Dodaj do ulubionych

Unikajcie solarium przy Hashi - niemiłe doświadcz.

04.07.14, 14:21
Witam, na tarczycę choruję od około roku (hashimoto). Jakies 5 tyg. temu postanowiłam się troszkę opalić, poszlam do solarium zupełnie nieświadoma tego, ze muszę unikać 'słoneczka'smile Na drugi dzień rozpętała się wojna na moim ciele. Zaczęło się od ostrej pokrzywki, objęła mi kark, ręce, nogi, dłonie, stopy, pośladki. Następnego dnia doszły wędrujące bóle stawów i mięśni - dziwne, bo raz odejmowało mi nadgarstki, pozniej ból przechodził w inne partie ciała a 'nadgarstkowy' ból ustępował. Jakby tego było mało, doszła opuchlizna, która niezle dała mi popalić. Nie mogłam chodzic, stopy (podbicia miałam tak napuchnięte, ze buta nie mogłam włożyc), spuchła mi twarz, usta, uszy, kolana- wyglądałam jak YETIsmile W międzyczasie byłam 4 razy w nocy na pogotowiu, dostawałam zastrzyki przeciwalergiczne, masę tabletek. Lekarz rodzinny rozkładał ręce, kierował kilka razy do szpitala, a tam twierdzili, ze to alergia i po odpowiednim braniu leków - przejdzie. Byłam u endokrynologa,reumatologa, alergologa.. Kazdy przepisywał swoje lekarstwa i kazał brać do ustąpienia objawów. No, a ja myślałam, ze ze mną juz koniec. Gorączkowałam, byłam tak osłabiona ze przez 2 dni z łóżka nie wstawałam. Dopiero jakis tydzien temu wszystko minęło jak ręką odjął. Kilka dni temu przeczytałam, ze tabletki hormonalne nie lubią słońca, ze mogą wystąpić takie objawy jakich ja doświadczyłam. Niby dużo czytałam na temat tarczycy, ale ten temat najwidoczniej gdzieś mi umknął. Teraz mam całkowity zakaz od mojego lekarza endo na kąpiele słonecznesad Szkoda, bo lato takie piękne.. Dodam, ze biorę na przemian euthyrox 75 i 100smile pozdrawiam!
Edytor zaawansowany
  • 5borelka 05.07.14, 11:11
    Czy to oznacza, ze biorac leki nie mozna opalac sie ani w solarium, ani na sloncu?! Jakie to dokladnie leki?
  • hashi.mama 05.07.14, 11:27
    Skopiowałam to z pewnego artykułu:

    Do leków szczególnie niebezpiecznych w tym aspekcie zaliczamy antybiotyki, hormony, leki psychotropowe, hormonalne, rozkurczowe, przeciwzapalne, kardiologiczne, przeciwcukrzycowe, a także zioła. Opalanie się podczas terapii nimi, skutkuje pojawieniem się przebarwień skórnych, trudnych, a nawet niemożliwych do pozbycia się.

    Opalanie się podczas terapii poniższymi lekami, powoduje silne i bolesne oparzenia skóry
    z towarzyszącym im rumieniem i pęcherzami. Mogą to być również krosty z płynem surowiczym, rozprzestrzeniające się na całe ciało. Reakcje fotouczulające występują najczęściej u osób wrażliwych na promienie UV. Inne zmiany skórne obejmują białawe plamy lub ciemnobrązowe, a także skutkują nierównomierną opalenizną. Dlatego, jeżeli stosujemy któryś z tych leków – warto zrezygnować z kąpieli słonecznych.

    Hormony

    Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą jak również antykoncepcję hormonalną, powinny zrezygnować z opalania, ponieważ te leki sprzyjają reakcjom uczuleniowym na promienie UV i pojawieniu się ciemnych przebarwień. Ponadto każda terapia hormonami sterydowymi to przeciwwskazanie do opalania (Encoton, Dexaven, Hydrocortison)
  • procesor 05.07.14, 18:01
    weź nie siej paniki

    akurat na solarium nie chodzę ale jak RAZ byłam to nic mi sie złego nie działo
    inna sprawa że opalanie z dużym umiarem traktuję bo mi nie służy, poza tym tylko gdy byłam w niedoczynności głębokiej to źle mi robiło słoneczko i zamiast sie opalać parzyłam się i nie brązowiałam wcale

    może taka reakcja była jednostkowa?
    ciekawe czy ktos tutaj miał podobne reakcje
    --
    Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu ... czas i tak upłynie!
  • pies_z_laki_2 05.07.14, 22:47
    Ależ namieszałaś Tyroksyna to hormon tarczycowy, a ty piszesz o antykoncepcji albo terapii zastępczej. A już kortykosterydy, to zupełnie inna historia...

    W dodatku to jednostkowe wydarzenie, ciekawe jaka jest skala takiej reakcji na sztuczne promieniowanie. Nie na słońce, tylko na lampy jakieś tam... a może się czymś smarowałaś wcześniej? A może jadłaś coś fotouczulającego? A może masz niedobór D3 i stąd problemy? A może się smażyłaś za długo? A może lampy były stare?

    Kto napisał ten artykuł? Zawsze podajemy źródła tekstów kopiowanych na forum!

    I czym leczyli twoją pokrzywkę? Jakie badanie miałaś zlecono / wykonane?

    Ja się opalam ile wlezie i odkąd łykam tyroksynę i wit. D3 przestałam mieć uczulenie na słońce (pokrzywka, zaczerwienienie, gorączka, nudności i takie tam...). W dodatku konieczne jest wystawianie się na słońce. Ale z umiarem!
  • hashi.mama 05.07.14, 23:35
    Jeśli namieszałam, to gorąco przepraszam!!
  • hashi.mama 05.07.14, 23:42
    Nie taki był mój cel..
  • anka.83 07.07.14, 14:02
    Widzisz, tak to jest, człowiek coś tam wie, ale nie do końca, coś tam przeczyta, ale nie do końca zweryfikuje i potem wychodzą teorie spiskowewink

    T4 w tabletkach (Euthyrox, Letrox) nie powoduje nadwrażliwości na słońce. Musiałabyś natomiast zorientować się, co tak na prawdę Tobie zaszkodziło. Może po prostu coś zjadłaś?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka