Dodaj do ulubionych

Interpretacja wyników - POMOCY!!! :(

05.02.18, 19:57
Witajcie,

Jestem kobietą, mam 26 lat. Zrobiłam badania tarczycy bo moje samopoczucie jest do d. - zaspana, nie mogę rano wstać, ciągłe infekcje, smutek, uczucie zimna itd. Zrobione przed kilkoma laty usg wskazało objętość 7,7 ml bez stanu zapalnego(powtórzę w najbliższym czasie). Aktualne wyniki z dzisiaj (poza pzreciwciałami, czekamn na wyniki):

FT4 20.18% [ wynik 13.76, norma (11.5 - 22.7)]

FT3 42.67% [ wynik 4.78, norma (3.5 - 6.5)]
TSH 2,683 przy normie 0,55 - 4

Czy jest sens w ogóle iść do endokrynologa??? Proszę podpowiedzcie...
Edytor zaawansowany
  • agusiatka21 05.02.18, 20:25
    przeciwciała w normie, wyniki:
    anty-TG 1,46 IU/ml 0 - 4.11 ~

anty-TPO 0,20 IU/ml 0 - 5.61 ~
  • agusiatka21 11.02.18, 00:12
    tak więc, byłam u endo - nie dał mi żadnych leków, kazał konktrolować. Usg wykazało że tarczyca ma jednak ok. 9 ml (lekarz twierdzi, że któś musiał nie zmierzyć końcówki tarczycy, która jest za tętnicą) + w obrazie wyszły jakieś zwłóknienia, poza tym w porządku, dlatego brak podstaw do leczenia.
  • muktprega1 06.02.18, 13:46
    Miałaś kilka lat temu niziutką obj tarczycy, a w/g ksi,ążki "Jak żyć z Hashimoto" niemieckich endokrynologów odpowiada objętości ok 12-letniego dziecka:

i.imgur.com/kNMtJY5.png

Zdecydowanie coś jest na rzeczy z tarczycą, a przemawiają za tym:
    - zbyt mała obj
    - zbyt niski poziom Ft4 (pomimo, że w tzw "normie" u zdrowych ok 50-60%)
    - TSH powyżej 2 już kwalifikuje do poszerzenia diagnostyki
    - typowe objawy przemawiające za niedoczynnością

Koniecznie proponuję powtórz USG z dokąłdnym opisem i wymiarami obu płatów.
    Możesz zrobić test z 1 str tego forum i napisz w tym swoim wątku wynik:

www.chorobytarczycy.eu/test#0

Przy jakimkolwiek następnym wkłuciu dobrze byłoby znać poziom D3, ferrytynę, B12 - standard niedoczynności
  • agusiatka21 06.02.18, 14:33
    Dziękuję za odpowiedź smile jutro mam wizyte u endokrynologa a termin usg możliwy na 14ego, iść do endokrynologa i zrobić później czy czekać? Test na 25 pkt.
  • agusiatka21 06.02.18, 18:20
    Doradzi ktoś??
  • bugatti5 07.02.18, 15:08
    Hej ja bym najpierw zrobiła usg i z wynikami wszystkimi do Endo bo i tak pewnie potem by Cię wysłał na usg.
  • agusiatka21 11.02.18, 00:11
    tak więc, byłam u endo - nie dał mi żadnych leków, kazał konktrolować. Usg wykazało że tarczyca ma jednak ok. 9 ml (lekarz twierdzi, że któś musiał nie zmierzyć końcówki tarczycy, która jest za tętnicą) + w obrazie wyszły jakieś zwłóknienia, poza tym w porządku, dlatego brak podstaw do leczenia.

Co myślicie???
  • djpa 11.02.18, 18:11
    Zwłóknienia to blizny po przebytym zapaleniu tarczycy. Teraz przeciwciała masz w normie, ale możliwe, że kiedyś nie były w normie. Obszary zwłókniałe nie produkują hormonów jak należy.

Tsh jest za wysokie jak na planowanie ciąży, a samopoczucie potwierdza, że coś jest nie tak i szkoda młodości na takie samopoczucie. Cierpisz Ty, cierpi rodzina (mąż, dzieci), znajomi. Przez nieleczoną niedoczynność tarczycy straciłam bliską, wieloletnią koleżankę sad

Moja rada: u endo mów, że planujesz ciążę. Po drugie przyjrzyj się diecie, jedz tylko to, co zdrowe, zwróć uwagę na olej lniany, ryby oceaniczne, zbadaj poziom witaminy D3, ferrytyny (ważne do planowania ciąży).

Wszystko jedno czy planujesz ciążę, czy nie, bo moim zdaniem rozsądna kobieta powinna być zawsze na ciążę przygotowana pod kątem tarczycy i całej reszty. W Polsce rodzi się mnóstwo nieplanowanych w danym momencie, ale kochanych dzieci, to raz. A dwa, to nie jest tak, że endo przepisze hormon tarczycy i od razu wszystko będzie OK. Dojście do dobrych wyników, dobrego samopoczucia i uzupełnienie niedoborów trwa kilka miesięcy.
  • agusiatka21 11.02.18, 22:37
    no tak, aleczy endo nie wyczuje, że ściemniam? planuje ciąże ale tak za 2 lata chociaż wiadomo jak bywa... na usg jakieś małe zwłóknienia i zwapnienia, jakas taka niejednorodna, ale czekam na list z opisem usg...
  • djpa 13.02.18, 16:20
    Jeśli planujesz ciążę za dwa lata, to czas najwyższy zająć się tarczycą. smile Przy niedoczynności, nie wchłania się żelazo, także witaminy jak należy. Uzupełnienie tychże też trwa.
    Dwa lata to tak akurat czasu, moim zdaniem.
    Do endo możesz pójść z kimś bliskim, będzie Ci łatwiej.
    Poza tym jakie ściemnianie? Zawsze możesz zmienić zdanie co do ciąży, tylko krowa zdania nie zmienia - podobno wink
  • agusiatka21 02.03.18, 13:12
    Otrzymałam opis usg: struktura płatòw niejednorodna, widoczne pasma zwłòknien. Najprawdopodobniej w przebiegu przewlekłego zapalenia tarczycy.

Opis z usg, a endokrynolog i tak nie wprowadził leczenia. Co Wy na to?
  • agusiatka21 02.03.18, 22:18
    ktoś pomoże??
  • laura.phys 03.03.18, 07:10
    Masz gasi i niedoczynnosc powinnaś szukać endo.
  • agusiatka21 03.03.18, 18:47
    ale bez przeciwciał, z takim tsh? Czy jest realna szansa, że ktoś mi da leki...
  • djpa 03.03.18, 19:33
    Zalecenia są takie, że do planowania ciąży tsh powinno być nie wyższe niż 2.5. Także planuj smile
  • agusiatka21 03.03.18, 20:40
    Masz rację, inaczej to chyba nigdy się nie przekonam...
  • agusiatka21 05.03.18, 19:34
    odebrałam wyniki z dzisiaj i są takie:

TSH 3.281 normy: 0.55-4
    FT4 68.93% [ wynik 19.22, norma (11.5 - 22.7)]

FT3 100% [ wynik 6.5, norma (3.5 - 6.5)]

Po miesiącu... to co, już ta tarczyca ok pracuje skoro są dobre wyniki ft3 i ft4?
  • laura.phys 05.03.18, 19:41
    Wyniki wskazują na niedoczynnosc, bo tsh powinno być~1 dla młodych osob a oraz ft3>ft4.
  • agusiatka21 05.03.18, 19:44
    ale ft 3 jest większe, ba, wynosi 100% normy
  • agusiatka21 05.03.18, 21:54
    co myślicie?
  • djpa 06.03.18, 07:36
    Myślę, że organizm broni się jak może przed niedoczynnością. Może miałaś jakiś stres ostatnio?

Tsh pokazuje, czy tarczyca ma jakieś zapasy w sensie pracy, mocy na wypadek ciąży. W ciąży cały organizm pracuje niemal na 200%, porównuje się czas ciąży do nieustannego wchodzenia pod górę. Dlatego tarczyca przed ciążą powinna mieć "zapas mocy". Jeśli przed ciążą tsh musi niemal krzyczeć na tarczycę aby pracowała jak należy, to w ciąży hormonów zabraknie dla rozwijającego się dziecka... Niedostatek hormonów w ciąży oznacza gorszy rozwój dziecka, obniżone IQ dziecka przez całe jego życie. Jeśli hormonów jest jeszcze mniej, może dojść do poronienia.

Jeśli lepiej się czujesz i z ciążą się nie spieszy, to zrób jak uważasz, możesz jeszcze poobserwować w którą stronę to pójdzie. smile Możesz coś ze zdrową dietą pokombinować.
  • muktprega1 09.03.18, 11:48
    Takie wyniki często bywają w hashi, nazywa się je czasami wybuchowym początkiem hashimoto smile i przeważnie właśnie wtedy równolegle windują do góry przeciwciała.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.