Dodaj do ulubionych

Hashimoto towarzyszące RZS?

22.10.15, 12:22
Witam,

Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie i porady, sprawa jest dosc skomplikowana więc przepraszam za rozwlekłość. Jestem kobietą, mam 24 lata i borykam się z chorobą autoimmunologiczną- Reumatodalnym zapaleniem stawów. Będąc dzieckiem w wieku 12 lat zachorowałam na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, leczona sulfasalazyną i encortonem wspomagane czynną rehabilitacją objawy zostały całkowicie zatrzymane i leki po ok. 2 latach odstawione. Choroba była w całkowitej remisji, aż do lutego tego roku, kiedy zaczął boleć i puchnąć prawy nadgarstek, w drugiej kolejności zajęty został staw dużego palucha lewej stopy, co wskazywało na dnę moczanową gdyż wyniki badań nie wskazywały na żaden proces zapalny czy reumatoidalny, zbadano również TSH 5,9 więc przyjmuję euthyrox 25. (niskie OB, czynnik Rf ujemny, CPR w normie, anty-CCP ujemne, badanie w kierunku boreliozy również ujemne), zrobiono też USG tarczycy- ktora jest w normie, stan stawów zaczął się pogarszać, obrzęk i bolesność były coraz większe, zajmowane zostawały kolejne stawy- kolanowe, biodrowy i stawy kręgosłupa, po konsultacji z ortopedą a następnie reumatologiem postawiono rozpoznaine seronegatywna spondyloartropatia (jednak rozpoznanie do tej pory jest niepełne). Włączono Metotrexat 1x w tygodniu 20mg, sulfasalazyna 2 mg dziennie i NLPZ (Diklofenak) aż do tej pory. Dolegliwości stawowe się zmniejszyły, jednak zauważyłam u siebie inne objawy- okropne zmęczenie, senność i zamglony umysł, bardzo duże obrzęki uogólnione, ale w szczególności twarzy, powiek, karku, szyji, wyglądam zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu, dodatkowo rok temu odstawiłam antykoncepcję hormonalną i do tej pory nie mam okresu. Czuję się ociężała i tyję pomimo trzymania diety (bezglutenowa, bez nabiału, bez mięsa). Zrobiłam badanie TSH ponownie i wynosi 3,4. Czuję że coś jest nie tak, lekarz uważa że nie potrzebna jest konsultacja z endokrynologiem, bo TSH jest w normie. Za niska dawka euthyroxu? Nie wiem już co robić, lekarze bagatelizują objawy, a ja czuję się coraz gorzej. Czy leczenie niedoczynności moze byc nieskuteczne przez sulfonamidy? A może rzeczywiscie wyolbrzymiam. Nie mam już pomysłu.
Edytor zaawansowany
  • malw.ina1 15.01.16, 15:59
    moim zdaniem to ty nie masz RZS świadczy o tym anty CCP -ujemny to badanie jest bardzo czułe może zostać wykryte nawet 10 lat przed zachorowaniem, również RF . A co z przeciwciałami przeciwjadrowymi ? , a były jakieś infekcje? a może jakiś gronkowiec który sie umiejscowił w stawach lum hlamydia?
  • jurmik 15.01.16, 19:04
    Jak masz 24 lata, to TSH 3,4 w trakcie leczenia Eutyroxem na pewno nie jest dobre- powinnaś brać więcej niż 25 - to dawka dla dziecka. W normie jest zarówno wynik 4,1 jak i 0,4 - czy na pewno obydwa są tak samo dobre? Jasne, że nie - każdy ma inną normę, im człowiek młodszy, tym TSH powinno być niższe. Jakbyś poszła do ginekologa i powiedziała, że planujesz ciążę, powiedziałby, że masz mieć TSH poniżej 2 - bo tak mają młodzi. A najlepiej byłoby zbadać i FT4 i FT3.
  • laura.phys 15.01.16, 20:39
    Witaj, nie wiem czy dobrze zapamietalam, ale pisalas chyba kilka tygodni temu na foruum,chcialam odpisac,, ale tak jakos nie wyszlo.

Czy mialas wykonywane usg tarczycy?
    Wazne:czy masz badania ft3 ft4?
    Czy mialas oznaczone ANA1,2,3?

Jak rozumiem przyjmujesz antagoniste/inhibitor kwasu foliowego, czy kiedykolwiek mials przy tym monitoring k. foliowego, czy przyjmujesz k. foliowy?

Czy mials badanie witaminy b12, ferrytyny, jak wyglada twoja morfologia?

Wazne: czy ktos proponowal badanie poziomu witaminy D-25-oh?
    Trzeba koniecznie wykonac, zwlaszcza ze masz RZS.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jak wyglada poziom elektrolitow: Na, K, Ca?

Dieta bez miesa i bez tluszczu miesnego nie jest dobrym pomyslem gdy sie ma ch. autoimmunologiczne. Konieczna jest dieta modyfikujaca odpowiedz autoimmunologiczna organizmu, tu podam haslo "paleo", jest wiele odmian tej diety i jest szczegolnie polecana w autoimmuno. Zachecam do ksiazek Roba Wollfa "Paleo Diet"lub dr. Terry Wahls - protokul dla osob z SM, ale ogolnie paleo.

>Czy leczenie niedoczynności moze byc nieskuteczne przez sulfonamidy?
    Twoja dawka jest jak to okreslaja na forum "wprowadzajaca", wiec raczej nie spodziewaj sie ze na tej dawce TSH spadnie znaczaco. Trudno wiec stwierdzic czy ten lek blokuje dzialanie tyroksyny, ale bez ft4,ft3 nic nie wiadomo.

pzdr,L

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka