Dodaj do ulubionych

Dziecko,wysokie TSH przy nadczynności.

14.07.12, 10:42
Kochani,

pytanie mam takie. Dziewczynka, lat 8, ruchliwa i nadpobudliwa od zawsze, malutka , drobniutka i szczuplutka jak an swój wiek, choruje na twardzinę, choroba autoimmunologiczna tkanki łącznej.

TSH wyszło 5,42 przy górnej granicy 4,2
Ft4 19, 27 przy normie 12-22
Ft3 7,31 przy normie 3,1 do 6,8

Objawy wskazują na nadczynność, dziecko jest coraz bardziej szczuplejsze, ma niedowagę, gonitwę myśli, strasznie szybko mówi, nie umie się na niczym skupić, jest płaczliwe, niecierpliwe.Nie sądzę, aby to było Hashimoto, bo dziecko nie ma żadnych przerw w tym "nadczynnym" zachowaniu. Jest wiecznie pobudzone.
Ale zastanawiam się skąd tak wysokie TSH? Zapewne to wskazuje na problemy z przysadka jeszcze. Ma także za dużo potasu, morfologia w normie, choć bardziej dolnych granic. Czekamy na wyniki ferrytyny, wit. D, innych hormonów, min. wzrostu, peptyd C.
Co z tym TSH?

Edytor zaawansowany
 • devilyn 14.07.12, 11:38
  Zobacz na Ft3 ono jest ponad normę co świadczy o niedoczynności.

  --
  http://supergify.pl/images/stories/miski/straszne/diabeki/199.gif
 • alva_alva 14.07.12, 13:34
  Trochę zgłupiałam w tej chwili, jak o niedoczynności może świadczyć Ft3 powyżej normy oraz Ft4 w granicach górnej normy? To są faktyczne hormony tarczycy, a TSH produkuje przysadka, a nie tarczyca. Możesz mi wyjaśnić czemu uważasz, że Ft3 powyżej normy wskazuje na niedoczynność?
 • alva_alva 14.07.12, 13:46
  Ma jeszcze niski ogólny cholesterol, 145, co też wskazuje raczej na nadczynność.
 • alva_alva 14.07.12, 13:58
  Hmm, czy to może być subkliniczna postać niedoczynności tarczycy, ze wzmożoną produkcją hormonów tarczycowych, które dają objawy nadczynności? Bo objawów niedoczynności nie ma żadnych. Dziecko w najgorszym okresie potrafi nie spać w nocy i skakać całe noce po wersalce, więc nie widać na pierwszy rzut oka niedoczynności.
  Byłabym wdzięczna za pomoc.
 • devilyn 14.07.12, 15:44
  O nadczynności mówimy wtedy gdy oba hormony i ft3 i ft4 są ponad normę, a tsh bliskie zeru.

  Tu masz i wysokie tsh co świadczy o niedoczynności i ft3.

  Zdarza się tak, że może być niedoczynność z objawami nadczynności. Być może to może też być rzut choroby Haszi...czy były oznaczanie przeciwciała?


  --
  http://supergify.pl/images/stories/miski/straszne/diabeki/199.gif
 • procesor 14.07.12, 15:50
  jesteś pewna? ja bym nie byłą
  dla mnie to jednak wygląda na nadczynność

  zwykle staramy sie ignorowac za niskie tsh mówiąc że ważne są wolne hormony
  tu wolne są wysokie i bardzo wysokie
  tsh ma sporą bezwładność, za miesiąc może być dużo niższe i będzie pasować do wysokiego ft4 i ft3

  objawy nadczynności też przemawiają za taki kierunkiem
  a co na to lekarz?
  --
  Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu ... czas i tak upłynie!
 • alva_alva 14.07.12, 16:25
  Kochani,

  dzięki za pomoc.Sama mam Hashimoto, byłam głębokiej niedoczynności, a lekarze prawie mnie wpędzili w śpiączkę, bo kierowali się TSH, a okazuje się, że moja przysadka zle działa i pokazuje głupoty. Teraz jak leżałam w szpitalu z podejrzeniem cukrzycy, to odkryli lekarze, że nie tylko TSH pokazuje głupoty, ale także ACTH, bo mam go dużo za mało, ale kortyzol ma się dobrze, więc wiem po sobie, że to TSH nie jest wyznacznikiem wszystkiego. Poczytałam nieco o tej subklinicznej niedoczynności i myśle, że to dziecko jej nie ma, bo nie ma ani jednego objawu niedoczynności, ani jednego. Wszędzie jest napisane, ze subkliniczna niedoczynność oznacza TSH powyżej normy, a Ft4 i Ft 3 w normie plus w większości przypadków objawy niedoczynności inne. Ft4 i Ft3 nie sa w normie,Ft4 blisko górnej granicy, cholesterol bardzo niski, nie ma anemii, choć wyniki są poniżej połowy norm w morfologii, a dziecko całe życie jest makabrycznie nadpobudliwe, coraz chudsze, przy czym nie rośnie, najmniejsze i najdrobniejsze w klasie.Wygląda jak niedożywione.Nie ma suchej skóry, żadnych tego typu problemów.Nie widziałam, żeby kiedykolwiek zasnęła po południu, mimo, że wiecznie biega i skacze.Wieczorem także idzie późno spać, a bywają okresy, że nie śpi w nocy w ogóle.
  Zapomina ze szkoły zabierać kredek, długopisów, jest wiecznie roztrzepane, mówi o dziesięciu rzeczach na jeden raz,nie potrafi się niczym zająć na dłużej. Chodzi często na boso, nawet jak pada deszcz, po zimnej trawie. Ciągle trzeba gonić, żeby ubrała jakieś papcie, żeby się nie przeziębiła, więc nogi na pewno jej nie marzną.Nie jest jej zimno.

  Myślę, że pewnie dobrze by było prześwietlić nadgarstek i sprawdzić wiek kostny, bo wyraźnie jest w tyle jesli chodzi o budowę fizyczna. Zrobiliśmy wit. D i hormon wzrostu, czekamy na wyniki.

  Lekarz nic, bo jeszcze rodzice nie byli u lekarza. Dziecko ma 8 lat, ale do tej pory nikt nie badał mu krwi, bo było tak nadpobudliwe i wpadało w totalną histerię, że nie dało się krwi pobrać.Jakoś udało się ją wreszcie namówić. Wiem, że teraz trzeba zrobić przeciwciała i na Hashimoto i na Basedova pewnie.Mała już ma jedną chorobę autoimmunologiczną, więc śmiem podejrzewać, że także ta tarczyca może być na tym samym tle.
 • djpa 14.07.12, 21:57
  Dziewczynka owszem, ma objawy niedoczynności. Przede wszystkim nie rośnie i jest drobna. Do tego jest roztrzepana (problemy z koncentracją uwagi?). A jak apetyt? Czy ma zaparcia?

  Dla dzieci są często dużo inne normy na fT3 (dużo wyższa ta górna granica) i nieco inne normy na fT4, górna granica też jest wyższa.

  Nadpobudliwość dziewczynki nie musi być skutkiem nadczynności tarczycy. Wiele czynników powoduje nadpobudliwość typu ADHD, ale jednym z nich może być właśnie NIEDOCZYNNOŚĆ tarczycy - piszą o tym w książce Jak żyć z Hashimoto.

  Nie twierdzę, że to jest niedoczynność. U zdrowych dzieci TSH czasami, jednorazowo, może być podwyższone, ale z uwagi na wzrost i drobność dziewczynki trzeba koniecznie wkrótce badania powtórzyć. Może w innym lab z normami dla dzieci?
 • alva_alva 14.07.12, 23:16
  Nie ma zaparć. Brzuszek pobolewa, jest jak u dziecka z Afryki. Zrobiliśmy też przeciwciała na celiakię.Apetyt ma za pięciu.
  Zrobimy jeszcze przeciwciała na Hashimoto i Basedowa.

 • anka.83 15.07.12, 13:34
  Wygląda, jakby nawalało coś innego, nie tarczyca bezpośrednio. Mówisz, że miałaś problem z przysadką, warto pójść tym tropem. I zbadać również nadnercza. Doskonały apetyt plus nadmierna ruchliwość raczej za niedoczynnością nie przemawiają.

  Dziewczynka ma już jedną chorobę autoimmunologiczną, niewykluczone że tarczyca jest również taką chorobą dotknięta, tym bardziej, że u matki wystąpiło hashimoto.

  Na tym etapie można jedynie gdybać, konieczna jest dalsza diagnostyka! Djpa wspomniała o innych normach hormonów dla dzieci, wydaje mi się, że należałoby znaleźć laboratorium mające bad. dla dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie BARDZO DOBREGO endokrynologa dziecięcego (choćby i na drugim końcu Polski), ew bdb dla dorosłych, taki też może wpaść na jakiś sensowny pomysł.

  Daj proszę znać, jak wyszły przeciwciała.
 • alva_alva 15.07.12, 23:17
  Aniu, ja nie jestem matką tej dziewczynki, choć pochodzi ona z mojej bliskiej rodziny. Ja mam już kilka chorób auto i podejrzenie autoimmunologicznej niedoczynności wielogruczołowej, ale nie jestem spokrewniona z tym dzieckiem fizycznie.
  Moją przysadkę sobie darowałam na chwilę obecną, bo już nie mam siły dalej drążyć tematu. Może za jakiś czas.W sumie dosyć dobrze funkcjonuję na tyroksynie, diecie bezglutenowej ( celiakia) i na niskim IG ( za niska insulina, czekam na wyniki przeciwciał przeciw wyspom trzustkowym).

