Dodaj do ulubionych

list do radnego Ryszarda Brańskiego

02.10.13, 10:50
Rysiu, (skoro już przeszliśmy per "Ty").

Powiedz mi, czy Ty masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Naprawdę nie zrozumiałeś o co zwróciło się do radnych miasta Stowarzyszenie STOP? Nie musisz nam pomagać, w pełni to rozumiemy, że fałszywie pojmowana solidarność partyjna i polecenia od klubu PO zaciemniają Tobie i Tobie podobnym faktycznym obraz legionowskiej rzeczywistości. Nie czytasz? No problemo, ale nie przeszkadzaj nam, czytającym.

Skoro posiadłeś już umiejętność posługiwania się Fejsbukiem, to W tym miejscu możesz zobaczyć, jak będzie wyglądać statystycznie obraz biblioteki w Legionowie. Gdybyś jednak nie zrozumiał wykresu, śpieszę z pomocą: po likwidacji Filii nr 1 miasto Legionowo będzie miało najsłabszy wynik ilości książek per capita w całym województwie Mazowieckim. Ty i Twoi koledzy z rady miasta, zawracacie Legionowo do średniowiecza. Dotarło?

Teraz powiedz, bo chętnie pomogę - którego z poniższych pytań nie zrozumiałeś i, cytując Twe szacowne słowa, "nie jest dość precyzyjne"?

Stowarzyszenie STOP likwidacji biblioteki na Sowińskiego w Legionowie oraz podpisani niżej mieszkańcy miasta Legionowo, mając na uwadze brak jakiejkolwiek uporządkowanej komunikacji rady miasta z mieszkańcami zwracają się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące poniżej pytania:

1. Uprzejmie prosimy o przekazanie nam kopii uzasadnienia wniosków do budżetów miasta za ostatnie 4 lata w zakresie budżetu dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki publicznej w Legionowie. Słusznym zdaje się pytanie w jaki sposób radni miejscy podejmują decyzję o wysokości budżetu wydatkowanego na ten cel i czy oby należycie kontrolują oni, jak wydawane są publiczne pieniądze.

3. Uprzejmie prosimy o pozyskanie od dyrekcji Biblioteki informacji dotyczących wysokość kwot wydatkowanych na zakupy nowości w bibliotece głównej oraz filiach za ostatnie 4 lata, z uwzględnieniem roku 2013, w rozbiciu na poszczególne filie. Naganna praktyka pomijania w zakupach nowości księgozbioru z Filii nr 1 okazuje się mścić na mieszkańcach, stąd zasadne jest pytanie na podstawie czego dyrekcja biblioteki miejskiej podjęła tak rażąco lekceważącą interesy mieszkańców Legionowa decyzję.

4. Uprzejmie prosimy o przeprowadzenie kontroli przez organ założycielski biblioteki miejskiej w Legionowie oraz udostępnienie nam protokołów wycofanych książek w bibliotece głównej i filiach oraz wskazanie gdzie znajduje się księgozbiór filii nr 5, w tym wykazanie:
- ile książek z tego księgozbioru znajduje się w punkcie bibliotecznym ,
- ile zasiliło inne placówki,
- ile zostało wycofanych (protokoły).
Pojawiające się informacje o zagnięciu 5 tysięcy książek każą nam wątpić z wiarygodność działań obecnej dyrekcji biblioteki i sprowadzają tę kwestię do poważnych zarzutów niegospodarności w zarządzaniu publicznym majątkiem, co oznacza zarzuty natury karnej.

5. Uprzejmie prosimy o przedstawienie informacji na temat wykonania zadań wynikających z zawartego porozumienia pomiędzy miastem a powiatem. Dokładnie ujmując prosimy o raport z wykonania tegoż porozumienia. Zdaje się bowiem, że poza podpisaniem porozumienia, kierownictwo biblioteki nie czyni nic, by je realizować a brak nadzoru przez organ założycielski jedynie pogłębia bałagan w wywiązywaniu się z zapisów porozumienia.

6. Uprzejmie prosimy o udzielenie pełnej informacji na temat książek tzw „0", czyli darów od czytelników:
- czy są skatalogowane,
- jaki jest ich stan liczbowy w poszczególnych filiach.
Z informacji powziętych od czytelników mamy przekonanie, że organ założycielski nie nadzoruje właściwie pracy kierownictwa biblioteki, co jak podejrzewamy, wprowadza narastający chaos w katalogu bibliotecznym, w tym w zbiorach, jakie nieodpłatnie przekazują nam mieszkańcy Legionowa i powiatu.

7. Uprzejmie prosimy radę miasta o informację, czy Dyrektor Biblioteki przedstawiła Radzie Miasta Projekt Strategii Rozwoju Biblioteki. Zwracamy uwagę, że dokument taki jest ustawowym obowiązkiem kierownictwa takiej placówki a brak takiej strategii jest czynnikiem dyskwalifikującym sprawowanie funkcji kierowniczej przez szefostwo biblioteki.

8. Uprzejmie prosimy radę miasta o udostępnienie szczegółowej informacji na temat rozdysponowania dotacji starostwa powiatowego, przekazywanej w ramach porozumienia z podziałem na bibliotekę główną oraz poszczególne filie. Patrząc na naganną praktykę w tym względzie uważamy, że brak jest należytego nadzoru ze strony organu założycielskiego, co niechybnie wypacza istotę prowadzenia biblioteki powiatowej, tak precyzyjnie opisanej w ustawie a i samo starostwo naraża się na zarzut niegospodarności, nie uzyskując należytej wiedzy w tej mierze.

9. Uprzejmie prosimy radę miasta o udostępnienie szczegółowej informacje jakie były analizy lub przesłanki zaakceptowania przez Komisję Oświaty, Kultury i Sportu – wniosku o likwidacji filii nr 1 biblioteki. Wg posiadanej przez nas wiedzy do dziś, 19 września 2013 ani Wysoka Komisja, ani Rada Miasta nie przeprowadziły najmniej choćby analizy w tej mierze, co absolutnie podważa merytoryczne przesłanki tzw "uchwały intencyjnej" oraz karze wątpić w jakikolwiek sens prowadzonego w ten sposób głosowania wniosku, nie posiadającego uzasadnienia.

10. Uprzejmie prosimy radę miasta o szczegołówą informację jakie kroki podjęła Rada Miasta w sprawie komunikacji z mieszkańcami Legionowa w okresie od podjęcia uchwały o likwidacji filii nr 1 do dnia dzisiejszego. Zgłaszany przez mieszkańców brak dialogu społecznego dowodzi naszym zdaniem zbytecznej roli komisji oraz wątpliwej kompetencji rady miasta do podjęcia decyzji, mającej wpływ na jakość życia kulturalnego miasta.

Pragniemy, jako niżej podpisani, zwrócić jednocześnie uwagę, że dotychczasowy dialog z Dyrektorem Biblioteki nie przynosi żadnego efektu a cztery kolejne próby publicznej rozmowy w trakcie sesji rady miasta czy rady powiatu odsłaniają dramatyczny brak przygotowania dyrekcji Biblioteki do prowadzenia takiej rozmowy z radnymi. To pierwszy znany nam przypadek, gdy kierownictwo jednostki ze struktury samorządu wie o pracy swojej jednostki mniej, niż mieszkańcy. Czas więc zmienić te proporcje lub zmienić to kierownictwo.

Jako stowarzyszenie oraz mieszkańcy mamy już dość takiego stanu rzeczy. Domagamy się zmian i stąd nasza prośba do Rady Miasta o pilne zobowiązanie kierownictwa biblioteki do udzielenia wyczerpujących odpowiedzi na w/w pytania w terminie 2 tygodni od daty złożenia tego pisma na ręce Mirosława Pachulskiego, radnego miasta Legionowo w dniu 19 września 2013.
Edytor zaawansowany
 • zchotomowa 02.10.13, 11:00
  cyt:

  "Ryszard Brański
  To raczej Ty masz problemy ze słuchaniem innych co pokazałeś na spotkaniu. Co do mojego usunięcia się z drogi to nie Ty o tym będziesz decydował , a czy ja czytam czy nie to nie Twoja sprawa. Ty jak mniemam jesteś głęboko ocytany więc cytaj sobie dalej i nie wtykaj nosa w sprawy o których nie masz pojęcia.
  Więcej nie odpisze na Twoje wypociny."


  Drodzy Sąsiedzi, wnioski zostawiam już Wam.

  pozdrawiam,

  Marcin
 • maciej_70 02.10.13, 13:07
  Ja się już dawno przestałem dziwić i oburzać tym jak traktują społeczeństwo, wybrani przez nas "reprezentanci". Przy okazji "głupiego" placyku koło parku im. Jana Pawła II, zdewastowanego przez grupkę spod ciemniej gwiazdy, przekonałem się jak pokrętne są działania UM Legionowo. Skoro nikt z wybranych przez NAS i dla NAS już się nami nie interesuje, tylko załatwia swoje biznesy i biznesiki, to ciężko oczekiwać dyskusji czy działań, będących czymś więcej niż tymi pod publiczkę. Nawiasem mówiąc, ostatnie doniesienia o "korupcji?" (oczywiście ze znakiem zapytania, bo przecież nikt od lat nic nie wiedział co się dzieje...) w Ratuszu to jedynie wierzchołek góry lodowej. Pozostaje czekać na wybory, ten jeden jedyny specjalny dzień, kiedy nasi wybrańcy łaszą się do nas i przymilają, szepcząc do uszka najpiękniejsze obietnice. Zapewne sytuacji w Legionowie nie rozwiążą przyszłoroczne wybory, ale kto wie, może do następnych wyjdą na jaw brzydkie praktyki rządzących (o ile wcześniej NIK kogoś nie "zdejmie") i społeczność powie "dosyć!".

  Przepraszam za odskoczenie od tematu biblioteki. Chciałem tylko dodać że nasi włodarze nie mają absolutnie, na dzień dzisiejszy, powodu aby szanować nasz głos. Z jakiegoś powodu traktują Pana, jak i resztę obywateli, jak szkodników. A jak powszechnie wiadomo: jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ...

  Pozdrawiam,
  Maciej J.
 • diak2 09.10.13, 09:48
  maciej_70 napisał:

  > .... przekonałem się jak pokrętne są działania UM Legionowo. Skoro nikt z wybranych przez NAS i dla NAS już się nami nie interesuje, tylko załatwia swoje biznesy i biznesiki, to ciężko oczekiwać dyskusji czy działań, będących czymś więcej niż tymi pod publiczkę.
  >
  Wiele by tu można dać przykładów na takie zachowania. Delikatnie powiedziane "że nikt się nami nie interesuje" - po prostu mają nas w d.... Interesują ich tylko nasze podatki.
  Smogorzewski teraz jak są problemy to jest mocno zapracowany i prawie wcale go nie widać jak przyjdą wybory to i w mojej lodówce będzie siedział.

  > Pozostaje czekać na wybory, ten jeden jedyny specjalny dzień, kiedy nasi wybrańcy łaszą się do nas i przymilają, szepcząc do uszka najpiękniejsze obietnice. Zapewne sytuacji w Legionowie nie rozwiążą przyszłoroczne wybory, ale kto wie, może do następnych wyjdą na jaw brzydkie praktyki rządzących (o ile wcześniej NIK kogoś nie "zdejmie") i społeczność powie "dosyć!".
  >
  I tak niech będzie bo mam już dość krętactwa, manipulacji, uników, kłamstwa i buty i arogancji - no niestety polityków z PO - pisze niestety bo w brodę sobie pluję na kogo oddałam głos.

 • sylwestra321 02.10.13, 15:58
  Niestety nie tylko ten pan w radzie miasta reprezentuje taki poziom.

  Dla mnie przynajmniej broni swojego stanowiska w tej sprawie. Głupiego bo głupiego ale co zrobić jeśli ma takie poglądy.

  Przynajmniej ma jakieś zdanie, nie to co radni wstrzymujący się od głosu. To znaczy że nie mają zdania lub co gorsza boją się wyrazić swoje opinie. Tych należy wytykać palcami, bo za darmo pobierają diety.
 • platroman 06.10.13, 21:03
  sylwestra321 napisała:

  > Niestety nie tylko ten pan w radzie miasta reprezentuje taki poziom.
  Ale poziom jest prosto z jedynej partii z poprzedniej epoki.

  > Przynajmniej ma jakieś zdanie, nie to co radni wstrzymujący się od głosu.
  To to już są radni bezradni.

  I jak popatrzeć na Legionowo stan rzeczy jest do ......

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.