Dodaj do ulubionych

Prośba o interpretację wyników 12 latka.

10.03.17, 22:33
TSH 3.098 mU/L norma 0.48 do 4.17

FT3 4.40 pg/ml norma 2.3 do 4.2

FT4 0.88 ng/dl norma 0.89 1.76

FT4 110,53 %
FT3 1,15 %

Zrobiliśmy komplet badań morfologia, crp, ob, glukoza, próby wątrobowe i trzustkowe, poziom żelaza , mocz, wszystko w normie. Syn ma mrowienie w stopach, jest poddenerwowany ciągle, niespokojny bez powodu, ma częste spadki nastroju, jest płaczliwy, często występują biegunki o nieustalonej przyczynie. Proszę o radę czy udać się z tym do endokrynologa. Czy poszerzać diagnostykę. Normy podane w wynikach nie są adekwatne do dziecka w wieku 12 lat.
Edytor zaawansowany
  • 11.03.17, 07:52
    Tak normy sa inne, musisz wygooglowac bo juz je kiedys wklejalam na forum. Nie mniej rozstrzal hormonow jest tak spory, że kontynuowalabym diagnostyke w kierunku chorob tarczycy: usg tarczycy, przeciwciala trab, aTPO no i endo. Kiedys czytałam ze to mlode pokolenie ktore od poczatku jest juz na soli jodowanej ma wieksze prawdopodobieństwo na chorobe gravesa besadowa niz to ktore startowalo bez jodku potasu ( tu rozwijało sie hashimito).
  • 12.03.17, 00:23
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Będziemy kontynuować diagnostykę. Jeśli ktos jeszcze może coś doradzić to będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
  • 13.03.17, 10:18
    udać się do dobrego endokrynologa pediatry. wyniki sa takie sobie, hormony rozjechane, nic dziwnego, że dziecko źle się czuje. moja córka miała wyniki jeszcze mocniej rozjechane / ft3 dużo powyzej normy, nawet na poziomie 160%/, zaczęliśmy od kuracji jodem, ale z powodu braku efektów córka jest w tej chwili na sztucznej tyroksynie. usg nie jest jednoznaczne jak chodzi o hashimoto, jeden lekarz widzi, drugi nie widzi - ale tarczyca jest maleńka, i nie wyrabia, i to jest fakt.

na pewno takie wyniki powinny być skonsultowane, tym bardziej, że dochodzą objawy.
  • 13.03.17, 13:06
    Pomyliłaś hormony. Ft3 jest powyżej normy, ft4 poniżej normy. Czy są to jedyne wyniki tarczycowe syna, jakie posiadasz? Masz może coś jeszcze np. morfologię, USG, wyniki nietolerancji? Jeśli nie, to na pewno trzeba mu zrobić USG.

Jeśli trafiam kulą w płot, to nie miej mi za złe, nie jestem w stanie śledzić wątku, więc spójrz, czy to ma sens.
    Zwróciłabym od ręki uwagę na jego dietę i to tak restrykcyjnie. Trzeba odstawić cukier, "chemiczne" zimowe warzywa (lepsze będą mrożone i kiszone), chipsy, napoje gazowane i inne niezdrowe. Trzeba natomiast zadbać o mięso, ryby, owoce i warzywa (jeśli to możliwe organiczne). Mam w domu dwoje nastolatków i wiem, ze to może być niełatwe, ale skoro syn źle się czuje, to jest szansa na to, że uda się z nim dogadać, a na niezdrowy 1 pokarm umówić się na 1 raz w miesiącu. Dieta ma duży wpływ na tarczycę i nawet jeśli nie wystarczy, to i tak jest ważna.

Gdzie mieszkacie? Może podpowiemy coś o lekarzach?

--
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • 13.03.17, 14:02
    Dziękuję za odpowiedzi. Z badan diagnostycznych zrobilismy morfologie z rozmazem, ob, crp, poziom żelaza i glukozy, profil watrobowy, trzustkowy i celiakia. Wszystkie wyniki w normie procz delikatnie obniżonej lipazy. Dietę syn ma bardziej niz przyzwoitą, z powodu biegunek jest to dieta pod IBS, bez laktozy. Jedzenie dobrej jakosci, zaopatruje sie w eko delikatesach. Nie jestem jeszcze obeznana ze wszystkim, ale objawy ma jak przy nadczynności a wyniki sama juz nie wiem. Szukam dobrego endokrynologa, napewno zrobimy usg, co jeszcze radzicie? Na co wskazują jego wyniki?
  • 13.03.17, 15:47
    widac ze syn ma niedobor hormonu tarczycy (ft4) i czesc objawow lacznie z biegunka moze byc tego wynikiem.

objawy nadczynnosci i niedoczynnosci czesto sie przenikaja w stanach nad i niedoczynnosci.
    Bardzo wazne jesli chodzi obiegunki, to upewnienie sie, czy dieta nie jest uboga w cynk. Niedobor cynku powoduje biegunki i doklada sie do kiepskiego funkcjonowania tarczycy.
    Moze tez byc przeladowanie miedzia, tutaj trzeba sprawdzic poziom miedzi w serum. Niestety nie ma dobrego badania na niedobor cynku (chyba jest teraz dostepne badanie poziomu cynkku w erytrocytach, to jest podobno nowosc). Miedz sie akumuluje, a cynk wyplukuje sie reguralnie z organizmu.

Jesli dziecko slabo czuje smaki i zapachy moze miec niedobor cynku.
    To ze dziecko nie ma celiakii, nie oznacza ze nie moze miec nieceliaczej nietolerancji glutenu.
  • 13.03.17, 17:30
    objawy mogą być mieszane, ja miałam więcej z nadczynności będąc w niedoczynności.

wyniki wskazują na niedoczynność, a czym ona spowodowana, to nikt Ci teraz nie powie, być może niedobór jodu, być może co innego. trudno mówić cokolwiek po jednych wynikach. choroby tarczycy nie diagnozuje się z jednego badania, trzeba więcej i czasu, i wyników. no i koniecznie zrób usg. dziecko zacznie Ci dojrzewać, może dlatego tarczyca nie daje rady.
  • 14.03.17, 09:02
    Czy to są faktycznie biegunki? Jeśli tak, to chyba najlepiej będzie położyć go do szpitala na badania, najlepiej zakaźnego.
    Moja 15-letnia córka miała podobne wyniki wolnych hormonów, ale żaden z objawów nie był tak dokuczliwy. Jeśli nie czytałaś jeszcze, to zajrzyj do mojego wątku o niej. Może coś się przyda?

--
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
  • 14.03.17, 19:29
    Zrobiliśmy dzisiaj usg tarczycy. Brak zmian. Objętość 7,8 ml. Wzrost syn ma powyzej 97 centyla, czy ta tarczyca nie jest zbyt mala?
  • 14.03.17, 23:12
    Wg książki "Jak żyć z Hashimoto?" objętość u dzieci do 12 lat powinna być < 7ml, więc jest dobrze.

--
    inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.