  Czekamy na wyniki kortyzolu też. Mam wrażenie, że to jednak nie jest niedoczynność albo to jest ta niedoczynność subkliniczna, ale coś innego zamazuje jej objawy, przebijając się na pierwszy plan.Jutro pójdę do laba zapytać czy da sie dorobić te przeciwciała z tej surowicy, która mają.
  Dzieciak ma też problemy z górnymi drogami oddechowymi, przerost trzeciego migdała. Ja jako dziecko miałam wiecznie zapalenie ucha środkowego, antybiotyki nie pomagały, a teraz się doczytałam, że to miało prawdopodobnie podłoże autoimmunologiczne.Miałam też wycięte migdały już jako dorosła osoba.

  Cos mi się jeszcze rzuca w oczy jak patrze na nią. Jest blada bardzo i ma tragiczne, ciemne, brązowe wory pod oczami. Normalnie tak wielkie jakby jej ktoś oczy podbił. Wory są większe od oczu.Myślę, że to może objaw problemów z zatokami? Może to mieć jakiś związek z innymi chorobami? Ktoś się z tym spotkał?
 • czupakabra27 16.07.12, 10:40
  Alva w telegraficznym skrócie podrzucam tropy: worki pod oczami - pasożyty (może być nadpobudliwość), problemy z wątrobą, nerkami lub ukł. krążenia. To ostatnie chyba najmniej prawdopodobne, bo dziecko nie miałoby siły szaleć, siniałoby itd.

 • alva_alva 16.07.12, 17:04
  Pasożytów nie ma, sprawdzane, nawet w ciemno chyba leczenie było, ale nerki owszem. Ma za dużo potasu, a to może wskazywać na niewydolność nerek. Nie zrobiliśmy jej mocznika ani kreatyniny, bo się nie spodziewałam, że coś z nerkami może być nie tak.Podejrzewam, że ze względu na tę twardzinę układową mogą kanaliki włóknieć i stąd może być niewydolność.
 • djpa 17.07.12, 12:26
  Worki pod oczami są, wg naszej pediatry, skutkiem gorszego dotlenienia głowy, np. od przerośniętego 3 migdałka. Jeśli dziewczynka jest chuda, to tym bardziej worki pod oczami jej widać, bo nie ma podskórnej warstwy tłuszczu. Moim zdaniem bardziej opłaca się zrobić usg tarczycy zamiast badania przeciwciał. USG więcej powinno pokazać niż badanie przeciwciał, szczególnie u dziecka. Zdarza się dość często u dzieci, że przeciwciała są OK, ale na USG widać zmniany.
  Moja pięcioletnia córka miała wczoraj robione USG tarczycy, wyszło jej ewidentne Hashimoto, do tego guzek 1.2cm do biopsji. Pięciolatka! Dobrze, że miała zrobione to USG!
 • alva_alva 03.08.12, 13:17
  Przyszły inne badania. Wit D prawie brak, podobnie z ferrytyną. Gliadyna w klasie IgG wynik graniczny. Nie robiłam w klasie IgA, bo nie wiem czy nie ma ogólnego niedoboru.
  Potas dużo ponad normę i peptyd C równo z dolną granicą normy, czyli słaba rezerwa insuliny. Może się szykowac cukrzyca autoimmunologiczna.
  Może ktoś z Was zna dobrego lekarza z Warszawy, który by to objął wszystko w kontekście chorób autoimmunologicznych? Dziewczynka ma już stwierdzoną twardzinę.
 • djpa 05.08.12, 21:34
  Oj, koniecznie trzeba wyleczyć anemię u dziewczynki! A dlaczego witaminy D ma tak mało? Przecież lato jest. Nie wychodzi na dwór?
  Tarczyca też potrzebuje żelaza do prawidłowej pracy, a witamina D jest tak naprawdę hormonem, który ma ogromny wpływ na układ odpornościowy. Ludzie z prawidłowym poziomem witaminy D rzadziej zapadają na choroby autoimmunologiczne.

  Niedawno czytałam artykuł o powiązaniu witaminy D i cukrzycy. W Gdańsku zbadano poziom witaminy D u dzieci, którym niedawno wykryto cukrzycę oraz dzieciom bez cukrzycy - to była grupa kontrolna. Okazało się, że wszystkie dzieci z cukrzycą miały niedobór witaminy D, z czego połowa miała bardzo duży niedobór tej witaminy, poniżej 10. W grupie kontrolnej połowa miała witaminę D w normie, a druga połowa lekki niedobór.

  Tu jest ten artykuł www.endokrynologiapediatryczna.pl/?v=1&ida=1050
 • patria5 06.08.12, 08:58
  ja miałam tak, ze w badaniach ponad normę było TSH i również ponad normę lub w górnej granicy fT3 i fT4 - po przebadaniu w kierunku oporności na hormony tarczycy i gruczolaka przysadki ( nie potwierdzono) - jedyne co zmieniłam to zaczęłam uzupełniać żelazo ( niska ferrytyna)... obecnie dwukrotnie badałam trójcę tarczycową i jest OK, tzn. TSH <2 a hormony tarczycy ok 80%
  chcę przez to powiedzieć, ze moze warto zacząć od uzupełnienia niedoborów... gdybym ja była leczona na niedoczynność na podstawie samego TSH to pewnie byłabym teraz w głębokiej nadczynności

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.