Re: Choroby tarczycy - artykuł mp on-line Dodaj do ulubionych


Pytanie 19. Czy w przypadku leczenia supresyjnymi dawkami L-tyroksyny (po operacji zróżnicowanego raka tarczycy) musimy odstawiać ten lek przed zabiegiem operacyjnym z innych przyczyn (w celu normalizacji TSH i kwalifikacji chorego do zabiegu przez anestezjologa)? Jeśli tak, to na ile dni przed zabiegiem?
Przed zabiegiem operacyjnym nie należy zaprzestawać leczenia supresyjnego. Jeśli stężenie FT3 w surowicy jest prawidłowe, to anestezjolog zakwalifikuje chorego do operacji pomimo zahamowanego wydzielania TSH - chory przebył wcześniej totalną tyreoidektomię i nie zagraża mu wystąpienie przełomu tarczycowego.

Pytanie 20. Jak często należy oznaczać TSH u osoby z wolem guzkowym tarczycy?
W przypadku chorych z wolem obojętnym bez cech klinicznych nadczynności tarczycy wystarcza oznaczenie TSH co 12 miesięcy.

Pytanie 21. Chirurdzy często proszą internistów konsultujących o zmianę leków doustnych na podawane pozajelitowo. Które leki stosowane w leczeniu chorób tarczycy, oprócz L-tyroksyny, należy mimo wszystko podawać doustnie?
W Polsce mamy do dyspozycji tylko jeden lek stosowany w leczeniu chorób tarczycy do podawania pozajelitowego - Favistan (tiamazol), który sprowadza się na import docelowy. Stosujemy go w przypadku przełomu tarczycowego i w ciężkiej nadczynności tarczycy z zagrażającym przełomem.

Pytanie 22. Jaki jest "termin ważności" wyniku badania TSH, a jaki FT3 i FT4? Od czego zależy?
Nie ma pojęcia "terminu ważności" wyników badań hormonalnych i najczęściej konieczność oznaczeń uzależniamy od stanu klinicznego. W przypadku wola obojętnego anestezjolodzy wymagają najczęściej wyniku z ostatnich 3 miesięcy. W przypadku leczonej nadczynności tarczycy - z ostatnich 2 tygodni.

Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.