• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

NAdnercza ? przysadka czy cos jeszcze innego? Dodaj do ulubionych

• 07.10.11, 17:03
    Hejka, pisze tutaj, bo jestem juz totalnie zalamana, nie moge doprosic sie badan i jakiegos postepu w sprawie, na leczenie prywatne srednio mnei stac ale sie postaram.
    Mam 33 lata, badania wykazaly ze tarczyca jest 2x wieksza i ma pelno malych torbieli, od roku biore 50 euthyroxu, srednio pomaga, przeszlam dokladnie badania jajnikow- PCO wykluczone calkowicie, miesiaczki regularne.

Objawy:
    Przyrost masy ciala- utylam z 25 kg w ostatnie 5 lat, skokowo, mimo bardzo malej ilosci jedzenia i uprawiania sportu.
    Problemy z zoladkiem - refluks, jelito drazliwe,silne bole w sytuacjach stresowych
    Skora sucha, sklonna do niegojacych sie wypryskow bez zadnej zawartosci ropnej.
    Wlosy - na glowie mi ubywa, wszedzie indziej zarastam jak dziad, wloski na biuscie, twarzy (gesty meszek_ duzo pojedynczych ciemnych wloskow na policzkach i brodzie), wlochacze na szyji i dekoldzie.
    Bole stawow, miesni, sa dni ze naprawde ledwo sie ruszam, zdarza sie np ze 2 dni nic mnei nei boli a potem miesac bezustanny bol
    Puchniecie- puchne o 2 rozmiary, opuchlizna utrzymuje sie miesiacami, za wyjatkiem kilku dni kiedy to nagle mi schodzi i poprawia sie tez samopoczucie.
    Bole glowy, wrazenie spuchnietego mozgu, co owocuje calkowita dekoncentracja i zlym samopoczuciem (jakbym miala zemdlec) tak jest w zasadzie non stop, troche ba to pomagaja tabletki chmielowe bo odwadniaja nieco.
    Po jedzeniu slabniecie, nagly spadek temperatury ciala, odretwienie ciala, sennosc nagla i silna, jak przysne to budze sie po parunatu minutach bez czucia w rekach i nogach, duszac sie bo chyba przestaje tez oddcyhac we snie.
    Ogolnie rozbicie, niemoznosc zrobienia sobie nawet sniadania, dusznosci, bole glowy, bole w okolicy watroby (ciagniecie) oraz w odcinku nerek.
    NIemoc fizyczna i psychiczna, czasem nagle zdarza sie 1-2 dni pelnej aktywnosci, czasem pol dnia a potem zgon. Sa one niezalezne od dnia cyklu miesiecznego.

5 lat temu bralam leki: IZOTEK - steryd na cere- po 3 mcach odstawilam po zlych probach watrobowych
    4 lata temu SULPIRYD i XANAX na problemy zoladkowe wywolane stersem (obie kuracje trwaly okolo 3 tyg lacznie z powodu duzych skutkow ubocznych)

Badnaia tarczycy sa w normie, poza tymi torbielami, aktualnie jestem po badaniach w UK gdzie mieszkam, byc moze uda mi sie je wyciagnac i zamiescic, niby w normie ale 90% bylo na czerwono. Czekam na skierowanie do endokrynologa, nierstety potrwa to kilka miesiecy a ja sie czuje co raz gorzej, na 30 dni moze 2 sa wzglednie znosne. JAkie badania moge zrobic przy okazji pobytu w PL? Byc moze uda mi sie pojsc do endokrynologa prytwatnie, ale chcialabym pojsc z jakimis dodatkowymi badaniami (jajniki i tarczyce mialam badane, testosteron tez i byl ponad norme) .

Nawet nie wiecie jak bardzo bede wdzieczna za jakies sugestie. Dodam ze w PL przez 4 lata nie moglam sie doczekac wogoole badan, totalna ignorancja ze strony lekarki ogolnej. Ostatnie 5 lat wykrojone z zyciorysu sad Sorry za chaotycznosc opisu, ale moj mozg niedziala sprawnie big_grin.
    Edytor zaawansowany
    • 07.10.11, 17:09
      dodam ze mialam tez przepisany SPIRONOL i jeszcze jaksi podobny do niego w dzialaniu lek - po obu objawy nasilaly sie parokrotnie, juz po pierwszej dawce.
      Zauwazylam tez duza sklonnosc skory do uszkodzen, zostawanie ciemnych sladow na skorze po wszelkich malych obratciach od odziezy(np pozornie miekkiej bielizny), nie mowiac juz o wiekszych sprawach typu wyprysk czy zdarcie skory.
      Wlosy na ciele rosna mi bardzo szybko, okolo 4 mm na dobe, paznokcie to samo, na glowie wlosy rosna tez szybko, ale tez bardzo mocno wypadaja. Efekt ze na glowie przeswituje mi rownomierna lysina a nogi mam jak rasowy samiec wink
      • 07.10.11, 17:29
        Witajsmile
        Na pewno warto zrobić na własną rękę cały panel tarczycowy w PL i mieć te badania dla siebie, a nie żeby lekarz je przetrzymywał. Zrób: TSH, ft3, ft4, przeciwciała aTPO, aTG. Myślę, że możesz mieć wysoką prolaktynę - standard przy źle wyrównanych hormonach. Bo wiesz jak to jest z normami - moja norma nie jest Twoją itd. Jeśli masz na to kasę to zbadaj tez prolaktynę przed i po obciążeniu tabletką.
        Słabnięcie po posiłku jest niepokojące. Zrób koniecznie krzywą cukier/insulina z obciążeniem 75g glukozy. Możesz mieć hipoglikemię reaktywną. Cukier spada po jedzeniu zamiast wzrosnąć. Jest też coś takiego jak zwężenie pnia trzewnego. Niewielu lekarzy się na tym zna. Ci co się znają podejrzewają każdego pacjenta że to mawink Wklejam Ci pierwszy link jaki mi rzucił się w oczy:
        pientrzewny.republika.pl/
        Wiem, że dobry specjalista w tej dziedzinie potrafi przez osłuchanie słuchawkami pacjenta stwierdzić czy warto robić dalsza diagnostykę.

Masz full objawów więc trzeba sporo badań zrobić. Jeśli chodzi o nadnercza to najłatwiej jest zrobić badanie kortyzolu tego samego dnia we krwi rano (godzina, dwie po przebudzeniu, na czczo) i popołudniu (16-18). Ja robiłam też dobową zbiórkę moczu. Mocno to kłopotliwe i nie każdy jest w stanie się przełamać żeby siuśki trzymać w pojemnikusmile Można też badać ACTH ale jest to substancja która szybko się rozpada wiec jeśli lab nie robi tego u siebie na miejscu to marne szanse aby badanie było sensowne.
        Przy chorobach tarczycy częste są też niedobory minerałów i witamin. Zbadaj poziom sodu i potasu (mówi o pracy nadnerczy), witaminy B12, ferrytyny (nie żelaza) i witaminy D. No i klasyk - morfologia.
        Trochę popisałamsmile a dziewczyny pewnie tez coś od siebie dodadzą. Sprawę pnia zostaw sobie na koniec zacznij od badań krwi.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.