Dodaj do ulubionych

subkliniczna niedoczynność - czy dobra diagnoza?

24.05.13, 22:09
Od listopada 2011 borykam się z różnorakimi objawami i problemami zdrowotnymi.
Między innymi badaniami pojawiły się te związane z tarczycą.
Na początku nie zwróciłam na to specjalnej uwagi, tym bardziej, że w sierpniu mój wynik TSH był ok. Niestety ostatnio wzrósł, więc udałam się do pani endokrynolog.

Przeglądałam ostatnio forum i wiem, że ciężko o dobrego endokrynologa, dlatego chciałabym dowiedzieć się co myślicie o moich wynikach. Czy powinnam poprosić endokrynologa o jakieś dodatkowe badania?

Moje wyniki:

styczeń 2012
TSH 3,55 (norma do ok.4)
aTPO 61 (wydaje mi się, że norma do 32, ale nie jestem pewna)
lewy płat 1,29 x 1,17 x 3,62
prawy płat 1,64 x 1,19 x 3,53
ZALECENIA:
kelp (jod) 1x1 tabl. (przez miesiąc)

luty 2012
TSH 2,92 (0,27-4,20)
FT3 3,41 (2,57-4,43)
FT4 1,16 (0,93-1,70)

sierpień 2012
TSH 1,7 (0,27-4,2)

maj 2013
TSH 4,33 (0,27-4,2)
FT4 14,69 (12-22)
FT3 5,42 (3,1-6,8)
lewy płat 3,63 x 1,30 x 1,08
prawy płat 4,13 x 1,46 x 1,5
i jeszcze jakiś wymiar 0,23
DIAGNOZA:
subkliniczna niedoczynność tarczycy
ZALECENIA:
euthyrox N 25
jodid 100
za 3 miesiące kontrola

Euthyrox biorę od ponad tygodnia. Jak na razie nie widzę specjalnych zmian. Wydaje mi się tylko, że zaczynają się zmiany hormonalne w moim organiźmie, ale może to tylko wrażenie.

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, ponieważ jest to dla mnie nowy temat.
Edytor zaawansowany
  • muktprega1 25.05.13, 10:12
    Witaj, mogłabyś przeliczyć hormony % i jeszcze raz je zapisać?

samodobro.host56.com/
    Przydatny test:

www.chorobytarczycy.eu/test#0
    Co do wyniku TSH w innych państwach górna norma, to 2 i wynik powyżej stanowi przyczynę dalszej diagnostyki tarczycy, a w Polsce niestety 4.
    Wzór na obliczanie objętości tarczycy:

www.nuk.bieganski.org/index.php?la=pl&go=kal&kalk=tar_obj#proc
    nie mogę z wzoru wyliczyć objętości, a w jakich jednostkach są wymiary tarczycy? Bo sensowny wynik wychodzi z przesunieciem przecinka o jedno miejsce w prawo smile i wtedy :
    objętość całej tarczycy: 6.1084885 ml

Przy stwierdzonych przeciwciałach zdecydowanie odrzuciłabym kelp i wszystko co ma związek z jodem, bo wiadomo, ze jod wpływa na podniesienie przeciwciał.
    Przeczytaj tylko pierwsze zdanie, czy odpowiada to Twojemu schorzeniu?
    pml.strefa.pl/ePUBLI/126/14.pdf
  • zolty_czajnik 25.05.13, 17:10
    Wielkie dziękuję muktprega1 za odpowiedź 

Z testu wyszło mi:
    20-24 punkty jest duża szansa, że masz niedoczynność tarczycy; wykonaj wszystkie potrzebne testy, żeby potwierdzić diagnozę (TSH, FT4, FT3, USG tarczycy, przeciwciała antyTPO i antyTG)

styczeń 2012
    TSH 3,55 (norma do ok.4)
    aTPO 61 (wydaje mi się, że norma do 32, ale nie jestem pewna)
    wymiary i objętość prawego płata: 16.4 mm x 11.9 mm x 35.3 mm → 3.444574 ml
    wymiary i objętość lewego płata: 12.9 mm x 11.7 mm x 36.2 mm → 2.731833 ml
    objętość całej tarczycy: 6.176407 ml
    Jeśli chodzi o aTPO, moja endokrynolog sugerowała, że wynik może wskazywać na nietolerancję pokarmową. (Mam problemy żołądkowo-jelitowe. Zdiagnozowane jelito drażliwe, refluks żołądkowy i leczyłam się na helicobactera. Oczywiście nie wiadomo co jest przyczyną tego wszystkiego. Na nietolerancję nie byłam diagnozowana.)
    Moja lekarka internistka twierdzi, że przeciwciała pojawiły się ponieważ musiałam przejść jakieś zapalenie tarczycy w przeszłości).

Luty 2012
    TSH 2,92 (0,27-4,20)
    FT4 29.87% [wynik 1.16, norma (0.93 - 1.7)]
    FT3 45.16% [wynik 3.41, norma (2.57 - 4.43)]

sierpień 2012
    TSH 1,7 (0,27-4,2)
    Czy czasem zdarza się, że wynik jest prawidłowy? (bez leczenia)

Maj 2013
    TSH 4,33 (0,27-4,2)
    FT4 26.90% [wynik 14.69, norma (12 - 22)]
    FT3 62.70% [wynik 5.42, norma (3.1 - 6.8)]
    wymiary i objętość prawego płata: 41.3 mm x 14.6 mm x 15 mm → 4.52235 ml
    wymiary i objętość lewego płata: 36.3 mm x 13 mm x 10.8 mm → 2.54826 ml
    objętość całej tarczycy: 7.07061 ml

Gdzieś czytałam, że na poziom TSH mogą mieć wpływ różne rzeczy. Nie wiem jednak w jakim stopniu one wpływają.
    Czy na wynik TSH może mieć wpływ:
    - przyjmowanie antybiotyków;
    - dosyć duży stres;
    - zaprzestanie brania hormonów (antykoncepcji);
    - zdrowienie po infekcji?

Jod dostałam pewnie dlatego, że mam małą tarczycę.
    Na forum wyczytałam, że u dorosłej kobiety tarczyca powinna mieć więcej niż 10ml (mam 29lat).
    Czytałam również o tym, że subkliniczna niedoczynność tarczycy może być spowodowana zbyt małą ilością jodu dostarczaną organizmowi.

„Przy stwierdzonych przeciwciałach zdecydowanie odrzuciłabym kelp i wszystko co ma związek z jodem, bo wiadomo, ze jod wpływa na podniesienie przeciwciał.”
    Dziękuję za radę, ale za bardzo nie chciałabym ingerować w zalecenia lekarza. 
    (Choć też spotkałam się z twierdzeniami, że w takim przypadku nie jest wskazana suplementacja jodem.)

Pierwsze zdanie z artykułu odpowiada mojemu schorzeniu.

Sory za taki długi tekst smile
  • agcerz 25.05.13, 17:39
    Normy gruczołu to jakieś 13-18 ml. Mały gruczoł jest wtedy, gdy go zżerają p-ciała, i to się nazywa zapalenie Hashimoto. Jod jest wtedy niewskazany. Naprawdę myślisz, że w czasach, gdy sól jest od lat obowiązkowo jodowana, ktoś może mieć niedobór jodu? Jest wszędzie, a gł. w chlebie. W ciastkach. W ciastach. W gotowych potrawach.

Wszelkie nietolerancje wloką się za Hashi. Też mogą wynikać z działalności p-ciał. U mnie jest to nietolerancja glutenu. Dodatkowo masz zapewne niską ferrytynę, wit. D3 i B12, a objawy ich niedoboru są paskudne (zbadaj się).

Niedoczynność prosta jest dziś b. rzadka. Hashimoto to plaga.

Tak, bez leczenia zdarzają się prawidłowe wyniki. Hormony falują. Zawsze badamy hormony tarczycy - FT3 i FT4 plus TSH. Samo TSH guzik nam powie.
  • zolty_czajnik 25.05.13, 18:51
    Dzięki za odpowiedź smile

> Normy gruczołu to jakieś 13-18 ml. Mały gruczoł jest wtedy, gdy go zżerają p-ci
    > ała, i to się nazywa zapalenie Hashimoto. Jod jest wtedy niewskazany. Naprawdę
    > myślisz, że w czasach, gdy sól jest od lat obowiązkowo jodowana, ktoś może mieć
    > niedobór jodu? Jest wszędzie, a gł. w chlebie. W ciastkach. W ciastach. W goto
    > wych potrawach.

Jesteś już drugą osobą, która odradza przyjmowanie jodu.
    Zastanowię się nad odstawieniem.

> Wszelkie nietolerancje wloką się za Hashi. Też mogą wynikać z działalności p-ci
    > ał. U mnie jest to nietolerancja glutenu. Dodatkowo masz zapewne niską ferrytyn
    > ę, wit. D3 i B12, a objawy ich niedoboru są paskudne (zbadaj się).

Powinnam chyba wybrać się do alergologa.
    Czasem źle wpływa na mnie kawa z mlekiem, jajka, duże ilości czekolady, wędzona ryba, duże ilości tłuszczu. (choć może to być od refluksu żołądkowego).
    Jak będę u pani endokrynolog za 3 miesiące, to poproszę o skierowanie na D3, B12 i ferrynę. (Chodzę do pani Zator we Wrocławiu, tzn. byłam 2 razy. Można powiedzieć, że prywatnie - mam pakiet medyczny Polmed, więc mam nadzieję, że nie powinno być problemu ze skierowaniami).

> Niedoczynność prosta jest dziś b. rzadka. Hashimoto to plaga.
    Zobaczymy jak będą wyglądały moje wyniki następnym razem. I jak będę się czuła.
    Może to głupie, ale cały czas mam jeszcze małą nadzieję, że moje wyniki nie są spowodowane chorobą tarczycy.

> Tak, bez leczenia zdarzają się prawidłowe wyniki. Hormony falują. Zawsze badamy
    > hormony tarczycy - FT3 i FT4 plus TSH. Samo TSH guzik nam powie.
    Dostałam skierowanie na FT3, FT4 i TSH. Zamierzam jeszcze zbadać aTPO.

Wszystko okaże się za 3 miesiące.

Jestem dopiero po 8-mej tabletce 25.

Dodam jeszcze, że przyjmuję na czczo Helides 40mg (esomeprazol z grupy IPP), bo mam problemy z żołądkiem a po ok. 20 minutach eythyroks, śniadanie po następnych 30 minutach. Tak mi poradziła endokrynolog.
  • djpa 25.05.13, 19:20
    IPP powoduje, że Euthyrox się prawie nie wchłania, tak nie wolno dawkować Euthyroxu... Przeczytaj dokładnie ulotkę tego leku. Zapewne dlatego nie czujesz skutków brania tego leku.
    To mnie wpisz jako trzecią osobę zachęcającą do odstawienia jodu przy bardzo prawdopodobnym Hashimoto.
    Tarczyca się powiększa przy niedoborze jodu. Po jodzie tarczyca Ci nie urośnie.

Zanim zaczęłam się leczyć na tarczycę niewiele rzeczy mogłam jeść. Prawie wszystko było dla mnie zbyt ciężko strawne, odbijało mi się na żołądku całodobowo, jelita wzdęte i zaparcia. Teraz to tylko wspomnienia smile
  • agcerz 25.05.13, 21:06
    Ja też popieram rozdzielenie obu leków, które bierzesz.

Co do alergologa - ostrzegam, że nasze "nietolerancje" nie zawsze dają się wyłapać testami badającymi reakcję IgE. Wg ubiegłorocznych badań reakcji na gluten jestem zdrowa. Wg moich doświadczeń - niestety nie. Nie popieram diety pt. "żyję powietrzem", ale wielu z nas szkodzi przynajmniej pszenica, często też mleko (laktoza). Życie bez tych produktów jest możliwe smile. Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz się obserwować, obserwacje notować i do lekarza chodzić z notatkami, przemyśleniami itd. Powodzenia.
  • zolty_czajnik 25.05.13, 22:33
    Oki, leki rozdzielę.
    Dziś np. nie wzięłam IPP. smile

Mam pytanie jak to wygląda z tymi nietolerancjami? Ciężko znaleźć informacje o częstotliwości występowania dolegliwości.
    U mnie dolegliwości są okresowe. Mam problemy jelitowe np. 2 miesiące (wzdęcia itp.), później wszystko ok przez jakiś czas i znowu nawrót.
    Z żołądkiem też różnie np. 20 razy wypiję kawę z mlekiem a za 21-wszym mam nudności, słabo mi i boli mnie głowa(od żołądka). (Z gastroskopii niby wyszedł refluks żołądkowy)
    Czy takie objawy mogą świadczyć o nietolerancji?

W zeszłym roku miałam kolonoskopię i nic nie wyszło (np. świadczącego o nietolerancji glutenu). Ale wtedy miałam akurat dobry okres i czułam się ok.

Jak pomyślę o kolejnej wizycie u kolejnego lekarza, to mi się odechciewa. Już trochę lekarzy i badań przeszłam. Niestety mało któremu można w pełni zaufać...heh
    Czasem czuję się jak hipochondryczka.
    Niejeden lekarz wspominał mi też o stresie. Ciekawe jaki u mnie miał wpływ.

Różne objawy zaczęły mi się półtora roku temu. Wtedy stresowałam się bardzo (bo nikt nie wiedział co mi jest) i czułam się naprawde fatalnie. Teraz jest lepiej nauczyłam się podchodzić do tego z dystansem. A do tego jest wiosna - ciepło, jasno, słońce i jakoś tak pozytywnie smile

P.S. Dzięki za rady smile
  • zolty_czajnik 25.05.13, 22:36
    > Zanim zaczęłam się leczyć na tarczycę niewiele rzeczy mogłam jeść. Prawie wszys
    > tko było dla mnie zbyt ciężko strawne, odbijało mi się na żołądku całodobowo, j
    > elita wzdęte i zaparcia. Teraz to tylko wspomnienia smile

to mnie nastraja pozytywnie smile

> Tarczyca się powiększa przy niedoborze jodu. Po jodzie tarczyca Ci nie urośnie.

dlaczego w takim razie niektórzy lekarze przepisują jod?
    tak na marginesie dziś nie wzięłam jodu (i mam mieszane uczucia co robić z tym dalej)
  • agcerz 25.05.13, 23:45
    Trudno powiedzieć czemu zalecają jod. Bo może tak się na studiach nauczyli, a potem nie douczyli. Bo to automatyczne skojarzenie itd. Jod może przyspieszyć degradację naszych tarczyc (co może następować w sposób gwałtowny, w tzw. rzutach, co nie jest fajne). Jodu naprawdę masz pod dostatkiem w diecie.

Nietolerancje, tak jak je opisałaś, przychodzą i odchodzą, nasilają się też sezonowo. Możesz dla pewności spróbować diety eliminacyjnej (stosowałam 7 lat temu karmiąc niemowlę): odstawiasz podejrzane produkty - mleko, gluten, jaja powiedzmy - a po pewnym okresie wprowadzasz ponownie do diety pojedynczo, tj. po jednym potencjalnym alergenie. Reakcja twojego ciała wyjaśni ci wszystko. Moja reakcja na odrobinę glutenu: gwałtowny ból brzucha, biegunka. Mimo że nie mam szczególnie podwyższonych p-ciał (badania w największym szpitalu klinicznym kraju, gdzie mieszkam - nie mam powodu nie ufać ichniemu laboratorium). Po prostu nie mam reakcji typu IgE. A jednak gluten mi wybitnie nie służy sad.
  • pies_z_laki_2 26.05.13, 11:39
    Ooo, nowa Hashimotka się objawiała, witamy na pokładzie smile
    Fajny nick, no i kolejny dość męski big_grin Lubimy (jak tu klikać Like, jeśli to nie FB... smile)

Jaka subkliniczna??? Masz podniesione tsh, obniżone fT4, tarczycę w zaniku i podniesione p.ciała - Hashimoto jak byk!

P.ciała moga być, może ich nie być, jak zniszczyły już tarczycę, to nie mają czego atakować i zanikają. I nie wierz w to, że specyficzne p.ciała p.tarczycowe atakują cokolwiek innego, niż tarczycę.

Nietolerancje i inne okresowe dolegliwości biorą się z tego, że tarczyca ma ogromne rezerwy funkcjonalne, nawet jak już ledwie zipie, to nadal jest w stanie wyprodukować potrzebne hormony tarczycowe. Ale robi to rzutami, czyli co jakiś czas, wtedy tsh spada (bo dostaje sygnał, że pojawiło się T4), potem tarczyca znowu nie produkuje, bo przecie jest chora, więc T4 brakuje i tsh znowu rośnie, żeby pobudzić tarczycę do pracy. W końcu tarczyca jest tak niewydolna, że kopanie jej podniesionym tsh nie pomaga i wtedy lekarze widzą problem.

Pisałam o tym niedawno tutaj:
    - forum.gazeta.pl/forum/w,24776,142220947,144548981,Re_Hashimoto_uciazliwe_objawy_.html
  • agcerz 26.05.13, 12:30
    Faktycznie, piękny nick! Miałam kiedyś żółty czajnik.
  • zolty_czajnik 26.05.13, 17:26
    dzięki za miłe słowa dziewczyny smile

dziś wzięłam 9-tą dawkę euthyroxu 25 (2-gi raz bez IPP rano)

od dwóch dni boli mnie głowa
    dziś jest fatalnie (wzięłam ibuprom), trochę pomogło ale i tak czuję się jakbym miała kaca - słabo itp.

czy to może być od tabletek? czy powinnam zmniejszyć dawkę?
  • semi-dolce 26.05.13, 18:34
    Okropny ból głowy był u mnie pierwszym objawem, że euthyrox "coś robi". Niestety sam z siebie ów ból nie przeszedł, pomogła dopiero zmiana E na letrox. Po chyba 2 latach leczenia jest mi już wszystko jedno co biorę, żaden z leków nie powoduje nieprzyjemnych objawów, ale wtedy letrox był wybawieniem.
  • czupakabra27 27.05.13, 09:08
    Co to za lekarz, który każe brać leki zobojętniające właściwie równocześnie z hormonami??? Szok. Ile jest pacjentów którzy są tak beznadziejnie prowadzeni a na forum nie trafili?

Co do bólu głowy to niestety się zdarza. Jeśli zajrzysz na początek mojego wątku to opisuję tam podobną reakcję po Euthyroxie. Ból głowy jakby była rozłupana na pół. Ale po ponad tygodniu zniknął jak zaczarowanysmile Myślę, ze warto przeczekać przed zmianą na Letrox.
    --
    forum.gazeta.pl/forum/w,94641,110766235,110766235,przeciwciala_w_normie_tarczyca_jak_u_dziecka.html
  • agcerz 27.05.13, 09:30
    Innym sposobem na ból głowy może być powrót do 2 x mniejszej dawki (12,5) na parę dni, a potem dołożenie kolejnego 12,5. Niestety, mnie się to zdarzyło w ub. roku - ból głowy nie ustępował.
  • zolty_czajnik 27.05.13, 10:03
    dzięki za rady

to jednak fałszywy alarm
    do bólu głowy doszła temperatura, łamanie w kościach, dreszcze itp.,
    więc pewnie jakieś grypsko mnie dopadło uncertain
  • zolty_czajnik 07.06.13, 21:47
    Czas małych podsumowań (po 21 tabletkach E25) smile

Co się zmieniło:
    - wydaj mi się, że ze snem jest trochę lepiej (tzn. nie jestem taka bardzo zmęczona)
    - łatwiej jest mi się na czymś skupić (miałam z tym duży problem)
    - cały czas jestem głodna – co chwilę coś jem (nigdy nie jadłam mało ale teraz, to przesada)
    - wydaje mi się, że nie mam rano tak mocno opuchniętej twarzy jak wcześniej

Co się nie zmieniło:
    - nadal jest mi zimno, marzną dłonie i stopy
    - niskie ciśnienie
    - waga
    - problemy żołądkowo-jelitowe (umówiłam się do alergologa, może jeszcze odwiedzę gastrologa w najbliższym czasie - zobaczymy)
    - samopoczucie psychiczne (no może czasem) wink
    - rozdwajające się paznokcie i wypadające włosy (ale to może jeszcze za wcześnie na takie zmiany)

Czy niedoczynność tarczycy (lub Hashimoto) może mieć związek ze stawami? A dokładniej z przeskakującymi i ze strzelającymi stawami?
  • agcerz 08.06.13, 10:19
    Tak, stawy nam dokuczają i czasem jest to reumatyzm oraz jego krewni (choroby z autoagresji). Z tego powodu właśnie przechodzę rehabilitację - terapię manualną, pomaga. A czasem bóle stawów mówią o za niskiej dawce hormonu.
    Natomiast poprawa stanu włosów musi potrwać, min. 6 tygodni, zakładając, że masz już niezłą ferrytynę i witaminy B12 i D.
  • pies_z_laki_2 11.06.13, 21:28
    To co się nie zmieniło mówi o zbyt słabym zaopatrzeniu organizmu w tyroksynę.
  • muktprega1 13.06.13, 08:17
    No właśnie, bo od 25 zaczynamy, to taka najmniejsza daweczka. poczytaj proszę:

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,141782384,141878585,Re_po_wizycie_u_endo.html
  • kiyana 13.06.13, 23:18
    Hej, chciałabym dodać, ze wszelkie choroby z autoagresji mogą być przyczyną nietolerancji pokarmowej, a sama nietolerancja nie jest spowodowana hashimoto, tylko niedoborami w organizmie i kumulacją toksyn i toksycznych pierwiastków. Wyczytałam kiedyś gdzieś (przepraszam, ale nie powiem gdzie, bo nie pamiętam), ze niedobór omega3 sprzyja powstawaniu nietolerancji.
    Na uzasadnienie dodam, że osoby, które przechodziły kurację owocowo-warzywną dr Dąbrowskiej mające nietolerancję na jakieś warzywo czy owoc spożywany podczas diety nie były w stanie zupełnie wyzdrowiec. Dopiero po odstawieniu nietolerowanego pokarmu zdrowiały. Zdaniem dr Dąbrowskiej nietolerancje pokarmowe stanowią podłoże chorób z autoagresji.
  • kiyana 13.06.13, 23:20
    Przepraszam, miałam napisać, ze nietolerancje mogą być przyczyną wszelkich chorób z autoagresji, późno już ;P

> Hej, chciałabym dodać, ze wszelkie choroby z autoagresji mogą być przyczyną nie
    > tolerancji pokarmowej, a sama nietolerancja nie jest spowodowana hashimoto, tyl
    > ko niedoborami w organizmie i kumulacją toksyn i toksycznych pierwiastków. Wycz
    > ytałam kiedyś gdzieś (przepraszam, ale nie powiem gdzie, bo nie pamiętam), ze n
    > iedobór omega3 sprzyja powstawaniu nietolerancji.
    > Na uzasadnienie dodam, że osoby, które przechodziły kurację owocowo-warzywną dr
    > Dąbrowskiej mające nietolerancję na jakieś warzywo czy owoc spożywany podczas
    > diety nie były w stanie zupełnie wyzdrowiec. Dopiero po odstawieniu nietolerowa
    > nego pokarmu zdrowiały. Zdaniem dr Dąbrowskiej nietolerancje pokarmowe stanowią
    > podłoże chorób z autoagresji.
  • djpa 14.06.13, 09:01
    O, ja bym tak nie generalizowała. Nietolerancje pokarmowe na pewno wrzucają swój kamyczek do powstawania autoagresji, ale nie tylko one. Są badania, z których wynika, że do autoagresji przyczyniają się też: niski poziom witaminy D3, geny jakie posiadamy, zatrucie środowiska, stres oraz wirusy. Jeśli chodzi o choroby tarczycy, to czynnikiem wyzwalającym mogą jeszcze być jeszcze za duża podaż jodu i awaria w Czarnobylu.
  • zolty_czajnik 18.06.13, 20:00
    Czy powinnam się już zbadać w przyszłym tygodniu? (To będzie po 6-ciu tygodniach brania E25.)
    Czy będą już widoczne zmiany mojego TSH? (Lekarka kazała zrobić wyniki dopiero po 3-miesiącach.)

Mam skierowanie na TSH, FT3, FT4. Czy to wystarczy?
    Na wizycie zamierzam poprosić endo o skierowanie na D3, B12 i ferrynę. Czy jeszcze o czymś powinnam pamiętać?

Pozdrawiam smile Dzięki za poprzednie odpowiedzi.
  • pies_z_laki_2 19.06.13, 13:11
    Może na razie zrób tylko trójkę tarczycową, na tej podstawie zmienisz pewnie dawkę na wyższą, a potem będziesz działać dalej.

Chociaż twoje objawy aż proszę o sprawdzenie nawet za własne pieniądze (dopłaca się do badań ze skierowania, żeby zbadać z jednego kłucia). Ferrytyna nie jest droga, B12 też nie, tylko D3 25OH kosztuje blisko stówkę, więc może zrób przy okazji te dwa pierwsze, a od endo weź skierowanie na D3, lipidogram, cukier i insulinę (z obciążeniem, skoro masz problem z wagą).
  • zolty_czajnik 19.06.13, 21:41
    Moje wyniki badań:

maj 2013
    glukoza (obciążenie 75g)
    na czczo 103 mg/dl
    po 1 h 77 mg/dl
    po 2h 90 mg/dl

grudzień 2012
    glukoza 97 mg/dl [norma 60-100]
    insulina 4,37 mikrolU/ml [norma 2,6-24,9]

cholesterol na czczo robiłam ok. 2 lata temu
    wyszedł 130 (gdzie norma zaczynała się od 180)
    (Nie jem tłusto, bo nie lubię.)

glukoza zazwyczaj wychodzi ok. 100 (wydaje mi się, że to trochę dużo)

Jeśli chodzi o badania typu glukoza itp., to bardzo ciężko o skierowania mimo, że babcia miała cukrzycę a tato ma hipoglikemię uncertain ...heh

Jeśli chodzi o wagę, to nie jest tak źle. Ważę ok. 60kg przy 162cm wzrostu. Ale jest to moja wina. Jem normalnie, czasem dużo, ale głównym problemem są słodycze (mam okresy kiedy je po prostu pochłaniam).

Od ćwiczeń nie chudnę.
    W zimie chodziłam regularnie na ćwiczenia aerobowe, ale kończyło się to tylko wielkim zmęczeniem. Widocznie moja tarczyca kiepsko wtedy działała.
    Teraz jest lepiej smile
  • kiyana 19.06.13, 23:46
    jeśli musisz jeść słodycze i nie umiesz nie zjeść, mozesz mieć organizm zdominowany przez drożdżaki Candida. wytwarzają substancje działającą podobnie do insuliny, obniżając poziom cukru, a tym samym organizm chce ten spadek uzupełnić. nie skupiałabym się raczej na czarnobylu i na zbyt dużej podaży jodu kiedyś tam, ale zastanowiłabym się nad brakami w organizmie, nad dotychczasową dietą i trybem zycia. to, ze tarczyca "oberwała", to może być wina czarnobyla, ale jeśli organizm ma wszystko, co potrzeba, to się regeneruje i oczyszcza.
    odstawienie słodyczy, a przynajmniej tych najbardziej szkodliwych i przetworzonych, to pierwszy krok do zdrowia. z choroby tarczycy da się wyjść, ale potrzeba dużo, nie tylko łykania hormonów.
  • pies_z_laki_2 21.06.13, 22:15
    Niedocukrzenie (wilczy głód - parcie na słodycze...) może być spowodowane przez nadmiar insuliny. Dlatego warto sprawdzić insulinę na czczo i po godzinie i dwóch od porcji glukozy. Chodzi o nadmierny wyrzut insuliny i przez to nadmierne spadki cukru we krwi.
  • zolty_czajnik 29.06.13, 16:44
    Moje dzisiejsze wyniki (po 6-ciu tygodniach brania E25):

TSH 1.63 [0,27 - 4.2]
    FT4 46.70% [ wynik 16.67, norma (12 - 22)]
    FT3 74.32% [ wynik 5.85, norma (3.1 - 6.8)]

Wydaje mi się, że są całkiem dobre. smile

W związku z tym nasuwają mi się różne pytania m.in.:
    Czy to nie dziwne, że wyniki poprawiły się po tak małej dawce hormonu?
    Czy moje podwyższone TSH na pewno było spowodowane niedoczynnością tarczycy?
    Czy może jest tak, że moje TSH spada latem a zimą rośnie?
    Może ma to związek z witaminą D?
    Dodam, że działam na baterie słoneczne (jak pisała jedna z hashimotek) a w połowie jesieni chętnie zapadłabym w sen zimowy. smile
  • pies_z_laki_2 30.06.13, 15:58
    > W związku z tym nasuwają mi się różne pytania m.in.:
    > Czy to nie dziwne, że wyniki poprawiły się po tak małej dawce hormonu?

Tak, możliwe. Tymczasowo. Przy Hashimoto wyniki będą się zmieniały w zależności od zmian w tarczycy, zmian temperatury na zewnątrz, zmiany stylu zycia itd. (zmieniają się potrzeby organizmu przy konieczności ogrzania czy przy zwiększonym wysiłku). Nic nie jest nam dane raz na zawsze, czyli constans w naszym zdrowiu nie istnieje. Jeśli już, to chwilowy, czyli wszystko się zmienia smile

> Czy moje podwyższone TSH na pewno było spowodowane niedoczynnością tarczycy?

Na pewno, bo tak mówiły wyniki badań. Ale z drugiej strony na pewno to Kopernik nie żyje. A i to nie do końca wiadomo...

> Czy może jest tak, że moje TSH spada latem a zimą rośnie?

I tak, i nie.

> objętość całej tarczycy: 7.07061 ml

Tarczyca w zaniku (masz połowę przeciętnej tarczycy) działa mniej produktywnie, dlatego zmniejsza się ilość produkowanego przez nią hormonu T4, a jako skutek wzrasta tsh.
    Jeśli robi się zimno na świecie, to trzeba się ogrzać bardziej, niż w lecie. Organizm do ogrzania się potrzebuje (m.inn) więcej hormonów tarczycowych. Jeśli tarczyca nie nadąża, bo jest za mała, za słaba, chora, zmieniona zapalnie czy z jakiegokolwiek innego powodu, to organizm ma za mało hormonów tarczycowych i tsh wzrasta.

Zdrowi ludzie mają ten sam problem, tylko u nich tarczyca działa na zawołanie i jeśli potrzeba, to produkuje tyle ile należy. U osób suplementujących hormon T4 tarczyca nie odpowiada na zawołanie (przecie dlatego łykamy tabletki...), a więc na zwiększone zapotrzebowanie (np. zimą) często należałoby podnieść nieco dawkę, która była wystarczająca latem.

Tyle, że nie jest to takie proste, jak starałam się to sobie wyjaśnić...
  • zolty_czajnik 22.07.13, 21:35
    wydaje mi się, że odkąd zaczęłam brać euthyrox moje problemy żołądkowe zmniejszyły się smile
    jelita niestety jeszcze dokuczają - jelito nadwrażliwe
    rozmawiałam z panią gastrolog o nietolerancjach pokarmowych,
    mówiła, że robi testy - niestety tylko prywatnie
    cena odstrasza
    kosztują 400zł sad
    czy warto wykonać takie testy?
  • natder 22.07.13, 22:39
    Wzięłabym na wstrzymanie z tymi testami.
    Najpierw musisz uzupełnić poziom hormonów.
    Zbadać niedobory - i je też uzupełnić.
    Dopiero wtedy dalsza diagnostyka, tak mi się wydaje, że będzie najsensowniej.
    Po sobie wiem, że trzy lata męki z jelitem nadwrażliwym, badaniami, lekami i dietami nic nie dało a ulga przyszła dopiero gdy przyczynę moich kłopotów z jelitami odnalazłam w niedoborze magnezu, wapnia i wit, d3 i b12.
    A żaden z lekarzy nie wpadł, że moje bóle brzucha, nietolerancje pokarmowe i objawy identyczne z objawami choroby wrzodowej żoładka i dwunastnicy to niedobory.
    Ale chętnie mnie przyjmowali w swoich gabinetach kasując niezłe sumki za teksty: "nie jest już pani taka młoda" (mam 36 lat), "zaczyna się pani starzeć i teraz tak już będzie", "taka pani uroda" - zresztą, jak przejdziesz kilku "specjalistów" sama się przekonasz wink
    Także zaczęłabym od diagnostyki i uzupełniania niedoborów - i hormonów, i żelaza, i minerałów.
    --
    forum.gazeta.pl/forum/f,246288,Tezyczka_utajona_.html
  • zolty_czajnik 17.08.13, 16:48
    Moje dzisiejsze wyniki (po 3 miesiącach E25):

TSH 1,9 [0,27-4,2]
    FT4 67.10% [ wynik 18.71, norma (12 - 22)]
    FT3 40.54% [ wynik 4.6, norma (3.1 - 6.8)]

Czy są ok?

Mam jeszcze jakieś dolegliwości, ale nie są bardzo męczące.
    Jeszcze się nie zmobilizowałam żeby zrobić dodatkowe badania.
    28-go sierpnia mam wizytę u endo, zobaczymy co powie. Spróbuję ją poprosić o skierowanie.
  • zolty_czajnik 27.08.13, 20:27
    Czy takie objawy mogą mieć związek z chorą tarczycą:
    - wieczorem ciężko mi zasnąć
    - rano bardzo ciężko wstać (czuję się jak bym spała ze 2 godziny. albo jak bym miała kaca, jestem nieprzytomna, dochodzę do siebie po ok. 2 godzinach)
    - nie pamiętam słów
    - zmęczenie
    - od kilku dni mam suche palce wskazujące nie wiem od czego
    - kłucie i pobolewania w okolicy serca
    - kula w gardle
    - bóle brzucha i nudności (uczucie pełnego żołądka)
    - biegunki
    - dziś jeszcze doszły zawroty głowy i osłabienie?

Dodam, że od jakiś dwóch tygodni zwiększyłam ilość wysiłku fizycznego (z 2dni do 5 dni).
    Od kilku dni mam dietę zbilansowaną. Wydaje mi się, ze jem więcej. Jem dużo mięsa.
  • natder 27.08.13, 20:34
    Wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na tyroksynę więc intensywniejsze treningi mogą wymagać zwiększenia dawki Euthyryxu.
    --
    forum.gazeta.pl/forum/f,246288,Tezyczka_utajona_.html
  • zolty_czajnik 28.08.13, 16:01
    Byłam dziś u pani endokrynolog.

Powiedziała, że mam piękne FT4. Mam dalej łykać E25 i Jodid 100.

Dostałam skierowanie na:
    - kortyzol, ACTH
    - cholesterol HDL, LDL
    - glukoza, żelazo, kwas foliowy
    - jonogram, morfologia
  • zolty_czajnik 05.09.13, 17:44
    Osłabienie i towarzyszące temu objawy mogły wynikać ze zmiany diety lub się czymś podtrułam.
    Od dwóch dni próbuję diety bezglutenowej.

Chyba czeka mnie wizyta u endokrynologa. Co powiecie na ten kortyzol?

Wyniki badań:

wapń 5,23 [4,2-5,1]
    magnez 2,07 [1,67-2,5]
    witamina B12 261,6 [191-663]

ACTH 22,42 [7,2-63,30]
    kortyzol 25,5 [6,2-19,4] norma dla godz. 7-10 (byłam parę minut po 7)
    kwas foliowy 6,71 [4,6-18,7]

cholesterol 147 [135-200]
    HDL 49,5 [>35]
    LDL 112,1 [<135]

trójglicerydy 62 [50-150]
    glukoza 96 [60-100]
    żelazo 98,4 [37-145]

sód 135 [135-145]
    potas 4,37 [3,5-5,1]

morfologia w normie
    HGB 13,8 [12-15.9]
  • czarna_blyskawica 03.10.13, 19:49
    czesc
    a badałaś anty TG?
    Ja mam podobne wyniki do Ciebie
    aTPO mam tak samo lekko podniesione za to aTG - 520 wyjasniło wszystko
  • muktprega1 03.10.13, 21:58
    aTPO 61
    a w maju 2013 objętość całej tarczycy: 7.07061 ml

>Jeśli chodzi o aTPO, moja endokrynolog sugerowała, że wynik może wskazywać na nietolerancję pokarmową.

Hmmmm.........

> Powiedziała, że mam piękne FT4. Mam dalej łykać E25 i Jodid 100.

Hmmmmmm.....
    nie rozumiem dlaczego nadal bierzesz Jodid100, przecież masz tarczycę pomniejszoną, masz przeciwciała do Hashimoto a Jodid:
    "Wskazania: Preparat jodowy stosowany w chorobach tarczycy w celu zapobiegania powstawaniu wola, zwłaszcza w okresie ciąży i laktacji. Leczenie wola obojętnego zależnego od niedoboru jodu u noworodków, dzieci i młodzieży. Zapobieganie nawrotom wola po jego usunięciu. "
    Wole to jest powiększenie tarczycy, a nie tarczyca 7- mililitrowa.

25.05.13 Agcerz pisała:
    "...Jod może przyspieszyć degradację naszych tarczyc (co może następować w sposób gwałtowny, w tzw. rzutach, co nie jest fajne). Jodu naprawdę masz pod dostatkiem w diecie. "

FT4 67.10% [ wynik 18.71, norma (12 - 22)]
    FT3 40.54% [ wynik 4.6, norma (3.1 - 6.8)]
    > Powiedziała, że mam piękne FT4.

Szkoda, że nie popatrzyła na Ft3, gdzie różnica wychodzi 37% w stosunku do Ft4, więc dużo i to właśnie daje objawy niedoczynności, które opisałaś:
    forum.gazeta.pl/forum/w,94641,144689603,146585906,Re_subkliniczna_niedoczynnosc_czy_dobra_diagno.html
    B12 14.96%
    [wynik 261.6, norma (191 - 663)]

mimo, ze w normie jest to wynik zbyt niski przy niedomaganiach tarczycy, najlepiej w granicach 50%

W dalszym ciągu brak ferrytyny oraz wit D3, które mają kolosalne znaczenie przy niezbyt dobrej przemianie hormonów która ma miejsce u Ciebie, przypuszczam, ze z powodu niedoborów.
    Biorąc pod uwagę całokształt działań Twojego endokrynologa, to ja uciekłabym od niego,
    ale oczywiście z tą wiedzą zrobisz, jak Ty sama uważasz smile
  • zolty_czajnik 11.10.13, 22:28
    Dzięki za zainteresowanie dziewczyny smile
    Nie sądziłam, że się ktoś odezwie. (Ja dawno nie pisałam).

Cieszę się, że mądrze mi tu wszystko tłumaczysz i doradzasz muktprega1. smile
    Odkąd poradziłyście żebym nie brała jodu, przestałam go przyjmować. Wzięłam na początku tylko kilka tabletek.
    Teraz jestem na wakacjach, więc witaminy D3 mam pewnie pod dostatkiem smile
    Jak wrócę do domu, odczekam trochę czasu aż organizm wróci do swojego standardowego trybu życia i porobię badania.
  • zolty_czajnik 28.10.13, 14:36
    Idę 5-go do endokrynologa. Umówiłam się do pana Pawła Jóźków (Wrocław). Może ktoś słyszał?

W weekend wyniki.
    Mam skierowanie na:
    - kortyzol, ACTH
    - cholesterol HDL, LDL
    - glukoza, żelazo, kwas foliowy
    - jonogram, morfologia
    - TSH i (chyba) FT4 (to drugie też zrobię).

Zrobię dodatkowo ferrynę. Czy coś jeszcze?
    Czy jest sens robić D3 skoro niedawno byłam 2tyg. na wczasach w słonecznym kraju?

Moje problemy jelitowo-żołądkowo nasilają się w okresie owulacji i miesiączki (podobno kobietymogą tak mieć - hormony). Odstawiłam gluten, przez jakiś czas nie jadłam nabiału, ale nie widzę żeby to coś zmieniło.
    Zmieniłam dzietę na zdrowszą.

Samopoczucieraczej ok.
    Jestem trochę zmęczona, ale dosyć dużo ćwiczę, więc może przez to.
    Włosy zaczęły mocniej wypadać.

• muktprega1 28.10.13, 20:43
    > Zrobię dodatkowo ferrynę. Czy coś jeszcze?
    > Czy jest sens robić D3 skoro niedawno byłam 2tyg. na wczasach w słonecznym kraj
    > u?
    zrób tę D3 - to bardzo ważna witamina a B12 suplementowałaś? Warto sprawdzić + ferrytyna
  • zolty_czajnik 03.11.13, 16:31
    Moje wyniki z wczoraj:
    od maja biorę E25

TSH 1,4 [0,27-4,2]
    FT4 44.80% [wynik 16.48, norma (12 - 22)]
    FT3 49.46% [wynik 4.93, norma (3.1 - 6.8)]

ferrytyna 24,32 [15-150]
    wapń 5,08 [4,2-5,1] troszkę spadł, ale nadal duży
    żelazo 104,3 [37-145]
    sód 139 [135-145]
    potas 4,55 [3,5-5,1]

glukoza 103 [60-100] duża

cholesterol 173 [135-200]
    HDL 60,3 [>35]
    LDL 104,0 [<135]

Morfologia
    WBC 4,8 [4-10]
    NEUT 1,6 [1,8-7,7]
    LYMPH 2,5 [1,2-2,7]
    MID 0,7 [0,05-2]
    RBC 4,35 [4-5,2]
    HGB 13,5 [12-15,9]
    HCT 40,5 [35-46]
    MCV 93,1 [81-99]
    MCH 31 [27-33]
    MCHC 33,3 [29-37]
    RDW-CV 13,9%
    PLT 209 [145-450]
    PDW 13,8fl
    MPV 10,4fl
    P-LCR 29,5%

Wit D3 i kw. foliowy będą za tydzień.
    B12 nie suplementowałam. Nie byłam jeszcze z poprzednimi wynikami u lekarza.
    Od dziś zaczynam dietę eliminacyjną.

Ostatnie dni gorzej się czuję. (Szczególnie do południa. Nie wiem jak to opisać.) Mam mniej sił. Do tego dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
  • muktprega1 03.11.13, 23:17
    > Moje wyniki z wczoraj:
    > od maja biorę E25
    >
    > TSH 1,4 [0,27-4,2]
    > FT4 44.80% [wynik 16.48, norma (12 - 22)]
    > FT3 49.46% [wynik 4.93, norma (3.1 - 6.8)]

Masz dość niski poziom obydwu hormonów, ale nie dziwię się skoro od maja jesteś na 25, a to jest dawka wprowadzająca. Dążymy do zakresu obydwu hormonów na poziomie 60-80% więc Tobie sporo jeszcze brakuje, tym bardziej że już odczuwasz niedoczynność:

> Ostatnie dni gorzej się czuję. (Szczególnie do południa. Nie wiem jak to opisać
    > .) Mam mniej sił. Do tego dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Ja czuję się najlepiej na ok 80%
    Możesz śmiało podnieść myślę o 12 tyroksynę, być na tej dawce 4 tygodnie i wtedy zbadać samo Ft4 i Ft3, żeby zobaczyć proporcje smile

> ferrytyna 24,32 [15-150]

no niziutko zaledwie ferrytyna 6.90% [wynik 24.32, norma (15 - 150)] konieczna do uzupełniania.

> glukoza 103 [60-100] duża

sam wynik glukozy ciutę ponad normę, ale żeby mieć dokładny obraz konieczna krzywa cukrowa i insulinowa
  • zolty_czajnik 05.11.13, 19:37
    Byłam u lekarza. Bardzo przyjemny pan. Wszystko wyjaśnia fachowym językiem.
    Interesuje się nowościami: mówił o badaniach które wykonuje się w Niemczech i o tym, że szykuje się lek na przeciwciała w przyszłości.

Co z wizyty?
    - dostałam skierowanie na następny raz na TSH i FT4. Zapomniałam zapytać dlaczego nie dał na FT3 (do kontroli za 2-3 miesiące)
    - mam zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym
    - zalecił brać cynk i selen
    - mówił o zbadaniu wit. D (ale to już zrobiłam)
    - glukozę kazał zbadać za rok (miałam już robioną krzywą i było ok)
    - wapń, ferrytyna, B12, kortyzo i reszta ok.
    - jeśli nie planuję ciąży (bo tu TSH powinno być do 2), to mogę pomyśleć o odstawieniu. Ale ja nie odstawię.
    - na koniec krótki wywiad, zbadał tętno.
  • muktprega1 05.11.13, 21:04
    > - dostałam skierowanie na następny raz na TSH i FT4

i bardzo dobrze, ale wiesz dorzuć za swoje Ft3 smile

> - jeśli nie planuję ciąży (bo tu TSH powinno być do 2), to mogę pomyśleć o odst
    > awieniu. Ale ja nie odstawię.

no i słusznie, jeśli masz 1/2 tarczycy i przeciwciała a-TPO to wiadomo, ze tarczyca niewydolna jest i tylko niedoczynność czekałaby Cię i spadek jakości życia, no ale Ty się JUŻ nie dasz smile
  • zolty_czajnik 11.11.13, 18:12
    Odebrałam kolejne wyniki

kwas foliowy 9,8 [4,6-18,7]
    wit. D3 (25(OH)D3) 35,8
    niedobór <10
    poziom niewystarczający 10-30
    poziom wystarczający 30-100
    toksyczność >100
    teraz biorę tran z D3
    myślę żeby zacząć suplementować, ale nie teraz, bo obecnie biorę trochę innych tabsów

Jaką D3 polecacie?
  • muktprega1 12.11.13, 20:32
    > Jaką D3 polecacie?

Piętro wyżej masz cały wątek smile

forum.gazeta.pl/forum/w,94641,147579684,147579684,Puritan_s_Pride_vit_D3_5000_iu.html
  • lexxia 12.07.14, 17:43
    Hej, mam pytanie o dr Jóźków. Czy jest ok? Zastanawiam się nad zmianą lekarza i biore go pod uwage. Pytam bo nie chce trafic do zadnego koniowała..
  • zolty_czajnik 12.07.14, 21:59
    Wydaje mi się, że jest ok (nie jest przesadnie miły, ale konkretny a tego oczekuję od lekarza):
    - wydaje się kompetentny
    - posługuje się fachowym, naukowym językiem
    - robi wywiad
    - słucha uważnie tego co się mówi
    - stara się dopasować leczenie i suplementację do pacjenta
    - poświęca pacjentowi dużo czasu (chodziłam na wizyty prywatne)
    - można z nim podyskutować i zaproponować coś
    - wiele razy pyta czy coś jeszcze powtórzyć, wyjaśnić czy pacjent ma jakieś pytania

- nie bada FT3 (nie wiem dlaczego)

Moje wrażenie jest pozytywne
  • zolty_czajnik 02.12.13, 14:34
    spotkałam się z ciekawym artykułem dlatego daję link
    www.tlustezycie.pl/2013/08/hashimoto-niedoczynnosc-tarczycy.html
    a tu link dla pań które chcą zdrowo schudnąć (po przez zbilansowaną zdrową dietę i ćwiczenia siłowe)
    www.sfd.pl/Ladies_SFD-f403.html
    jest to forum sportowe gdzie można uzyskać fachową pomoc smile
  • ayta 02.12.13, 18:29
    znam jedno i drugie.
    Co do SFD uważam ,że proponują za dużo wspomagaczy...sama prosząc o diagnozę dostałam ok 10ciu propozycji tabletek żeby schudnąć.
    Tłuste zycie -dziewczyna ma ciekawe przejścia i kształci się cały czas.

Ja polecam blog smakoterapia.blogspot.com...OBŁĘD-ne przepisy dla osób z tarczycą

to tak tylko cichaczem pozdrawiam strasznie fajny loginwink
  • pies_z_laki_2 17.02.14, 11:07
    Nie mam zaufania ani to tłustego życia, ani tym bardziej do pakowaczy z sfd...
    Do kogo mam zaufanie? Do zaleceń dietetycznych na stronie Dobry Dietetyk, trzeba tam na forum wpisać hasło Hashimoto, pojawi się kilka wątków z poradami dietetyków klinicznych, właściwie nie mam do ich porad żadnych uwag smile

• zolty_czajnik 19.03.14, 11:38
    Ja ma zaufanie do jak ich nazywasz "pakowaczy z sfd" i jestem zadowolona z pomocy moderatorek.
    Poczytałam zalecenia na stronie Dobry Dietetyk i muszę powiedzieć, że w zasadzie są bardzo podobne jak na sfd.
    Każdy korzysta z tego co mu odpowiada.
    Dzięki za info o stronce -> zawsze warto poczytać różne źródła smile
  • zolty_czajnik 11.02.14, 21:09
    Wyniki z 08.02.2014
    TSH 2,22 [0,27-4,2]
    FT4 16,58 [12-22]

Byłam dziś u endokrynologa. Zwiększył mi dawkę euthyroxu do 50 (wcześniej 25)
    (ze względu na to, że TSH wzrosło i są objawy - suche ręce, rozdwojone paznokcie)
    (gdybym nie była w wieku prokreacyjnym, to raczej odstawiłby leki)

Powiedział, że jak na średnią społeczeństwa, to mam dobry wynik wit. D
    Zalecił nadal suplementować witaminę D trenem (biorę już chyba z 3 miesiące - codziennie łyżkę)

Popytał o dietę. Przy autoimmunologicznych chorobach tarczycy dosyć często są jakieś problemy z bebechami
    Pytałam o to co warto spróbować wykluczyć z diety, ale nie chciał nic mówić, bo każdy inaczej reaguje i są reakcje krzyżowe.
    Ja nadal nie jem glutenu i ograniczam nabiał. (niestety dolegliwości jelitowe nadal się utrzymują)
    Polecał wizytę u dietetyka. Mówił o mojej pani gastrolog (ona też jest dietetykiem). Może się kiedyś wybiorę. Tylko, nie wiem czy ona coś pomoże. Pewnie będzie mi chciała zrobić testy na nietolerancje pokarmowe za 400zł...heh
    (może w końcu zdecyduję się na dietę eliminacyjną)

Wizyta ok. 20min. doktor wszystko na spokojnie tłumaczy, powtarza i pyta czy jeszcze coś wyjaśnić.
    Wizyta z pół roku (nie widzi specjalnych powodów żeby przychodzić za 3 miesiące, chyba że będę się źle czuła). Skierowanie na TSH i FT4 (znowu bez FT3).
  • muktprega1 17.02.14, 12:42
    > Byłam dziś u endokrynologa. Zwiększył mi dawkę euthyroxu do 50 (wcześniej 25)

i słusznie, bo już 3.11.2013 proponowałam zwiększenie dawki po wynikach i samopoczuciu smile

forum.gazeta.pl/forum/w,94641,144689603,147856536,Re_subkliniczna_niedoczynnosc_czy_dobra_diagno.html
    > Wyniki z 08.02.2014
    > TSH 2,22 [0,27-4,2]
    > FT4 16,58 [12-22] czyli 45%
    dokładnie jak miałaś te 4 miesiące temu, więc stąd objawy, jesteś w niedoczynności na tej dawce 25, która przypominam jest dawką wprowadzającą. Twoje TSH jest również za wysokie jak na branie tyroksyny w/g ""Jak żyć z Hashimoto" powinno wahać się w granicach 0,3-1 więc dobrze, że dostałaś większą dawkę, stopniuj sobie po 12 i za parę dni następną, bo nie wiem jak zniesiesz od razy podwyższenie o 25 smile

Zrobiłaś samo Ft4, a przecież już wiesz, że ważne są proporcje pomiędzy hormonami tarczycy smile
    Dal siebie samej sprawdziłabym po 4 tygodniach na pełnej dawce 50 - proporcje pomiędzy Ft4 i Ft3, Ty zrobisz jak uważasz.
    Może przydatna dietka?

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,144543471,144578652,Re_zielona_kawa_pastylki.html

• zolty_czajnik 19.03.14, 11:47
    Muktprega1 ja chyba zbyt ostrożnie do tego podeszłam i faktycznie powinnam zwiększyć dawkę wcześniej.
    Dawkę wprowadziłam stopniowo (jak już wcześniej mi radziłyście). Jak wprowadzam po 12,5 to jest ok.
    Zwiększona dawka chyba powoli zaczęła działać.

Napisałaś:
    > Dal siebie samej sprawdziłabym po 4 tygodniach na pełnej dawce 50 - proporcje p
    > omiędzy Ft4 i Ft3, Ty zrobisz jak uważasz.

Myślę żeby w najbliższym czasie udac się na badania.
    Czemu mówisz żeby sprawdzić? Po to by sprawdzić jak działa tarczyca? Czy po to żeby zobaczyc czy odpowiednia dawka?

Za dietkę podziękuję. Stosuję dietę bezglutenową, bezcukrową z produktów jak najmniej przetworzonych.

Myślę o zrobieniu testów na nietolerancje pokarmowe (Food Detective).
  • zolty_czajnik 11.04.14, 11:45
    Byłam na badaniu na nietolerancje pokarmowe.
    Stosuję teraz dietę eliminacyjną.

Zrobiłam kontrolnie wyniki:
    (obecnie przyjmuje euthyrox 50)

TSH 1,64 [0,27-4,2]
    FT4 65.10% [ wynik 18.51, norma (12 - 22)]
    FT3 40.81% [ wynik 4.61, norma (3.1 - 6.8)]
    Samopoczucie -> może być. wink
  • mama_dorota 11.04.14, 11:55
    Samopoczucie najlepiej się ocenia przez nasz test na niedoczynność. "Może być" to niekoniecznie optimum. Po co sobie żałować wink.
    --
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • zolty_czajnik 16.06.14, 21:27
    TSH 1,45 [0,27 - 4,2]
    FT4 51.40% [ wynik 17.14, norma (12 - 22)]
    FT3 16.22% [ wynik 3.7, norma (3.1 - 6.8)]

Nie wiem co o tym myśleć - FT3 małe a ja nie mam jakichś wyraźnych dolegliwości.

z testu wyszło 10, więc raczej ok smile
    10-14 punktów istnieje podejrzenie, że masz niedoczynność tarczycy; wykonaj badanie TSH

Pojawiła mi się biała plamka na paznokciu (a nie jem obecnie m.in.nabiału, więc zrobiłam wapń całkowity)
    Ca 4,61 [4,2 - 5,1]
  • djpa 16.06.14, 21:44
    U mnie białe plamki na paznokciach były przez niedobór cynku. Miałam ich bardzo dużo.
    Cynk biorę od końca kwietnia. Nie dość, że plamki na paznokciach zniknęły, to mam lepszy apetyt, cerę, cykl i zmniejszyłam dawkę Novothyralu. Cynk zdaje się, że jest potrzebny do przemiany fT4 na fT3.
  • zolty_czajnik 17.06.14, 08:27
    Dzięki djpa smile
    Ta przemiana wygląda u mnie słabo. (Czymś to musi być spowodowane).

Cynk bałam od listopada przez 3 miesiące w dawce trochę większej niż na opakowaniu (tak zalecił lekarz, ale nie pamiętam jakiej).
    Nigdy wcześniej nie miałam takich plamek.
    Ze względu na problemy jelitowe obecnie stosuję dietę eliminacyjną (na razie bez nabiału, jaj, orzechów, glutenu, drożdży, kukurydzy), stąd może też jakiś niedobór.

Wracając do dolegliwości. Nie wiem czy to wina tarczycy - ostatnio rano jestem nieprzytomna. Jak już wstanę, to jeszcze z przynajmniej godzinę dochodzę do siebie. Później jest ok, nie jestem śpiąca.
  • mama_dorota 17.06.14, 10:22
    > Wracając do dolegliwości. Nie wiem czy to wina tarczycy - ostatnio rano jestem
    > nieprzytomna. Jak już wstanę, to jeszcze z przynajmniej godzinę dochodzę do sie
    > bie. Później jest ok, nie jestem śpiąca.

Nic dziwnego, przy tak niskim ft3. I tak dobrze się czujesz, jak na tak słaby wynik.
    --
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • djpa 17.06.14, 17:22
    Ojej, to co Ty jesz? Ja bym chyba z głodu padła bez nabiału, glutenu, jajek, orzechów itd. ...
    Jeśli dostarczasz organizmowi za mało kalorii, to przez to też fT3 może spaść. Organizm w ten sposób broni się przez wychudzeniem. Mam nadzieję, że wkrótce uda Ci się rozwikłać problem z jelitami i będzie OK smile Tego Ci życzę smile
  • mama_dorota 18.06.14, 09:09
    Nie jest tak źle, można jeść mięso, ryby, warzywa, owoce, strączki... Przyznam, że dla mnie odstawienie nabiału na 2 tygodnie było bardzo uciążliwe, ale na pewno się da. Wiele osób, w tym mnóstwo niemowląt, pije mleko sojowe.
    --
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • djpa 18.06.14, 09:20
    No tak... Ale ja jakoś mięsa nie lubię. Jem rzadko małą porcję lub dania półmięsne. Często po mięsie mi się odbija, jakoś dziwnie mi na żołądku, jakby pieczenie, ból.
    Ale strączki, kasza gryczana, jęczmienna - pycha!
  • jurmik 18.06.14, 10:56
    A czy to nie jest tak, że soja blokuje pracę tarczycy, więc raczej nie powinno się jej używać przy niedoczynności?
  • mama_dorota 18.06.14, 12:50
    Jurmik, pewnie masz rację, ja się odnosiłam tylko do wypowiedzi djpa o tym, jak trudno żyć bez nabiału smile.
    --
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • zolty_czajnik 18.06.14, 13:37
    Jem: mięso, ryby, kasze, ryże, wszelakie warzywa, owoce, oliwy, olej kokosowy, orzechy włoskie, pestki dyni, maki bezglutenowe i moja słabość – czekolada – gorzką wcinam. Czasem brakuje mi chleba i innych produktów, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić smile

Strąki lubię, ale raczej unikam. Mimo moczenia w wodzie z dodatkiem czegoś kwaśnego dają wiadome dolegliwości wink

W soi występują hormony (roślinne analogi estrogenów). Soja jest modyfikowana genetycznie. Ja bym tego dziecku nie dała. (Czy nie lepiej zrobić/kupić mleko np. ryżowe, kokosowe? - w internecie jest dużo przepisów).

Nabiał – ehh. Kiedyś jadłam głównie nabiał. Jego odstawienie (na dłuższy okres) wyeliminowało niektóre dolegliwości żołądkowo-jelitowe). Dużo dorosłych ludzi ma teraz problem z trawieniem laktozy.
    Bez nabiału da się żyć. (Mówi to były seroholik wink ) A do tego wcale nie jest taki dietetyczny i zdrowy jak to się powszechnie uważa (szczególnie ten kupowany w sklepach).

djpa ja jestem zdania, że jeśli nasz organizm czegoś nie toleruje, to trzeba to odstawić i zastąpić czymś innym. Po kilku miesiącach próbować małe ilości i zobaczyć jak organizm zareaguje (na tym właśnie polega dieta eliminacyjna).

Przez ponad pół roku przeprowadzałam redukcję wagi.
    Od kwietnia stosuję dietę eliminacyjną i jem całkiem sporo. Kalorii na pewno nie jest za mało.
    (Ale na takiej diecie kg nie rosną, tym bardziej, że unikam cukru i przetworzonego jedzenia).
  • mama_dorota 18.06.14, 13:43
    Udało ci się zredukować wagę?
    --
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • zolty_czajnik 18.06.14, 14:02
    Tak udało mi się zdrową zbilansowaną dietą (+ ćwiczeniami siłowe, joge i czasem truchtanie). Nie chcę tu nic reklamować, ale to dzięki www.sfd.pl/Ladies_SFD-f403.html <- dla mnie osobiście najlepsza z obecnie znanych mi dróg do lepszego samopoczucia i lepszego wyglądu.

U mnie niedoczynność nie spowodowała tycia. Nie byłam gruba, raczej w miarę normalna tyle, że tłusta. Teraz jestem szczuplutka, przydało by się troszkę mięśni. (nie jestem fanką modnych chudych patyków ani wielkiej muskulatury, preferuję szczupłą, kobiecą zdrową sylwetkę) smile
  • mama_dorota 18.06.14, 14:15
    No to gratulacje, bo widać, że to wymagało zmiany stylu życia w ogóle. Brawo! smile
    --
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • djpa 18.06.14, 17:12
    Masz rację Żółty Czajniku o odstawieniu tego, co się nie toleruje smile
    Powodzenia! I wytrwałości! smile
  • zolty_czajnik 18.06.14, 13:53
    Potrzebowałam zaświadczenie o chorobie dla mojego lekarza rodzinnego, więc poszłam to pani endokrynolog u której byłam na początku (czyli można powiedzieć, że do pierwszego lepszego) wink

USG
    Tarczyca niepowiększona, normoechogenna, jednorodna. Węzły chłonne niepowiększone.
    Prawy płat 3,88ml
    Lewy płat 2,03ml

Dostałam skierowanie na TSH, FT3, FT4, kortizol, jonogram.

Powiedział, że FT3 dobre w normie. Jak by było duże, to świadczy to o niedoborze jodu.
    Na senność zaleciła wietrzenie itp. - standard. Plamki na paznokciach, to pewnie od prania ręcznego (którego raczej nie robię). Kilka razy powtarzała, że mam dużo solić - akurat solę dużo, może nawet za dużo. Kazała jeść serek biały (powiedziałam, że nie mogę), to sojowy-tofu.
    Zrobiła ze mną długi wywiad, ale mam wrażenie, że nie za bardzo słuchała tego co mówię.
    Wspominała coś o neurologu -nie wiem po co - ehhh
    I kazała iść do kardiologa, bo mam niskie ciśnienie niby mogę mieć słabe serce - o tym nie wiem co myśleć, bo się nie znam, ale nie mam ochoty iść do kolejnego lekarza.
  • pies_z_laki_2 19.06.14, 02:55
    > > Powiedział, że FT3 dobre w normie. Jak by było duże, to świadczy to o niedoborze jodu.

Nie rozumiem sad
    Trójjodotyronina (T3) powstaje poprzez odjodowanie tyroksyny (T4), którą mamy z tabletki, a więc jakby T3 było wysoko, musiałoby to powodować wyrzut jodu z odjodowania T4, tak? To jak wysoka T3 (fT3) miałaby świadczyć o niedoborze jodu? Jeśli już, to niska T4 (fT4) może świadczyć o niedoborach jodu do produkcji hormonu tarczycy, ale nie u Hashimotek, które nie produkują własnej T4 i dlatego właśnie przyjmują tyroksynę w tabletkach.

Może u zdrowych tak to działa, albo może coś źle zrozumiałam...
  • djpa 19.06.14, 08:45
    Jeśli jest duży niedobór jodu, to tarczyca zamiast T4, które zawiera 4 atomy jodu, produkuje T3, które ma 3 atomy jodu - w ramach oszczędności.
    Ale przy soli jodowanej nie ma chyba osób z tak dużym niedoborem jodu?
  • muktprega1 20.06.14, 09:10
    > Tarczyca niepowiększona, normoechogenna, jednorodna. Węzły chłonne niepowiększo
    > ne.
    > Prawy płat 3,88ml
    > Lewy płat 2,03ml

Jak ja lubię wink taki opis tarczycy - niepowiększona - przy całkowitej objętości 5,90 ml czyli tarczycy chyba 10 latka (nie mam przy sobie tabelki)
  • zolty_czajnik 31.07.14, 11:07
    Jakie są objawy zbyt dużej dawki euthyroxu.

Ostatnio jestem jakaś nakręcona. Rano bardzo śpiąca a wieczorem ok. 23-ciej zasypiam.
    W dzień ciężko mi się skupić, nie mogę znaleźć sobie miejsca. Oprócz tego nic nie zauważyłam.
    Dodam, że latem zazwyczaj miałam TSH ok. 1,7 bez żadnych hormonów. Obawiam się, że dawka 50, którą teraz przyjmuję może być za duża.

Co sądzicie?
  • muktprega1 01.08.14, 09:25
    > Ostatnio jestem jakaś nakręcona. Rano bardzo śpiąca a wieczorem ok. 23-ciej zas
    > ypiam.
    > W dzień ciężko mi się skupić, nie mogę znaleźć sobie miejsca. Oprócz tego nic n
    > ie zauważyłam.

Zrob szybciutko Ft4 i Ft3, miałaś nisko:
    ferrytynę
    D3
    kwas foliowy
    nie mogłam znależć B12 - robisz coś w tej sprawie?
  • zolty_czajnik 15.10.14, 11:28
    dzięki muktprega1 smile
    badań nie zrobiłam, ponieważ po kilku dniach poczułam się lepiej i zapomniałam o całej sprawie

teraz czuję się dobrze, tzn. normalnie
    (w dzień mam energię, rano czasem ciężko wstać a w weekendy dosyć długo śpię, ale u mnie to norma - zawsze tak miałam)

wyniki z 12.10.2014r.
    TSH 0,976 [0,27-4,2]
    FT4 55.60% [ wynik 17.56, norma (12 - 22)]
    FT3 28.65% [ wynik 4.16, norma (3.1 - 6.8)]

kortyzol 19,42 godz. 7:00-10:00 [6,2-19,4], godz. 16:00-20:00 [2,3-11,9] (byłam chyba przed 11-tą)
    sód 143 [135-145]
    potas 4,16 [3,5-5,1]
  • zolty_czajnik 15.10.14, 11:31
    zapomniałam dodać, że cały czas jestem na 50 euthyroxu
  • mama_dorota 15.10.14, 11:39
    A mogłabyś zrobić test na niedoczynność i podać tu wynik oraz objawy?
    --
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • pies_z_laki_2 16.10.14, 17:27
    Spora różnica między poziomem % fT4 i fT3 sugeruje niedobory ferrytyny.
  • zolty_czajnik 31.10.15, 17:55
    Dawno się nie odzywałam, bo nic ciekawego się nie działo.

10.02.2015r

samopoczucie ok.
    TSH 1,9 [0.27-4.2]
    FT4 68.70% [ wynik 18.87, norma (12 - 22)]
    FT3 29.46% [ wynik 4.19, norma (3.1 - 6.8)]

16.05.2015 obciążenie 75g glukozy

Insulina na czczo 2,63 uIU [2.6-24.9]
    Insulina po 1 h 26,92
    Insulina po 2 h 22,31
    (lekarz stwierdził brak hiperinsulinemii)

Glukoza na czczo 89 mg/dl [<99]
    Glukoza po 1 h 96
    Glukoza po 2 h 68
    (lekarz stwierdził płaską krzywą)

06.06.2015

samopoczucie dobre
    TSH 1,73 [0,27-4,2]
    FT4 62.90% [ wynik 18.29, norma (12 - 22)]
    FT3 32.70% [ wynik 4.31, norma (3.1 - 6.8)]
    anty-TPO 24,64 [<35]
    anty-TG 21 [<115]

22.07.2015 5 dzień cyklu

FSH 6,27 mIU/ml [3,5-12,5]
    LH 11,57 mIU/ml [2,4-12,6]
    Estradiol 65,33pg/ml [16,2-313]
    (Lekarz stwierdził, że LH i estradiol jest za wysoki. Na początku myślał, że badałam hormony w połowie cyklu. Z USG jak zwykle jajniki jak przy PCO.)
    Zalecenie zbadać wit. D

03.10.2015

Zwlekałam ze zbadaniem wit. D ponieważ w tym czasie przyjmowałam suplement zawierający wit. D.
    Samopoczucie kiepskie, nastrój lekko depresyjny.
    Wit. D (25(OH)D3) 28,87 ng/ml poziom niewystarczający 10-30

Od tej pory przyjmuję wit. D 2000 j.m. + prawie codziennie tran (tam jest chyba 500).
    Samopoczucie poprawił się dosyć szybko. Czułam się normalnie smile

31.10.2015

TSH 0,371 [0,27-4,2]
    FT4 91.80% [ wynik 21.18, norma (12 - 22)]
    FT3 78.11% [ wynik 5.99, norma (3.1 - 6.8)]
    Ostatnio pobolewa mnie głowa i oczodoły.
    Czasem mam problem z zaśnięciem.
    Mam większy apetyt.
    Czuję się jakoś tak "bez życia".

Od dłuższego czasu przyjmuję Letrox 50.
    Myślę żeby zmniejszyć na 25.
    Będę wdzięczna za rady. smile
  • djpa 03.11.15, 09:21
    Możesz zmniejszyć dawkę - podskoczyły Ci te hormony.
    Ale nie zmniejszaj do 25 tylko ostrożniej, np. bierz 37.5. Albo nawet przeczekaj na obecnej dawce, jeśli samopoczucie pozwala.
    Jeśli hormony same urosły, to zapewne same opadną. Jeśli do tego zmniejszysz dawkę, to będzie nieciekawie.
    Moim zdaniem to może być jakiś rzut.
    Cokolwiek zrobisz, powtórz badania za miesiąc - półtora.
  • zolty_czajnik 07.02.16, 20:44
    Ostatnio brałam pon, wt, śr po 25 reszta po 50. Ciężko podzielić Letrox na mniejsze części.
    Przez dłuższy czas czułam się naprawdę dobrze.
    Chyba wrócę do 50.

07.02.2016
    TSH 2,54 [0,27-4,2]
    FT4 32.70% [ wynik 15.27, norma (12 - 22)]
    FT3 28.92% [ wynik 4.17, norma (3.1 - 6.8)]
    Ostatnio czułam się zmęczona i ciężko mi rano wstać, jeden łokieć jakiś suchy dlatego zrobiłam wyniki. (Co dziwne w ciągu dnia jestem nakręcona i wieczorem czasem mam problem z zaśnięciem.)

Co mogło mieć wpływ na wyniki?
    - ostatnio zapominałam łykać wit.D, od tyg. nie łykam - muszę kupić
    - więcej wysiłku fizycznego
    - wprowadziłam do diety więcej krzyżowych - podobno pomagają obniżyć estrogeny

• djpa 08.02.16, 10:34
    Wracaj do dawki 50.
    Być może dawka 50 będzie za mała - zrób badania po miesiącu. Nie czekaj dłużej, nie warto się męczyć i robić badań dopiero wtedy, gdy będzie mocno źle. Szkoda, że wcześniej badań nie zrobiłaś wink Byłoby Ci teraz łatwiej wstawać i nie byłabyś tak zmęczona, bo dawka byłaby lepiej dopasowana.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.