dlaczego w USA jest wiecej Slazakow! Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Bylem dzisiaj w Sanktuarium na osiedlu Kopernika (cieszy mnie, ze Polacy tak
    tego wielkiego polskiego astronoma chrzcza) no i dowiaduje sie od Biskupa
    Wieczorka, ze w USA ok. 200 000 osob sie do narodowosci slaskiej przyznaje!

????????????

--
    pyrsk
    Ballest
    • Gość: Braid IP: *.net-htp.de 31.03.05, 20:49
      A najdziwniejsze jest to ze 60% z tych 200 tys to czarni i latynosi.
      Reszta to doskonale zintegrowane w struktury amerykanskiego spoleczenstwa
      "uchodzstwo" ;))) Bo Slazacy w odroznieniu do Polakow szybko sie integruja ;)))
      (Podobno)
    • witaj --- Ballest ---do Texasu w połowie XIX wyemigrowało wiele Ślązaków z
      rejonu Strzelec Opolskich,mozna nawet powiedzieć,że z niektórych wiosek
      większość,potomkowie tamtych osadników dalej pielęgnują nasz język,i ci którzy
      mogą, to przyjeżdżają do nas w odwiedziny,w ubiegłym roku na odpuście w
      Studzionce też byli razem z księdzem który prowadzi ich parafię,wzięli razem z
      nami udział we mszy św.,ich wzruszenie i nam się udzieliło---pozdrawiam
      • Gość: Braid IP: *.net-htp.de 31.03.05, 21:09

O tym tez juz bylo wiele ... ale dla tych co podobno nowi ;

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=94&w=17127945&a=17127945
        Maly wyjatek ;

"- 150 lat temu zaczęła działać pierwsza polska parafia w USA - Panna Maria.
        Założyli ją emigranci z nieodległej od Opola Płużnicy. Dziś ksiądz -
        pochodzący z Kluczborka - jest jej proboszczem. Jak zmieniła się Panna Maria
        w ciągu tych lat?
        - W pewnym sensie wcale się nie zmieniła. Wówczas przyjechało ze Śląska sto
        rodzin i te same rodziny mieszkają tu do dziś."

• witaj ---Braid---zaloguj się bo nie wiem czy to Ty-----------pozdrawiam
          • to IP ( jak wyzej)to jak na razie tylko moja domena;)))

Jak sie pojawi duplikat to sie bede zawsze meldowal
            • --sorry--Braid---juz przeczytałam ---nie wiedziałam,że ten temat już
              przerabialiście ,ale miło sie doszkolić,dziękuję Tobie za przypomnienie i
              Ballestowi,że rzucił to na nowo--pozdrawiam
              • To nie tam sam temat, Braid nie zrozumial. chodzi o fakt, ze we USA wiecej sie
                ludzi do narodu slaskiego przyznaje jak na Slasku!
                --
                pyrsk
                Ballest
                • Gość: Ramon IP: 5.3.* / *.proxy.aol.com 31.03.05, 21:46
                  Balest , a jou je ciekouw wiela by sie Slonzoukow do Slozka we Niymcach
                  przyznalo?
                  • witaj ---Ramon--myśla ,że wiele by się przyznało,a Ty nie? --- sprzedają tam
                    jeszcze w Koln placki kartoflane z apfelmusem?---akurat dziś jadłam takie
                    pieczone na blasze i się przypomniałach te z Koln z apfelmusem---mnie one niy
                    smakowały kiż tego o nich pamiyntom---pozdrowiom
                    • Gość: Braid IP: *.net-htp.de 31.03.05, 22:02
                      Sloneczko ... jak moglas napisac posta i zapomniec pochwalic ballesta i
                      podziekowac mu za caloksztalt ...

• • Re: do Braida
                        sloneczko1 31.03.2005 21:25 + odpowiedz

--sorry--Braid---juz przeczytałam ---nie wiedziałam,że ten temat już
                        przerabialiście ,ale miło sie doszkolić,dziękuję Tobie za przypomnienie i
                        Ballestowi,że rzucił to na nowo--pozdrawiam
                        napisałam:TOBIE ,BRAID ---TOBIE---
                  • Gość portalu: Ramon napisał(a):

> Balest , a jou je ciekouw wiela by sie Slonzoukow do Slozka we Niymcach
                    > przyznalo?

Pyrsk Ramon!

Wiysz mie sie zdo ize jeszcze wincyj jak we Hameryce.
                    Zdo mi sie ize juz czas sie zblizo kedy i we Niymcach zacznom sie odzywac
                    slonske guosy.
                • ---sorry---Ballest---o to chodzi----to ja też nie zrozumiałam od
                  razu---większość ludzi tutaj żyjących dalej się boi powiedzieć kim są,niestety
                  ,pamiętają przeszłość,czy im się dziwisz? po prostu boją się,że stracą wszystko
                  czego się dorobili ---znam to z autopsji,bo obracam się w różnych
                  kręgach--nauczyli się żyć na krawędzi----musieli się tego nauczyć,inaczej by nie
                  przetrwali ----pozdrawiam
                  • Gość: socer IP: 80.50.20.* 31.03.05, 21:54
                    Braid, cały czas Cię nie ma ale wystarczy jedno słowo "Ślązak" pojawiasz się
                    natychmiast.
                    • Gość: Braid IP: *.net-htp.de 31.03.05, 22:00
                      To ty sie nie cieszysz ze przypomnialem historie pierwszej polskiej
                      osady w Ameryce ktora zalozyli Slazacy? ...
                      co za niewdzieczne stworzenie
                      • Gość: socer IP: 80.50.20.* 31.03.05, 22:03
                        Braid, w odróżnieniu od Ciebie ja zawsze byłem ze Ślązaków dumny.
                      • ja szybko czytam---czy to nie Ty podałeś ten
                        link?-----forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=94&w=17127945&a=17127945-------------
                        • Gość: Braid IP: *.net-htp.de 31.03.05, 22:27
                          sloneczko1 napisała:

> ja szybko czytam---czy to nie Ty podałeś ten
                          > link?-----forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=94&w=17127945&a=17127945-----------
                          > --

??? TAK to ja podalem ten tekst....
                          jednak jest to tylko kopia czyjegos wywiadu ...a nie moje wypracowanie,
                          Gdzies potem udalo mi sie nawet znalezc oyginalne kopie listow ksiedza
                          Moczygemby do rodziny na Slasku ..poszukaj w archiwum ..ciekawa lektura

Watpliwosci z powodu IP ? spoko...mam dwa kompy i 2 IP-is ten wlasnie Nr i
                          htp-net.de

• ja nie sprawdzam niczyje IP,jeżeli pisze :Gość to mam wątpliwości,nic więcej,nie
                            mam zamiaru bawić się w sprawdzania nikogo,i Ciebie też nie sprawdzam,bo i po
                            co?chce tylko wiedzieć,czy rozmawiam z konkretną osobą czy z
                            przebierańcem-pozdrawiam
                      • Gość portalu: Braid napisał(a):

> To ty sie nie cieszysz ze przypomnialem historie pierwszej polskiej
                        > osady w Ameryce ktora zalozyli Slazacy? ...
                        > co za niewdzieczne stworzenie

Gdzie była Polska,jak Slązacy zakładali tą pierwszą (polską?) osadę w
                        Texasie?,cóż za polska arogancja.

A na marginesie,kiedy była Polska W Sląsku?,z NA Sląsku,brała Polska W
                        siebie,rosnąc w swej arogancji,Panie Braid.
                    • witaj--Socer---Braid jest Ślązakiem--tak jak my---tylko od czasu do czasu
                      poklóci się z Ballestem ----(muszę przyznać,że nie lubię tego)---cenię każdego
                      kto posiada dużo wiedzy i umie się nią podzielić z innymi---pozdrawiam
    • Dobrej nocy życzę--sloneczko juz idzie spać--i nie wie kiedy znów tutaj
      zawita---bawcie się dobrze i nie rozrabiajcie---niech będzie tak miło jak
      teraz---Dobranoc---
      • Gość: Deng Xiao Ping IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.05, 22:47
        A mój Szwager twierdzi, że w Hong Kongu do narodowości śląskiej przynaje się 8
        milionów ludzi! To dopiero jest masa luda!
        • Gość: gostek IP: *.range81-154.btcentralplus.com 31.03.05, 23:11
          Prosze zobaczcie; znana slaska grupa z Frankfurtu, wykonuje swoj swiatowy
          szlagier "Moskwa" www.m90.org/view_image.php?image_id=4261
          • dla prymitywow
            --
            pyrsk
            Ballest
            • Gość: dlaczego? IP: *.range81-154.btcentralplus.com 01.04.05, 00:21
              Hej,co bylo w tym obrazliwego,no co?
              • Gość: gostek IP: *.range81-154.btcentralplus.com 01.04.05, 00:40
                Slazacy z USA wracaja do Bundes Republic Deuchtland.Lubie mile powroty...
                ...www.m90.org/view_image.php?image_id=4097
                • Ciekawe, dlaczego Biskup Wieczorek nie powiedzial, ze przyznawaja sie do
                  narodowosci polskiej czy nie miemieckiej tylko do Slaskiej, czyzby dla niego
                  tez taka narodowosc istniala.
                  Juz Graf Ballestrem i Biskup Nossol sie tez tak kiedys wypowiedzieli.
                  --
                  pyrsk
                  Ballest
                  • ballest napisała:

> Ciekawe, dlaczego Biskup Wieczorek nie powiedzial, ze przyznawaja sie do
                    > narodowosci polskiej czy nie miemieckiej tylko do Slaskiej, czyzby dla niego
                    > tez taka narodowosc istniala.

bo ty czesto slyszysz to co chcesz slyszec.

wystarczy ze przyznaja ze sa Slazakami lub ze pochodza ze Slaska
                    aby ci co koniecznie chca slyszeli juz o narodzie.

> Juz Graf Ballestrem i Biskup Nossol sie tez tak kiedys wypowiedzieli

to zdanie jest niepelne .... chciales oczywiscie napisac:
                    "Juz Graf Ballestrem ,T. Schikowski i Biskup Nossol sie tez tak kiedys
                    wypowiedzieli"

tylko twoja wrodzona skromnosc cie powstrzymala .
                    • Bo WLASNIE O NARODZIE MOWIONO, a nie inaczej, wiec nie klyc !
                      --
                      pyrsk
                      Ballest
                      • Gość: Wilga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.05, 16:46
                        To dlaczego bedac Slazakiem mieszkasz i pracujesz w Niemczech ?. Dlaczego ci
                        wszyscy emigranci nie wrocili na Slask ?. Dlaczego nie wracacie do swojej
                        ojczyzny, tylko wylewajac swoje krokodyle lzy na forum,pracujecie dla dobra
                        innego kraju a nie Slaska?. Pyszczyc to kazdy potrafi. A moze puste slowa
                        zamiencie na czyny...
                        • Gość: łowca jeleni IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.04.05, 17:19
                          Jak tak możesz odzywać się do uduchowionego człowieka?
                          Wstyd gorolko;-)!!!
                          • Gość: Wilga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.04.05, 09:45
                            A gdyby tak kazdy Slazak mial raz w miesiacu dac 10 euro na propagowanie
                            kultury slaskiej toby sie zas okazalo,ze na Slasku nie ma Slazakow...
                            • Gość: Wilga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.04.05, 09:47
                              "...gdyby tak kazdy Slazak mial raz w miesiacu dac 10 euro na propagowanie
                              kultury slaskiej toby sie zas okazalo,ze na Slasku nie ma Slazakow..."

...i nie tylko na Slasku by nie bylo Slazakow,ale rowniez w Niemczech i w
                              Ameryce.
                              • witaj ---Wilgo---mów za siebie,a nie za innych----------ja dam te 10 eur choć
                                zarabiam w złotowkach--pozdrawiam
                              • Gość portalu: Wilga napisał(a):

> "...gdyby tak kazdy Slazak mial raz w miesiacu dac 10 euro na propagowanie
                                > kultury slaskiej toby sie zas okazalo,ze na Slasku nie ma Slazakow..."
                                >
                                >
                                > ...i nie tylko na Slasku by nie bylo Slazakow,ale rowniez w Niemczech i w
                                > Ameryce.

Chętnie dam miesięcznie 40 zł na Sląsk,tylko komu je ma dać?
                                • Gość: Wilga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.04.05, 16:16
                                  No niby takie madre te Slazaki a nie wiedza jak sie to robi. Trzeba powolac np.
                                  Fundacje Kultury Slaskiej,opracowac jej statut, w ktorym bedzie m.in.cel
                                  dzialania Fundacji i zasady finansowania.Mysle, ze taka organizacja juz
                                  istnieje tylko Wy nawet o tym nie wiecie.Ciekaw jestem na ile wam starczy
                                  zapalu w finansowaniu takiej Fundacji, ale zycze Wam wszystkiego najlepszego.
                                  • fajnie ize nom tak dobrze zyczysz, lepi by ale bouo keby tak wszyske Poloki sie
                                    na tai gest zdobyli
                                  • Gość portalu: Wilga napisał(a):

> No niby takie madre te Slazaki a nie wiedza jak sie to robi. Trzeba powolac np.
                                    >
                                    > Fundacje Kultury Slaskiej,opracowac jej statut, w ktorym bedzie m.in.cel
                                    > dzialania Fundacji i zasady finansowania.Mysle, ze taka organizacja juz
                                    > istnieje tylko Wy nawet o tym nie wiecie.Ciekaw jestem na ile wam starczy
                                    > zapalu w finansowaniu takiej Fundacji, ale zycze Wam wszystkiego najlepszego.

Więc trzeba opracować statut,powołać coś śląskiego na Sląsku i za granicą?Z
                                    finansowaniem śląskim nie ma specjalnych problemów,tylko czy dłużnik potrafi
                                    spłacić?,no,prawda,dłużnik ma armię.
                                  • Taka fundacja już faktycznie istnieje, podobnie jak istnieje wiele stowarzyszeń
                                    zajmujących się pielęgnowaniem śląskiej kultury. I jakoś sobie radzą. Dodam
                                    jeszcze, że na miejscu reprezentantki narodu, którego państwo jest kolosalnym
                                    nieporozumieniem (i który - co akurat dobrze o nim świadczy - z tą karykaturą
                                    państwa w niewielkim stopniu się identyfikuje), pozbyłbym się protekcjonalnego
                                    tonu. Brak pokory przy mizernych osiągnięciach robi żałosne wrażenie.
                      • Nasz bredziosz widocznie czytou wypowiedzi Kijonki we "Nadciongajom Slazacy" -
                        wiynkszych pierdou juz downo niy czytouech.

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

• Kategorie tematyczne
  • Najnowsze wątki
  • Więcej forów
  • Więcej wątków na ten temat
  • Tagi
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.