiego-w-Legionowie/155138747996038?fref=ts
  • platroman 01.05.13, 18:36
    A może tu jest dobre miejsce na jedno piętro dla Biblioteki i jedno piętro w Centrum Komunikacyjnym dla Mediateki. Może takie rozwiązanie zadowoli mieszkańców i w końcu zamknie temat Biblioteki. Działka nr 80 należąca do miasta przydałaby się pewno Spółdzielni. Czy mam rację ???
    Polityków głowa żeby się dogadali !!!
    "Inwestycja ANAT powstaje w ścisłym centrum Legionowa, naprzeciwko Ratusza i Urzędu Skarbowego przy ulicy Piłsudskiego stanowiącej główny ciąg handlowy miasta. [....]
    Reprezentacyjną część inwestycji stanowi całkowicie przeszklona, trzypiętrowa część biurowa usytuowana przy rondzie u zbiegu ulic Piłsudskiego i Sowińskiego. Spółdzielnia planuje sprzedaż całości lub poszczególnych pięter. Biurowiec posiada oddzielne wejście, windę, klimatyzację oraz miejsca postojowe w garażu podziemnym."
    rynekpierwotny.com/mieszkania/mazowieckie/legionowski/spoldzielnia-mieszkaniowa-lokatorsko-wlasnosciowa-w-legionowie,anat-budynki-b-i-c/
    Piękne byłoby połączenie - jedna Biblioteka główna w Centrum Komunikacyjnym a druga visa vis Ratusza. Ach! i jaki widok !!! Takie patrzenie na Bibliotekę przyszłości jest jak najbardziej do przyjęcia (mimo, że najlepszym byłby własny budynek) Ale cóż wykolegowano nas czytelników ... W oczekiwaniu na łaskę okazało się, że uciekł nam pociąg do UE a SKM-ką tam nie dojedziemy.)

Pokorne ciele dwie matki ssie ale jak to nie matka tylko ojciec to właśnie tak wychodzi.
  • 1dagmara333 03.05.13, 09:47
    Byłoby super, ale niestety nie chce mi się wierzyć w dobre intencje prezydenta.
    W ogóle jestem wściekła na dyrektorkę i pozwalającego jej na wszystko prezydenta (chyba P.Z, bo ten główny nie zawraca sobie głowy takimi bzdurami).
    Mimo że radni jeszcze nie uchwalili zamknięcia filii na Sowińskiego to ta pseudo dyrektorka już nie kupuje tam książek. Za to kupiła nowe ibuki. Ma w nosie nas czytelników a prezydent i radni na to pozwalają. Odsyłam do zapytań do prezydenta.
    Czy jest ktoś kto powstrzyma tę panią przed dalszym niszczeniem biblioteki?
    Dlaczego miesjscowe media (poza powiatową) w ogóle nie zabierają głosu na ten temat?
  • w.iwo 03.05.13, 10:43
    fakt, biblioteka w przeszklonej części naprzeciwko Ratusza to marzenie...
    wiesz kto to wynajmuje? odpowiedź na to pytanie na pewno wiele by wyjaśniła w tej dyskusji... ;]
  • maturzystka134 04.05.13, 12:31
    idealne rozwiązanie.... czy ktoś może zadał pytanie do prezydenta w tej sprawie?
    niestety jak dla mnie nasi radni wraz z władzami ciągle mają nas czytelników gdzieś i nic nie zrobią, żeby zatrzymać na Sowińskiego bibliotekę, o którą tak bardzo walczymy... a tym bardziej nie zrobi tego szanowna pani dyrektor biblioteki....
  • 1mamuska79 06.05.13, 21:31
    Co Ty chcesz od dyrektorki, ona ma większy problem - jak nadal nie dać się oderwać od stołka.

Ale zastanawiający jest dla mnie fakt, że prezydent na konferencji powiedział, że jeszcze nie przesądzone jest miejsce dla biblioteki w Centrum Komunikacyjnym.
    Ale według władz już trzeba zamknąć filię na Sowińskiego.
    Niech mi ktoś wytłumaczy gdzie tu jest logika i zdrowy rozsądek?
  • numer170 08.05.13, 09:31
    Nie rozumiesz, że po nas choćby potop? To jest styl rządzenia naszych władz. W imię niewiadomo czyich interesów likwiduje się to co dobrze działa. Pytanie czyje to interesy?

A właśnie w tym miejscu biblioteka to marzenie - tu jest centrum miasta, ratusz, dobra komunikacja. Można sprzedać spóldzielni ten teren na Sowińskiego a w ramach rozliczeń dostać jakiś metraż w tym nowym bloku. Chyba się nie mylę, że ten budynek należy do spółdzielni.
    Tu jest pole do popisu dla radnych i prezydenta. O dyrektorce nie mówię bo ona nie ma głosu, wykonuje polecenia bez mrugnięcia okiem.
  • karen-o 11.05.13, 22:48
    Genialne rozwiązanie tylko, że kto będzie miał w tym interes.
  • mama.trojki 11.05.13, 23:07
    Przede wszystkim chyba jednak kosztowne rozwiązanie. Szukałam lokalu na biznes w tym budynku. Cena zwaliła mnie z nóg, nadal szczęki z podłogi nie podniosłam... chyba, że prezydent ma zniżkę :P
  • milosniczkaksiazki 11.05.13, 21:17
    Ja już w ogóle nie rozumiem postępowania dyrektorki biblioteki. Z tego co widzę i słyszę jak dotychczas nie ma decyzji ani pewności na temat nowej biblioteki czy mediateki (jak zwał to zwał, wiadomo o co chodzi). Dlaczego więc pozbawia się czytelników tej filii nowych książek, przecież przy połączeniu one nie przepadną. Czy za te pieniądze kupione były ibuki? Gdzie tu zdrowy rozsądek?
    Ilu czytelników korzysta z tych ibuków a ilu z książek?
    Czy w Legionowie można tak bezczelnie lekceważyć mieszkańców?
    Panie prezydencie my czytelnicy jesteśmy również wyborcami.
  • kar-b 12.05.13, 10:38
    Myślę, że należy przede wszystkim zawalczyć o opóźnienie zamknięcia biblioteki - nie ma nic złego w budowie nowej siedziby, ale widać, że prezydent i dyrektor nie są do tego przygotowani, decyzja została podjęta zbyt wcześnie. Książki ze zlikwidowanej filii nr 5 leżą w ogromnej części w piwnicy filii nr 1, a co będzie z książkami z f.nr 1? Takich pozycji jak w filii nr 1 nie ma nigdzie indziej. Wypowiedź prezydenta jest skandaliczna (wywiad dla tv legionowskiej) - jak się ludziom coś zabiera, to zawsze protestują - on nie rozumie, że biblioteka to nie sklep spozywczy i to nie jest wszystko jedno do której filii pójdziemy, bo w każdej jest to samo. Otóż nie - nie w każdej. Dyrektorka biblioteki za identyczną ignorancję powinna zostać odwołana.
  • bibliofil232 12.05.13, 19:57
    Popieram, popieram, jeszcze raz popieram.
    Przykro mówić ale ignorancja prezydentów w temacie bibliotek jest faktem ale co się dziwić, przecież nie chodzą do biblioteki. Natomiast zupełnie czymś innym jest ignorancja dyrektorki biblioteki. Jeśli jej nie zależy na tak dobrej filii, z bardzo bogatym księgozbiorem powinna sama podać się do dymisji, bo nie zasługuje na stanowisko dyrektora biblioteki powiatowej.
  • psychomaszyna 11.05.13, 21:48
    Na osiedlu Jagiellońska mamy 3 punkty biblioteczne.

Ile mamy na osiedlu Piaski? Tam też jest Legionowo. Może warto byłoby przesunąć filię nr 1 na Piaski?
  • milosniczkaksiazki 11.05.13, 21:52
    Przecież ma być na Dworcu, o przepraszam w Centrum Komunikacyjnym to po drugiej stronie torów już Piaski.
    O jakich 3 punktach mówisz na osiedlu Jagiellońska?
    Zapominasz również o mieszkańcach osiedla Sobieskiego - im też należy się biblioteka.
  • karen-o 11.05.13, 22:45
    psychomaszyna napisał:

> Na osiedlu Jagiellońska mamy 3 punkty biblioteczne.
    >
    > Ile mamy na osiedlu Piaski? Tam też jest Legionowo. Może warto byłoby przesunąć
    > filię nr 1 na Piaski?

Czy coś się zmieniło w ostatnim miesiącu? Z tego co wiem to jest tylko 1 punkt biblioteczny na Osiedlu Młodych. Poza tym biblioteka Główna na Broniewskiego jako miejsce tymczasowe w szkole do września 2013 roku (chyba, że jej przedłużą ale to 3 raz bodajże byłoby), ta filia na Sowińskiego (która była kiedyś odkąd sięgnę pamięcią główną), filia w piwnicy na Targowej w budynku MOKu i jeszcze filia na Roi (ale tej nie znam). Czy coś pominęłam.
    Bo tej mordowni w Ratuszu gdzie są tylko same komputery okupowane przez amatorów gier wszelakich nie biorę nawet pod uwagę. A swoją drogą powinna to być jedynie czytelnia ibuków a nie kafejka internetowa.

Po przeniesieniu głównej do centrum Komunikacyjnego (bo skoro działkę sprzedali koło muzeum gdzie już miał starosta przytulić biednego tułacza to nie wywiną takiego numeru żeby wykolegować ich też z francuzami) to Piaski będą miały dość blisko i ta Sowińskiego będzie miała jak najbardziej nadal sens istnienia.
  • bibliofil232 12.05.13, 20:28
    Oczywiście masz rację, ponieważ skazywanie mieszkańców okolic Sobieskiego, Husarskiej, Pałacowej na dyrdanie po książkę na dworzec jest delikatnie mówiąc bezmyślnością.
    Ale jak dotychczas widać to radni, władze miasta oraz tzw. dyrektorka mają wyłączone myślenie.
  • mat-mus2 12.05.13, 21:35
    A ja chcę zwrócić uwagę, że żadnej placówki bibliotecznej nie ma tez na Przystanku. Na Targową trzeba przedostać się przez tory, a na Sowińskiego jeżdżą autobusy i dla wielu mieszkańców tej okolicy jest to bardzo wygodne.Poza tym na Sowińskiego biblioteka była od zawsze i wszyscy ją znają. Ale dla dyrektorki ważna jest tylko ta placówka, w której ona ma swój gabinet. Mam nadzieję że na dworzec to przeniosą tylko jej gabinet i wtedy będzie w "centrum"
  • diak2 12.05.13, 21:51
    Może ten gabinet tak szybko nie będzie!
    Tekst linka
  • zdebeq 12.05.13, 22:54
    a tak na marginesie,
    wcześniej ktoś napisał, że biblioteka ma zarejestrowanych 2000 czytelników.
    Nie wydaje Wam się, że to bardzo bardzo mało?
    --
    jestem bez winy i pierwszy rzucam kamień
  • ka.cha411 13.05.13, 00:18
    zdebeq napisał:

> a tak na marginesie,
    > wcześniej ktoś napisał, że biblioteka ma zarejestrowanych 2000 czytelników.

Oj, to nie tak zobacz to są dane z Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego i na wykresach widać że koło 8 tys. Tam ciekawym zestawieniem jest to że nie ilość czytelników ani ilość książek decyduje o ilości wypożyczeń.
    Tekst linka
    Myślę, że sekret jest właśnie w tym że ludzie są przyzwyczajeni do miejsca (podobnie jest ze sklepami przenosi się i traci klientów i musi odbudowywać od nowa sympatię nowych). Człowiek już tak ma ja jak wchodzę i mi ustawienie produktów na półkach zmienią to mam nerwa i potrafię już tam nie chodzić.
  • zchotomowa 13.05.13, 06:25
    zdebeq napisał:
    > wcześniej ktoś napisał, że biblioteka ma zarejestrowanych 2000 czytelników.
    > Nie wydaje Wam się, że to bardzo bardzo mało?

Nie.

Jeśli w Legionowie masz 50.000 mieszkańców, to oznacza to 4% mieszkańców. Teraz warto to zestawić z wynikami czytelnictwa ( www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/797665,60-procent-Polakow-przez-rok-nie-tknelo-ksiazki ), to się okaże, że wcale nie jest tak źle. Co więcej, klient Biblioteki to specyficzna jednostka, zwykle czytającą zdecydowanie powyżej średniej i zauważalnie wyższym wykształceniem.

Obserwacja z teraz, obok: duży port lotniczy, 1/3 ludzie wokoło mnie czyta książki. Tak więc czytanie książek niewątpliwie ma coś wspólnego z wykształceniem i otwarciem na świat.

A teraz porównaj to z wypowiedziami naczelnika promocji powiatu, człowieka mającego trudności z poprawnym wysłowieniem się :)

pozdrawiam,

Marcin
  • mama.trojki 13.05.13, 13:56
    Nie można uogólniać. To, że ktoś nie korzysta z Biblioteki nie oznacza, że nie czyta. Ja kocham książki, czytam dużo, jestem wykształcona znacznie powyżej średniej krajowej a w Bibliotece byłam ostatnio na studiach (i to tych pierwszych z kilku, które ukończyłam). Po prostu wolę kupić książki, te które mi się podobają zostawiam, inne oddaję rodzinie, znajomym. Czy to, że moja noga nie przekroczyła progu legionowskiej Biblioteki sprawia, że jestem czytelnikiem drugiej kategorii?

zchotomowa napisał(a):

Co więcej, klient Biblioteki to specyficzna jednostka, zwykle czytającą zdecydowanie powyżej średniej i
    zauważalnie wyższym wykształceniem.
  • 1dagmara333 16.05.13, 15:32
    Syty głodnego nie zrozumie. Nie jesteś czytelniczką drugiej kategorii ale masz kasę na nowe książki to nie chodzisz do biblioteki. Ale takich osób jest naprawdę niewiele. Dużo osób ma kasę ale nie czyta, najwięcej jednak nie ma na nowe książki i musi korzystać z biblioteki. I to o nich należy przezde wszystkim zadbać.
  • numer170 13.05.13, 09:33
    Widać że nie chodzisz do biblioteki. Na Sowińskiego zawsze jest sporo osób wypożyczających książki. Ponadto masz błędne dane, bo czytelników w tej 1 placówce jest prawie 4 tys., łącznie we wszystkich placówkach około 8 tys.
    Moje obserwacje potwierdzają opinie Marcina, wystarczy pojeździć pociągiem do pracy. Większość czyta książki.
    To samo w autobusach, metrze.
  • 7gucio 14.05.13, 16:11
    Nie każdego stać na zakup nowych książek tak jak mama.trojki. Dlatego dla wielu osób, szczególnie starszych biblioteka jest bardzo ważnym miejscem. Tu nie tylko mogą wypożyczyć ulubioną książkę ale również wymienić opinie z innymi czytelnikami. Dlatego jest takie przywiązanie do biblioteki na Sowińskiego. Ja tu należę od początku lat 90. Mnie bezosobowość i zbytnia nowoczesność nie do końca odpowiada.

• protoplasta232 21.05.13, 08:46
    Mam propozycję do stowarzyszenie. W odpowiedziach pana prezydenta jest stwierdzenie:
    Szanowna Pani,
    nie przypominam sobie, aby oficjalnie wpłynęła jakaś skarga na dyrektor Masiak. Anonimowe wyrażanie opinii w internecie rządzi się swoimi prawami, ja natomiast wolę się ustosunkowywać do autentycznych zarzutów, a nie sieciowych. W sprawie zakupu książek proszę pytać u źródła, czyli Panią dyrektor Masiak. Jeśli zaś chodzi o likwidację filii nr 1 przypominam, że została przyjęta jedynie uchwała intencyjna - decyzja zostanie podjęta przez Radę Miasta w drugiej połowie roku.
    Może złożyć jako stowarzyszenie oficjalną skargę na dyrektorkę, ponieważ szkodzi ona zarówno bibliotece dążąc do likwidacji filii biblioteki, jak i nam czytelnikom tej placówki, ponieważ nie kupuje tam nowych książek. A przecież pan prezydent twierdzi, że to uchwała intencyjna. Pani Masiak na pytania odpowiada w sposób bezmyślny klepiąc regułkę reklamującą bibliotekę główną.
  • czytacz9 22.05.13, 08:25
    Słuchajcie to już 500 wpis a jesteśmy w tym samym miejscu. Moim zdaniem chcą wziąć nas na przetrzymanie. Odpowiedzi dyrektorki i prezydenta nic nie wnoszą do sprawy. Co poniektórzy mówią, że już jest pozamiatane.
    Pytam się dla kogo jest nasza władza, dlaczego nie stać ich na szczerość, dlaczego nie mają sensownych argumentów (bo to co nam piszą to jedna wielka bzdura, nikt w nią nie wierzy nawet radni).
    O co w tym wszystkim chodzi?
  • kar-b 23.05.13, 23:12
    Ja napisałam pismo do dyr. Masiak z pytaniami, ciągle czekam na odpowiedź, to już 3 tygodnie. Zobaczymy... Polecam to każdemu, kto chce coś zacząć naprawdę robić!

"Dlaczego wystąpiła Pani z wnioskiem o likwidację Filii nr 1 w momencie, kiedy jeszcze nie
    zastała podjęta decyzja o docelowej lokalizacji MiPBP, a Biblioteka Główna mieści się w
    wynajmowanym pomieszczeniu, podczas gdy budynek przy ul. Sowińskiego jest własnością
    gminy?
    Czytelnicy będą pozbawieni mozliwości korzystania z wielu wartościowych pozycji, których nie ma w żadnej innej filii w Legionowie - jak Pani wyobraza sobie zapewnienie ciągłego dostępu do ksiązek?
    Czy wie Pani, że Prezydent Legionowa odmówił oficjalnej deklaracji zamiaru umieszczenia
    biblioteki lub przeznaczenia powierzchni na jej cele w budynku budowanego dworca?

Zgodnie z tym,co powiedziała Pani na sesji Rady Miasta, Prezydent zapewnił środki na pensje
    pracowników likwidowanej filii, uzależnił ich zatrudnienie od Pani decyzji. Jako czytelnicy
    przyzwyczajeni do kompetentnych pracowników Filii nr 1 chcielibyśmy wiedzieć czy
    pracownicy ci zostaną zatrudnieni w innych oddziałach Biblioteki czy zostaną zwolnieni?

Dlaczego zostały wstrzymane wszelkie środki na zakup nowych pozycji książkowych do Filii
    nr 1, jeśli nie została podjęta decyzja o likwidacji, a jedynie o intencji? Przeciez ksiązki z
    Filii nr 1 nawet po jej potencjalnej likwidacji mogą dołączyć do innych zbiorów w NOWYM gmachu biblioteki.

Dlaczego rozporządziła Pani, by nie wpisywać do katalogu i pozbyć się tzw. ,,0", podczas gdy
    niejednokrotnie są to bardzo cenne i niedostępne pozycje?

Jakie są plany dotyczące budynku, w którym obecnie mieści się Filia nr 1 Biblioteki po jej potencjalnej likwidacji? "

To nic nie kosztuje, warto przejść się z kilkoma pytaniami do sekretariatu przy Broniewskiego! Dyrektor nie może dłużej bagatelizowac opinii czytelników, w końcu dzięki nim ma gdzie pracować...
  • 1dagmara333 24.05.13, 08:50
    Może masz rację. Ja drogą mailową zadawałam pytania dyrektorce i prezydentowi odnoszące się do likwidacji filii1 i braku zakupów nowych książek. Niestety odpowiedzi były na żenującym poziomie. To niestety świadczy o lekceważeniu czytelników, mieszkańców.
    Może Twoja droga jest znacznie lepsza. OK, wszystkiego należy spróbować.
    Pozdrawiam
    Mam nadzieję, że dasz znać jaką odpowiedź otrzymałaś.
  • at-az 22.05.13, 23:21
    Pytanie:
    W odpowiedziach Prezydenta

Panie Prezydencie, w imieniu wielu czytelników zwracam się z prośbą o powstrzymanie się od likwidacji filii nr 1 biblioteki do momentu powstania budynku, do którego dyrektor zamierza przenieść książki. Z poważaniem, Anna S.
    (Anna S., 21-05-2013)
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani Anno,
    decyzja o likwidacji filii nr 1 nie została jeszcze podjęta. Zadecydują o tym radni jesienią tego roku.
    pozdrawia
  • bibliofil232 23.05.13, 08:34
    To niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego dyrektorka wychodzi przed szereg nie dając pieniędzy na książki do filii? Ona już ją zlikwidowała nie czekając na decyzje radnych.
    To jest absolutne lekceważenie radnych! Jak radni wybrani przez mieszkańców pozwalają tak sobą pomiatać? Więcej godności moi państwo, pokażcie wreszcie, że służycie ludziom a nie prezydentowi i jego poplecznikom.
  • zchotomowa 24.05.13, 16:12
    Likwidacją Biblioteki na ul. Sowińskiego zainteresowali się Radni Powiatu, trzeba oddać, że o bibliotekę walczy Radny Piotr Płaciszewski, który uparcie domagał się, by Rada Powiatu przedyskutowała kwestię i przekazała swoje stanowisko radzie miasta Legionowo (bo też biblioteka na Sowińskiego jest także powiatową).

Drodzy Czytelnicy,

to naprawdę ostatni moment na Waszą manifestację, inaczej te wszystkie Pachulskie i reszta zamkną najważniejszy obiekt biblioteczny w mieście na cztery spusty i zostanie wam wyłącznie zabawa z klaunami. Zbierzcie się i do roboty, Radnych Powiatu warto edukować, oni przyswajają, wiem to z autopsji.

pozdrawiam,

Marcin
  • numer170 24.05.13, 20:15
    Super, że Rada Powiatu przynajmniej zainteresowała się tą sprawą. Czy coś z tego wyjdzie to się dopiero okaże. W mieście też miała odbyć się debata na temat biblioteki. Jak do tej pory nic na ten temat nie słychać.
    Masz rację, że teraz ruch należy do czytelników. Mam nadzieję, że poza podpisami przynajmniej część osób będzie mogło zagościć na sesji powiatu.
    Legionowo liczy, że temat da się wyciszyć.
    Tylko szkoda, że prezydent udaje, że nie widzi działań na szkodę czytelników. Inaczej nie umiem nazwać próby zamknięcia filii 1 i brak pieniędzy na książki dla tej placówki.
  • platroman 24.05.13, 22:51
    zchotomowa napisał(a):

> Zbierzcie się i do roboty, Radnych
    > Powiatu warto edukować, oni przyswajają, wiem to z autopsji.
    >
    Na prawdę tak myślisz, że dadzą radę pojąć potrzeby zwykłych mieszkańców, czytelników skoro sami są "wybitnymi" wybrańcami? Czy sądzisz, że zbliżające się wybory (ale jednak za rok!) już niektórym otwierają przesyły międzykomórkowe w mózgach? Sorry, nie jestem nie dowiarkiem ale trochę w to wątpię.
    Jak widzę wizja flagowego Centrum Komunikacji co poniektórym odbiera i tak mały rozumek. Ja cyt. klasyka chcę tak mało od tego miasta w zamian, że tu mieszkam że to szok. Chcę przyjechać po pracy ze stolicy (bo niestety tu jej nie ma) wysiąść z Transluda, iść do sklepu "kupić sobie bułkę i wędlinę" i po drugiej stronie wypożyczyć dobrą książkę. Czy to dużo? Myślę, że zdecydowanie za mało z uwagi na wysokość podatków jaki płacę w tej sypialni.
  • zchotomowa 25.05.13, 09:34
    platroman napisał(a):

> Na prawdę tak myślisz, że dadzą radę pojąć potrzeby zwykłych mieszkańców, czyte
    > lników skoro sami są "wybitnymi" wybrańcami? Czy sądzisz, że zbliżające się wyb
    > ory (ale jednak za rok!) (...)

nic nie sądzę i nic nie myślę. Wiem, że jak nie podejmiecie miecza i nie zrobicie awantury, to zamkną bibliotekę w piz... i nawet tego nie zauważą, bo przecież oni nie czytają. Dopóki nie będzie zauważalną silą, liczbą ludzi, nie dostaniecie ani głosu, ani też Wasze prawa nie zostaną uszanowane.

do walki,

Marcin
  • kar-b 25.05.13, 10:18
    To nie jest tylko walka z radnymi, ale z dyrektorem.
    Otrzymałam właśnie odpowiedź na pismo z ODMOWĄ odpowiedzi, z uwagi na brak widocznego interesu publicznego! Ta pani ma nas za idiotów, chce podstawy prawnej do odpowiedzi, podczas gdy KAŻDY ma prawo konstytucyjne do informacji od instytucji publicznej, przedszkolak i emeryt. Ma niezłego prawnika, ale nie wygra. Mam 7 dni na odwołanie, nie omieszkam. Proszę, aby wszyscy, którzy są zainteresowani losem filii nr 1 pisali do niej, bo ta pani NIE WIDZI INTERESU w odpowiedziach na tego typu pytania. Udaje, że nie wie o sprzeciwie czytelników. Nie dajmy o sobie zapomnieć, pokażmy, że nie może tak zagrywać.
  • zchotomowa 25.05.13, 11:51
    Błąd,

Dyrektorka jest bez znaczenia, to wyłącznie pionek, którym steruje układanka Prezydent Miasta (zwierzchnik) i Prezes Spółdzielni (jedyny beneficjentów zamknięcia biblioteki na Sowinskiego). Dlatego rozmowa z dyrektorka jest pozbawiona celu.

Pozdrawiam,

Marcin
  • bibliofil232 28.05.13, 09:47
    Ja wysłałam maila do dyrektorki 21 maja i ponieważ nie mam odpowiedzi dzisiaj ponownie, Napiszę również do prezydenta.
    W mailu pytałem się przede wszystkim o zakup książek dla f1, widocznie nie jest to temat wygodny.

Treść pytania:
    Pani Dyrektor zwracam się z pytaniem dotyczącym zakupu nowych książek dla filii na Sowińskiego. Dlaczego pozbawia nas Pani wyboru placówki do której chcemy chodzić i poprzez zupełnie niezrozumiałą dla mnie złośliwość nie daje środków na nowe książki.

Rozumiem że chce Pani podnieść rangę placówki na Broniewskiego i zwiększyć czytelnictwo, ale chyba nie tędy droga.
    Teraz traktuje nas Pani jak czytelników drugiej kategorii, to jest jak szantaż - chcecie nowości to marsz na Broniewskiego!

• 2-kasia123 25.05.13, 13:16
    Ta pani właśnie wykazuje się wyjątkową arogancją. A pan prezydent nadal nie widzi problemu, nie dość tego w swoich odpowiedziach utrzymuje że nie wpłynęła żadna skarga na dyrektor biblioteki.
    Ta pani łaski nie robi udzielając odpowiedzi, to jej obowiązek, ponieważ to jest informacja publiczna.
    Już trybiki u mnie pracują, jakie pytania jej zadać.
    Zachęcam innych
  • mat-mus2 28.05.13, 09:53
    A ja mam nadzieję, że nareszcie to nie my, czytelnicy F 1 będziemy zadawać tej pani konkretne pytania, tylko zrobią to wreszcie radni miejscy , a może też ci z powiatu.Odpowiedzi będzie wtedy musiała udzielić . Chyba najwyższy czas na poniesienie konsekwencji za takie bezczelne zachowanie wobec ludzi, dla których została powołana na to stanowisko i którym ma służyć. To nie czytelnicy mają być dla sławy dyrektora tej placówki, tylko dyrektor i podlegli mu pracownicy biblioteki mają służyć czytelnikom. Taka zależność jest od chwili powołania biblioteki. Może wreszcie zauważą to nasi radni i mimo wyraźnej zależności dyrektorki i pana P Z, zrobią porządek na tym stanowisku. A pytania stawiajmy prezydentowi, żeby nie zapomniał o nas i problemie.
  • kar-b 28.05.13, 13:10
    Radni są za likwidacją filii, nie ma co liczyć na zmianę, chyba że zwyczajnie się przestraszą. Miasto chce budynek i działkę - to nie ulega wątpliwości. Trzeba zadawać pytania o dane, na podstawie których podejmowana jest decyzja. Dyrektor motywuje ją chęcią zaspokojenia potrzeb czytelników, podczas gdy nie istnieją żadne takie dane, a badania czytelnictwa świadczą przeciw tej chorej decyzji.

Dyrektor ma 14 dni na odpowiedź na pytania. Wszystkie te dane powinny być jawne na podstawie ustawy o dostępie do inf. publicznych.
  • numer170 29.05.13, 08:44
    Napisałaś, że dyrektor motywuje likwidacje filii chęcią zaspokojenia potrzeb czytelników.
    A co ta osoba wie na ten temat. Kiedy spotkała się z czytelnikami? Na maile, które dostaje bzdurnie odpowiada, podobne odpowiedzi są na pytania do prezydenta.
    Czy radni naprawdę nie widzą tej ewidentnej manipulacji ze strony prezydenta.
    Jeżeli wierzą w to co im mówi dyrektorka i władze to absolutnie nie mają żadnego moralnego prawa do bycia radnym, czyli przedstawicielem mieszkańców i pobierania diety radnego.
    Wstyd moi państwo, wstyd.
  • marek_ka_lwo 29.05.13, 12:40
    głos zabrała radna miejska blog
  • kar-b 30.05.13, 19:16
    Ta wypowiedź radnej jest bardzo niesprawiedliwa. Nikt nie kwestionuje racjonalności nowego budynku czy nowych form udostępniania książki. Ale NIE TAK. Nie likwidacja Filii nr 1 już teraz, bez budynku, bez absolutnie żadnych planów. NIE dla zabrania ksiażek, oddawania zerówek. NIE dla pozbawiania dostępu do książek. Należę do młodego pokolenia i czytam, jak większość moich znajomych. To nie prawda, że potrzebujemy ibuków, do nich potrzebny jest np. tablet i STAŁY dostęp do Internetu, a tego nie mamy, likwidowanie biblioteki w takiej sytuacji to nieporozumienie, mamienie nas ibukami do FIKCJA. Zasoby książkowe biblioteki głównej to jakaś pomyłka, skandal, nie tam klasycznych pozycji literatury, ale i nowych, ciekawych opracowań! Wszystko co wartościowe zostało oddane z nakazu dyrektora.

Przykre, że najwięcej mają do powiedzenia osoby, które nie korzystają z biblioteki i zupełnie nie rozumieją problemu, a po wypowiedziach radnych wnioskuję, że do tej grupy należą. Nikt, kto ceni książkę nie mógłby spokojnie patrzeć jak tysiące książek opuszczają wszystkie filie na polecenie dyr. Masiak TYLKO dlatego, że pochodzą z darów. Zabrałam z biblioteki unikatowe pozycje, jedyne wydania, i najnowsze, i te starsze. I bardzo mi przykro, że nikt z czytelników już ich nie przeczyta.

Zdobywanie czytelników klaunami to zdecydowanie pomyłka. Jeśli wszystko byłoby na najwyższym poziomie, nikt by się nie przyczepiał do organizowania zabaw w weekedy. Ale w obliczu domniemanych oszczędności, takie kroki oceniam negatywnie. Nie tędy droga; bez trudu można organizować ciekawe spotkania, kreatywne, rozwijające, majace jakikolwiek związek z książkami. Nie upadliśmy - jako społeczeństwo, pokolenia - jeszcze tak nisko, żeby rzeczywiście JEDYNĄ szansą na ściągnięcie dziecka do biblioteki było ganianie za klaunami. Przykre, że radna i dyr. Masiak tak to oceniają.
  • milosniczkaksiazki 31.05.13, 09:40
    Cieszę się, że młodzi ludzie mają w sprawie książek tak zbliżone do mnie poglądy. Jest to bardzo krzepiące, tym bardziej że władze miasta, radni oraz tzw. dyrektorka biblioteki za wszelką cenę próbują zlikwidować najlepszą filię w Legionowie.
    Na pewno nikt by nie miał nic przeciwko klaunom dla dzieci, gdyby nie niszczono dobrze funkcjonującej placówki w imię bliżej nieokreślonej racjonalizacji wydatków.
    Pani radna jako polonistka zamiast dawać przykład młodzieży i promować czytelnictwo dąży do likwidacji filii biblioteki. A później zdziwienie, że młodzież nie umie czytać ze zrozumieniem.
  • 7gucio 31.05.13, 17:13
    Czy widzieliście odpowiedź pana prezydenta na pytania dotyczące zakupów książek do filii 1?

Dopóki nie zostanie podjęta decyzja co do dalszych losów filii nr 1, zakup pozycji książkowych do tej jednostki wydaje się być nieracjonalny. Przypominam również, że w Bibliotece Głównej, znajdującej się zaledwie 300 metrów dalej, jest stale uzupełniany księgozbiór i każdy spragniony nowości czytelnik może z niego skorzystać.
    Pozdrawiam

Według mnie nieracjonalne jest utrzymywanie na stołku osoby, która nie ma argumentów i bezmyślnie powtarza to samo.

Jeśli radni jeszcze nie podjęli decyzji to ta biblioteka powinna działać na normalnych warunkach, nie może sobie dyrektorka pozbawiać czytelników książek bo jej się tak podoba.

Czy mi się wydaje, czy odległość się między filiami zmniejsza, chyba na początku było 400 m.
  • kar-b 31.05.13, 22:31
    Dokładnie, najpierw było 400 m. Poza tym... naprawdę ciężko pisać pytania do prezydenta i czytać te odpowiedzi, pisane byle tylko odhaczyć. Obowiązkiem wynikającym z ustawy o bibliotekach jest zapewnienie funduszy na zakup książek:
    Art. 9. 1. Organizator zapewnia warunki działalności i rozwoju biblioteki, odpowiadające jej zadaniom.
    2. Organizator ma obowiązek zapewnić w szczególności:
    1) lokal;
    2) środki na:
    a) wyposażenie,
    b) prowadzenie działalności bibliotecznej, zwłaszcza zakup materiałów bibliotecznych
    c) doskonalenie zawodowe pracowników.

Naprawdę mi przykro, że władze traktują ludzi jak ignorantów, którym można wcisnąć każdą odpowiedź.
  • czytacz9 01.06.13, 16:13
    Niestety masz rację, nasze władze myślą że mają do czynienia z zupełnymi bezmózgami.
    Likwidując kolejne filie biblioteki chcą utrzymać ten stan w społeczeństwie.
    Mam nadzieję, że się zawiodą, ponieważ w Legionowie mieszka jeszcze dużo osób, które lubią czytać książki. A co najważniejsze posiadają umiejętność czytania ze zrozumieniem.
  • w.iwo 01.06.13, 18:01
    "Niektórzy, na szczęście to nieliczna grupa, kwestionują nowatorskie pomysły. " - hmm
    jakie są to pomysły?
    co kryje się pod cudowną nazwą mediateka?
    jaki metraż będzie zajmować? co się tam znajdzie? gdzie jest projekt do oceny społecznej?
    ktoś wie? - cokolwiek konkretnego o tej nowatorskich pomysłach?
    no i jaka to nieliczna grupa? ktoś kogoś pytał? robił sondaże, konsultacje społeczne?

--
    ---------------------------------------------
    pozdrawiam ciepło :)
  • protoplasta232 01.06.13, 22:40
    A kogo to obchodzi, na pewno nie prezydenta.
    Trzeba sobie jasno powiedzieć, że prezydent gra tu swoją grę w której nie ma miejsca na potrzeby mieszkańców. Niestety póki co jesteśmy kula u nogi. Przez durnych czytelników nie można zrealizować planów. Prawdę powiedziawszy to władze nie przewidywały takiego dymu w sprawie biblioteki. Dlatego nie mają odpowiedzi na podstawowe pytania.
    Aby nie brnąć dalej w ten przygłupi plan powinni odwołać dyrektorkę i wycofać się z tego poronionego pomysłu. Tu wykazaliby się zdrowym rozsądkiem. To samo tyczy się radnych, którzy jak najszybciej powinni zacząć pracować na swój, a nie prezydenta wizerunek. Przy tak słabych notowaniach PO, należy zacząć szukać poparcia gdzie indziej.
  • numer170 02.06.13, 14:57
    Niestety nasi radni nadal nie chcą a może nie potrafią samodzielnie podejmować decyzji. Od lat robią jak im nakazuje prezydent i co teraz chcesz aby szybko się przestawili. Oni jeszcze długo będą robić "dobrze" prezydentowi. Muszą mieszkańcy wypowiadać się w sposób jednoznaczny i zadawać radnym pytania o konkretne sprawy.
    Tylko jawna i demonstracyjna dezaprobata może być kubłem zimnej wody dla pań i panów z PO, NMNS lub PS. Uświadomienie im, że pani dyrektor szkodzi bibliotece i czytelnikom, którzy są wyborcami i za rok z kawałkiem staną przed urną.
  • zdebeq 02.06.13, 15:29
    posłuchajcie sobie tego:
    www.youtube.com/watch?v=AkFqg5wAuFk
    i idźcie coś zrobić jak wam zależy, bo tak bezproduktywnej dyskusji to jeszcze świat nie widział
    --
    jestem bez winy i pierwszy rzucam kamień
  • zorzapol 03.06.13, 13:34
    Może inne pytanie do Pana Prezydenta - po co kupować jedzenie i je jeść, skoro i tak czeka Pana śmierć? Może lepiej kupić sąsiadowi, bo jemu wróżka przepowiedziała dłuższe życie. Przecież decyzja do do dalszych losów Pana jeszcze nie zapadła.
    Pozdrawiam i życzę Panie Prezydencie długiego życia bez uzupełniania kalorii.
  • bibliofil232 04.06.13, 09:21
    Na maila dotyczącego zakupu książek do filii 1 dostałem odpowiedź od dyrektorki:
    W związku z uchwałą Rady Miasta Legionowo w sprawie zamiaru likwidacji Filii Nr 1 – Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie oraz planami połączenia zbiorów bibliotecznych Biblioteki Głównej i Filii Nr 1 zakup nowości do tej filii został wstrzymany. Wobec powyższego nieracjonalnym byłoby przydzielanie środków na zakup nowych książek do Filii Nr 1.

Niestety nadal brak jest ze strony dyrektorki logicznego myślenia i poważnego traktowania mnie jako czytelnika filii nr 1. Twierdze tak ponieważ:
    1. Zamiar nie oznacza jeszcze likwidacji, radni mogą zmienić zdanie - mają do tego prawo. Tym bardziej biorąc pod uwagę zbliżające się wybory.

2. Jeśli planowane jest połączenia tych dwóch placówek to właściwie dlaczego do Filii nr 1 wstrzymane są zakupy. Przede wszystkim czyją decyzją są wstrzymane zakupy? Można wstrzymać do Biblioteki głównej.

3. Ponadto dlaczego nawet planując połączenie nieracjonalne byłoby przydzielanie środków? Rozumiem, że taka wypowiedź mogłaby paść ze strony urzędników ale nie dyrektora biblioteki, który powinien mieć świadomość, że w księgozbiorze takie same książki bywają w kilku egzemplarzach. Przy dużej liczbie czytelników to jest norma.

Podsumowując jest to jest zemsta dyrektorki na czytelnikach filii nr 1. Tylko czemu ma to służyć?

• numer170 07.06.13, 09:38
    Jak znam życie nikt Ci na te pytania nie odpowie. Nie znam przyczyn niechęci dyrektorki do filii1 i w zasadzie mam to gdzieś. Jest obowiązkiem dyrektora dbać o wszystkie placówki, po prostu ta osoba nie nadaje się na ten stołek.
    Dla mnie podstawowym pytaniem jest kwestia dlaczego mimo tak ewidentnie bezmyślnego działania osób decyzyjnych w tej kwestii oraz gorącego sprzeciwu czytelników prezydent Z. tak broni dyrektorki? Dlaczego nikt nie podejmuje dyskusji z mieszkańcami?
    Chyba wytłumaczeniem jest brak argumentów, bo tu się nic nie trzyma kupy.
  • kar-b 07.06.13, 22:11
    Osoba, która nie szanuje książek i czytelników, którym SŁUŻY piastując stanowisko dyrektora biblioteki, nie powinna pełnić takiej funkcji.

Pytanie: jakie macie pomysły, co możemy zrobić, aby zaczęto traktować nas poważnie?

Osoby, które zadają pytanie o fundusze i w sumie w ogóle o cokolwiek: powołujcie się koniecznie na artykuły ustawy o bibliotekach, bo dyrektor jest specjalistką od wymijających odpowiedzi.
  • 1dagmara333 11.06.13, 08:55
    Masz rację, że trzeba zmusić do odpowiedzi zarówno dyrektorkę jak i prezydenta do odpowiedzi na ważne dla nas pytania.
    W związku z tym wysyłam dziś maila do dyrektorki oraz do prezydenta, który ją powołał na to stanowisko.
    Może to teraz nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, ale kropla drąży skałę.
    Zapoznam się z ustawą o bibliotekach, którą polecasz może to właśnie jest sposób aby utrącić ten niezwykle "mądry" pomysł o likwidacji filii nr 1.
  • 7gucio 14.06.13, 18:05
    Prezydent Legionowa powin zgłosić do ministra swój autorski pomysł na rozwój czytelnictwa - zamykanie kolejnych filii.
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,14086855,Zdrojewski__Program_Rozwoju_Czytelnictwa_gotowy__w.html
  • mat-mus2 22.06.13, 11:00
    7gucio napisał:

> Prezydent Legionowa powin zgłosić do ministra swój autorski pomysł na rozwój cz
    > ytelnictwa - zamykanie kolejnych filii.
    > wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,14086855,Zdrojewski__Program_Rozwoju_Czytelnictwa_gotowy__w.html

A Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej powinna zostać zgłoszona do głównej nagrody - "niszczyciela bibliotek publicznych" za skladanie wniosków o likwidację podległych sobie filii.
  • milosniczkaksiazki 18.06.13, 08:56
    Super, po trzech miesiącach od podjęcia uchwały dyrektorka oraz wiceprezydent doszli do wniosku, że zlecą napisanie strategii rozwoju biblioteki i czytelnictwa
    www.bip.legionowo.pl/#Z2V0Q29udGVudCgxOTk2Mik=
    Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.
    Pani dyrektor domagamy się książek dla filii 1, już pół roku nie ma tam nowych książek.
  • ka.cha411 19.06.13, 09:48
    Najpierw było wielkie - no nareszcie coś drgnęło!
    A później ...... :(
    Promocję czytania w Legionowie przejmują: Muzeum, MOK, 2 legionowskie księgarnie, Towarzystwo Przyjaciół Legionowa a gdzie jest Biblioteka legionowska?
    „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” - ???
    www.facebook.com/photo.php?fbid=537039712999632&set=a.145169472186660.21315.141493099220964&type=1&theater
    www.instytutksiazki.pl/dkk-wydarzenia,aktualnosci,29688,strefa-wymiany-ksiazek-w-legionowie.html
  • 2-kasia123 21.06.13, 07:57
    Zastanawiające jest jedno - dlaczego biblioteka nie bierze udziału w tej akcji?
    W ogóle nie widać współpracy między biblioteką a innymi instytucjami kultury. Dlaczego?
    Zaczynam podejrzewać, że to przyczyna tkwi w osobie dyrektora biblioteki.
    Bo jak widać MOK, TPL, muzeum potrafią się dogadać tylko brakuje miejskiej książnicy.
    To powinno dać do myślenia zarówno prezydentom jak i radnym miejskim, którzy mogą rozliczać miejskie instytucje z całości działalności. Teraz przy sprawie próby likwidacji jest to na miejscu.
  • mat-mus2 22.06.13, 10:54
    Czy pamiętacie pierwsze inicjatywy dyrektorki biblioteki w siedzibie na Broniewskiego? Wtedy były tłumy ludzi, którzy chcieli coś zrobić, dołożyć swoją małą cegiełkę do rozwoju kultury w naszym mieście. Byli i pracownicy MOK-u i działacze TPL-u, nauczyciele i wielu ,wielu innych . A dziś? - po kilku latach działań p. dyrektor już nikogo z tych zaangażowanych nie ma. Spory tłumek jest tylko na rozstrzygnięciu jakiegoś konkursu dla dzieci, bo to wtedy i uczestnicy i ich rodziny przychodzą po nagrody. Nawet władze coraz rzadziej odwiedzają takie imprezy. I to właśnie powinno dać do myślenia. Dlaczego się tak dzieje? radna L.w swoich wypowiedziach zachwyca się działalnością dyrektorki, ale czy na pewno zna i zgłębiła temat? Myślę że nie, korzysta tylko z nachalnej informacji przekazywanej przez dyrektorkę biblioteki wszędzie gdzie się da. I to za nasze pieniądze.
    Szanowni Radni, zanim podejmiecie decyzję o likwidacji największej placówki bibliotecznej w mieście, dobrze się zastanówcie i głęboko przeanalizujcie temat.
  • 69witek 22.06.13, 18:33
    2-kasia123 napisała:

> Zastanawiające jest jedno - dlaczego biblioteka nie bierze udziału w tej akcji?
    >

Może dlatego, że Dyskusyjny Klub Książki "Ścieżki" działa przy MOK-u?
    a biblioteka ma własny www.bibliotekalegionowo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=900
  • czytacz9 22.06.13, 21:09
    A co by się stało gdyby połączyli siły?
    W bibliotece klub powstał znacznie później niż w MOK, chyba tylko aby pokazać, że również coś się tam dzieje związanego z książką.
    Po drugie przy dobrej współpracy można zrobić jedną imprezę. Przykład tego dają zarówno MOK, jak i TPL, jak i Muzeum.
    Trzeba tylko chcieć i umieć się dogadać.
    Gdzieś jakiś czas temu przeczytałem, chyba w odpowiedziach prezydenta, że biblioteka nie ma w statucie współpracy z MOK. Wydaje mi się, że nie trzeba mieć takich zapisów aby w tak niewielkim mieście współpracować w różnych wydarzeniach w innymi instytucjami kultury, a może się mylę.
  • kar-b 23.06.13, 10:46
    Każdy z pracowników legionowskich instytucji kulturalnych powie Wam, że z panią dyrektor nie da się współpracować. Ona musi być zawsze w centrum, musi być najważniejsza. Prezydent Z.adrożny obiecał jej, że tej filii nie będzie i zobaczycie, że doprowadzą to do końca, ten cały plan rozwoju to jakiś żart, nie wierzę w to, że będzie rzetelny i nie będzie stronniczy. Będzie taki sam jak nasi radni, którzy decydowali parę miesięcy temu, bez żadnych danych o likwidacji, a teraz się za plan rozwoju wzięli, żenada. To ciekawe czemu nie chcą debaty z nami, może dlatego, że nie mają argumentów?

Ponawiam prośbę o wspólne zastanowienie się nad tym co można zrobić razem, w praktyce, bo my wiemy jak jest, ale nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, a czas ucieka...
  • numer170 23.06.13, 21:27
    Podstawowe pytanie jakie powinno być zadane w sprawie biblioteki to komu tak naprawdę zależy na likwidacji filii na Sowińskiego. Czy to dyrektorka, czy też wiceprezydent? Komu ta filia tak przeszkadza? Bo gołym okiem widać, że analizy czytelnictwa dorosłych są na korzyść filii nr 1. Bzdury wypisuje pan prezydent, bo nie trzeba znać wyższej matematyki aby zauważyć że 605 całości bibliotek w Legionowie coś oznacza.
    A może tu chodzi o czyjeś zranione ego, chore ambicje?

Czytelnicy powinni na bieżąco obserwować sytuację aby zjawić się w jak największej liczbie na sesji rady kiedy będzie omawiana sprawa biblioteki. Tylko pokazanie radnym niezadowolenia wyborców może powstrzymać ich przed głupim zachowaniem (do takiego zaliczam głosowanie za likwidacją biblioteki na Sowińskiego).
    Oczywiście na dzień dzisiejszy należy nękać prezydenta, dyrektorkę pytaniami o dalsze losy filii 1. Poruszenie naszym problemem posłów, pani senator z naszego rejonu. Wiemy że poseł Dębski otrzymał pismo o analizach tylko nie wiadomo kto i kiedy je przeprowadził.
    Jeszcze raz powinien napisać o udostępnienie tych analiz.
    Warto się zapoznać z artykułem w powiatowej gdzie przytoczona jest opinia biblioteki wojewódzkiej. Miażdżąca w swojej opinii o pomyśle dyrektorki. Czy naszym radnym nic to nie mówi, nadal wierzą w zapewnienia wiceprezydenta i dyrektorki?
    Państwo radni otwórzcie wreszcie oczy, dość przyklaskiwania pomysłom szkodzących mieszkańcom miasta.
  • numer170 23.06.13, 21:45
    Przepraszam, miało być 60% czytelnictwa to filia 1
  • czytacz9 30.06.13, 18:45
    Ze zdumieniem przeczytałem w To i owo o planach Centrum Komunikacji. Nie wiem skąd wice pan P.Z wziął 2000 m dla biblioteki. Później była niemała powierzchnia według pana prezydenta. Teraz czytam, że powierzchnia dwóch poziomów to trochę ponad 1600 m, z czego 550 ma być pod wystawy (muzeum). Ile zostanie pod tak wychwalaną Mediatekę?
    Czy doczekamy się konkretów bo chce nam się likwidować najprężniej działającą bibliotekę dla dorosłych zupełnie bez pomysłu co dalej?
    Kiedy wreszcie radni zrozumieją swój błąd i nie dadzą się wodzić za nos?
    Pan prezydent zawsze zwali winę na innych, dyrektorka wnioskowała radni zlikwidowali a on ma czyste ręce.
    To dyrektorkę za taki wniosek powinno się odwołać bo szkodzi mieszkańcom i bibliotece.
  • 1dagmara333 05.07.13, 22:14
    Coraz bardziej widzę, że cała ta uchwala to jedna wielka nieprzemyślana prowizorka.
    Podstawowym pytaniem jest kto na tym zyska?
    A z drugiej strony biorąc pod uwagę wszystkie zmiany w ostatnim czasie w bibliotece, dzieje się coraz gorzej. Dlaczego nikt nie rozlicza dyrektorki z jej realnych działań tylko wierzy we wszystkie obietnice?
    Kto i kiedy przeprowadzi badania, które będą podstawą strategii, którą ma miasto przedstawić?
  • kar-b 06.07.13, 20:08
    Proponuję sformułowanie tych wszystkich zastrzeżeń i napisanie wspólnego pisma do rady miasta, prezydenta i dyr. biblioteki. Po co tracić pieniądze na jakieś fikcyjne plany i strategie, kiedy najważniejsze jest to, czego chcą czytelnicy, a my chcemy filii nr 1 tam gdzie jest obecnie.

Im szybciej razem to napiszemy, tym lepiej. Zanim to wyciszą jak MOSiR...
  • majk56 06.07.13, 22:19
    kar-b napisał(a):
    > Proponuję sformułowanie tych wszystkich zastrzeżeń i napisanie wspólnego pisma
    > do rady miasta, prezydenta i dyr. biblioteki. Po co tracić pieniądze na jakieś
    > fikcyjne plany i strategie, kiedy najważniejsze jest to, czego chcą czytelnicy,
    > a my chcemy filii nr 1 tam gdzie jest obecnie.
    > Im szybciej razem to napiszemy, tym lepiej. Zanim to wyciszą jak MOSiR...
    ---
    a wg. mojej oceny sytuacji to powstanie scentralizowanej biblioteki (klasycznej i internetowej) w powstającym obiekcie komunikacyjnym jest znacznie tańsze i rozsądne; większość z nas będzie miało niezbyt dużą realną drogę do przebycia do siedziby biblioteki i taką samą dla wszystkich w przypadku korzystania z Internetu. a te kilkaset postów za filią biblioteki to jakiś matrix; cieszę się, że może jest nas tak wielu czytających, choć sądząc po obserwacji codziennej to duża przesada;
  • numer170 15.07.13, 09:24
    Nie wiem w jakim jesteś wieku ale dla mnie droga na dworzec jest zdecydowanie za długa.
    Pomyśl czasem o innych. Wyobraź sobie osobę około 70, która pobiegnie sobie np. z ulicy Husarskiej na dworzec aby wypożyczyć książki. Luzik co to dla niego.
    Młodzi ludzie zapominają, że nie wszyscy są sprawni ruchowo lub mają samochód.
    Egoizm w czystej postaci, wstyd.
    Biblioteka publiczna jest dla wszystkich, również tych starszych, tych którzy nie korzystają z internetu, ebuków itd. Nie należy o tym zapominać podejmując decyzje ważne dla mieszkańców. Nie można zamykać filii, które są licznie odwiedzane przez czytelników w imię bliżej niesprecyzowanych oszczędności.
  • marceloza 15.07.13, 12:58
    racja - dlatego dobrym pomysłem w przypadku takiej scentralizowanej biblioteki byłaby tzw. "książka na telefon" - jak to funkcjonuje w wielu warszawskich bibliotekach - czyli osobom starszym, schorowanym, mającym problem z poruszaniem się książki są dostarczane bezpośrednio do domu.
  • kar-b 15.07.13, 18:01
    Tu nie chodzi o bezmyślny sprzeciw mediatece, centralizacji bibliotek czy tym podobnym. Chodzi o decyzję, która dotyczy placówki, która z załozenia nie ma przynosić dochodów, a służyć przyjemności mieszkanców-czytelników w takim kształcie, jakiego ONI oczekują. Jestem studentką, młodą i zmotoryzowaną, ale jestem przeciw likwidacji filii, która ma największe czytelnictwo w powiecie. Rządzący nie proponują niczego konkretnego zamiast tego, tylko wielkie nic, czekanie na ukończenie budowy dworca BEZ OBIETNICY konkretnej powierzchni dla książek. Czas odróżnić dwie rzeczy - likwidację od zgromadzenia zbiorów w jedno miejsce. Jesteśmy przeciw likwidacji, aby uchronić książki przed losem pozycji z filii nr 3, które dopiero kilka tygodni temu zostały zabrane z PIWNICY. Najpierw plan i budynek, potem CENTRALIZACJA, jeśli to rzeczywiście konieczne.
  • ka.cha411 16.07.13, 00:11
    marceloza napisała:

czyli osobom starszym, schorowanym, mającym problem z poruszaniem si
    > ę książki są dostarczane bezpośrednio do domu.

Rozumiem że tym schorowanym którzy nie mogą wyjść ze swojego mieszkania ale pozostali to już chyba nie muszą być odcinani od świata. To co proponujesz jest nieludzkie. Dla starszych osób dla których książka stanowi ważne miejsce w ich życiu pójście do Biblioteki i do Kościoła to rzeczy których nie odważyłabym się zabrać z czysto ludzkiego poziomu myślenia. Wiem, to po mojej babci (byłej nauczycielki - tak kiedyś to nauczyciele byli osobami czytającymi). Poza tym nie na miejscu jest ich traktować jak kaleki (zresztą Ci również powinni mieć jak najłatwiejszy dostęp do dóbr kultury) którzy do niczego się nie nadają. Po prostu nie wolno im utrudniać życia. Marceloza zastanów się zanim napiszesz bo ranisz uczucia wielu starszych osób bo takie dojście do Biblioteki to jest przynależność do jakiegoś określonego środowiska i jakaś wymuszona aktywność - byle nie musieli gnać przez całe miasto - stąd z ich punktu widzenia małe ale blisko placówki są o wiele lepsze niż jedna wielka nawet jak Pałac Kultury.
    Owszem pomysł "książka na telefon" jest świetny ale dla osób, którzy nie wychodzą z domu oraz dla stałych czytelników, którzy takiej usługi potrzebują czasowo i o tym zawiadomią swoją bibliotekę bo nie mają kogoś bliskiego kto mógłby przynieść lektury do poczytania.
    Nie wiem jak to jest w Warszawie bo mieszkam w Legionowie. Ciekawe jeszcze kto ma chodzić do tych mieszkań i to chyba musiałyby 2 osoby dla bezpieczeństwa. Jednak nie wypowiadam się bo nie wiem - może są jakieś sprawdzone metody.
  • marceloza 16.07.13, 09:12
    Przepraszam, ale gdzie w moim poście jest napisane, że osoby starsze mają być wykluczone i jest to utrudnianie im życia.. że nie mogą przyjść do biblioteki, że mają siedzieć w domu..
    W żadnym przypadku tak nie twierdzę.
    Był to przykład wyjścia naprzeciw czytelnikom, dla których byłoby to pomocne.
    Jedna starsza osoba chętnie uda się do placówki, ale inna naprawdę może mieć z tym kłopot - jak np babcia mojej znajomej, która praktycznie jest przykuta do łóżka i wyobraź sobie, że korzysta z takiej formy czytelnictwa i nie uważa się za kogoś gorszego przez to. Przeciwnie, cieszy się, że jako mól książkowy ma do tych książek dostęp.
    Skąd wniosek,że to jest nieludzkie?
    To dodatkowa forma, nie jakiś przymus..
    A co do samej usługi- w każdej dzielnicy różnie to funkcjonuje, na Ochocie np-gdzie mieszka kol. książki przynoszą pracownicy biblioteki nieodpłatnie..
  • ka.cha411 16.07.13, 14:07
    marceloza napisała:

> Był to przykład wyjścia naprzeciw czytelnikom, dla których byłoby to pomocne.
    Tyle że po co zwiększać ilość tych osób żeby pokazać swoją pomocną postawę.

> Jedna starsza osoba chętnie uda się do placówki, ale inna naprawdę może mieć z
    > tym kłopot - jak np babcia mojej znajomej, która praktycznie jest przykuta do ł
    > óżka i wyobraź sobie, że korzysta z takiej formy czytelnictwa i nie uważa się z
    > a kogoś gorszego przez to. Przeciwnie, cieszy się, że jako mól książkowy ma do
    > tych książek dostęp.
    No właśnie jest to przykład o którym w ogóle nie podlega dyskusji. Dla takich osób już dawno taka usługa powinna być dawno. Mowa jest nie osobach którzy z racji chorób nie wychodzą z domu samodzielnie tylko o osobach którzy chodzą do Biblioteki teraz ale po jej likwidacji i przeniesieniu Biblioteki na dworzec to już tam nigdy sami nie dojdą. Stą w konsekwencji takie decyzje wykluczą ich z przynależności do jakiejś grupy społecznej. Sorry ale prościej nie potrafię.

> Skąd wniosek,że to jest nieludzkie?
    > To dodatkowa forma, nie jakiś przymus..
    Tak to jest nie ludzkie bo ludzkie to bliżej potrzeb ludzi. Biblioteki zatem bliżej czytelników i dla czytelników żeby mogli spotykać się tam i tworzyć jakieś koła zainteresowań. Zauważ ile osób starszych i jak często chodzi do lekarzy nie tylko jak są chorzy.
    Po pierwsze mają z kim porozmawiać w gabinecie a po drugie na ogół mają z kim porozmawiać przed gabinetem, po trzecie przychodnie są dość blisko dla pacjentów.
    Wnioski się nasuwają same.

Ale może uporządkujmy - czy jesteś za jedną dużą Biblioteką w mieście?
    Może od tego powinnam zacząć.

Jako dodatkowa forma jak najbardziej wskazana a nawet konieczna na zasadzie "czytelnik nasz Pan".
  • marceloza 16.07.13, 15:01
    jeszcze raz napiszę, ze to był przykład który powinna biblioteka bezwzględnie wprowadzić w życie gdyby rzeczywiście polikwidowała placówki. aby wychodzić do ludzi skoro im uniemożliwia przyjście. a nawet bez tego powinna ze swoja oferta być dla każdego.
    nigdzie nie napisałam, że popieram likwidację małych placówek.
    biblioteki z zasady powinny być blisko czytelników. jeśli chcą dużą mediatekę -ok, fajnie, ale nie może to być jedyna placówka na całkiem spore miasto.
    może się nie zrozumiałyśmy na początku :-)
  • ka.cha411 16.07.13, 17:12
    marceloza napisała:

> jeszcze raz napiszę, ze to był przykład który powinna biblioteka bezwzględnie w
    > prowadzić w życie gdyby rzeczywiście polikwidowała placówki. aby wychodzić do l
    > udzi skoro im uniemożliwia przyjście. a nawet bez tego powinna ze swoja oferta
    > być dla każdego.
    > nigdzie nie napisałam, że popieram likwidację małych placówek.

Przepraszam jeśli za ostro zareagowałam ale już mnie tak męczą wypowiedzi prezydentów, którzy wygłaszają różne pomysły jak nas uszczęśliwić i miałam właśnie takie wrażenie że piszesz "tak musi być ale żeby złagodzić sytuację dajmy książę na telefon". Teraz wszystko jasne i również jak Ty uważam że bliskość Biblioteki to dobro które nie powinniśmy sobie dać odebrać. Mam na tyle wyobraźni, że wiem iż jak będę starsza to nie będę śmigać tak po Legionowie jak dziś.
    Teraz to byłoby mi wszystko jedno ale uwierz mi, że moja babunia zapłakałaby się. Jak ona lubi sobie sama podreptać wśród regałów i poszperać coś dla siebie. Jestem jak najbardziej za tym żeby powstała Mediateka jeśli tylko nas stać ale jako wartość naddana - a to taka dodatkowa dla rozwoju tej instytucji. Od wielu lat nic pozytywnego się nie dzieje a nawet teraz jest gorzej. Kiedyś były różne spotkania (ja nie uczestniczyłam) w których brała udział moja siostra ale i fajni ludzie od fotografii byli bliżej z tą placówką związani. Jakoś przeminęło nie wiedzieć dlaczego.
    Słyszałam, że niedługo ma być Rada Powiatu i mają rozmawiać o przyszłości Biblioteki. Jak tylko będę wiedzieć kiedy to pojadę.

Jeszcze raz przepraszam jeśli Cię uraziłam. Pozdrawiam.
  • ka.cha411 16.07.13, 00:18
    No tak jak myślałam jest jakiś cennik:
    www.biblioteka.waw.pl/index.php/filie-biblioteczne/ksiazka-na-telefon.html
    O ciekawe! można zamówić książkę z innej dzielnicy ale usługa kosztuje 5 zł.
    Jedynie osoby niepełno - sprawne i osoby powyżej 70 roku życia mają wszystko za free.

Zatem tak jak myślałam diabeł tkwi w szczegółach.
  • 2-kasia123 16.07.13, 09:27
    Na pewno jest to częściowe rozwiązanie problemu osób starszych, ale nie można twierdzić że odległość od biblioteki nie jest problemem. Dostarczenie książki dla osoby leżącej jest super. Niestety pozbawianie ludzi starszych, poruszających się samodzielnie tylko wolniej i z większą trudnością, możliwości pójścia do biblioteki bo (w imię bliżej nieokreślonej racjonalizacji i oszczędności) wydłuża się do niej drogę o parę kilometrów jest po prostu zachowaniem bezzasadnym a właściwie bezdusznym.
    Dlatego należy zachować istniejące filie a nie skupiać się tylko na jednej, jedynej.
    Tylko to musi dotrzeć do naszych radnych.
  • diak2 18.07.13, 21:08
    Szczerze mówiąc nigdy tak nie myślałam o bibliotece jak Audra Caplan w wywiadzie wideo: www.facebook.com/pages/STOP-Likwidacji-Biblioteki-na-Sowi%C5%84skiego-w-Legionowie/155138747996038?fref=ts
  • 1mamuska79 21.07.13, 20:00
    Bardzo mądrze ta kobieta mówi. Dla mnie książka i biblioteka zawsze była czymś ważnym, to samo próbuję przekazać swoim dzieciom, które od najmłodszych lat chodzą ze mną bo mojej biblioteki.
    Nasi radni powinni zapoznać się obowiązkowo z tym wywiadem, szczególnie przed debatą na temat filii nr 1. Może coś mądrego i z korzyścią dla mieszkańców z tego wyjdzie.
  • 7gucio 26.07.13, 08:38
    Czy ktoś wie jakie stanowisko zajęła wczoraj rada powiatu, bo w programie był punkt poświęcony sprawie filii nr 1?
    Niestety zrobili sesje gdzieś w Łajskach, chyba aby utrudnić dojazd, nie wszyscy mają samochody.
    Pozdrawiam
  • marakut 26.07.13, 09:09
    Tutaj są informacje na ten temat:
    powiat-legionowski.pl/index.php/pl/aktualnosci/5373-tak-dla-biblioteki-powiatowej
    gazetapowiatowa.pl/artykuly/Zaskakuj%C4%85ca-propozycja-starosty-w-sprawie-biblioteki,2885.html

7gucio napisał:

> Czy ktoś wie jakie stanowisko zajęła wczoraj rada powiatu, bo w programie był p
    > unkt poświęcony sprawie filii nr 1?
    > Niestety zrobili sesje gdzieś w Łajskach, chyba aby utrudnić dojazd, nie wszysc
    > y mają samochody.
    > Pozdrawiam
  • 7gucio 26.07.13, 17:09
    A może zamiast radykalnych posunięć jak oddzielenie biblioteki powiatowej od biblioteki miejskiej wystarczy zmienić obecnego dyrektora.
  • zchotomowa 26.07.13, 17:16
    to bardzo dobry, prosty i skuteczny pomysł.

Ale dlaczego nie wypali?

Bo w ślad za dyrektorką należałoby wymienić minimum zestaw Smogorzewski (prezydent) + Pachulski (dwojga chorągwi: i powiat, i rada miasta). To, jak po raz pierwszy rzekł starosta Jan Grabiec, jest kwestia zrozumienia demokracji, jako odwiecznego ścierania się poglądów.

Obecna władza samorządowa w Legionowie i okolicy na takie konflikty nie cierpi, dlatego linia podziału/różnicy poglądów szybciorem przesunęła się miedzy samorząd a mieszkańców. Chwali się Janowi Grabcowi (tak, tak - ja to piszę :-), że pierwszy to zauważył; teraz chcemy zobaczyć następstwa tego przemyślenia.

pozdrawiam,

Marcin
  • ka.cha411 27.07.13, 11:58
    To najlepszy sposób na wyleczenie sytuacji ale nie licz na to. Nadal pokutuje w wielu przypadkach odpowiedni dobór na tego typu stanowiska w sektorze samorządowym i w ogóle posadkach tzw. państwowych - mierny, bierny ale wierny.
    I tu przykład książkowy rozumienia sprawowania zadań dyrektora - widać nazbyt jasno na czyją rzecz działa.
  • 2-kasia123 27.07.13, 17:32
    Dla mnie jako czytelnika jest bez znaczenia szyld, ważne aby była filia.
    Nie mam ochoty biegać z Leśnej na dworzec.
    Druga sprawa to jak popatrzyłam na te nowoczesne mediateki to mam wątpliwości czy starsi mieszkańcy dobrze by tam się czuli. Jakoś zimno i mało przyjaźnie. Ale to może tylko takie pierwsze wrażenie.
  • aga990 01.08.13, 14:50
    Wygląda na to że protestujący osiągnęli sukces i biblioteka zostanie na "starych śmieciach"
    www.youtube.com/watch?v=SPSD-vz3JtU&feature=c4-overview&list=UUU9b9kjbfDHiTraSZa-UdnQ
    no chyba, że miasto się nie zgodzi i nie odda starostwu budynku ?
  • bibliofil232 02.08.13, 11:33
    Super, że radni powiatowi myślą inaczej niż miejscy.

Widać inne nastawienie i starosty, przewodniczącego rady oraz samych radnych. Przynajmniej próbują rozmawiać. Niestety w mieście radni głosują bezmyślnie to co im prezydent nakazuje.

A Pachulski wił się jak piskorz, nie na rękę mu była ta debata
  • patk28 05.08.13, 07:46
    aga990 napisał(a):

> no chyba, że miasto się nie zgodzi i nie odda starostwu budynku ?

To jest budynek użyteczności publicznej a czytelnicy przecież zostaną to nie widzę najmniejszego sensu robienia weta. Jeśli ta działka nie miała być na handel i nie będą musieli utrzymywać tego budynku to jaki mogą mieć jeszcze problem. Zapędzili się we własne sieci.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka