Dodaj do ulubionych

Figi kapitan Żaby

07.12.10, 17:25
Widze, ze mit Pani Kapitan dalej pokutuje. Rzeczywistosc byla jednak zupelnie inna - byla ona tylko reprezentacja, paprotka, prl-owska realizacja hasla 'kobiety na traktory'. Faktycznym kapitanem byl jej maz, oficjalnie zatrudniony na tej samej jednostce jako Starszy Oficer. Ona miala tylko zadania propagandowe.
Nikt z branzy nie da sie nabrac na te mistyfikacje, jednak tzw. ulica potrzebuje romantycznych mitow.

--
"Miała być demokracja, a tu każdy wygaduje co mu się
podoba"
Lech Wałęsa, 1981
Edytor zaawansowany
 • asiazlasu 08.12.10, 13:31
  ah, ten post mnie zaskoczyl !
 • slawek60gazeta.pl 09.12.10, 20:46
  Pływałem z Panią Kapitan i Jej mężem Czesławem jako IV oficer pokładowy na statku Powstaniec Wielkopolski w 1975 roku oraz jako II-gi oficer pokladowy z Panią Kapitan na statku Malbork II w 1980r. Sam pływałem 40 lat w tym 20 lat jako norweski kapitan. Zawsze będę wspominał Panią Kapitan Walas-Kobylińską jako wybitnego fachowca i bardzo dobrego człowieka z miłym poczuciem humoru. Mąż Pani Kapitan , Czesław był moim bezpośrednim przełożonym i był świetnym Starszym Oficerem i kolegą. Z pamięci o Takich marynarzach jesteśmy bardzo w Polsce dumni.
 • mouse_m 09.12.10, 23:21
  deltalima
  Wybacz, ale gadasz od rzeczy. Czesław Walas , mąż Danuty Walas Kobylińskiej nie był oficerem ale marynarzem i nie dowodził nigdy statkiem handlowym. Żaba była autentycznym kapitanem na statku a nie malowanym.
  Tak się składa, ze Żaba Walas Kobylińska zaczęła pływać pełniąc funkcje oficerskie po raz pierwszy jako asystent pokładowy na s/s "Szczecin" pod dowództwem mego ojca kpt. ż.w. Bolesława Bąbczyńskiego.
  Na "Bieszczadach" jednym z oficerów pokładowych był mój brat - Tadeusz Bąbczyński, późniejszy kapitan żeglugi wielkiej, nigdy nie kwestionował umiejętności Żaby, która była kapitanem na "Bieszczadach".
  We wspomnianym rejsie do Indonezji na parowcu "Szczecin" w 1958 r. Danuta Walas Kobylińska omyliła się nieco.
  Chrzest morski był wcześniej niż wspomina, przed dopłynięciem na Jawę. W tym rejsie statek przeciął równik dokładnie 12 lipca 1958 r, natomiast do portu Surabaya na Jawie, czyli do Indonezji dopłynął 22 sierpnia 1958 r, na redę wpłynął o 4,35 rani, do kei przybił dokładnie o 10,10.
  Żaba przeszła na s/s "Szczecin" w tym rejsie chrzest morski i dostała miano "Ruda Foka".
  Niebawem zostanie opublikowana książka mego autorstwa o tym rejsie - "Ze Szczecinem na dziobie.Dziennik kapitana". Zdjęcia z chrztu morskiego, w tym z Danutą Walas Kobylińską w kostiumie kąpielowym - będą w niejzamieszczone. Inne też, np. na mostku kapitańskim w czasie wspólnej wachty z I of. Zbyszkiem Sakiem, przy polowaniu na ...albatrosy, w czasie wycieczek po Jawie ect.
 • halszka67 12.08.19, 17:39
  Polacy mają wrodzone gadanie od rzeczy.Na wszystkim się znają i wszystko wiedzą.Brali udział we wszystkich powstaniach wojnach i wszędzie byli na wszystkim się znają.Nieważne jest ,że jesteś siostra,żoną ,matką.Ono wiedzą.Mój mąż pływał 40 lat i jak są jakieś rozmowy na temat pływających, zarobków i tp. to oni wiedza najlepiej. Nie ma co głowę sobie zawracać głupolami.
 • flavilla 10.12.10, 13:59
  No i co, deltalima, mądralo antykomunistyczna? Przyszli fachowcy i obalili teoryjkę.
 • monik5822 15.12.10, 17:15
  Skąd się biorą takie kobiety wspaniale?? też bym chciała tak jak ona
 • smetek_pstry 15.12.10, 21:00
  I dlatego jej do szkoły morskiej nie chcieli przyjąć, a potem na statek, bo była paprotką :> Kobieta swoją pracą daleko zaszła, z mężem pływała gdy się na to zgodzono. Coś ulica nie może przeboleć, że ktoś daleko zaszedł. Sama nie może, to wymyśla, że to propaganda.
  --
  Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś.
 • trotamundos 21.12.10, 23:07
  Niesamowita kobieta - podziwiam. Z jajami ;) Wszystkiego najlepszego pani Zabo!

  Pozdrawiam TM

  www.jumbolino.pl - najtansze samochody na rynku i tanie bilety - sprawdz i porownaj ceny!
 • halszka67 12.08.19, 17:32
  Piszesz bzdury. Znam w szczecinie ludzi, którzy pływali z panią kapitan.
 • say69mat 05.02.17, 09:32
  na pewno tak bylo jak wyzej ale kleksik jest

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka