Dodaj do ulubionych

Sprzedaż na allegro, a U.S

29.12.13, 19:30
Mam dylemat. Na allegro sprzedaje bardzo sporadycznie. Czasami raz w roku, a czasami raz na parę lat. Ostatnio sprzedałam telefon kom. nowy. Mąż wziął w abonamencie, ale nie miał potrzeby korzystać i sprzedaliśmy. Mojej siostrze spodobał sie ten pomysł i też chce odsprzedać nowy Iphon. Tyle, że nie ma konta na allegro i prosi o to mnie. I teraz nie wiem, co mam zrobić. Grzecznościowo mogłabym jej ten teeleffon wystawić, ale czy nie bedę miała problemów z Urzędem Skarbowym ? Bo niby co ich to obchodzi, że to aukcja grzecznościowa. Jak to wygląda w rzeczywwistości?Nasz telefon sprzedałam w listopadzie. W przyszłym roku nie zamierzam już nic sprzedawać. Mogę ten telefon sprzedać, nie płacąc podatku, czy nie?.
Obserwuj wątek
    • serwisdr Re: Sprzedaż na allegro, a U.S 04.03.14, 17:54
      jeżeli dokona Pan sprzedaży zakupionego telefonu przed upływem 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym doszło do ich nabycia wówczas powstanie obowiązek rozliczenia podatku dochodowego, gdyż sprzedaż taka nie będzie mogła być zakwalifikowana jako sprzedaż prywatna. Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami sprzedaż prywatna to sprzedaż dokonywana po 6 miesiącach liczonych od końca miesiąca nabycia rzeczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W konsekwencji podatnik nie musi z tego tytułu składać deklaracji podatkowej oraz wykazywać podatku do zapłaty – nawet jeśli faktycznie osiągnąłby jakąś korzyść majątkową.

Jeśli nie można sprzedaży kwalifikować jako prywatnej , powstanie obowiązek rozliczenia podatku dochodowego wg skali podatkowej, czyli 18 albo 32 proc. w zależności od wysokości wszystkich dochodów. Prywatne zbycie rzeczy za pośrednictwem Internetu powoduje, że rozliczenia rocznego dokonuje się na druku PIT-36. Przychód i koszty rozlicza się w kolumnie „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7”. Jako przychód wskazać należy w deklaracji PIT łączną wartość wyrażoną w cenach określonych w umowach zbycia prywatnego. Cena ta – przychód - pomniejszona zostaje o koszty odpłatnego zbycia np. do takich zaliczyć można np. koszty wystawienia towaru na aukcji internetowej, koszty przesyłki. Oprócz tego w pozycji „koszty” wpisuje się koszty nabycia zbywanej rzeczy. Na podatniku ciąży jednak obowiązek udowodnienia poniesionych kosztów związanych nabyciem oraz zbyciem sprzedawanej rzeczy.

Pamiętać również należy, że to podatnik ma obowiązek udowodnienia prywatnego charakteru sprzedaży, bowiem wielokrotność i częstość takich czynności może świadczyć o prowadzeniu działalności. Jeżeli zatem nie będzie to działanie jednorazowe, lecz działanie o charakterze ciągłym wówczas konieczne stanie się założenie przez Pana działalności gospodarczej.
      --
      www.doktoraty.com.pl
      www.habilitacja.com.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka