Dodaj do ulubionych

wyniki mojej mamy-zerknijcie prosze.

08.02.11, 11:01
ft3 -7%
ft4 17%
TSH 17% (1,2 przy normie 0d 0,55)

obj tarczycy 8,6ml (kobieta lat 50)
wyników starszych nie mamy.

leczona tarczyca w wieku mlodzienczym,
objawy: ospałość, problemy z koncentracja,cienkie rzadkie włosy(tluste),

Diagnoza lekarza(z dzisiaj): nic nie dolega, na ft3 i ft4 patrzy sie tylko przy nadczynnosci,a ze tarczyca mniejsza to nic. Ja sie spieram, zeby dalej sie leczyla,poszukala innego lekarza.

A co wy na to??
Edytor zaawansowany
  • anka.83 08.02.11, 13:08
    Zmieńcie lekarza. To trzeba leczyć, leczyć i jeszcze raz leczyć! Wyniki są złe. Tarczyca mała. Samopoczucie złe. Co tu więcej dodać?
  • ona1.2.3.4.5.6 08.02.11, 13:25
    tak myslalam, tylko mama nie chce sie z tym pogodzic, bo to oznacza kolejne kombinowanie kolejnego lekarza i wizyty. na szczescie moj lekarz to nie ten,tylko inny. moze moj sie okaze w porzadku.
  • moniaa6666 08.02.11, 13:28
    Ja mam to samo musze szukac dalej. wyniki hormonow w normie a tarczyca mala. samopoczucie roznie z nim bywa Jeden lekarz tez stwierdzil ze wszystko jest ok .
  • ona1.2.3.4.5.6 26.05.11, 11:22
    maj 2011
    ft3 39%
    ft4 23%
    TSH brak,ale zawsze ma kolo 1, 1 z kawalkiem,tak jak ja
    HGB 12,7
    Fe - zapomnieli zrobic

Hmm czy dobrze kombinuje, ze ft3 jest pobierane z tkanek, dlatego mama "wyszla z niedoczynnosci" bez brania lekow ? i dlatego teraz ft3 jest wieksze od ft4? bo slyszalam ze ft4 jest produkowane w wiekszej ilosci niz ft3.. (i przeksztalcane w ft3 czesciowo). Namawiac mame na zmiane ENDO?

Co do anemii -mama ponoc regularnie co roku ja ma, nawet kiedys miala robione badania (za granica) TIBC ,ferrytyne, ale wyniki nie pasowaly do zadnego "ze szlakow diagnostycznych" pozwalajacych rozwiazac co jest przyczyna anemi -takich co sa w ksiazce dla studentow medycyny.... chybaze ktoras z was moglaby sprobowac rozwiazac zagadke? to poszukalabym tych wynikow. poki co mam wyniki (te na anemie) sprzed kilku lat,ale mysle ze jesli jest np zle wchlanianie to nie zmienilobysie zabardzo. jak wtedy bylo cos nisko to teraz tez by bylo. Wiem ze przydalyby sie nowe wyniki ferrytyny, TIBC, Fe i wit b12...
  • anka.83 26.05.11, 12:28
    ona1.2.3.4.5.6 napisała:

> Hmm czy dobrze kombinuje, ze ft3 jest pobierane z tkanek, dlatego mama "wysz
    > la z niedoczynnosci" bez brania lekow ?
    i dlatego teraz ft3 jest wieksze od
    > ft4? bo slyszalam ze ft4 jest produkowane w wiekszej ilosci niz ft3.. (i przek
    > sztalcane w ft3 czesciowo). Namawiac mame na zmiane ENDO?

To nie tak. Twoja mama musiałaby mieć ladne zapasy fT3 i fT4, żeby po 3 miesiącach "wyjść" tego. Mechanizm byl inny: luty=zimno=zużywamy więcej ht, maj = ciepło = mniejsze zużycie. Na jesień znów będzie cienko.

chybaze ktoras z was moglaby spro
    > bowac rozwiazac zagadke? to poszukalabym tych wynikow. poki co mam wyniki (
    > te na anemie) sprzed kilku lat,ale mysle ze jesli jest np zle wchlanianie to ni
    > e zmienilobysie zabardzo. jak wtedy bylo cos nisko to teraz tez by bylo. Wiem
    > ze przydalyby sie nowe wyniki ferrytyny, TIBC, Fe i wit b12...

Żaden z nas (a przynajmniej mnie) hematolog czy nawet internista, ale możesz wrzucic - a nuz kogoś "olśni". No i przydałoby się przy tych "lepszych" hormonach zrobić te wszystkie brakujące badania zw z anemią.

Moim zdaniem zmiana lekarza - ale to juz mówiłam.

Inna sprawa - czy Twoja mama regularnie bada się u gina (cytologia, piersi) oraz czy nie ma jakichs sensacji nieprzyjemnych ze strony układu pokarmowego?
  • ona1.2.3.4.5.6 26.05.11, 13:28
    czyli co, dopiero na jesien zajac sie sprawa mamy tarczycy?? bo sama ją olała..

"zagadka zwiazana z anemia" 2007 niestety
    zelazo 42 (60-180) - niskie
    TIBC 319 (250-450) - norma
    ferrytyna 8.4 (11-306.8) - niska
    HGB bylo 13.4
    MCHC bylo podwyzszone
    czesto mama ma cos nietak w morfologii, np MCHC i MCH podwyzszone, HCT niski

czy to poprostu z niedoboru zelaza niedokrwistosc?

jak zelazo bedzie niskie i tym razem, to zrobimy dalsze badania.

mama regularnie sie bada u gina, zaburzenia jelitowe- w zasadzie to ostatnio sie leczyla z helicobacter i wiem ze jak sie ma helicobacter to moze byc zaburzone wchlanianie, ale nie wiem jak zaburzone wchlanianie ma sie do TIBC i ferrytyny(czy wtedy sa podwyzszone,czy obnizone). tak czy inaczej wiem ze trzeba powtorzyc badania.
  • anka.83 30.05.11, 14:23
    Zaburzone wchłanianie może być powodem niskiego żelaza, ferrytyny (ferrytyna to żelazo zapakowane do białka, na zapas),

TIBC wzrasta przy;
    - niedoborze żelaza w organizmie,
    - w przebiegu niedokrwistości z niedoboru żelaza,
    - w czasie ciąży,
    - w wyniku ostrej lub przewlekłej utraty krwi,
    - podczas leczenia estrogenami.

TIBC maleje w zespole nerczycowym, w nowotworach i przewlekłych zakażeniach oraz w hemochromatozie i hemosyderozie. Jednoczesny spadek poziomu żelaza w pierwszych trzech przypadkach spowodowany jest obniżeniem poziomu białka-transferyny, która jest "magazynem" żelaza we krwi.

(cyt z www.grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=793 )

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka